Marmara OSB Basın Buluşması

MARMARA OSB BASIN BULUŞMASI...

22/05/2024
Bu tarihi not edin !  Pek çok yeni değişime ait, işaret fişeğinin atıldığı tarih olarak sayın ! 
2009 - 2014 te ; Bandırma ilçe sınırları içinde başlatılan... ama Güney Marmara dediğimiz bölgeyi ( Bandırma-Erdek-Gönen-Manyas-Susurluk-Biga...) kapsayan,ve  ilk planlandığında 1/100.000 Planlarda Balıkesir/Çanakkale yi  içine alan, Bursa'ya kadar uzanacak bir yeni yapılanmadan söz ediyoruz.  
Birileri karar verdi ve İstanbul-İzmit te taşan sanayinin, bu bölgeye kaydırılması ve genişletilmesi düşünüldü ve bu amaçla 1/100.000 ülke planı dediğimiz bir planlama ile, en başında  48 milyon metrekareye kurulacak sanayi kurgulandı. ÇED Raporlarına ait toplantılarla gidiş gelişlerle devam etti ve akabinde ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR raporları istihsal edilerek, bölgede sanayileşecek yapıların önü açıldı. Toplantı üstüne toplantılar  yerli-yabancı ve çok ortaklı şirketler, bölgeden binlerce dönüm arazileri almaya başladı. Direnen arazi sahipleri için de yasalarla ZORUNLU KAMULAŞTIRMA hakkı bu sanayicilere verildi, satmak istemeyenlerin arazileri de kamulaştırma yoluyla alındı. 48 Milyon m2 nin tamamını alamayan patronlar, örgütlü olabilmek adına MARMARA OSB dediğimiz iş bu son yapıyı kurdular ve kamulaştırmaları ve planlamaları oradan yürüterek bugüne geldiler. Özet olarak bu. İşin başında teklif edilen satın alma fiyatlarını daha daha fazlasına satarım niyetiyle bekleyenler  yatırımcı olmayıp daha sonra yatırımcı sanayiciye fahiş fiyatla satarım niyetli olanlarda arada bayağı mağdur oldu rivayetleri de var. 
En başında, o dönemde Balıkesir Belediye Başkanı AKP Edip UĞUR vardı, o fetöden istifa edince yerine gelen Zekai Kafaoğlu devam ettirdi projeyi ve Bandırma ya öyle uydurma pnojeler sundu ki, Bu sunuma Bansiad, Bandırma Ticaret Odası da alet edildi ve bayağı bayağı gözlerimiz kamaştırıldı ve uyutulduk tabii. Hatırlayın Askeri Çamlık Projesini, hatırlayın Kapıdağ'da ki TOKİ projelerini...Ama sinevizyonlar güzeldi vallahi !  Bandırma da da CHP Dursun MİRZA vardı  ve Hollanda ROTTERDAM'ına bile gidildi örnek görmek için ve gelenler GÜNEY MARMARA'nın  Rotterdam Limanı olacağını gururla söylediler. Tolga TOSUN devam ettirdi projeyi... 
Sıkıntı şu ki belirlenen bölge 1. Sınıf tarım arazileri idi, hayvancılık arazileri idi, mera idi, tarla idi...Oysa  ana yolun az ötesinde taşlık bir dağ yamacı devletin arazisi bomboş bekliyordu. Düşünsenize, İstanbul/istan ın, un ;  et süt ve sebze ihtiyacını, tahıl ihtiyacını, karşılayan bölgenin neredeyse ana karnıydı.. 
Kurulacak sanayinin adı tartışıldı uzun süre. AĞIR METAL, ATIK KİMYA,  ANA METAL gibi. İnovasyon falan afili isimlendirmeler tabii, ama AĞIR METAL....ATIK KİMYA...tehlikeli isimlerdi ve bislerde tepki gösterdik haliyle...Bandırma da katıldığım bir toplantıda, bir bilim adamı, bu sanayiinin... insanların ortalama ömrünü 40 yıla indireceğini söylemişti ki, bu bile tartışılmadı Bandırma da... Ama pek çok toplantılar yapıldı, AKP li CHP li Belediyelerin önderliğinde...Belediye Başkanlarımız Marmara OSB nin müteşebbis heyetinin içine alındılar, Belediye meclis üyeleri de alındı. Belki de ortaklıklar da verildi tabii. Ticaret Odamızın Bandırma Limanına %5 ortak edilmesi gibi, Bandırma limanının yarattığı kirlilik konusunda Bandırmalıların susturulduğu ve sustuğu gibi...Haaa, ben MARÇEV isimli bir çevre derneği kurmaya çalıştım, 5 kişi olamadım ama kurulu olan GÜMÇED i almaya GÜMÇED e girmeye çalıştım durduruldum, engellendim. Sözde solcu çevreciler vardı...Solcuların elinde 2 çevre derneği vardı yaaa ( BAÇED Engin Arıcan ve GÜMÇED Gültekin Mutlu) şimdi ikisi de kapandı, biliyor musunuz ? 
Tam da, Çevre kirliliğinin doğmaya başladığı işbu OSB döneminde kapandılar. OSB Patronlarıyla yedikleri yemeklerden sonra, sanırım ÇEVRE DERNEKLERİ'nin  gereksizliği konusunda ikna edilmişler ki, açıkça kolpalığı belli oldu KA PAN DI LAR ! Haaaa, açık olmalarının bir faydası var mıydı ? Gerçekten temiz bir çevre için kaygı duyan az bir azınlık dışında samimi  kimse yoktu tabii ki. Kapanmaları iyi oldu da top ben de kaldı ! (Ülkücü) Ramazan NARİN yapacak çevre uyarılarını bundan böyle..! Patronlara da hayırlı olsun, işte şimdi geldiğiniz belli oldu ne yalan ! Ama yanlış strateji... bu çakma dernekleri kapattıracağınıza, size yandaş sizi göklere çıkaracak kişileri oralarda besleseydiniz, maliyeti yüksek olsa da,  belki daha iyi  olurdu !
*************
OSB Patronları tarafından "ye mek len dik" YAAAA, dünkü toplantıyı  BELKİ canlı dinlediniz, ben de ancak yazıyorum...Diğer sayfalarımda okuyacaksınız MARMARA OSB Basın buluşmasını....  

(DEVAM EDECEK)

23/ 05 / 2024 - RAMAZAN NARİN /NOGAYTÜRK