Tolga Tosun Başkanım..(Abi deme..Abi deme !..)

TOLGA TOSUN BAŞKANIM... ( ABİ deme... ABİ deme..!)

Artık ;  ‘kardeş’  veya kardeşimiz değil, Başkanımız ve Başkansın ! 
Bandırma Belediye Başkanısın !  Önce tebrik ediyor, kutluyor ve Allah utandırmasın diyorum.  50.964 Bandırmalı kişi sana, BAŞKAN ol, BAŞKANIMIZSIN demiş.  Rakibine, 18.657 fark atmışsın... Ama bu verilen oylar, sakın sende bir kibir yaratmasın. Çünkü bu oylar, salt TOLGA TOSUN kişisine değil, AKP iktidarlarından bunalan halkın, AKP nin kulağını çekmek için, alternatif olarak verdiği oylardır.
Kutlamana ait bu videoyu, iki defa dinledim.

Tıklayın izleyin:  https://www.facebook.com/nese.akgumus/videos/10217183298846283/ 


İlk günden ;  ' BENİ ELEŞTİRME ' diyeceksin biliyorum. Ama yazdıklarımı, lütfen eleştiri olarak değil, ama alırsan, nogaytürkün  ( abin  ) naçizane tespit ve tavsiyeleri olarak alıver veya alma..!
ABİ deme !
Çünkü ; artık, 155.000 nüfuslu bir kentin, şehr-ül eminisin artık. Bandırma nın denizinde boğulanın, kaldırımda düşüp kafasını kıranın dahi, hesabını sen vereceksin !
Artık, herkes senin için büyük (ün) veya küçük (ün) değil...herkes senin ilçenin sakini ve hemşehrin. Ve seçmenin ! Kimsenin sıfatını veya ön duygunu sakın öne çıkarma. Kimse, senin artık ABİN falan değil ! Sen, Bandırmalıların abisisin !
ABİ hikayesi çoktur da... Ben ‘ABİ’ yi en çok, FETÖCÜLERİN içlerindeki sorumlulara karşı kullandıklarını, iyi hatırlıyorum. Fetullahçılar, üst gördüklerine başkanım, reisim, hocam falan demezler... erkekseler ‘ABİ’ derler, hanımsalar ‘ABLA’ derler. O yüzdendir, FETÖ Yargılamalarında, ABİLER-ABLALAR olarak yargılanırlar. Senin, bu konuşmanda veya günlük hayattaki konuşmalarında ABİ dediklerinin, fetöcü olduğunu elbette düşünmüyorum. Yaşın itibariyle, büyüklerine o şekilde saygı gösteriyorsun, amenna !
Balıkesir CHP Milletvekiliniz Ahmet AKIN da, tıpkı senin gibi büyüklerine daima ABİ diyerek siyasetini sürdürüyor da... bence O da, bu konuda yanlış yapıyor. 
ABİ deme ! Aynı ırktan kandaşına, karındaşına aile büyüklerine de.., eyvallah ! Ama, artık çevrendekilere, asla ABİ deme !  Bırak, millet sana ne diye hitap ederse etsin, milletin hitaplarına karışma, o sana yeterli. Ama sen, ABİ deme ! Senin bundan sonra birilerine ABİ demen, birileri tarafından (benim gibi) daima yanlış anlaşılacak, o yüzden ABİ deme !

ABİLİK, AĞABEYLİKTİR...Türk toplum geleneğinde, samimiyet ve güvenin ama daha çok MİNNET in ifadesi olarak, karındaşlıkla eş tutulmak için kullanılan bir deyimdir. Tarikatlarda, siyasetlerde, mafya veya örgütçülüklerde, bu deyim çok kullanılır. Ama bak masonlarda, ÜSTAD abinin yerine kullanılır, çevrendeki lionlara ve rotaryenlere bak, onlar birbirlerine ABİ demezler..! Bandırmadaki fetö yapılanmalarında, fetöcülere yer, okul, yurt, imar veren abiler olabilir...aman onlara da ABİ deme !

