Bandırma Temmuz /2024 Belediye Meclis Toplantısı

BANDIRMA TEMMUZ/2024 BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI...

Öncelikle ; Meclisin canlı yayını güzel değil ve günümüz teknolojisini yansıtmıyor ve yetersiz ve Bandırma ya yakışmıyor.  Tek taraflı sabit kamerayla bu iş olmaz ! Meclis grup masalarında da mikrofon olmalı. Taşıma sistemle, seslendirme maalesef sağlanamıyor. 

Belediye ve Meclisleri, biliyorsunuz ayda bir toplanırlar ve gündeme aldıkları konuları karara bağlarlar. Gündem maddeleri, genelde İMAR ve değişiklikleri olduğundan, Temmuz Meclis gündeminde, klasik imar konuları olmadığından (6) maddelik yaz meclisi babında, bir kısa gündem oluşmuştur.

Meclis Başkanı Dursun Mirza ; önceki meclislerde devir aldığımiz borçlardan bahsetmiştik falan dedi ama ; arkasını getirmedi  ( arkasını, ben getireceğim elmecbur ). Ve 2 ayda, yaklaşık 200 milyonluk bir gelir elde ettiklerini, bunun 160 milyonunu harcadıklarını ve bunları, nerelere harcadığını söyledi. 

32 Milyonun firmalar borçlarına, 4 milyonunun EYT den emekli olan işçilerine, 1.750 bin vergi dairesine, Doğalgaz a 1 milyon, Elektrik idaresine 2,5 milyon, kamulaştırmadan kalan borçlara 550 bin gibi olağan ödemeleri... yaptıklarını belirtti. 

B.Ş  eliyle Dijital Gençlik Merkezi  kurulacağını ( Adı geçmemesine üzüldüm. Bandırma BALBUCKS... ilk kuruluş haliyle kaldı ve gereği gibi kuruluşundan artık, nedense kimse söz etmiyor ! Gönen’deki BALBUCKS kadar bir BALBUCKS umuz olmadı !) , Paşabayırdaki yıllardır bitirilemeyen Kültür Merkezi İnşaatının, tekrar ihale edildiğini ve buranın da B.Ş tarafından (1) yıl içinde bitirileceğini söyledi. 

Yapılan Yurt binasında da, sona gelindiğini, Eylül ayında öğrencilere verilerek kullanıma gireceğini açıkladı. Bandırmalıların 4 gözle beklediği 1/1000 LİK Bandırma Belediyesi Planları için, öncesinde  B.Ş in yapacağı 1/5.000 lik planların çalışmalarına, başlanıldığını belirtti. Kalasik özetlemeyi yaptı  yani...  

(B.Ş in 1/5.000 lik ve Bandırma nın yapacağı 1/1000 lik planlar için de, bir basın toplantısı ve halkın taleplerinin alınıp bilgilendirilmesini de, sayın başkan MİRZA’dan  bekliyoruz.)

Önemli olarak ; önceki CHP li Belediye Başkanı Tolga TOSUN zamanında, pek çok olumsuz konularda gündeme gelen MALTA DERESİ ile ilgili,  hazırlattığı Raporun geldiğini, önümüzdeki günlerde yapacağı bir basın toplantısında MALTA DERESİ ile ilgili gelişmeleri... duyuracağını belirtti. (Madem öyle ; MALTA ile ilgili sorularımı,  ben de o basın toplantısında dile getireceğim.)

HATIRLADIM da...

Geçtiğimiz seçim döneminde, AKP Belediye Başkan Adayı Cemal ÖZTAYLAN ; bir basın açıklamasında;  Dursun MİRZA nın, önceki dönem Belediye Başkanlığı döneminde, sattığı Belediye mülkleri ile ilgili rulo halinde bir listeyi, masasından piste fırlatmıştı ! O listede yüzlerce yere ait satış bilgileri vardı ve C.ÖZTAYLAN ; Eğer Dursun MİRZA yine seçilir ve gelirse, Bandırma da satamadığı diğer yerleri, BANDIRMA’yı satacak demişti ! 

