Sözde tarihe geçen(!)..Vefasızlar Utanç Gecesi!

SÖZDE TARİHE GEÇEN  (?) ;  VEFASIZLAR UTANÇ GECESİ..!

Geceden ve yazılanlardan utandım ! Tarih yazmak, keşke bu kadar kolay olsaydı... Otur 3-5 kişi, körler sağırlar birbirini ağırlar misali, kimlerle oturup kalkmışlar ve yiyip içmişlerse, onları BANDIRMANIN MÜHÜRDARLARI diye ilan et ve edenler ile edilenler... tarihe geçti öyle mi ?  Tarihe geçmek için olsa gerek, bir de CUMHURİYETİN 100. YILI başlığını kullanıyorsunuz ! Sizin ve plaketlendirdiklerinizin, Cumhuriyetin 100. Yılı ile ne alakası var ? TARİH bu kadar basit olsaydı, okullarda okuduğumuz tarih kitaplarının kalınlığını, düşünemiyorum bile !

Süte bir kaşık yoğurt çalıp, yoğurt yapmak mı ? Kulüpte, karafaki-duble rakı ve meze servis etmek mi 100. Yıla mühür vurdu ? MÜHÜRDARLARA bak, bir de mühürdar seçenlere ! (?) Kaybolun diyesim geliyor sizlere, kaybolun!

Çıkın sokağa ! Kimler ödül verdi ? Kimler ödül aldı diye... bir soruverin bi zahmet ! Kaç kişi bilecek ?

Esnaf ve kapitalist işadamlarını belirleyecekseniz madem, geçtiğimiz hafta da AHİLİK HAFTASI vardı, yoğurtçuları, helvacıları, restaurantçıları... orda ödüllendirseydiniz ya ! 

Geçtiğimiz günlerde, Balıkesir Kent Konseyi böylesi bir VEFA GECESİ tertip etmişti de, onlar da görkemli –yemekli bir tören yapmalarına rağmen, Yücel Yılmaz ı parlatmak için yaptıkları iddia edilip, eleştirilerden nasiplerini almışlardı.  Bizimkilerin de FİKİR BABALARI, Balıkesir yani..! Bandırma Belediyesi ve arka bahçe Kent Konseyi,  Balıkesir'den aşağı kalır mı ? Onlar da, taklid edelim ve bizde Av.Tolga TOSUN ile Av. Serdar POLAT ı parlatalım, kendilerine rakı-yoğurt masası kuranlar dahil, 3-5 dostumuzu da... onure edelim demişler de, imam-cemaat misali...bence ellerine yüzlerine bulaştırmışlar. https://www.facebook.com/tolga.tosun.av/videos/877911093691232

Öncelikle bir kategori gerekiyor bu işler için. Öyle ya, hangi kategoride isim seçip belirleyeceksiniz ? JÜRİ nin başkanı diyor ki ; “ Gecede plaket verilecek isim ve kuruluşları iki ayrı kategoride belirledik. Birinci kategoride, Bandırma’ya sosyal, kültürel, ticari ve ekonomik alanlarda katkı sağlayan Bandırma sevdalıları yer aldı. İkinci kategoride ise aynı alanlarda hizmet sunup, artık aramızda bulunmayan, ancak aynı hizmetleri uzun yıllardır aile yakınları sürdüren, “marka” durumundaki kurumlar bulunuyordu. Bu da üçüncü kategori oluyor ki ; Bu arada yine Bandırma’ya hizmetleriyle iz bırakmış, artık aramızda olmayan kişiler ve kuruluşlar ile ilgili, 15 dakikalık bir videoyu da yayınlayarak, onları da andık.”......

Arkadaş, sıfatları bilmiyorsunuz... içeriklerine de aklınız yetmiyor ! SOSYAL-KÜLTÜREL-TİCARİ ve EKONOMİK- BANDIRMA SEVDALILARI (?) diyorsunuz yaa, akşamları masanızı kuran restaurantçılar aklınıza gelmiş, arada hediyelerini aldığınız yoğurtçular, helvacılar falan aklınıza gelmiş tabii. Tamam da, onları Bandırma Sevdalısı yapmaya, ne gerek vardı ? Bir de HİZMET SUNUP ÖLMÜŞLERİN MARKALARI demişsiniz 2. Kategori diye. Yahu 1. Kategorinizde TİCARİ kelimesi zaten var, neden yeniden para kazanan markalar ? HİZMET TİCARİDİR, parayı alırsınız masaya çayı getirirsiniz. Jüride, sakın Türkçe Öğretmeni de vardı falan demeyin de !

