Bandırma Askeri Çamlık Kavgası!

( ‘ASKERİ ÇAMLIK’ Hikayesini, masal gibi öğrenmek için… buyrun birlikte bilgilenelim !)
Nafile namaz kılıyorsunuz beyler ! Takkiye yapıyorsunuz, bizi aldatıyorsunuz beyler !
ASKERİ ÇAMLIK… Nedir, ne değildir diyorsanız, linklerle beraber, buyrun bilgilenelim !
*Liman üstü ASKERİ ÇAMLIK ( Eski Ordu Donatım ve Mühimmat Deposu. 203 Dönüm) kavgası diye başlık atmışsam da, aslında ortada kavga falan yok. AKP-FETULLAH, rantı paylaşırken nasıl birbirine düştüyse, FETÖ diye bir mücadele bize nasıl seyrettiliyorsa, Bandırma Askeri ÇAMLIK ta, aynen öyle birşey… Yıllardır, o ÇAMLIK için dönen dolapları kamuoyuna duyurmayanlar, AKP-CHP liler, şimdi bazı sol oluşumları fitilleyerek, çakma tatlı su solcuları da fitil ateşi ile… oranın yeşil alan ve demokrasi parkı adıyla, Bandırmalılarda kalmasını… güya savunuyorlar !

Amenna ve sadakna ! Solcular BANDIRMA bizim diyorlar. AKP' liler de ; "hadi ordan BALIKESİR tümden bizim" diyorlar. 
Geçmişi bir tarayalım ;
*BüyükŞehir olduğumuzda (2014) göbek atanlar var ya… B.Ş Belediye Başkanı rahmetli A. EDİP UĞUR, devamında da ZEKAİ KAFAOĞLU… 2016 Darbe girişimini bahane ederek, Bandırma’daki işbirlikçileri ile pek çok askeri alanlara ve Belediye arazilerine ve sahalarına el koydular. Fazla acıtmasın diye de, Bandırmalıların zekası ile oynayıp, Askeriyeden intikal eden Askeri ÇAMLIK için, milyonlarca para ödeyip, yarışmalarla projeler çizdirip, oranın Bandırmalılar için, TOKİ ile beraber TEMATİK PARK yapılacağını, bizzat çamlıkta düzenledikleri ziyafetlerde, bizzat Bandırma bürokrasisi ve siyasetinin ve Belediyesinin katılımı ile, halka ilan ettiler. https://www.gercekbandirma.com/bandirmaya-tematik-park-yapilacakmis 28/11/2016 yapılcek beyaa, TEMATİK PARK…TEMATİK PARK… ! Bu proje çöpe gitti de, Balıkesirlilerin projelere ve ziyafetlere ve yandaşlara ödenen paraları da, çöpe gitti.

Kimlere ne paralar ödenmiş bir açıklasalar, bir öğrensek altından çapanoğlu çıkacak ta… Hesap soran yok ? TIK yok !

Halkın paralarını çarçur edip saçıyorlar bir kurum yok ki hesabını sorsun. Gelen ağam giden paşam aynı.
YAZMIŞIM ; https://www.gercekbandirma.com/bandirmaya-tematik-park-yapilacakmis 28/11/2016
Yazmışım ; https://www.gercekbandirma.com/akvizyonerlerin-misyonerligi 08/11/2018
Yazmışım; https://www.gercekbandirma.com/bandirma-turizm-koordinasyon-toplantisi
Videosu;https://youtu.be/rlp2bZkrtE8?fbclid=IwAR2WcMam6nA0pW8CRYya5rgWl8wnWVyGyU...
X https://www.facebook.com/notes/1254964611536340/ 18/06/2020
Yazmışım ; https://www.gercekbandirma.com/yucel-yilmaz-baskan-ve-guney-marmara-basi... 28/01/2021
Yazmışım ; https://www.gercekbandirma.com/balikesir-buyuksehir-belediyesi-isgaliyed... 14/10/2020
Yazmışım ; https://www.gercekbandirma.com/bandirmaya-su-bile-yok 11/12/2020
Yazmışım da ; https://www.gercekbandirma.com/yatirimsiz-susuz-bandirma-akpchp-bizi-kan... 02/02/2021
YAZMIŞIM ; https://www.gercekbandirma.com/cevre-duzenleme-planlari-ve-osb-bandirmad... 24/10/2021
*Şimdi sadece bu eski yazılarıma, rahmetli gazeteci Osman YURDUSEV ile Balıkesir TV de yaptığım ve o toplantılarda yaptığım konuşmalara göre, HABERİMİZ YOK diyen siyasiler kör veya sağır değil !
Bugüne gelelim ; 15 Temmuzdan sonra, TSK nın şehir içinde kalan yerlerine el koyan hükümetimiz, buraların rantabilitesi için önce Çevre Şehircilik Bakanlığı, sonra TOKİ nezdinde, olmamışsa… AKP li yerel Belediyelere devrederek, yeni imar planlamaları ile projelendirip, yeni rant sahaları yarattı. Bandırma Askeri Çamlık ta, tarihsel geçmişine rağmen, bu olaylardan nasibini alan bir yer. BİLELİM !
Bandırmanın Paşakent Mahallesi'ndeki diğer askeri çamlık ı ( General Balcı Çamlığı) da güzel oldu  biliyorsunuz Bandırma Belediyesinin mesire ve yürüyüş ve spor aktiviteleri için dizayn edildi ve eski konumu da muhafaza edilerek, halen halka açık kullanılıyor.

