Türklerin Pasaportu ve Vizesi ...! İTİBARIMIZ..?

TÜRKLERİN PASAPORTU ve VİZESİ..! İTİBARIMIZ !

Bundan 7-8 Sene önce ; hayatımda ilk defa, yurtdışına gitmek için pasaport almış ve MALTA denilen sömürge bir adacığa gitmek için, vize başvurusu yapmıştım da, arada profosyenel vizeciler olmasına ve vize için gerekli bütün şartları ( MALTA gidip geliş uçak biletim, kalacağım süreye dair otel rezervasyonum, banka hesabımda yüklü nakit para, üzerime kayıtlı taşınmaz tapularım 4 adet, otomobilimin ruhsatı ve ehliyetim, diplomalarım, emeklilik bilgi ve maaş belgelerim, kredi kartlarım gibi…) yerine getirmeme rağmen, saymadığım MALTA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU... tarafıma vize vermemiş, 12 Eylülden kalan bir kırmızı kalemden dolayı, beni (iltica edebilir) potansiyel mülteci statüsüne sokmuştu da, ben de kalkıp Konsolosluğa kadar gitmiş, bizzat sorunu öğrenmeye ve çözmeye çalışmıştım da… ordakilerin yüz ifadelerini hatırladım da, ne kadar sakıncalı bir TÜRK olduğumu tekrar-tekrar gördüm. Konsoloslukta çektikleri resimlerden, eskiden Almanyaya giden işçilerimize yapılan (dişlerinin sayısı ve resmine kadar) işkenceleri ve aşağılayıcı Avrupalı tavırlarını, daha iyi anlamıştım.

Neyse, bütün masraflar ve hesaplar güme gitmiş, AB ülkelerine Schengen VİZE VERİLMEYEN biri olarak, onuru kırılan ve TC Vatandaşlığı dezavantajı ile, VİZE denilen sorunla tanışarak, AKP Hükümetine duyduğum hüsranla, geri dönmüştüm.

Oysa : TC Vatandaşlığı benim için bir onurdu ve dünyanın hiçbir ülkesine sokulmasam da, bu onur ve gururu hep duyacaktım. ( Şimdi birileri, seni falan falan yerlere de sokmamışlardı diye sırıtacaktır da, olsun, napalım !)

VİZE, insan onurunu kıran hatta yok eden ama ülkelerin egemenliklerini gösteren bir gösterge olmasından öte, vize ekonomiktir. Her ülke, ekonomik kaygısına göre vizeyi zorlaştırır veya kolaylaştırır. İnsan onuru, ekonominin arkasından gelmektedir. İnsanların gümrük kapılarında donsuz aranmasından tutun da, vize imzası için karşılaşılan biton bürokrasi faşizmdir ve insanların onurunu şerefini haysiyetini tırpanlar...Once eziyetten sonra girebilmişseniz o ülkeye, zaten kendinizi 3. sınıf insan olarak görürsünüz ve ordaki adımlarınızı ona göre atarsınız !

VİZE NE DEMEKTİR ? Vize, yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan, resmi izine verilen ad. Yani kısacası İZİN demektir.! İzin makamı, isterse sizi kabul eder, isterse red eder yani. Vizesiz gezenler 1. Sınıf dünya vatandaşlarıdır, vizeye takılanlar ise, 3.-4. sınıf dünya insanlarını temsil ederler. Vize koyanlar ile, vize alanları düşününüz lütfen !

PASAPORT NE DEMEKTİR ? Yurt dışına seyahat edilmesi için, Türkiye de 4 farklı pasaport çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Umuma Mahsus (bordo) pasaport, Hususi (yeşil) pasaport, Hizmet (gri) pasaportu, Diplomatik (siyah) pasaporttur. Yeşil Pasaport, hükümetlerin rüşvet-i ikramı gibi de olup, Bakan veya kurulu, istedikleri kişilere bu pasaportu verebilirler. Gezi kimliği !

Türkiye ; Amerika’nın 1. Dünya ülkesi, Avrupa’nın 2. Dünya ülkeleri, Asya ve Afrika’nın ise 3. Dünya ülkesi sayıldığı konumda, sizce hangi kategoridedir ? Kaçıncı dünya ülkesiyiz, dersiniz ?

Daha önceki Cumhuriyet Hükümetlerinin ve en son 1999-2002 AnasolM Hükümetinin, Avrupa Birliği ile geliştirdiği olayların (AB Uyum Yasalarının imzalanması gibi) getirisi olarak, 2002 de tek başına iktidara gelen R.Tayyip ERDOĞAN Başbakanlığındaki AKP Hükümetleri, AB olaylarını kucağında buldu ve ; buyrun 2004 yılına dönelim.

2004 ün SON GÜNLERİNDE ; İşte o dönem Sabah gazetesinde yayımlanan 19.12.2004 tarihli haber : “Hamdolsun aldık. Erdoğan, Ankara'da coşkuyla karşılandı. Kızılay'daki AB şöleninde konuşan Erdoğan, "Hamdolsun tarihi aldık, başarı halkımızın" demişti.”

Brüksel’deki AB zirvesinden, müzakere tarihi alarak dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, görkemli törenlerle havalanında karşılayan zevat ve protokol ve AKP Ahalisi, Başbakanı Ankara'da da büyük bir coşkuyla karşılamış, Kızılay Meydanında görkemli AB MÜZAKERE TARİHİ ALMA yı, davullarla zurnalarla, havai fişeklerle, 41 Yıllık AB Sürecini nutuklarla, coşkuyla kutlamıştılar. Şimdi bu süreç 58. Yılına giriyor efendim.