Tepe Gazinosu Mümtaz da, Kristal Kafe Leventoğlu da ticari ve HİZMET SUNANLAR dır mesela... Yahu HİZMET, bir sektörün adı. Mesela, Bandırmalı olup Kore de savaşmış bir şehit... bir hizmet sunmuş ol(A)maz. Veya Bandırmalı olup, bir uluslararası başarı kazanmış kişi de, bir HİZMET elemanı değildir. Hizmet sektörü nedir, ne değildir google amcanıza bir sorun da, böyle atmasyon kelimeler kullanmayın arkadaş ! Başkanınız Ö.B nin yazısı, bu konuda bir fecaat !

Haa, tüyo vereyim ;  Kulüpçülük, Restaurantçılık bir hizmet sektörüdür...Sizinki ;   tam bir, ekabir beyaz Türk mantalitesi... Tam bir tatlısu solculuğu...! Bandırmanın sahipleri sizler misiniz ? Zenginlerinize madalya vereceksiniz anladık ta, o zenginler size ne verecekti acaba veya verdiler mi ? Çoğu da, gelmediler zaten. Çöpe attığınız plaketlerin resmini, paylaşın mesela !

Yahuu ; Kent Konseyinin böylesi bir etkinlik için ehliyeti de yok, görevi de yok. Bkz. Tüzük. Ama ilk yanlışlık, bu işle ilgili KENT KONSEYİ nin, rol kapması... Konsey içinde bir jüri belirleyemeyeceklerine göre, konseye çok sık gidip gelen, medyatik isimleri bulalım demişler ve sözde bulmuşlar.  1- Önder BALIKÇI kendini başkan yapmış, 2- H. Erdem Özcan, 3- Ahmet Pesen, 4- Sebahattin Pıravadılı, 5- Salih Yaldız ve 6- Ömer Lütfi Kayalar... aranıpta bulunan kişiler. Kent Konseyi VEFA TESPİT KOMİSYONU ? Vefa Konseyi ???

Bandırmanın bulunmaz Bursa Kumaşlarını bunlar bulup ortaya çıkaracaklar ! Bunlar jüri olmuşlar ve............?  Haaa ; ben bu jürinin TOLGA TOSUN ve SERDAR POLAT tarafından seçildiğini değil, jürinin kendi kendisini seçtiğini, kendi kendini belirlediğini sanıyorum bu arada, bilelim de !

Burada ismi geçenler kırılmasınlar da, arkadaş sizlerin akademik bir titriniz mi, yeterliliğiniz mi var ? Tarihçi misiniz ? Tarih yazacak kadar, büyümüş yazarlar mısınız ? VEFA JÜRİSİ sıfatını kendinize, hangi özelliğinizden dolayı yakıştırdınız ? Bandırma nın hangi deresinde yüzdünüz de, yüzme hocası oldunuz ? Belediyenin parasıyla geçinmek ve kitap bastırmak mı ünvanınız ? Yerel gazetelerde birkaç yazı yazmış, 3-5 kişi bir gazeteci derneğinde bulunmak mı imtiyazınız ?  Sosyal medyada, Bandırma resimleri paylaşmak mı özelliğiniz ? Bir kapanan fabrikanın müdürü olmak mı rütbeniz ? Yoksa bir partinin eski ilçe başkanlığını yapmak mıdır ünvanınız ? Tatlısu solculuğu, ne zamandan beridir BANDIRMA hakkında, ekabir olma hüviyeti sağlamış size ?  Kim sizi bilirkişi olarak belirledi sahi? Kim ? Bizler bilmez kişileriyiz deyip, görevi kabul etmeseydiniz keşke !

Saman altından su yürüttünüz, gizli çalıştınız, ama eşgare doğurdunuz ama; bebek hilkat garibesi !

Bandırma Gazete ve gazetecilerinden kimleri çağırdınız da, sizi haberleştiren ve şakşaklayanlara teşekkür ediyorsunuz ? Benim gibi eleştirenlere, bir lafınız yok değil mi ? Ramazan NARİN kim ki, ne zaman gazeteci olmuş değil mi ? Konrad Adenaeur dan ödül mü almış ki, Bandırma hakkında konuşacak ? Muhatap almak bile, size ağır gelir demi ? Haaa sizler Bandırma'nın beyaz Türkleri, tatlısu solcusu, solcu belediyeden beslenen ve belediyenin paralarıyla birşeyler yapma imtiyazınız ile, Bandırmalıların paralarını yeme hakkını kendinizde gören, elit ve saygın ve önünde ceket iliklenen kişileri ( ceket ilikleyen de olabilirsiniz tabii) olmalısınız ki, kendinizi toplumdan soyutlayarak, kendin pişir kendin ye...körler sağırlar birbirini ağırlar türünde, eylemler ifa ediyorsunuz ! Yani; sizler jüriye yakışmadınız arkadaş, jüri de, eyleminizde... Bandırmaya yakışmadı !