Ama, yazıya konu çamlık henüz kullanılmıyor. Ama 19/07/2022 Balıkesir B.Ş Meclisinden geçen plana göre değerlendirileceği, 80 dönümünün imara açılacağı, Oteller, Villalar, Benzinlik, AVM ler ile donatılacağı, şimdi ortaya çıktı. Yani, projenin RANT bölümü ortaya çıktı.
( Buraya EV-VİLLA yapılsa, dükkanlar yapılsa kaç kişi alabilir bilmiyorum da, burasını yarınki Bandırma mesken sıkıntısında üniversite öğrencilerine de yarayacağı şeklinde ifade eden, algı mühendisi takiyeci AKP-CHP lilere… sadece gülüyorum.)

*
Balıkesir B.Ş Meclisinde onaylanan proje…Bandırma Belediye Başkanı Tolga TOSUN ve yanında götürdüğü bazı STK lara göre, Bandırma dan habersiz tasarlanarak çizilmiş bir proje…?!
Oysa gerçek öyle mi ?

Elbette ki ; bu projeden ilgili olan herkes haberdar/dı. Balıkesir in B.Ş olması ve Askeri ÇAMLIK a B.Ş tarafından el konulmasından sonra, körfez deniz manzaralı 203 dönümlük ( 80 dönümü imara açıldı) bu arazi, herkesin ağzını sulandırdı. O zaman ki Balıkesir B.Ş Belediye Başkanı olan rahmetli A.Edip UĞUR, milyonlar harcayarak, burayla ilgili bir proje yarışması düzenledi. Kazanan TEMATİK PARK Projesiydi. Ama Park alanına sıkıştırılan, villalar, oteller, benzinlikler, AVM ler o zaman da vardı. Bu projenin tanıtımı için, bizzat ASKERİ ÇAMLIK!'ta ziyafet masaları, görsel sinevizyonlar kurularak, Balıkesir ve Bandırma’nın protokolü, bütün siyasiler nezdinde görkemli bir tören dahi yapıldı. 28/11/2016 Tarihli yazımın linki yukarıda var. Bu projenin OLABİLİRLİĞİ olmadığını, Bandırmalıların aklıyla dalga geçildiğini, algı projesi olduğunu ertesi gün yazan, tek yazan benim. Nitekim de haklı çıktım.

*
TEMATİK PARK Masalı için kimlere ne kadar ödendi ? Bugüne kadar bizi aptal yerine koyan reklamlar için ne kadar harcandı ? Ve tüm bu milyonlar kimin cebinden çıktı ? Hovardalık kimin parasıyla ?
Akabinde ; Bandırma Ticaret Odası Konferans salonunda, Bandırma 5 yıldızlı Grand Asya Otelinde v.d, işbu tanıtım ve reklam, kamuoyunun kabulü noktasındaki strateji ile devam ettirildi.
Bu muhteşem ! Görsel yalan düzenlerden ve orda söylenenlerden, utanan birileri var acaba ?