Senin bu deyimi bırakman için, sevdiğin birilerini örneksemek isterim. Başbuğ M.Kemal ATATÜRK... Bütün hayatına bak, NUTUK oku, Anılarını oku...Asker iken de ABİ dememiş kimseye, devlet adamı olmuş, siyaset yaparken de dememiş veya demişse bile, ben bunu istisna olarak kabul ederim ki ;  İstisnalar da kaideyi bozmaz !

Fatih Sultan Mehmet Han’ı da araştır. 14-15 yaşında iken bile, İstanbul’u feth ederken bile ; üstlendiği ünvandan dolayı, sence kime ABİ diye hitap etmiştir ? 
Abi deme ! Senin Belediye meclisi üyesi olmanda ve meclisteyken sana abilik yapmış olabilir, seni siyasete-partiye sokup, başkan adayı olarak genel merkeze ve ilçe - il örgütüne kabul ettirirken de hamilik yapmış olabilirler. Hadi TOLGA,  ADAYIMIZ sensin diye sırtını sıvazlamış da olabilirler...Gitmediğin-gidemediğin meclis ve parti toplantılarındaki mazeretlerini de hep kabul etmiş olabilirler, babanın dostları da olabilirler, düne kadar onlar senin abin-amcan da olabilir...Ama artık onlar senin ABİ n değil, sen onların abisisin... Tolga Tosun Başkanım...

Bizi diyorsun. BEN demeyi de öğren ! Bizi kardeşiniz, arkadaşınız, abiniz olarak görün diyorsun. Bunları, seçim kazanmanın zafer sarhoşluğu ve çoşkusu olarak düşünmek istiyorum. Ve ; Hayır... biz seni artık kardeşimiz-abimiz-arkadaşımız olarak görmeyeceğiz, ona göre... Ablam, kardeşim, abim gibi hitapları, artık umarım unutursunuz !

Hele hele, geçmiş dönem Belediye Başkanlarımızla (Sedat PEKEL...), geçmiş dönem milletvekilimizle (Mehmet TÜM....) bilgi ve birikimlerinden istifade ederek.... ? Bandırma’yı yöneteceğim demek, abi-kardeş hukukunu yönetim hukuku yapmak, bence olmadı ! Belediyeyi, mevcut meri kanunlara yöneteceksin !

Biz seni, ABİ'lerin için seçmedik !  Abi demen ve birilerine minnet duyup, kendini borçlu hissedip, ahde vefa göstermen için... hiç seçmedik ! Abilerinle çalış, onlar ne derse onları yap diye de, seçmedik. Bilakis ;  BAŞKAN TOLGA TOSUN, Bandırma’nın geçmişte alamadığı hizmetleri alsın ve hizmetleri yapsın diye, Bandırmayı çağdaşlaştırsın ve Bandırmalılara, bu kentte yaşadıkları için gurur duymalarını sağlasın diye seçtik. 

Yani, artık hür iradenle başbaşa kalmalısın. Fikir ve düşüncelerini ve uygulamalarını yaparken zaten Belediye Bürokrasisi yanında. Emredeceksin yapacaklar. Yine icraatlerinde, danışma meclisi gerekiyorsa icraatına ortak olacak bir 31 kişilik meclisin de var... Artık demokrasinin gereklerini yerine getireceksin o kadar. Abilerin yok, amcaların yok, hatta ; anne ve baban da yok...Eşlerin, HAN dan HAN-IM olduğu Türk yönetim biçimi de yok... Yani sevgili eşin de, bu yönetimde yok ! Ama sen, TEK başına varsın ! Tek başına, 155.000 kişinin şehr-ül eminisin. Yani artık bu şehrin, en güvenilir kişisi sensin ! Devlet protokolünde 2. sırada olsan da, halkın protokolünde daima 1 numarasın..!

