Demokrasi'nin DEM'i ! İYİ DEM'lenmeler !

(DEM)OKRASİ nin 'DEM' i ! İYİ DEM'lenmeler !

Bugün, İlçe Seçim Kurullarına İTİRAZ lar başladı. Ben, Bandırma CHP lilerinin... Genel Merkezlerinin ÖNSEÇİM Kararını uygulamayan işleyişle ilgili, itirazlarını sunacaklarını bekliyordum. Seçim Kurulunda karşılaştığım DEM Kararında gördüğüm, ilginçliklerden dolayı bu yazımı yazmaya karar verdim.

Önce, DEM Konusu...

DEM>>> LENELIM ! AKP-CHP-IYI P-DEM... Bandırma da DEM karıştı, demlenenler karıştı ! 20 Şubat son gündü, seçime katılma hakkı olan partiler, eğer Belediye Başkan Adayı ve Meclis üyesi seçimlerine katılacaklarsa, adaylarıyla ilgili bilgileri içeren dosyalarına bulundukların yerin Seçim Kurullarına vermesi gerekiyordu. Bandırma Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi de (DEM) bu prosodüre uygun dosyasını İlçe seçim kuruluna verdi. Ama aksilik çıktı ! ve incelemede tespit edilen eksiklikler ve SÜRE yüzünden DEM Partisinin, Bandırma da seçimlere katılamayacağı yönünde karar alındı. 

DEM Partisinin, geçtiğimiz genel seçimlerde (o zamanki adı) Yeşil Sol Parti olarak, 3.400 OY aldıklarını biliyoruz. DEM Partisinin Bandırma Yerel Seçimlerinde katılması kimlere yarar, katılmaması kimlere yarar ? Bandırma siyaseti şimdi bunun hesap kitaplarını yapıyor...

Kararda dikkat çeken ne biliyor musunuz ? 

İlçe Seçim Kurulunun, DEM in seçimlere katılamaz kararına karşı çıkan ve şerh koyan bir parti daha var. O da, Bandırma İYİ PARTİ ? Evet, Bandırma İYİ Partinin İlçe Seçim Kuruluna verdiği üye, DEM Partisinin İlçe Seçim Kurulu üyesi ile birlikte, işbu karara itiraz ederek ŞERH koymuşlar ! Yani Bandırma İYİ Parti, DEM SEÇİMLERE KATILSIN diyor ! İlginç değil mi ? 

Oysa DEM Partisinin başına gelen bu olayda, DEM in yanında belki AKP, belki CHP olur diye düşünüyor insan. Ama sürpriz ve beklenmedik bir gelişme ile, İYİ Parti temsilcisi DEM in yanında duruyor ! Bu temsilcinin, bu şerhi koyarken, DEM ile yanyana gelirken bunu Partisinin yetkili kurullarında görüştü mü ? Yönetim Kurulundan, İlçe Başkanından, İl Başkanından, Genel Merkezdeki seçimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak AKBURAK tan, Genel Başkan Meral AKŞENER'den olur ve görüş aldı mı ? Bilmiyoruz...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER'in, DEM yüzünden 6' lı masadan kalktığını, DEM yüzünden sürekli CHP' ni suçladığını bütün kamuoyu biliyor değil mi ? Bunları bilenler için, Bandırma DEM in seçimlere katılması için sadece bir başka siyasi parti destek vermiş ! Ve bu destek te, Bandırma İYİ Partiden gelmiş !  

Şimdi ; DEM Partisi, birisini desteklese de dert, desteklemese de, dert ! Veya, başka bir siyasi partinin DEM PARTİSİNİ DESTEKLEMESİ DERT, DESTEKLEMEMESİ BİR DERT ! DEM lenen, ateşe düşüyor arkadaş...

DEM Partisinin, sevsek te sevmesek te, genel seçimde 6,5-7 milyon oyları var. Var saysanız dert, yok saysanız... yine dert !

