Siz Dram Oynarsınız ,Biz Ağlarız

SİYASET TİYATRO MUDUR ?_

Tiyatrocu Ahmet Kaya arkadaşımdan da destek görür müyüm... bilmem de, Orhan Şen ( 21. Dönem MHP Bursa Mv. IYI Parti kurucular kurulu üyesi) bugün sosyal medyasında yaptığı paylaşımda diyor ki;

" VELHASIL TÜRKİYE’DE SİYASET TİYATRO OYUNUNDAN İBARETTİR ! "

Bu bir ikrardır ve özitiraftır amenna da, aynı zamanda... bir tespittir !

Sayın Orhan ŞEN, MHP de milletvekili iken, IYI Parti hareketine katılıp kurucular kurulu üyesi olmuşsa da, milletvekilliği seçimlerinde listeye girememesi, akabinde 20 Eylül de yapılan İYİ Parti Kurultayında (GİK) Genel İdare Kurulu üyesi olamaması üzerine, İYİ Partide doğan karışıklıklar ve karmaşa üzerine, sanırım inzivaya çekilmeye karar vermiş olmalı ki, yukarıdaki mesajı paylaştı...(Koray-Meral görmesin bu paylaşımı !)

SİYASET TİYATROSUNDAN BİR SAHNE

Ben de o paylaşımın altına yazdım ;
“Geçmiş olsun ve Günaydın...Ama sizler de iyi oynadınız o tiyatroda da, başrol star olup o güzel pazarlıkları yaparken değil de figüran olunca, bu özitiraf cuk oturdu ! ”

Orhan Şen arkadaşımız bunu görünce çok kızmış olmalı ki, anında beni sayfasından uzaklaştırıp, engeli de çakmış ! Amenna ! Ama ; sizler sahnede ARTİS iseniz, biz de tiyatro seyircisi isek, bizim bilet paralarımızı geri verin diye, bana bir yazı konusu ilhamı verdi !

SİYASET BİR TİYATRODUR !

Tiyatronun tanımı içerisinde, senaryosu önceden birisi/leri tarafından yazılmış bir oyunun, artistler tarafından sahneye konulması ve oynanmasıdır değil mi ? Siyaset de aynen böyle birşeydir. Birileri, bir siyaset mühendisi ; partinizin, derneğinizin tüzüğünü yazar, bir mühendis anayasayı yazar birileri de kanunları yazar ve siz çıkar sahnede o yazılanları tekrar edersiniz, yazılanları seslendirirsiniz ve bunun karşılığında bir ücret de alırsınız ! Aslında, taşeronsunuzdur, farkında bile olamazsınız ! Seyircilerinizin ve şak şakçılarınızın çokluğu, alacağınız ünvan ve ücretleri, rantları arttırır.

Tiyatroda roller nasıl dağıtılıyorsa, siyaset kurumu ve siyasette de roller o mühendisliği mimarize edenlerce dağıtılır da, orda iyi rol kapanlar, asla seslerini çıkarmazlar ve siyasetin tiyatro olduğunu ikrar etmezler. Ama ne zaman ki, başrollerden figüran rollerine düşersiniz, o zaman hemen sesinizi yükseltirsiniz ve SİYASET BİR TİYATRODUR diye hönkürder ve yeni bir rol kapmaya çalışırsınız !

İYİ Parti de pazar kurultayından sonra ortaya çıkan çatlak sesler de bu yüzdendir. Roller değişmiştir. Partiyi işgal edip 50-100 den fazla üye bile kaydetmeden kendilerine koltuk ve rol ayarlayanların bir kısmı, balkonlardan, salona, salondan misafir odasına çekilmiştir ki, pencerelerde arz-ı endam edemeyenler artık farkındalık krizine girmişlerdir ve sahiplerine karşı biz tiyatroda artis değiliz falan diye hönkürdemelere başlamışlardır.