Videoda ki konuşmayı yaparken, naptın ? Yüksek bir yere çıktın değil mi ? Merak etme Belediyede ki koltuğun da, odana gelen misafirin koltuğundan daha yüksektir. İster istemez, bakış zaviyen artık artık yüksekte olacak. Bakış zaviyesi yüksek olanın, birilerine minnet duyması artık kabul edilemez ! Kimseye minnet duyma, minettar da olma.  Bundan sonra karşılacağın olay ve kişilerde bile sakın MİNNETTARIM sözcüğünü nezaketen de olsa söyleme. Benim Başkanımsan, MİNNETTAR OLMAYACAKSIN Arkadaş !
Artık, Sedat abin yok, Adil abin yok, Selim abin yok, Yalçın abin yok, Necmi abin, Hüseyin abin, Metin abin v.d...de YOK ! Ya kim var ? Seni şehr-ül yapmak için, sana vekalet ve yetki vermiş olan, biz varız. Bize de sakın minnet duyma !  Bize seçmen milleti mi dersin, hemşehrim mi dersin... bizler varız. Sayın Başkanım !  

Seni vekil ettik...Vekaletimizin gereğini, abilerinin üzerinde değil, abilerinin yönetiminde veya abilerinden akıl alarak da değil, abilerine sorarak hiç değil, verdiğimiz yetkiyi, BAŞKAN TOLGA TOSUN olarak kullanacaksın, kullanacaksın ki... biz de seçtiğimiz kişinin BAŞKAN olduğunu, BAŞKANIMIZ olduğunu, her halükarda görüp, hissedelim. 
Haa; sayın Belediye Başkanımız TOLGA TOSUN’un etrafındaki abileri... Sizlerde bırakın abi rollerinizi de, kenarda durun artık. Yetişmesine katkı sağladığınız kişi, artık Bandırmalıların, sizin değil. İyilik yapın ve sayın TOLGA TOSUN, kendi özbeceri ve bilgisiyle BAŞKANLIK yapsın. Her yerde ona akıl vermeniz, yol göstermeniz veya yanında kareye girmeniz, önceden de yanlıştı, artık tam yanlış ! Sizlere danışacağı, danışılacağı zaman, Başkanımız sizi yanına çağırtır ve soracağını sorar, emir ve talimatlarını verir...Üstün güç imtiyazı, artık sadece Başkanımızda var. 

Haaa ;  avukat ünvanını da artık kullanmasanız olur. Onu gerektiği yer ve zaman da kullanırsınız. Avukatlık mesleğini, abilerinle birlikte yaptığını, onlarla duruşmalara çıktığını düşünmüyorum mesela !  Artık tek ünvanınız var. O da ; Bandırma Belediye Başkanı ! 

Odana gelen baban Ruşen TOSUN’a bile, başkalarının yanında... RUŞEN BEY diye hitap edebilirsen, eşine Seda Hanım diye hitap edebilirsen, o koltuğu doldurmuş olacaksın ! Odana gelen, ilçe protokolünün 1. adamı Kaymakama yüzüne karşı veya arkasından hitap ve bahs ederken... KAYMAKAM BEY, Valiye VALİ BEY, parti başkanına Başkan, Milletvekiline sayın vekil, Bakan gelirse sayın bakan dediğin gün... Bandırmalıların şehr-ül emini olacaksın!
Perran KUTMAN’ı saygıyla anıyorum. Öğretmen olduğu filmde, kendisine HOCAM HOCAMM diye hitap edenlere, sürekli ; HOCA CAMİDE... HOCA CAMİDE ! diye cevap veriyordu da, ÖĞRETMENİM denilmesini genelleştirmişti.

Artık her yerde Bandırma'yı ve Bandırmalıları temsil edeceksin. Temsiliyetinin maddi ve manevi ağırlığı var. Çünkü arkanda BANDIRMALILAR var ! Bizi temsil et, sen utanacak iş yapma ve bizi de utandırma ! Senden sadece devlet adamı derler ya, o adamlığı yapmanı istiyorum... Seçim bitti, ABİ ve ABİLER de bitti ! Arkanda duran birileri olduğunu değil, önünde duran birileri olduğunu görmek istiyoruz...  

Yolun, bahtın açık olsun Başkanım !

02.04.2019  NOGAYTÜRK -BANDIRMA