İlk yazımda (PLAKETLERİ TOPLAYIN ve ÖZÜR DİLEYİN)    demiştim..https://www.gercekbandirma.com/plaketleri-toplayin-ve-ozur-dileyin

, işbu jüri kimse açıklayın....işbu plaket bastırılan ve almaya gelenlerle-gelmeyenleri bir açıklayın da, öğrenelim demiştim. PLAKETZADE lerin listesini, hala bilmiyoruz mesela?

Bandırmaya, sayenizde MÜHÜR VURMUŞ mühürdarları... açıklayın arkadaş !

Caf caflı sıfatlar ve tamlamalar kullanmışsınız... yok BANDIRMAYA DEĞER KATANLAR ; bunun içine biton kategoriden, yüzlerce isim sığdırılabilinir mesela... yok BANDIRMAYA İZ BIRAKANLAR ; buna da 100 yılın içinde, yüzlerce isim sığdırılabilinir mesela... Hele 100. yılın VEFA GÖSTERİSİ derseniz ; yaşayan Bandırmalıların. o kadar çok vefa göstermesi gereken kişi ve kurumları var ki, saymakla bitiremeyiz. İşbu nitelendirmelerle dahi, işbu 6 zat-ı muhterem, asla bu işin içinden çıkamaz efendim. Kaldı ki çıkamamışlar da..! VEFA gösterecekseniz, Bandırmada bir eğitimci, bir öğretmen yok muydu mesela ? Öyle ya ; öğretmen dediğiniz varlık, sizler dahil, o sahneye çıkardıklarınızı yetiştirmiştir değil mi ? Sizleri yetiştiren öğretmenleri... selamlarım ! 

Sahi Bandırma ya değer katmış, vefa bekleyen... sporcu, karikatürist, yazar, ressam, siyasetçi falan yok muydu ?  

Vefa boza değil ki, fondip yapıp içeceksiniz ? Madem vefa... bir Bandırmalı öğretmen orada olmalıydı efendim ! VEFASIZLIK yaptınız, vefasızlık ! Kimler var, kimler yok  1. Yazımda biraz belirtmiştim.

Haaa ; BANDIRMA, solcuların çalıp-oynayacağı, bir kent te değildir. Saydığınız vasıflarda belki de ; sevmeseniz de, bir ülkücü de var olabilir değil mi ? Bir Türk Bandırma Milliyetçisi de vardır belki, bir mütedeyyin müslüman dindar da vardır, bir sağ görüşlü Bandırmalı da vardır arkadaş... Siz onları yok sayınca, kendiniz var mı oluyorsunuz ? Seçimlere 6 ay kaldı, göreceğiz CHP saltanatı sol düşünce, devam edebilecek mi ?  5 yıldızlı otellerde, kulüplerde, rakınızı-viskinizi yudumladığınızda gördüğünüz halüsinasyonlar, bilim değildir, realite değildir, siyaset değildir beyler ! Hayatın olağan akışındaki rüyalarınızdan, hiç değildir. Uyanın, uyanın bence ! Kendinizi çimdikleyin, yoksa ; birisi sizi uyandırırsa VALLAHİ  hoş olmaz !

Neyse... bu da bir tecrübedir. Sizler gerekli... bizler gereksiz değil, belki de gereksiz olan, sizlersiniz. GEREK-SİZLERSİNİZ ! Bandırmanın hafızası, nice kişiler var, üniversite var, öğretmenler ve tarihçiler ve gazeteciler var v.d. Niye onlara gidilmemiş ? Bandırmanın adını, kendi sektörlerinde uluslararası ve ulusal bazda duyurmuş nice Bandırmalılar da var, niye onlar es geçilmiş ? Kategorinize mi alamadınız ? 

Sormak için, Ramazan Narin e... ihtiyaç yok tabii ki ! Ama biraz akıl, biraz zekaya ihtiyaç vardı, onu bari akletseydiniz ! Birilerini parlatalım derken, tescilli yalakalık devreye girmiş olmalı ki, fazlaca tarafgir ve utanılacak bir gösteri, ortaya çıkmış. Umarım devamı gelir ve doğrusu, doğru şekilde yapılır. Bandırmalılara, vefalılara selam olsun, vefasızlara da akıl-fikir-zeka dileyerek, Tanrı Bandırmalıları Korusun diyelim, Tanrı bilir kimleri, kimlerden ve nasıl koruyacağını ! Kimlere, akıl fikir ihsan edeceğini !   

 23/10/2023   /RAMAZAN NARİN /NOGAYTÜRK