(Yandaş basının hergün attığı yalan manşetlere benziyordu bu etkinlikler…) Diye TEK YAZAN yine bendim.
BANDIRMA yı, TURİZM KENTİ YAPTINIZ MI MESELA ? Yine, RAMAZAN NARİN haklı çıktı değil mi ? HEPİNİZ ORDAYDINIZ, HEPİNİZ ! Yücel Yılmaz, Tolga Tosun… Diye yazan TEK KİŞİ de… yine bendim.
*ADAM GİBİ BAŞKANLIK YAP…!" Bu manşeti attıran B.Ş Belediye Başkanı Yücel YILMAZ. Çünkü ; B.Ş Belediye Başkanımız, Bandırma' yı küçük görüyor. B.Ş Meclisindeki karşılıklı görüşmeler bunun teyidi oldu. İlaçlama konusunda TOLGA TOSUN sınıfta kaldı tamam da, orda sivrisinek istilasından şikayet eden Bandırmalılar çoğalınca, şikayetçileri B.Ş Yücel YILMAZ' a ben yönlendirdim. Y.Yılmaz da, gelen şikayetler yüzünden, Bandırma ya 4+1 araç ve şoför tahsis ettiğini, ama ilaçlamanın yapılması lazım gelen mart-nisan aylarında bu işlem yapılmayınca da, tahsisin boşa çıktığı, meclisteki ikrar konuşmalarında ortaya çıktı. Karşılıklı üsluplar yanlış ise de, Bandırmalıların faili ve sorumluyu öğrenmeleri açısından bu ikrarlar faydalı oldu. İş zamanında, Erdek'te tatil yaparken, kötü tesadüf karşılaşmak iyi olmadı yani… B.Ş Meclis videosu ; https://web.whatsapp.com/

*
ASKERİ ÇAMLIK konusundaki ifşaatlar ve açıklamalar da, DEVLET zihniyetini değil, maalesef kabile yönetim zihniyetini yansıtmış. T.TOSUN diyor ki ; Askeri ÇAMLIK ile ilgili Y.YILMAZ ile şifahi (?) anlaşma yaptık. Bandırma Belediyesinin BASKİ den alacağı paradan (10 milyon küsur) vaz geçtik ve Askeri Çamlık Projesinde Balıkesir B.Ş Belediyesi ile %50 ortak olduk. Artı olarak da, B.Ş Belediyesi Sahil Bandındaki yeni düzenlemeleri yapacaktı. Askeri Çamlık inşaat müteahhitlikleri de Bandırmalı müteahhitlere verilecekti v.d. Bandırma için 1/5.000’lik planlar B.Ş tarafından yapılacaktı, Bandırma da 1/1000’lik planları yapıp, seçim öncesine iki belediyede müthiş algı projeleri sinevizyonları ile, seçmen milletini aldatıp, bir kere daha oyları alacaktılar.Plan ve hesaplar buydu.

*
Askeri Çamlık'ın altında kalan "6 kişi"nin özel arsaları ne olacak acaba ?Bu isimler kim mesela? İstimlak edilip projeye dahil edilip yeni rantiye yerleri mi yaratılacak mesela ?
Ama ; yıllardır planlar çizilmedi ve algı mühendisliği yapabilme hayalleri suya düştü.  Askeri Çamlık projesindeki %50 ortaklık bir protokol ile bağıtlanmadı ve o da suya düştü. Bandırma Sahil Bandı projesi de, deniz yakındı denize düştü !
Bandırma Belediyesi’nin ETİ-MADEN in bitişiğindeki 157 dönümlük yeri satma olayları da sonuçlanmadı,! Bandırma 105 milyonluk teminat mektubunu Bankalardan bulamadı, ETİ MADEN' de 105 milyonu ödemedi ve bedavaya verilecek yer ve gelecek para da suya düştü !
Yetmedi…105 milyon gelmeyince o paraya güvenilerek başlanılan MALTA DERESİ Projesi de atıl ve kadük kaldı ve o da şimdilik suya düştü…

*
Yetmemiş ki ; Bandırma ve B.Ş Belediye Meclisi üyelerinden (2) kişi İYİ Partiden AKP'ye geçen Ersan Basri KIRBAŞ ve AKP-Birol ŞAHİN, MALTA Projesini engellemek için B.Ş Meclisinde itiraz önergesi vererek, yasal girişimlerde bulundular ki, MALTA DERESİNİN dere yatağı olmasını ve Bandırmada ki yok edilen diğer 7 derenin akibetini de soran kişi bendim. https://www.gercekbandirma.com/bozkurtbandirma-fareli-koyun-kavalcisi . MHP B.Ş Meclis üyesi Harun ALGÜL’de, bir soru önergesi verdi. MALTA Projesinde, Bandırma Paşakent'e giren yolun Malta imarına alınması, adı üzerinde MALTA DERESİ ve orası bir dere yatağı…Gerekli önlemler alınmadan orada bir tek kulübe bile yapılmamalı değil mi ? Ama oradaki yerleri toplayan bir inş. müteahhidimiz var ve o da bu proje sayesinde, imara açılan Malta Deresi ile, rantı yakalamış oluyor… bunlar tartışma konusu oldu. Çünkü ; o yolun kapatılması öncelikle ASKERİ ÇAMLIK Projesinde yer alan Benzinlik-AVM gibi projelere darbe sayılırdı. Paşakent te oturanlara da kısıtlama… Yani, Balıkesir in ASKERİ ÇAMLIK Projesine karşı, Bandırma' nın MALTA Projesi ticari tehdit oluşturuyordu. MALTA Deresi Projesinde, dere yatağı için DSİ den gerekli izinler alınmış mı ? Küçük bir sorup soruşturduk Maalesef alınmamış ! Peki bu ihale yarın patlarsa, kamu zararlarından kim sorumlu ? Bu sorun da halledilmedi ve bence şimdilik o da suya düştü ve şimdi Balıkesir Belediyesi Askeri ÇAMLIK Projesi ile, Bandırma da MALTA Projesi ile, birbiriyle savaşacaklar.

