Bandırma'da Yerel Seçime Doğru Panorama

31 Mart 2019 tarihli yerel seçimlere giderken  aday belirleme sürecinde sessiz bir gerginlik var.

Yerel seçimde kıspet giymek para işi. Sandığınız gibi parti seçim masraflarını sübvanse etmez. Kişisel servetinden varsa risk edeceksin. Yaralı demokrasimizin bugün için geldiği nokta maalesef bu. İşinizde başarılı olmanız, politikada  işi bilmeniz ,tecrübeniz marjinal kriterdir.

Bandırma için yazıyorsak kazanma şansı olan 2 parti var CHP,AKP . Diğer iki parti İYİ PARTİ ve MHP kazanma şansı olmasa bile  ilk ikinin kazanmasına veya kaybetmesine etkili olabilecek potansiyelleriyle Başkan koltuğu onları da ilgilendiriyor.

Adaylığa niyeti olan ve ciddi bir meblağı harcamayı göze alan aday adayları  kendini ifade etmeye başladı.

AK Parti cenahında  aday adayları ile ilgili olasılıkla ilgili  bir  değerlendirme yapılamaz. Her zaman ki gibi muhtemelen yanlış bir isimle meydana çıkarak az da olsa şanslarını kullanamayacaklardır. Çünkü partide demokrasi yok .Bandırma'da on binli sayılarda parti üyesine sahip olmasına  rağmen, sosyal medyada yerel medyada yerel internet sitelerinde boy gösteren yada gösteremeyen  aday adaylarının  üyelerin takdir şansını kullanabileceği  demokratik bir yarış şansı yok.  Genel seçimlerde işe yarayan bu tepeden gelme yöntem Yerel seçimlerde yaramıyor.En azından Bandırma'da somut gerçek bu.

Bandırma'da seçimi kazanması muhtemel  iki parti var dedik ve  favori yine Cumhuriyet Halk Partisi. 
Yıllardır Bandırma'da CHP hakimiyetini kırma adına masa başında büyük çaba sarfeden AK Parti nin şansı deyim yerindeyse plase. MHP ittifakının yerel seçimlerde AK Parti'ye  yüzde oranı  katkısı  olamaz.  Kendine verir.

İki dönem yerel iktidarda olan ve eleştirilerde yıpranan CHP iktidarı neden yine favori ? Çünkü kent sakinleri Merkezi iktidarın siyasi baskılarla hizmetleri engellediğini var sayıyor kanı bu. Dursun Mirza Roportajında bunu rakamlarla savundu. Yanıt Yok.  Kısaca Bandırma İzmir 'e çok benziyor . Bandırma insanı genelde yaşam alanına baskıyı hazmedemiyor bir ikincisi  Atatürk'ü CHP tarzı seviyor. Öte yandan AKP kurmayları  Büyükşehir kanunu uygulaması içinde Bandırma için   gözle görülür somut bir proje ortaya koyamadı. Bu çok enterasandır. Seçim yatırımı bile olsa Bandırma için şöyle gösterişli bir proje  yapmaya elleri varmıyor. Büyük masraflarla proje tanıtımları maket tanıtım törenlerine haracanan paralara da çok yazık oldu. Açıklanan geleceğe yönelik yatırım kalemleri hiç bir anlam ifade etmediği gibi iddialar Balıkesir'in Bandırma yı sömürdüğü özellikle fahiş su faturalarıyla çok parasını aldığı ama  geri hizmet vermediği bindirilmiş kıtalarla bütçeyi içerden tükettiği  üzerine yerleşmiş kanı var. Açıklanan -özellikle Baski gibi-  gerçekten yer altına harcanan büyük  rakamların maalesef karşı cenahtan oy alma adına bir şey ifade etmiyor.  Bu şu demek .Genel seçim sonuçları üzerinden hayal kuranlara rağmen seçim tarihi yaklaştıkça görünen köy ; radikal bir değişim söz konusu olmadıkça seçimin kazananı belli. Uçuk projelerin halk nazarında karşılığı yok.

Bu nedenle gözler ve dikkatler CHP de. Acaba CHP kendi içinde savaştırılarak güç kaybeder mi? Ak Parti Kurmaylarının çabası acaba nasıl etsek nasıl yapsak Dursun'un puanını düşürsek .Hatta acaba görevden resen aldırmak için bir yerde hata yapılmış olabilir mi rüyasına yatanlarında olduğu bir gerçek.

