Savunma Kutsaldırsa !..Savunuyorum Kendimi (H.Fahri Atlı)

SAVUNMA KUTSALDIR SA... SAVUNUYORUM KENDİMİ  (H.Fahri ATLI..!) 

Bandırma MART Ayı Belediye Meclisi toplantısı, çatırtılı geçecek demiştim ya...!

Çünkü ; Susurluk ta bir meclis üyesinin üyeliğinin düşürülmesinden sonra, Bandırma Kamuoyunda da gözler, Bandırma Meclisine çevrildi. Bu gözleri temsilen de, Ramazan NARİN... Afişe edeceğim arkadaş! diyerek, meclis üyelerinin devam ve devamsızlık cetvellerini, yazılı dilekçe ile Belediyeden istedi. Bunun üzerine de ; devamsız meclis üyelerinin her halükarda ortaya çıkacağını anlayan meclis ve başkanlığı, görevimi yapıyorum babında, devamsız meclis üyelerinden, SAVUNMA istedi. 

Devamsızlık cetvelleri henüz TARAFIMA gelmemiş ise de ; devamsızlık yaptığı öne sürülen AKP li meclis üyesi Hasan Fahri ATLI, SAVUNMA sını bizimle paylaştı. Şeffaf olmasından dolayı teşekkür ederiz.  Biz de, el yazısı ile yazılmış savunma metnini, aynen...  gazetemizde kamuoyuna sunduk.  

Bandırmada, söz konusu devamsızlık yapan ve savunmaları istenen meclis üyeleri  (4) kişi. (AKP)Hasan Fahri ATLI, (AKP) Zeynep ÖZDEMİR, (AKP) Ramazan YAŞAR, Bağımsız Basri Ersan KIRBAŞ “ İYİ Partiden istifa etmişti, şimdi o da AKP li sayılır çünkü ;  AKP lilerle birlikte parmak kaldırıyor.

Sayın Hasan FAHRİ ATLI !  ( Bandırma Sevdalısı !) 

Öncelikle ; ileri sürülen tarihler itibariyle DEVAMSIZLIK yaptığınızı kabul ve ikrar ediyorsunuz. Tıpkı, Belediye Başkanınız Tolga TOSUN’un Balıkesir B.Ş Meclisinde iken  ikraren kabul ettiği gibi... O da, daha önceki dönemde 5 yılda 5 kere meclise katılmadığını söyleyen AKP'li üyeye karşı, ‘ EVET KATILMADIM, GEREĞİNİ O ZAMAN YAPSAYDINIZ !’ demişti de...

Siz; gereğini yapmaya çalışanlara karşı, savunmanın kutsallığına sığınarak, savunmanda senden göreve devam edecek misiniz ? Etmeyecek misiniz ? Diye sorulmamasına rağmen ;  ‘ GÖREVE DEVAM EDECEĞİM !’ restini çekiyorsun !  Tamam, PAŞABAYIR Mahallesinde babanız ve ailenizin tarlaları, siyaseten imar komisyonlarında arsaya dönüştü ve gayrimenkul zengini olarak büyük bir rant yakaladınız ve bu ranta karşılık da, mahalleye... adınıza bir okul bile yaptırdınız ve şehrimizin elit eşrafını temsil ediyorsunuz ! Kentimiz adına teşekkür ediyoruz. Amenna ve sadakna ! Belediyeye ve Belediye İmar Komisyonlarına olan minnet borcunuzu ödemek için mi, Bandırmalılara olan borcunuzu mu ödemek için mi ? Meclis üyeliğine soyundunuz bilemem.  Lakin ; Siyaset ve siyasetçilik zor zanaat !

PANDEMİ yi mazaret olarak sunmuşsunuz devamsızlıklarınıza... Bende şahsım olarak ağır bir covit-19 vakası geçirdim de, bir kısmı yoğun bakımda olmak üzere, bir iki ay.,. gerçekten ölüme direndim de, siz kendinizin de değil, ailenizdeki hastalananların BURSA-BANDIRMA Hastanelerine getiriliş ve götürülüşlerini yaptığınız için, ( hastalıklardan veya NİYE DEVAMSIZLIK YAPTIN diye sorulmasından) acı çektiğiniz için, meclis toplantılarına... gelemediğinizi savunmuşsunuz ! Savunmanızı, önce ülkenin yaşadığı pandemi sürecine bağlamışsınız !   Oysa ; PANDEMİ, mazaret değildir ve olamaz da...!  Çünkü yalnız değildiniz.

PANDEMİ ; siyasi de olsa kişilerin görevlerini yapmalarına engel değildir. Daha önce, pandemi nedeniyle ertelenen meclis toplantıları olmuş olabilir, ama pandemi nedeniyle meclis üyelerinin, kafalarına göre, gelip gelmemeleri üye iradesindedir diye bir KANUN çıkarılmamıştır. Bkz. TBMM ve bilumum meclislere...  Kanunların üstünde genelge veya yönetmelik de olamaz ! Eğer olursa, tüm Türkiye çapındaki devlet ve özel kurumlarda şimdiye kadar işine gitmemiş olanlar haklı çıkacaktır ki, pandemi dönemi veya bu döneme rastlayan ihmaller, kusurlar örtülemez. Bu bir kaostur. 