Önceki mecliste iki, Temmuz Meclisinde iki... toplamda 4 yerin satış yetkisi, şimdilik Başkan da... Belediye, önceki CHP li Bld Bsk Tolga TOSUN dan enkaz olarak ve çok borçlu alındığı için, muhtemelen bu borçların bir kısmı, SATIŞLARLA kapatılacak !

Ben Ramazan NARİN olarak naçizane, özellikle Tolga TOSUN döneminde satışlara karşı çıkmış, Belediyeye ait 158 dönümlük Şantiye alanının, Ziraat Bahçesinin altındaki Belediye Arsasının, 600 Evlerdeki Ticaret Odasına peşkeş çekilecek yerin satışına, şiddetle karşı çıkmış ve gereklerini yapmıştım. Üçünde de başarılı olduğumu düşünüyorum. Şimdi Bandırmalılar bana soruyor...Buyur Dursun MİRZA geldi, o da satış yetkileri ile işe koyuldu, niye sesin çıkmıyor !  
  
Satışlar konusunda, öncelikle Tolga TOSUN a ait devredilen borçlar, devredilen mazot yolsuzlukları, Malta iddiaları ve önceki dönemin, sorgulanması noktasında duraksayan yeni yönetim ve yeni yönetimin yaptığı mutad işler konusunda, bilgi ve belgeleri ile, gelecek yazımı yazacağım. Dursun Başkan da Temmuz meclisinde, şimdiye kadar para gerektirmeyen mutad, olması gerekenleri yaptığını zaten ikrar etmişti değil mi ? Yani henüz, yeni Başkan dönemini hissetmedik !

Bandırmalılar olarak, bilgilenmek hakkımız ve Belediyede yönetilen para da, tüyü bitmemiş yetimin de hakkı var, Bandırma’da yaşayan herkesin hakkı var ! Dursun Başkan nasıl iki ayda 200 milyon kazandık ve onuda şuraya şuraya harcadık diyorsa... gelecek Bandırma Belediye borçlarının ve neden satışlara geçildiğinin de, açıklamalarını net yapmak zorundadır. Yok öyle, borcumuz var satıyoruz demek !  Basın toplantısında bu cevaplara bizi ulaştıracak olan, Başkanımız Dursun MİRZA’dır.

AKP-CHP Kavgası...

Önceki dönemlerde, B.Ş AKP nin elinde, Bandırma da son 3-4 dönemdir, CHP nin elinde olduğu için... Bandırma nın mülklerine el koyan AKP nin, el koyduklarına karşın... Bandırma ya yeterince hizmet vermediğini söylüyorduk ve CHP liler, AKP liler le bu konuda ciddi kavgalar etmeseler de, yarım ağızla AKP nden yakınıyordular. 

Şimdi, B.Ş de CHP nde, Bandırma da CHP nde... Balıkesir B.Ş Belediyesi ve Ahmet AKIN, Bandırma’nın el konulan sahil, askeri çamlık gibi yerlerini...  geri verir mi diye düşünürken, bir de bakıyoruz ki; Şehrim Merkezindeki Barış Manço Kültür Merkezinin, alt katını istemiş ve Başkan Mirza da verilmesini onaylamış ! Allah tan Barış Manço nun tamamına el konulmamış ve alt katı da Allah tan tamamıyle değil ve süresiz değil,  5 yıllığına geçici olarak verilmiş. Amenna ve sadakna ! 

Başkan MİRZA’nın bu konudaki açıklamaları ve mazaretleri yerinde gibi... Paşabayırdaki Kültür Merkezi bitince, burayı tekrar geri alacağını düşünüyor. Ama ben de tam tersi, B.Ş Bandırma ya hizmet getirecem diyerek, BARIŞ MANÇO nun tamamına el koyabilir diyorum. O yüzden Bandırma Belediyesi ve CHP lileri, uyanık olsun ! 