Demokrasi adına inadına diğer partilere örnek olmaya devam eden CHP de aday adaylığı konusunda 3 hatta  4 isim zikredilse de SADECE PARTİSİNİN DEĞİL Bandırma kentinin tamamında  marka değer olan tek bir  isim var.
Dursun  Mirza.

Halen Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Dursun Mirza  bana göre ismini MARKA yapmıştır.. Üstelik sadece kendi partisinden değil tüm partilerden oy alabilecek potansiyeli  üretti.  Burada AK Parti de de marka bir isim var hatta adaylığı da sessiz sessiz speküle edilen Cemal Öztaylan.   Parti içi sıkıntılar ve yaşananlar yüzünden popüler bir isim de üretilemedi. Bu yüzden eski isimler yine revaçta! Nitekim  efsane başkan Hasan Sur'dan sonra Bandırma'da gözle görülür değişimi gerçekleştiren ekibin içinde yer alan Recep Eraydın ismi kamuoyunda karşılığı olabilecek isimler  arasında. Ama AK Partide parti içi demokrasi yok. On bin üye sandığa gidip kendi adayını belirleyemiyor. Nasıl olacak. 

CHP 'de parti içi Demokrasi  geleneğini inadına sürdüren kentlerden biri olan Bandırma  tesadüf değil. Bandırma  Türkiye ortalamasının çok üzerinde eğitimli ve bilinçli bir kitleye sahip. Artı gerek ulaşım gerek yurdun her yerinden gelen insanların barış içinde  yaşam kültürünü pekiştirdikleri  insan kalitesiyle birlikte müthiş bir sinerji üretildiği  bir coğrafya. Ekonomiye Deniz, Karayolu,Demiryolu ve havayolu hizmetinin en ucuz  verebileceği kavşak noktasında. Bu nedenle  Bandırma geleceğin metropol kenti adayı İl olması şart .Şimdi siyasi olarak zorla
engelleniyor.  Balıkesir' e coğrafi uzaklığı nedeniyle de Büyükşehir uygulaması sadece  kaynak israfı olur. Boşa  giden paralar boşa giden bütçeler kendi içinde eriyen rakamlar.

 Ve Dursun Mirza karşısında parti içinde elbette alterntif  isimler var.. Aday adayı olacakların partiye bindirilmiş kıta üye yapması da bu  saatten sonra bir şey ifade etmez çünkü süre kriteri var.
 Cumhuriyet Halk Partisi’nde Dursun Mirza dışında adaylığı konuşulan 3 isim var. Birinci favorim Ozan Onur en popüler  alternatif aday olarak yerini koruyor. Ozan Onur gerçekten sevilen bir isim parti içi çekişmelerde tabiatına uyumlu olmadığı için agresif çıkışları görülmemiş, dürüstlüğünü kimse tartışmayan,  parti menfaatine zarar verecek bir tutumu söylemi asla olmayan bir kimlik.. Halen meclis üyeliği görevini sürdüren  ve cazibesi giderek yükselen Tolga Tosun özellikle Dursun Mirza muhaliflerinin desetklediği bir kardeşimiz. ve başarılı ilçe başkanlığı döneminde üyelerle çok iyi ilişkiler kurabilen aydın kişiliğiyle dört dörtlük profil sergileyen  Metin Ok.  Öncelikle Tolga Tosun'u  değerlendirirsek. Kent eşrafından bir aile mensubu olması avantajıyla ön planda avantajlı. Geçmişte İlçe Başkanlığı başta  olmak üzere partinin zor günlerinde desteğini esirgemeyen babası Ruşen Tosun gibi babadan dededen CHP li bir ailenin eğitimli bir ferdi olması yanında genç olması adaylığını parlatan özellikler içeriyor. Eksi yanı ise maalesef güzel insan olmak,,eğitimli olmak  parti de kriter ama kent halkında mutlak  karşılığın var anlamına gelmiyor.  Çünkü emek cephesiyle pek bağı yok  çünkü Bandırma aynı zamanda büyük bir emekçi ve emekli kenti.
150 Bin kişiye ulaşan   Bandırma  halkının çoğunluğu işçidir,kente yerleşmiş esnaflık yapan  köylüde bir  işçidir, çiftçidir  ve emeklidir.  Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını yere indirmeyen bir köylü çiftçi çocuğu olan Dursun Mirza dan başka bir isim CHP için macera olur diye düşünüyorum. Bu benim kişisel  tespitim. CHP yine kazanır ama belirsizlik olur.  Kurultay sürecindeki  stratejik demokrat tavrından dolayı da bazı  imalı eleştirilerin medyada yer almasının karşılığı bana göre hepsi boştur ama kimilerine göre önemlidir. Mirza partinin iktidar olması yolunda kendini feda  edebilecek bir karakterde olduğunu çok kez ortaya koymuştur. Yine koyar.
Metin Ok özellikle Merkez Çarşı  kuyumcu esnafı olarak  halkın içinde olmaktan mutluluk duyan  herkes tarafından  sevilen saygı gösterilen kişiliğiyle gerçekten parlak bir isim. Dıyarbakır'lı olması  rakiplerce  menfiye kullanılır diyenlere katılmıyorum hatta böyle bir çaba  ters teper. Tıpkı Dursun Mirza ya hemen her seçimde atılan Bayrak yaktı anarşistti iftiralarının sevenlerini kemikleştirdiği gibi. Doktor Selim Panç her daim benim favorim ama yetmez. Doktorluktaki başarısı siyasi kulvarda farklı meziyetler gerektiriyor.  Bandırma kozmopolit yani Türkiye'nin hemen her bölgesinden ve sınırlarımız dışından göçle gelerek burada yaşama tutunmaya çalışan insanların mükemmel harman olduğu bir yer. Benim ailem Bandırma'lı diyebilenleri soy ağacı en çok 200 -300 yıl geriye gidecektir. Kısaca yerel ırkçılık burda sökmez. Ama ortada bir gerçek var  Çerkezlik ve denizi seven  Manyas'lılığın tabii ki  bir çoğunluk avantajı olacaktır haliyle. Kısaca Manyas kriteri  bugün asla göz ardı edilemez.

