Bandırma Trenini Arıyor

BANDIRMA TRENİNİ ARIYOR

Erdem ÖZCAN

Bandırma –Balıkesir-İzmir arasında ilk kömür yakıtla çalışan kara trenlerle, 1911 yılından itibaren yük, 1927 yılından beri de yapılan YOLCU tren seferleri zaman içinde modernize edilerek daha sonra dizel yakıtla, son olarak da elektrik enerjisiyle yapılmaya başlandı. Önce 2006 tarihinde 6 Eylül Ekspresi, bir yıl sonra da 17 Eylül Ekspresi hızlandırılmış tren seferleri Bandırma’da yapılan törenle Bandırma-İzmir seferlerine başlamıştı.

Son 5 yılda hızlandırılmış ve elektrikli tren seferleri devam ediyordu.

Tâki dünyayı saran koronanın dünyayı esir aldığı güne kadar.

Günde karşılıklı 2 sefer yapan trenler hem ucuz hem de emniyetli bir ulaşım aracıydı.

 

97 yıldan beri yapılan tren seferlerinin ilk istasyonu Bandırma Gar iken son istasyon da İzmir (Basmane) istasyonuydu. Bu iki istasyon arasında Susurluk, Balıkesir, Manisa ve Akhisar dahil tam 21 tren istasyonu mevcut.

Pandemi başladığı 2 yıl önce tüm ülkede tren seferleri, İDO gibi deniz yolları ve karayolu seferleri iptal edilmiş, yani bir başka deyişle “askıya” alınmıştı.

Ancak işler 2 yıl içinde değişti… Korona günde hala 200-250 can almasına rağmen tedbirler gevşetildi. İDO denizyolları ve karayolu taşımacılığı yeniden başladı.

Sözde tren seferleri de başladı ama Bandırma-İzmir hattının ilk istasyonu olan Bandırma’dan değil Balıkesir’den başladı.

Yani tren ile İzmir’e gidecek olanlar önce 100 Km. mesafedeki Balıkesir’e gitmeleri gerekecek.

Buradaki istasyon ne olacak?

Böyle saçma şey nerede görülmüş…

Bandırma-İzmir otobüs ücreti 95 lira, TREN 29.00 lira…

Bandırma- Balıkesir otobüs ücreti 40 lira, TREN 13.50 lira …

Hem de, 60 yaş ve üstü yüzde 50, öğrencilere yüzde 15 indirim var…

Bu ücretlerden haberi olan var mı?

Tren ücretleri nerdeyse bedava… Tam da dar gelirlilerin arayıp da bulamadıkları ulaşım aracı… Bugün yeni tarife belirlense bile yine de çok uygun bir tarife çıkacağına inanıyorum.

Vatandaş nerdeyse artık tarih olan kara trene de razı olacak; yeter ki tren olsun…

Geçen ay Bandırma’ya gelen AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı Doğruca Köyü’ndeki konuşmasında Bursa-Bandırma arasında yeni bir demiryolu hattı yapılacağını söylemişti.

İyi güzel de yeni hattan vazgeçtim mevcut hat bile şu anda iptal edilmiş.

 

Konuyla ilgili görüştüğüm Yavuz Bey’e İzmir tren seferlerinin Bandırma’dan değil Balıkesir’den yapıldığını söyleyince bilgisi olmadığını araştırıp döneceğini söylemişti.

Milletvekili Subaşı’dan olumlu bir haber geldi. Salgın nedeniyle iptal edilen İzmir - Balıkesir –Bandırma tren seferlerinin yeniden başlaması için girişimlerde bulunduğunu söyledi, ümit verdi.

Günde karşılıklı 2 sefer yapan tren seferlerine büyük talep var.

Bandırma –İzmir tren seferleri acele başlatılmalı.

05-11-2021/ERDEM ÖZCAN/BANDIRMA