Türkiye Cumhuriyeti Bayramı Kutlamaları

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAMI KUTLAMALARI !
29 EKİM Bayramının halkımızda bu sene, 100. Yıla yakışan heyecan uyandırmasından dolayı, ilk günler yazmadım. Ama, kutlamaları izledikçe... emperyallerin oyuncağı olmamıza kahr oldum !
ÖNCELİKLE ;
Kutladığımızın adı ; CUMHURİYET değildir !
BAYRAM değildir!..
.
TÜRK süz, TÜRKİYE siz, ATATÜRK süz... bu bayramlaştırdığımız gün, kutlanamaz !
Hele hele ; TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 100. YILI KUTLAMASI İÇİN,  ‘HELVA DAĞITILMASI’, etik değildir, doğru değildir ve verdiği subliminal mesaj nedeniyle de, TC Devlet kuruluşuna ait bir eylem, hiç değildir. O helva cenazeden sonra, ölünün arkasından dağıtılır beyler !

Gelenek budur ve TC Devleti ; 100. Yılında ölmemiş, bizzatihi 2. Yüzyılına, kararlılıkla ve dimdik girmektedir.
Bandırma AKP İlçe Teşkilatının Başkan ve Belediye Başkan aday adayı Mehmet DOĞAN ve AKP Balıkesir Milletvekili Ali ÖZTAYLAN ve diğerleri ile birlikte, BANDIRMA Cumhuriyet Meydanına kurdukları tezgahta, ellerindeki kepçelerle, kazanlardan ÖLÜ HELVASI diye bildiğimiz helvayı dağıtmaları, hiç hoş olmamıştır !
Kurtuluş Savaşı şehitleri-gazileri için, dağıttık diyebilirler... Velev ki; öyle bir niyetiniz vardı, o zaman tezgahınızın karşısında, koskoca Haydar Çavuş Camii var arkadaş ve sizin adınıza,  orda zaten MEVLİD okutuluyordu ! Okutuyordunuz ! Gidip, mevlitten çıkanlara o helvayı, ama nedenini belirterek, KURTULUŞ SAVAŞI ŞEHİTLERİMİZİN-GAZİLERİMİZİN RUHLARI için diyerek, pekala dağıtabilirdiniz !

Cumhuriyet Meydanında helva dağıtma işiniz ne ?   TC Devleti, ölmemiştir arkadaş, bu devleti öldürmeye de, hiç faninin gücü yetmeyecektir ! Canlı için de, HELVA dağıtılmaz efendim ! Şimdi ben, sayın ALİ ÖZTAYLAN için helva dağıtsam, hoş olur mu ? Bir daha yaparsanız, ben de... sizin helvanızı dağıtabilirim Bilin de ; umarım bunu başka milli gün ve bayramlarımızda, tekerrür ettirmezsiniz !  Kınıyorum hepinizi ve zihniyetinizi..!
Haaa, bunu gören Bandırmalıların, helva için sıraya geçeceklerine, oradaki siyasi ekabire, KİM ÖLDÜ ? diye tepki göstermeleri gerekirdi de.. Maalesef bu da, kimsenin aklına gelmedi. Aklına gelenler de, KORKU Devletinde yaşıyor gibi, sessiz kaldılar.  Özellikle ; Türkiye Cumhuriyetinin, TÜRK Cumhuriyetinin kurucusu olan ve yerelde iktidar olan CHP nin ve CHP Belelediyesi'nin, bu ÖLÜ HELVASINA... itiraz etmesi gerekirdi !

Onlar da seyrettiler muhtemelen üyeleride helva bedava niyetine veya ne anlama geldiğini düşünmeden, sıraya geçip HELVALARINI yediler ! KINIYORUM !

https://www.youtube.com/watch?v=fwTUQPMhzvU
*

CUMHURİYET nedir ? 
Cumhuriyet, tek başına kullanıldığı zaman, öncelikle SOYUT bir kelimedir. ÖMÜR mesela, o da bir soyut kelimedir. Ama yanına AYRAN-I kelimesini getirir ve ÖMÜR AYRANI derseniz... biraz somutlaşır. Yok, SUSURLUK ÖMÜR AYRANI derseniz, o zaman daha da anlamlı, pekişmiş bir somutluk ortaya çıkar. Susurluk Ömür Ayranı ile başlayan bir cümle kurduğunuz da ise, size kimse ben bir şey anlamadım, bu ne demek diyemez.
Ben de, CUMHURİYET kelimesini tek başına kullananlara kızdığım için bu konuya geldim. Ve düşündüm. CUMHURİYET ne demek ?
Bir ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği ve milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi...CUMHURİYET diye adlandırılır. Toplumsal anlamda kamusal yarara ve yurttaşlık erdemine, özgürlük anlayışına dayalı, egemenliğin halka ait olduğu, bir politik sistemdir. Cumhuriyet. Kavramın kökeninde; eski Yunan'a ait, yasadan başka bir şeye itaat etmeme anlamında, bir özgürlük anlayışı mevcuttur. Dünya da ilk Cumhuriyeti, 1792 de Fransızlar ilan etmişlerdir. Dünyada bu ilkeleri önceleyerek, 1792 den sonra kurulan ama ; temelinde ya kurucu milletin-etnisitenin, ya kullanılan dinin-mezhebin, ya da bir diktatörün arzularını gerçekleştiren, sayısız CUMHURİYETLER vardır. KONGO da, İRAN da, SOVYETLER de birer Cumhuriyet idi. LİBYA da, IRAK ta bir Cumhuriyetti. Almanya, Fransa da Cumhuriyettir. İSLAM ön adında Cumhuriyetler de vardır, SOSYALİST adını taşıyanlar da vardır. Türk adını taşıyan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de (KKTC), TÜRKİYE CUMHURİYETİ önderliğinde, Başbuğ Rauf DENKTAŞ tarafından kurulmuştur mesela. Bkz. Dünyada Cumhuriyet ile yönetilen ülkeler... 

