Başkan Yücel Yılmaz'ın Bandırma Askeri Çamlık Basın Toplantısı

BANDIRMA ASKERİ ÇAMLIK BBB BASIN TOPLANTISI...

Dikkat ettiysek ; Balıkesir Büyük Şehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ ve Belediye bürokrasisi, birkaç gündür Bandırma da ve Bandırma’ya yapacakları hizmet noktasında, Bandırmalıların bilgilenmesi ve iknası için hamleleri var ve en sonunda ; Edincik altında ET USTA da, B.Ş sözcüsü M.Birol ŞAHİN, BASKİ Genel Müdürü, Genel Sekreter İstanbul dan ithal Dr. Mustafa Küçükkaptan, Bandırma AKP-MHP İlçe Başkanları, Bandırma MHP ve B.Ş Meclis üyesi Harun ALGÜL ve meclis üyelerinin de katıldığı, Güney Marmara gazetecileriyle yemekli bir basın toplantısı yaptı veya ; Bandırma Belediye Başkanı Tolga TOSUN’un... gerek B.Ş Meclisinde yaptığı gösteri, gerekse ASKERİ ÇAMLIK Projesine karşıyız şeklinde yaptığı gösteriler ve toplantılar yüzünden, yapmak zorunda kaldı .

 Katıldık.

Toplantı da gazeteciden çok, gazetecilerin yanlarında getirdiği, aile üyeleri ve arkadaşları gibi... toplantıyla ilgisiz kişiler, basınla ilgisi olmayanlar çoğunlukla vardı.     https://www.facebook.com/bandirmahabertr/videos/553431573147049/  

B.Ş Belediye Başkanı Yücel YILMAZ'a ve arkadaşlarına HOŞ geldiniz dedim demesine de... GEÇ geldiniz de, dedim!.

Ancak hatırlanmışız ! 2019 dan beri Bandırma ya hizmet noktasında çok cimri olan, üvey evlat muamelesi yapan BBB yönetimi, önümüzdeki yerel seçimlerin hesabıyla ancak teşrif ettiler de, ellerinde bir, ANA BANDIRMA PROGRAMI bile yoktu ?

Damar bulup, -CEK,-CAK ve canlı sinevizyon yaptıklarının bence farkındalar da, biz de bu hamlelerin girişimindeki samimiyetin farkındayız ve gerçekçi bulmuyoruz, ne yalan ! Nafile namaz kılıyorsunuz ve Bandırma ibadetiniz kabul görmeyebilir. Bunu da, önümüzdeki seçimlerde göreceğiz zaten.

YAZMIŞIM ;  https://www.gercekbandirma.com/bandirmaya-tematik-park-yapilacakmis 28/11/2016
ASKERİ ÇAMLIK yeni Yazım ; https://www.gercekbandirma.com/bandirma-askeri-camlik-kavgasi mürekkebi kurumadan, işbu basın toplantısı oldu ve bu yazımı da kaleme almak zorunda kaldım.

BASIN TOPLANTISI....Güzel başladı diyelim, yemekler yenildi  ve sayın Yücel YILMAZ , Bandırma’nın tepkilerinin doğru olmadığını, bilakis Balıkesir olarak, Bandırmaya neler neler yapacaklarını anlattı.

Seçildikten sonraki 4.yılında, yani dediklerini yapacak zamanı olmadığı halde, -CEK, -CAK siyaset stratejisi kapsamında, 2023 Bandırma aldatmacasında ;  Bandırma ARITMA Sorunu, Askeri Çamlık başta, Livatya Liman ve Projesi, Son Kurşun Projesi, Otopark Sorunu gibi yaklaşık 10 vaad de bulundu.

Ama TEKEL binaları gibi, Devlet Hastanesi gibi, Çocuk Sarayı gibi, Cin Çukuru gibi yıkılan pek çok Bandırma bina ve arsaları hakkında bir YAPIM GARANTİSİ  yine sunulmadı? 

Sanırım onlar, AKP nin 2071 projeleri olarak bizlere bol bol sinevizyonları yapılacak vaadler olarak saklandı. Öyle ya ; yerse...

Bandırma lılar alıştı bunlara. 40 yıldır İL vaadi de, Edip UĞUR-Zekai Kafaoğlu TEMATİK PARK, BANDIRMA ROTTERDAM Projeleri v.d... böyle yutturulmadı mı bize ? Ama hesap soran bir siyasi, veya gazeteci bizde yok ? 