O kutlamalarda, sahte AB ŞÖLENLERİNİ ; TV ler naklen yayınladı… 41 yıldır Türkiye’nin AB’den müzakere tarihi almaya çalıştığını hatırlatan Erdoğan, "Nereden nereye geldik?” sözleriyle kendilerinden önceki hükümetlere de göndermelerde bulunarak, artık içine kapalı bir Türkiye yerine, dünyayla bütünleşen bir Türkiye olacağını belirtmiş, “Dantel örer gibi bu yolu öreceğiz. Yolumuz açıktır” "Hepimiz bu davanın sonsuz savunucuları olduk. Hükümetimize güvenin. Türkiye çok farklı olacak. TC vatandaşları çok farklı olacak. Hepinize verdiğiniz destek dolayı teşekkür ediyoruz" demişti ! Biz de AB ye giriyoruz ve VİZESİZ Arupa ülkelerine girip çıkacağız diye, bi taraflarımızı kaldırmıştık !

Ve bu kutlamalar ; daha sonra AKP liler ve AKP ne destek verenler tarafından, Türkiyede ki pek çok şehirde ve kent merkezlerinde, büyük coşkularla kutlanmış ve ülke çapında, ülkenin bütün vatandaşları nezdinde, büyük bir hava yaratılmıştı. ( Bandırma AKP, sizi de unutmadım haaa :) " O gün, sokaklarda hava atan AKP liler ile, nasıl öveceğini şaşırmış gazeteciler, Avrupa aşığı yalakalar… şimdi nerdeler bilmiyorum ! Biliyorum da…TV lerdeki AKP övücüsü yandaşlara mesaj veriyorum, yarın sizlerde saklanacaksınız arkadaş !

Pasaport da, VİZE de… bir onurdur ve itibardır. Bir devlet, öncelikle vatandaşlarını itibarlı ve onurlu vatandaşlar yapmak zorundadır. Yoksa bakanlarına, bürokratlarına veya seçtiği işadamlarına yeşil yeşil pasaportlar vermekle, o itibar sağlanmaz. Hatırlayın Rahip Brunson olayını, vatandaşı olduğu ülkenin itibarlısıdır değil mi ? Peki sizin, yurt dışında cezaevinden alabildiğiniz bırakın bir cami hocasını, imamı, bir vatandaşınız var mıdır ?

Devletlerin, Hava, Kara, Deniz girişlerinde GÜMRÜK dedikleri bir birimleri vardır ve bu birimler, gireni-çıkan gümrükler. Buralarda, pasaportunuzun ve vizenizin, ağırlığı-rengi kadar itibar görürsünüz.

Buralardaki itibar, öncelikle insan onurudur. Avrupalılar bunu çözmüş ve vatandaşlarına SHENGEN vizeli pasaportlar vererek, vatandaşlarının, bütün ülkelere gidip gelmelerini sağlamışlardır. Amerika Birleşik Devletlerinde de, aynı durum vardır…eski Sovyetler Birliği Devletlerinde de vardı.

Şimdi biz TÜRKİYE olarak, Avrupalı mıyız ? Asyalı mıyız bilmiyoruz. Bir çok pakt da yer alıyor olsak da, AB nin esas kuruluşu ortak pazarda da malzeme olmuştuk, AB kuruluşunda da dolgu malzemesi olduk nedense…Dünyadaki yerimizi gösteren son iki hadise ; ES-400 Füze alımında yaşanmadı mı ? Doğu Akdenizdeki petrol-gaz aranması olayımızda yaşanmadı mı ? Geçtik hepsini, Irak, Suriye, Libya olaylarında yaşamadık mı ? Filistine giden Marmara Gemimizde, Roselina-A isimli Türk bandıralı kargo gemisinde yaşamadık mı ? N'oldu pasaport ve vizelerimize ?

TÜRKİYEMİZİN İTİBARI OLAN VİZE POLİTİKASINA bir bakalım ?

Diplomaside, çok konuşulur KARŞILIKLIK İLKESİ ? Yapabiliyor muyuz, bakalım ! 117 ülkenin vatandaşları ya Türkiye vizesinden muaftır ya da internetten e-vize alarak basit şekilde ülkemize girebilirler. 83 ülke vatandaşı ise ; Türkiye'ye seyahatleri öncesinde Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerinden vize almak zorundadır. Bir de Türkiye'den VİZE isteyen ülkelere bakın, ve kıyaslayın efendiler ! Kıyaslayın ki itibarı görün !

KARŞILIKLILIK İlkesini uygulayamadığımız da, maalesef ortadadır ve Türk Vatandaşları, bir sömürge ülkesi adacık da bile, aşağılanarak, gururu paramparça edilerek, muameleye tabi tutulmaktadır. Vize istemediğimiz ülkelere baktığımızda da, gördüğümüz sadece ekonomik kaygıdan dolayı onların düz ara ülkemize girişine izin verildiği şeklindedir ki, bu da üzücüdür. 1. 2. Sınıf Dünya ülkelerinin uyguladığı pasaport ve vize rejimi, bizde tersine uygulanmaktadır.

Bir ülkenin, kendi egemenlik ve gücüne dayanarak koyduğu vize şartı, vize almak zorunda olan vatandaşlar için, kişisel ve ulusal bir hakarettir ve mutlaka karşılıklılık ilkesinin uygulanmasını gerektirir.

AB hülyamız da 58. Yılında çöp sepetinde olduğuna göre, Türkiye'nin asıl yapacağı REFORM, Dış Politika Reformu ile, Hukuk reformudur. İtibardan tasarruf edilmez diyerek, uçaklara, Mercedeslere binip, saraylarda oturacağımıza, kaçıncı sınıf dünya ülkesi olduğumuza karar verip, onun gereği olarak bütün Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının ve Türklerin ve Türkiye’nin itibarını sağlayınız !

Eyyy Hükümet ve ey sistem !

29/11/2020 NOGAYTÜRK