DEM, Türkiye de kendi adayları ile seçime girsin diyen ile; IYI Parti de, özüm başına seçimlere girsin/girmeli diyen, aynı kişi. (?) Bunu da sizler biliyorsunuz ! 

Bandırma AKP, seçimlere Cumhur İttifakı adıyla ve MHP ile birlikte seçimlere giriyor. 2-3 MHP liye Meclis üyeliği vererek, bu birlikteliği perçinlemişler. CHP ve diğer partilerin hepsi özüm başına girecekler !

İTİRAZLAR süresindeyiz... Seçim kurulları kesin sonuçları 3 MART ta açıklayacaklar ve 27 gün sonra da seçim ! 

Bandırma CHP ise, tek başına seçime giriyor. Önceki dönemdeki gibi 19.750 İYİ Parti yanlarında değil, o da kendi adayıyla seçime giriyor. Millet İttifakının diğer partileri de, GELECEK-SAADET, DEVA Partisi gibi, ayrı ayrı ve kendi başlarına seçimlere giriyorlar. CHP den ayrılıp, Bağımsız olarak seçimlere girenler de var. DİGSİAD ın desteklediği bir Bağımsız Aday da var. Marjinal sol partiler de ayrı...Hatta Bandırma da seçimlere katılacak ADAY sayısı en az 12 gibi gözüküyor.  CHP bu yalnizlikta seçimi alabilir mi?

En önemli soru ise ; CHP nin iç muhalefeti ve Genel Merkeze ait ortaya çıkmış belgeler. CHP Genel Merkezi ; 4 Ocak ta ÖNSEÇİM Kararlarını almış. 18 Ocak ta...Belediye Meclis üyelerinin ÖN SEÇİMLE belirlenmesine mütedair genelgesini örgütlerine göndermiş. Yetmemiş, 2 Şubat 2024 VE 11 Şubat da ; Belediye Başkan Adaylarının ÖNSEÇİM ile belirlenmesi için, genelgesini göndermiş. Şimdi bu ; CHP Genel Başkan Yardımcıları Ensar AYTEKİN, Selin Sayek BÖKE,  K.Gül Çitçi BİNİCİ imzaları ne olacak ? Ne oldu ? Bütün bunlar şimdi "sümeanaltı" da kaybedilen seçimden sonra mı çıkarılacak haydi bakalım.

Bilindiği gibi ; Bandırma CHP İlçe Başkanlığına 8 Aday adayı dosyasını verip müraacat etmişti.  CHP Genel Merkezinin ÖNSEÇİM KARARLARINA rağmen, Bandırma Adayı Dursun MİRZA nın ve Meclis üyelerinin hangi kriterle belirlendiği konusunda söylentiler şüpheler var. Diğer 7 Aday Adayından birinin dahi, GENEL MERKEZ Kararları uygulanmadı  açıklanan ADAY'a itiraz ediyoruz demeleri ve  yönetim kurulu üyesi veya delege vasıflı birilerinin itirazı, yeterli olabilir mi; İlçe Seçim Kurulu bunu değerlendirir mi bilmiyorum. Veya Genel Merkezin, İl - İlçe Başkanlıklarının ne yapacağı, önseçim kararlarının, nasıl ortadan kaldırıldığını araştırıp-araştırmayacağı, kamuoyunda merak konusu ! 

Önümüzdeki süreçte ;  AKPKK veya CHPKK diye honkurdeyenler, CHP inde şu aday bu aday diye hönkürdeyenler sahne aldıklarına göre, acaba ne yapacaklar ? Siyaset, zor zanaat arkadaş ! Siyasetin puşti tarafları da, cabası... Dem/lenseniz bir alem, dem/lenmeseniz, yine baska bir alemdesiniz ! 31 Mart günü, Sarhoş mu olacaksınız, ayık mi olacaksınız... belli değil ? İtiraz etseniz bir dünya, etmezseniz bir başka dünya ! 

 23/02/2024 NOGAYTÜRK