Keşke Başkanımız, keşke bir tanecik Bandırmalı meclis üyemiz, B.Ş in de geriye vermesi gereken yerler konusunda, bir önerge sunabilseydi. Pazarlıklar yapılabilinseydi. Bandırma Cumhuriyet Meydanının, yarısından çoğunun Balıkesir e ait olması,  demek ki birilerimizi rahatsız etmiyor ! Senin TEK ADAMIN yaparsa sana iyidir ise, benim de TEK ADAMIM... ne yaparsa bana iyidir ! 

Sayın Ahmet AKIN dan, Bandırma nın daha nerelerine el koyacağı noktasındaki, işaretlerini bekliyoruz. 1/5.000 lik Balıkesir B.Ş planları dahilinde, Bandırmaya ait nereler, Balıkesir e geçecek ? İzleyip göreceğiz ! 

Ama, Ahmet AKIN... Ama Balıkesir- Bandırma CHP si, ama Bandırma Dursun MİRZA... tersi bir müjde verirse, Sahil Bandını geri aldık, Askeri Çamlık artık bizim derse...seviniriz ve alkışlarız valla. Ben, Balıkesir in aldıklarını değil, geri verdiklerini duymak isterim ! 

Artık ; AKP-CHP DİYE BİR MAZERET YOK. Seçimlerden önce, ikisi de aynı parti olunca şahlanacağız, uçacağız ve hizmete doyacağız diyen siyasi söylemler var, kulaklarımızda kalan. 

Buyrun, Balıkesir-Bandırma CHP nin, Bandırmalıları hizmete doyurun ! Buyrun uçurun, buyrun şahlanın da... biz de kıvanalım beyler ! 

KURULMAYAN MÜDÜRLÜKLER...

Biliyorsunuz, önceki meclislerde bazı Meclis üyelerimizin gayretiyle gündeme getirilmişti, TEFTİŞ KURULU MÜDÜRLÜĞÜ, OSB MÜDÜRLÜĞÜ... İkisi de halen gönderildikleri komisyonlarda da, komisyon bürokratının açıkladığına göre, henüz bu taleplere dokunulmamış. Ağustos ta, meclis toplantısı olmayacağına göre ;  acaba Eylül-2024 Meclisine, bu komisyonların çalışma raporları gelir mi ? Onları da, bekleyip göreceğiz. 

Komisyon Başkan ve üyelerine demiş olayım. Sayın üyeler ; Teftiş Kurulu Müdürlüğü Belediyeler Kanununa göre kurulması zorunlu ve norm kadrosu var. Kurulursa, yolsuzluk minimuma iner. OSB Müdürlüğü de, Bandırma için hayati bir konu. Önümüzdeki yıl 150, gelecek yıllarda 500 e ulaşacak FABRİKALAR KENTİ inşaa ediliyor Bandırma sınırları içine ve sizler 20-30 mahalle muhtarlığı için, MUHTARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ kurdunuz...

50.000 kişinin çalışacağı Fabrikalar kenti için de, Bandırmalılara lider ve rehber olarak, umarım OSB Müdürlüğü için de, olumlu rapor verirsiniz. Bu iki müdürlük Bandırma Belediyesi bünyesinde kurulursa, komisyon üyelerimiz de, tıpkı meclis üyelerimiz gibi, tarihe geçeceklerdir. İlk Meclisin gündeminde, işbu iki müdürlüğün kurulması olmalıdır. Belediye Başkanı ve 2 meclis üyeniz, OSB Mütevelli heyet üyesi... Buyrun yapın bir halk toplantısı ve bilgilendirin halkı, işbu OSB konusunda !

07-07-2024/RAMAZAN NARİN / BANDIRMA/NOGAYTÜRK