Bandırma Siyaseti

BANDIRMA SİYASETİ...

Bu bir Ramazan Narin yazısıdır.

CHP 3. PARTİ OLABİLİR !? Açıklıyorum!

Yerel seçimlere 50 gün kalmış, AKP en güçlü ismini aday çıkarmış, CHP ve IYI PARTİ de, hala sessizlik ve hava bulutlu !

CHP MYK bugün toplanacak. CHP PARTİ MECLİSİ, yarın veya Cuma günü toplanacak. Gündem yerel seçim ve belirlenemeyen Adaylıklar...

Bandırma da, CHP... Adayını belirleyemedi !

Memnuniyet anketlerinde zayıf çıkan mevcut CHP Belediye Başkanına (Tolga TOSUN) karşı, (7) aday adayı, Metin OK gibi güçlü isimler de var. Bir de ; AKP nin Aday çıkardığı Cemal ÖZTAYLAN a karşı, siyaset yürütebilecek, bir CHP linin belirlenmesi sorunu var.  (Dikkat ederseniz, AKP C.OZTAYLAN in ilk aday açıklamasına, cevap sunabilen, bir tek CHP li yok !)

Bir de, ilçe örgütüne resmen Adaylık müracaatı yapmamissa da, adı geçen... eski Milletvekili Namık HAVUTÇA gibi, isimlerde var. B.Ş Belediye Başkan Adaylığı aciklanan Ahmet AKIN ın ise, endişeleri var.

En önemlisi, önceki dönem Belediye Başkanı, DURSUN MİRZA faktörü var. Dursun Mirza, Aday adaylığı müracaatıni, ‘BEN ADAYIM !’  diye yapmıştı ve ADAYLIK iddiasını sürdürüyor. Demek istiyor ki;  CHP beni ADAY göstermezse, ben... bir şekilde seçimlere ADAY olarak girerim. Bu iddia es geçilemez, bu iddia... görmezden gelinemez.

Yerel seçimlerin Başkan Adaylarının ve Meclis üyelerinin listeleri, 20 ŞUBAT ta Seçim kuruluna verilmesi gerekiyor ve partilerin, 20 ŞUBAT a kadar, süreleri var.

Gelelim İYİ PARTİ ye...

Balıkesir B.S. BELEDİYESİ ne, o da en güçlü ismini... Mv Turhan ÇÖMEZ i Aday gösterdi. Bandırma Belediye Başkan Adayları (Aday adayları olarak şimdilik Dr. Orhan CAN ve Mustafa GÜRSOY var.) belli değil.  Ancak ; 10 ŞUBAT ta, IYI PARTİ Genel Başkanı Meral AKŞENER Balıkesir 'e, belki aynı gün BANDIRMA ya da gelecek ve Balıkesir ilçelerinin, belirlenemeyen ADAYLARINI bizzat o açıklayacak. 

Gelelim zurnanın zırt dediği yere...

Varsayalım ve velev ki diyerek başlayalım.

Dursun MİRZA, MYK dan Parti Meclisine gönderilen isim veya isimler içinde olmazsa...Perşembe  (Cuma) günü yapılacak Parti Meclisini bile beklemeden, başka partiden Aday olmasını engelleyecek, Genel Merkezin MERKEZ YOKLAMASI fiilini beklemeden, CHP nden istifa etmesi gerekebilir. Veya; Genel Merkez yoklamasına dahil olmayabilir. 

Haaa ;  ben CHP liyim, geçtiğimiz 2019 seçimlerindeki gibi, Genel Merkez kararına saygı duyarım ve aday yapilmasam da, Aday olanın desteği olurum der mi ? Bilemem.  Ama ;  aynı fedakarlığı iki defa yapması, bana zor ihtimal gibi geliyor.

Velev ki ; MYK D.Mirza yi aday göstermedi, velev ki... D.Mirza CHP nden istifa etmek zorunda kaldı... devamında neler olur?

Dursun MİRZA nin, ADAYIM iddiasının arkasında durması için, başka partiden veya Bağımsız aday olarak, seçime girmesi gerekiyor. Başka Parti için de telaffuz edilecek tek parti var. O da; İYİ PARTİ...

EVET, Dursun MİRZA İYİ PARTİ BANDIRMA BELEDİYE Başkan Adayı gösterilirse...

Öncelikle ; 15 yıllık CHP Yerel iktidarı biter ve CHP Bandırma da 3. Sıraya düşer mi ? Düşer...

Dursun Mirza'nin ; 
1. Kazanma ihtimali olur mu? OLUR !
2. Kazanırsa, Güney Marmara ve Balikesir genelinde, domina etkisiyle IYI Partinin ve Adaylarının şansı artar mi? Artar ! 
3. B.Ş seçimlerinde TURHAN ÇÖMEZ in oylarını da artıracağı için, T. Çömez in eli güçlenir ve İYİ PARTİ nin Balıkesir de iktidarı gerçekleşir mi? Bence gerçekleşir.

Gelelim diğer ihtimale... İYİ Parti nin B.Ş i CHP Ahmet AKIN a vermek karşılığında, Bandırma nın da İYİ Partiye verilmesi, pazarlık konusu. Bu pazarlık gerçekleşirse, hangi isim ve eylemlerle gerçekleşir. Turhan ÇÖMEZ B.Ş Adaylığından çekilir, Dursun MİRZA da İYİ Partinin adayı olarak seçimlere girer. Bu proje tutar mı ? Bunu da zaman gösterecek.

Peki...Tüm bu ihtimallerin ortaya çıkması veya kaybolması için önümüzde kaç gün var? 

Bugün Çarşamba süreç başladı. Cumartesi Meral Akşener burda ve Bandırma Adayları netleşecek. 20 ŞUBAT a gelen son hafta ise ; Belediyelerin Meclis üyeleri kimler olacak onu, 20 sinden sonra da Partileri ve Adaylarını tartışırız.

07/02/2024 NOGAYTÜRK