Öncelikle tespitim şudur ki ; Balıkesir-Bandırma dan planlı olarak rövanş "İNTİKAMLARINI" alıyor. Balıkesir B.Ş AKP Meclis üyeliklerinin düşürülmesi olayı, Edincik Merası gibi...

Nasıl alıyor ?

Öncelikle ; B.Ş sorumluluğunda olan İLAÇLAMA fiili, bir protokol ile "meğerse" ilçe belediyelerine devredilmiş. Paramparça ilçe yönetimi nereden bileceğiz? Bu protokole göre de Bandırma ya 4+1 araç ve şoför tahsis edilmiş.

Ama bizim Bandırma Belediyesi bu araçları tatile gidip gelen, Belediye personellerinin kurban taşıyan araçları olarak ve özel işlerinde kullanmış. Bu yüzden de bu sene Bandırma SİVRİSİNEK İSTİLASI nda kalmış ! Y.Yılmaz, bunları açıklayıverdi mesela ! 

Yetmedi, B.Ş Meclisinde oylanan ASKERİ ÇAMLIK mimari planlarının, haberimiz yoktu, oldu bitti ile planları geçiriyorsunuz diyen Bandırma Belediye Başkanı ve CHP' lilerin ve de  CHP' lilerin organizasyonunda tepki gurubu olarak yer alan STK ların, tepkilerinde haklı olmadığını, takkiye yaptıklarını göstermek için de, B.Ş Meclisinde onaylanan planların eskizlerinin bizzat Bandırma CHP ve B.Ş Meclis üyesi de olan Şehir Plancısı olan Yalçın CÖMERT tarafından çizildiğini, bu çizilen planlarda AVM-BENZİNLİK-OTEL-VİLLA gibi rant projeleri olduğunu, planlarda bizzat Tolga TOSUN un da imzası olduğunu gösteriverdi. Yani, ASKERİ ÇAMLIK Projesine sözde ve yapmacık karşı çıkanların, aslında samimi olmadıklarını ve siyaseten bunları yaptıklarını ortaya çıkarıverdi. !!

Bandırma Belediyesinin MALTA DERESİ Projesinin, aslında Balıkesir'in Askeri Çamlık Projesine karşı koz olarak kullanıldığını, Malta Deresinin adı üzerinde bir dere yatağı olduğunun ve oranın imara açılmasının, projelendirilmesinin, en azından gerekli alt yapı olmadan, en azından DSİ gibi kurumlardan izin alınmadan gerçekleştirilmeyeceğini, bunun da bir hayali vaad olduğunu ortaya koyuverdi. Koydu da MALTA dan arazi toplayan ve Belediyenin yapacağı imara göre, orda köşeyi dönecek bir iki müteahhidin ne olacağı, artık belli değil. 

Lafın gelişinde söylediği BANDIRMALILAR İSTEMİYORSA ASKERİ ÇAMLIK ı yapmayız sözlerini, tırnaklayıp alanlar zafer nidası gibi bunu öne çıkarsalar da; elbette ki yasal gerçeklik bu değil. Askeri Çamlık bir şekilde Balıkesir B.Ş in malı ve oraya tasarruf yetkisi de onların. Keşke planlar meclisten geçirilmeden BANDIRMA - BALIKESİR birlikte otursaydılar, -oturdukları da söyleniyor- birlikte plan ve yönetim için bunu bir protokol ile bağıtlasaydılar. Ama bu yapılmamış ! En azından yazılı protokol yapılamamış. Oysa söz uçar ! Şimdi kayıkçı kavgasını bize seyrettiren iki tarafta, Bandırmalılara karşı suçlu ! 

İki Belediye niye  suçlu.

Çünkü orası 260 dönüm olarak tescilli. Ama Balıkesir, ama Bandırma... oranın 203 dönüm olduğuna atıf yaparak, 57 dönümünü gizleyerek, projelerini sunuyorlar. Nerde 57 dönüm ? Veya ne yapacaksınız o 57 dönümü ve neden gizliyorsunuz ?