Neymiş, CUMHURİYET veya CUMHURİYET BAYRAMI şeklindeki kutlamalarımızda, önemli bir vurgu eksikliğimiz varmış. 
Eksiklik ne ? Başa yazmıştım. CUMHURİYET, Türk süz, TÜRKİYE siz, ATATÜRK' süz!... Soyut Bayram' a dönüştürülüp kutlanamaz ! Kutlanması gereken bir olgu, bir bayramlaştıracağımız, kutlayacağımız veya kutladığımız bir hadise varsa, o da ; TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAMI dır veya TÜRK CUMHURİYETİ BAYRAMI dır.
TÜRK-TÜRKİYE-ATATÜRK isimlerini, bayramın sıfatı yapmadan yaratılan soyuttur ve gün geçtikçe aşınır ve anlamını yitirir. Ve birileri de çıkar federasyondan bahseder, ülkenin adının, bayrağının değişmesinden bahseder veya cesaret edemezse buna, öldürmüş gibi... helvasını dağıttırır.
Bu tespit ve eleştiriyi ve önerileri yapmadan önce, biraz araştırma yaptım. TC Devletinin kurucusuna, Mustafa Kemal imiş;  ATATÜRK demişiz ! Ama O’na Meclis Kararıyla, BAŞBUĞ' da demişiz. BAŞBUĞ u kullanmadığımız için, o sıfatta unutulup gitmiş mesela. Aradan 100 yıl geçmiş, kurulan TÜRKİYE TÜRK CUMHURİYETİ' ni yanlış ve eksik kullanarak kutladığımız için de, şimdi kalan soyut CUMHURİYET kelimesinin anlamını ve içeriğini sorgular, sorgulatır hale getirmişiz.

Oysa buna ne gerek var ?
29 EKİM 1923 Tarihi, BAŞBUĞ ATATÜRK' ün TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ, ilan ettiği gündür. Geçmişteki ve mevcuttaki TÜRK Devletlerinin haricinde, bağımsız bir TÜRK CUMHURİYETİ ilan edilmiştir. Bu ilana atfen bir kutlama yapmak, bu ilanı BAYRAM yapmak istiyorsak (ki ; yapmalıyız, her devlet kuruluşunu bayramlaştırır.) 29 EKİMLER bizim için, TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAMIDIR efendim. Türklerin kutladığı TÜRK CUMHURİYETİ olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN bayramıdır.
Şimdi ; 29 EKİM e ait bir sözü olanların, sözü olacakların... dikkat etmesi gereken, önce bayramın adını tam kullanmak, Cumhuriyeti sıfatsız bırakmamak olmalıdır. Sıfatımız TÜRKİYE dir. Uzun geliyorsa, TÜRK diyebilirsiniz efendim. Bu konuda hiçbir şey bilmiyorsanız, lütfen 1923/24 TBMM Tutanaklarını, lütfen NUTUK üzerinde falan araştırmalar yapınız ve Cumhuriyetin 1., 2. Yıllarını, 10. Yılını... nasıl kutladığımızı görünüz ! Kutlarken soyutu mu, somutu mu kutladık, onu görünüz.  Görünüz ki ; geçen 29 Ekim 2023 100. Yıl kutlamaları bize tam olarak yakışmamıştır ! Gereği gibi kutlayamayışımızın nedeni de, salt Filistin falan değil, üstümüzdeki emperyal güçlerdir.
Mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümetine, Parlamento da temsil edilen veya edilmeyen bütün siyasi partilerimize, TC Kurumlarımıza... uyarım ve önerim olsun ki ; 101. Yılını kutlayacağımız 29 EKİM 1924 e kadar yapılacak hazırlıklar, TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAMININ 101. Yılı formatı ile hazırlansın. 2023 te Anatkabire giden 1,5 milyon TÜRK, 2024 te gidecek milyonlar TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ KURUCUSUNA minnetlerini, TC nin 101 yılı diyerek sunsunlar.  Her 29 EKİM ; TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAMIDIR ve gerçek adıyla anılıp, gerçek adıyla kutlanmalıdır. Başbuğ ATATÜRK... yerinde rahat uyu! Bundan böyle ;  kurduğun devlet, adıyla (T.C) ve senin adınla anılacaktır !

Kurucumuz da, kurduğu TÜRKİYE CUMHURİYETİ devleti de... ölümsüzdür ve helvasını asla dağıttırmayacağız !

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !  

02/11/2023 /RAMAZAN NARİN-  NOGAYTÜRK