Haaa, bu durum sadece İYİ Parti ye has değildir, bütün siyasi partilere, hatta tabela partilerine bile özgüdür. Çünkü, partilerin hammadesi insandır ve insan insanı çekemez! Kimse benim yoğurdum mayam ekşi demeyeceği gibi, bütün siyatçiler kendilerini BULUNMAZ BURSA KUMAŞI GİBİ GÖRME HASTALIĞINA yakalanmışlardır ki, bu hastalığın tedavisi yoktur. Bu hastalık bir pandemidir ve kroniktir. Siyaset yapıp da, ben özgür irademe göre olayları irdelerim ve sorgularım ve ona göre karar veririm diyemez. Ya ne der ? Genel Başkanım, Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcım ne düşünüyorsa, ne söylüyorsa ben onları yapmanın memuruyum ve onlar adınapencerelere çıkarım, balkonlara çıkarım ve orada şakırım demektedirler.

TİYATRO olduğu, bir siyasetçi tarafından ikrar ve teyid edildiğine göre ; seçmen milleti bizler sanırım sadece seyirciyiz de, ulan parayla bilet alarak giriyoruz bu artislerin tiyatrosuna ve para vererek  zaman harcayarak, bazende istikbalimizden harcayarak şak şakçılık yapıyoruz bu artislere ! Siyaset cambazları, siyasetin palyaçoları, siyasetin artisleri harikasınız arkadaşlar ! Hem kazanıyorsunuz, hem de BURSA pazarında bulunmaz Bursa kumaşı olarak kendinizi bize kakalıyorsunuz ! Bizlerin kaybeden, sizlerin kazanan olduğu yerde SİYASET elbette bir tiyatrodur arkadaş !

Siz DRAM oynarsınız biz ağlarız...Siz KOMEDİ oynarsınız biz güleriz, trajikomik olursunuz, trajediler yaratırsınız... biz sizi alkışlarız...Yönettiğiniz ekonomide Dolar 8 liraya, Euro 9 liraya çıkmıştır...Ne o, dolarla mı maaş alıyorsunuz ? Dolarla mı para harcıyorsunuz ? Diye fırça atarsınız, bizi sizi yine alkışlarız. Ne güzel değil mi ? Hiçbiriniz benim ipim falancaların elinde, gemimi çekerse ağzımı açamam diye, hiç düşünmezsiniz mesela. Sorsam sahibiniz kim ? Hepiniz özgür birey nutukları atarsınız biz seyircilere...

Bana sahibini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim, eyy siyasetçi arkadaşlar !

50 yıldır, az çok siyasetin içinde bulunmuş bir arkadaşınız olarak şu tespiti de ben yapayım... siyasete girmeyi düşünenlere. Siyasete girecekseniz, her hamlede boynunuza bir urgan takacaksınız ve ipinizi, sahip e vereceksiniz. Sahibiniz yorulunca, yeni sahibe yine boynunuzdaki iple gideceksiniz ! Boynunuzda ip yoksa ve ipin ucunu bir sahip-e vermiyorsanız, siyasete girip orda koltuk kapmaya bence hiç çalışmayınız, bence nafile namaz kılar ve yine cehenneme gidersiniz ! Orhan ŞEN e teşekkür ederim, beyin fırtınasına soktu beni ve cennetliklerle, cehennemlikleri gördüm !

SİYASET MÜHENDİSLİĞİ diye izah ettiğimiz, doların 8 lira olduğu zamanda bile ekonomimiz PİK yapıyor diye bizi aldatmayı başaranların oynadığı oyunun adı da TİYATRO dur arkadaşlar. TİYATRO nun yazarı mühendis olsa ne gam, olmasa ne gam ! Ben EDEBİYAT Öğretmeniyim mesela da, bilirim ki pekçok tiyatronun senaristi ya hukukçudur, ya asker, ya mimar ya da ekonomist...ne fark eder ?

RAMAZAN NARİN- BANDIRMA 23/09/2020 NOGAYTÜRK