*
Bütün bu savaşlar, RÖVANŞ için yapılıyor. Edincik Merası olayında Balıkesir’in yediği kazık, AKP li Meclis üyelerinin üyeliklerinin düşürülmesi gb bakın, AKP nin CHP den intikamı olarak görün !
Bandırmanın unutulan yıkım sorunları var mesela. Cin çukuru mesela, Tekel Mesela, Devlet Hastanesi mesela…v.d Peki bu yıkılan yerlere ait projeler nerde ? İmalatlar nerde ? Hepsi B.Ş in Bandırma ya kozu olarak kullanılacak elbette. B.Ş Yücel Yılmaz ın eli güçlü yani.
YÜCEL YILMAZ – TOLGA TOSUN savaşının işaretleri, B.Ş Meclis toplantısından önce STK larla yapılan toplantıda ve Cevdet AYAN’nın Gazetemiz GERÇEK’te yayınlanan yazısındaki (https://www.gercekbandirma.com/eski-askeriye-camligi-ve-takiyye ) olaylarla ortaya çıkmıştı.
Bir de B.Ş Meclis Toplantısına Belediye araçları götürülen bazı sol fraksiyonlu dernekler, platform sözcüleri, Kent Konseyi gibi oluşumlar da bunun işaretiydi. Balıkesir'de ki "savaşa" gidilmişti de, geçmişi bilmeyen konuyu bilmeyen  sözde karşıtların "gövde" gösterisi fos çıktı fena gol yediler ve elbette projenin oylanmasında menfi sonuç vermeyecekti ve vermedi de…Bandırmalılar oranın yeşil alan kalmasını ve yerin Bandırmaya verilmesini istediler sadece…Ama zaten yeşil alan ve  bu istemin yolunun daha önceden sözlü anlaşmalar ile ile değil, yazılı bağıtlarla, protokollerle yapmayan Bandırma B.Başkanı Av. Tolga TOSUN' u unuttular.
Hatta sayın TOSUN’un, oylanan ASKERİ ÇAMLIK Projesinden haberi yokmuş gibi davranması, bunu sürpriz gelişme gibi göstermesi de olmadı. Biliyoruz ki ; ASKERİ ÇAMLIK Projesi bizzat CHP Bandırma ve Balıkesir B.Ş Meclis üyesi Yalçın CÖMERT tarafından çizildiğini, - kendisi de ikrar etti- projeyle ilgili bizzat Belediye başkanlarının Bandırma MHP Meclis üyesi Şehir Plancısı Harun ALGÜL’ü de Balıkesir'e çağırarak görüş aldıklarını hepimiz biliyoruz. Yani bu safahatta projeye karşı çıkanların hiçbirinin bizim Balıkesir projesinden haberimiz yoktu demeye hakları yoktur. Diyorlarsa, dedikleri yasal gerçeği yansıtmamaktadır.
GERÇEKLER BUNLAR…YAPILACAK OLAN; haddim olmasa da, bu siyasetçiler oy hesaplarını bıraksınlar önce ve komisyonlarını kurup, karşılıklı masaya otursunlar ve anlaşsınlar bir şeyler yapsınlar.

Biz seçmen milletiyiz de, aptal değiliz ve bizim algımızla daha fazla oynamayınız arkadaş !

Ve yazılı bir protokol ile ASKERİ ÇAMLIK Projesini, MALTA Projesini, bağıtlayın arkadaş ! Balıkesir de, Bandırma düşmanlığından vazgeçsin ve Bandırma ya hizmet versin ! Belediye Başkanları…sizler de bizim sahibimiz falan değil, bizim hizmetkarlarımızsınız ! Olmuyorsa… Bandırma Belediye başkanı meclis üyeleri derhal B.Ş de oylanan madde ile ilgili, İdare Mahkemesine İPTAL Davası açsınlar..

21/07/2022 /RAMAZAN NARİN / NOGAYTÜRK