Ben ; toplantıda soru sorma imkanı bulduğumda ; sorularımı sordum ve sahil bandının revizyonunu yapacak olan B.Ş den, Balıkesir’de yapılmaya başlanan parasız ve hijyen tuvaletlerin, kendi kendini temizleyen MOB Tuvaletlerin, en başta sahil bandına, Livatya'ya ve B.Ş in hakimiyetindeki yerlere yapılmasını istedim. Yücel YILMAZ a da, bu konuda bana daha önceden söz verdiğini hatırlattım. O da, tuvalet mevzuu için yanındaki M.Birol ŞAHİN e ve Genel Sekretere talimat verdi ve o sorunu çözeceğine, tekrar söz verdi. Kalan görev süresi, sanırım 3 - 5 tuvalet yapmaya yetecektir. B.Ş ÇİŞ ve TUVALETLER sorununu en azından kendi alanlarında çözerse, Bandırma Belediyesi de belki utanır da, 1959 yılından beridir ihmal edilen Belediye Tuvaletleri konusuna, belki el atar !  Takip edeceğim tabii !

Yine BALIKESİR in sorumluluğunda olan ve Bandırma ' nın çevresini çöplük yapan uygulamalar için, Balıkesir in ATIK DÖKÜM SAHASI konusunda bir çalışma yapması gerektiğini hatırlattım. Not alındı. Umarım, Bandırma girişlerini moloz çöplüğü olmaktan kurtarırlar. Bizde bu utanç görüntülerden dosta düşmana  utanmayız. Bkz. https://www.gercekbandirma.com/turkiyeguney-marmara-copluk-degildir-0   Bandırma ve G.M Çöplük değildir yazıma....

Bandırmalılar olarak, Bandırma siyasileri ve de gazetecileri olarak, Bandırma Belediyesi olarak, gerçekten uyuyoruz arkadaş !

Bandırma da Atatürk Caddesinde yıkılan Çocuk Sarayı için sormuştum da, Y.Yılmaz orası içinde düşünceleri olduğunu açıkladı da, o düşüncenin ne olduğu hakkında, tam bilgi alamadık. 1994 te Belediye Başkan Adayı olduğum dönemde, o adanın tamamının, sahil ile buluşacak şekilde kamulaştırılmasını, sahile inen Bandırma ya yeni bir nefes alacak Bandırma girişi muhteşem meydan ve yeşil alan, bir miktar da ticari alan yaratılmasını savunmuştum ben. Orası yıkıldı, hepimiz seyrediyoruz şimdi ! 

Şimdi Yücel Yılmaz ın ikrar ettiği açıklamalara bakıyoruz da, Tolga TOSUN Bandırmanın ihtiyacı olan ( yıkılan yerler dahil) projelerini alıp Balıkesir e hiç gitmemiş. Oysa gitse, sorunları Balıkesir çözse de Bandırma ve Tolga TOSUN çözmüş olacak. Bu ayrılık yanlış !

Yaptığımız ne ?

Tatlısu solcularını hareketlendirip, hamaset yaptırmak  ve ASKERİ ÇAMLIK bizimdir diyerek, gerçek olmayan romantik  sloganlar attırmak... Onlar çok alışıklar bu tür içi boş sloganlara . Askeri ÇAMLIK için madem solcu kardeşlerimiz projeler çizmiş,,,oranın KUVAYİ MİLLİYE' ye ait anılarını ne yapmışlar mesela ? Oranın KUVAYİ MİLLİYE veya ŞEHİTLER PARKI diye adlandırılması varken, neden DEMOKRASİ PARKI söylemleri pompalanıyor ? Maksat konudan habersiz kişilere gerçeklerden çok uzak çevre  eylemi yaptık işte demek. . Hatta, Başkan Dursun MİRZA döneminde, mimar Şerafettin ENGÜDAR tarafından Anıtlar kuruluna tarihi eser olarak tescil ettirilen 38 yapı ne olmuş, ya da  ne olacak mesela ? Bundan haberleri var mı?  Neden, 260 dönümü 203 dönüm diye telaffuz edenler, bu 38 yapıyı da 11 yapı olarak telaffuz ediyorlar mesela ? Planlarda, her şeyi bırakın oranın tarihi değerini muhafaza etmek adına, neden kimse konuşmuyor ? Oradaki taşların Kirazlı Manastırından taşındığını neden kimse söz etmiyor ?

Ortak akıl, Bandırma aklı neden devreye girmiyor ?

ASKERİ ÇAMLIK ortak akılla gerçekleşirse, Bandırma' nın çehresi gerçekten değişecektir de, galiba önce Bandırma Balıkesir siyasetindeki  güya akıl hocalığı yapan dinozorları  ve sosyal alanındaki romantikleri, malüm klişe isimleri  tümden  değiştirmemiz gerek diye düşünüyorum.

  23/07/2022 / RAMAZAN NARİN /  NOGAYTÜRK