Çalakalem yazdığım bu yazı doğal olarak anlık duygu ve tespitlerin ifadesidir.

Ki bugün için gözlemlerimden çıkan tespitim gündemin hızla değiştiği göze alnırsa yarın değişebilir.  Aynı zamanda CHP üyesi olduğum için AK Parti li aday isimleri üzerinde yaşadığım çevre çerçevesinde izlediğim tespitler dışında bir değerlendirme yapmam etik olmaz. Ancak söylemezsem olmaz Cemal Öztaylan yoksa  Dursun Başkanı sandıkta zorlayabilecek  Recep Eraydın ın dışında benim her daim  favorim  Esnaf Kefalet Koop Başkanı Niyazi Güler 'dir . Kim ne derse desin Cemal Öztaylan dışında onun popülaritesine halkın genel sempatisine  ulaşabilen  diğer bir  isim yok bana göre. Göksel Karlahan çarşıda pazarda spor çevresinde sevilen sevilen bir isim  Ancak bu sevgiyi  günlük çıkar ilişkilerine bağlayanlar  çoğunlukta. Karlahan'ın adaylıkta gönlü olduğu belli ama  ancak Bandırmaspor'un başarısına ve şansına bağlı bir ivme yakalayabilir. Sağ cenahta siyaset politika patikaları farklıdır.  

 Ümit ederim ki  basılı ya da internet gazetelerimizde  düşüncelerini cesurca edebilen köşe yazarlarımızın  görüş ve tespitleri çoğalır. Sipariş yazı yazanların ise hiç bir karşılığı yok . Hamaset üretmeden halkımıza sık sık görüş ve düşüncelerini  yansıtmaları kent demokrasisi ekseni ve geleceği için önemli. Samimiyet önemli.  Tabii ki mesleğe yeni başlamış olmanın verdiği bir an önce yükseleyim  telaşındaki genç gazeteci arkadaşımızın mütemadiyen Dursun Mirza'yı yıpratma adına  içiboş eleştiriler, çamur at izi kalsın demagojileri  üretirken,  iktidar sahiplerine yaranma gayretleri de  öylesine ibretlik ki..insanın doğasına aykırı olmayan  bir durum. Yaşama tutunma adına  insanın düşürüldüğü  bu durumu  hoş görüyle karşılamak gerekir. Olsun onlarda lazım.

MEHMET LEVENTOĞLU-