Ek olarak ta ;  Ama partinizin, ama kendinizin... Bandırma Belediye Meclisi gündemine getirilen bütün yatırım ve projelere, karşı çıkmadan AKP gurubu olarak hep EVET diyerek, yani CHP çoğunluğu ile aynı yere parmak kaldırarak, işbirliği yaptığınızı ikrar ederek, işbu CHP ile birlikte parmak kaldırmalarınızı lehinize görerek, devamsızlık savunması alınmasını, manasız göstermeye çalışmışsınız ! Adeta diyorsunuz ki ; biz size kıyak yaptık!, ne güzel!! mecliste sizinle birlikte muhalefet bile yapmadan, kardeş kardeş, ortaklaşa ortaklaşa işi götürüyorduk, şimdi... siz bizi atmaya çalışıyorsunuz !!!  

Yetmemiş... Bu savunmanızın istenmesi olayını şahsınız dışına çıkararak, (seçimle gelmiş olmanızı öngörerek) temsil ettiğiniz HALKIN İRADESİNE saygısızlık ve saldırı... yine yetmemiş, DEMOKRASİYE YAPILAN SALDIRI... olarak nitelemişsiniz. Yani diyorsunuz H.Fahri ATLI’nın adının orda bulunması, halkın iradesidir ve demokrasi demektir. Size, ‘görevinizi neden yapmıyorsunuz’ denilmesi ise ; SALDIRI dır ! Milli İradeye saldırı...Demokrasiye saldırı...?  Öyle mi ? 

Ve, Belediye Başkanınız TOLGA TOSUN’un çektiği reste benzer bir şekilde de, ‘ AKP nin ve halkın bana verdiği bu göreve devam edeceğim!’  demişsiniz !   

Edin etmesine de, edebiliyorsanız edin de... Türkiye Cumhuriyeti Devleti öncelikle bir hukuk devletidir, sayın meclis üyesi ! Ve görev yaptığınız kurum da, bir kamu devlet kurumudur ve yasalarla, yönetmeliklerle bağlıdır. Yani çektiğiniz restler değil, yasalar geçerlidir. Bkz. 5393 Sayılı Kanunun 29. Ve müteakip maddeleri...            İstiyorsanız, Çevre Bakanlığının,  İ.DÜRMÜŞ Genelgesi denilen genelgesine de bakabilirsiniz tabii. Ama, genelge sizi kurtarmaz, önce yasalar geçerlidir.

 Bir de alabiliyorsanız, sayın Cumhurbaşkanından, kendinize özel KARARNAME... sizi kurtarabilir ! 

Şimdi siz, ayda bir kere bir iki saat süren görevini yapmadınız, eksik aksak yaptınız, ciddiyetle yapmadınız..! Ama görev ciddiyeti ve meclis üyeliği aidiyeti olan, meclisteki diğer partili arkadaşların... o görevlerini yaparak, yasaları uygulamak istiyor diye feveran içindesin. Oysa, asıl suç... devamsızlardan savunma almamaktır. Orası, Ali Babanın Çiftliği falan değildir. Üst üste (3) toplantıya veya bir dönem içinde yarısına katılmayanlardan savunma istememek, hatta düşürülmeleri yönünde önerge vermemektir SUÇ olan !

Yani, Mart Meclisinde üyeliğinizin düşürülmesi yönünde önergeyi kimse vermez ise, asıl o zaman meclis, görevini yapmamış ve yasaları çiğnemiş olacaktır. 

Kaba tabirle TOP artık, devamsız üyelerin üyeliklerinin düşürülmesi için, Mart Meclisine önerge verecek, diğer meclis üyelerindedir. Bu önerge verilir ise, işbu savunmalarınızda, tıpkı benim gibi meclisçe dikkatle incelenecek ve görevini yapmayan, yapmamış olanların üyeliklerinin düşürülmesi oylanacaktır. Umarım Susurluktaki gibi de olmaz, üyeliklerinin düşürülmesi istenenler MART Meclisinde oy bile kullanmamalı ve kullandırılmamalıdır ki, oylama etik ve hukuki olsun.  

Oylamada, milli iradeye-demokrasiye... saldırı olup olmadığını, üyelerin saldırıp saldırmayacaklarını falan göreceğiz ve meclis üyeleri de buna, dikkat edecektir diye umuyorum. 

Yani, sayın H.Fahri ATLI, kutsal savunmanız kabul görür görmez... bilemem, GÖREVE DEVAM EDİP ETMEMENİZ... ARTIK SİZİN İRADENİZ DEĞİLDİR. Bandırma Belediye Meclisi nin iradesi, sizi oraya getiren iradenin, daha üstündedir. Devam ve devamsızlığınızın sorgulanması, milli iradeye hakaret değil, bilakis milli iradeye saygıdır. MİLLİ İRADE, MART ayındaki mecliste, maalesef tecelli edecektir. 

Öncelikle, Ramazan NARİN in dilekçe ile talep ettiği bilgiler gönderilmeli ki, bütün üyelerin çalışma karneleri, seçmen milletine ve kamuoyuna sunulmalı, savunma isteyen meclis ve Belediye başkanlığının meclis üyelerinden biri de, (bulunmaz bursa kumaşı kimdir değildir...) halkın öğrenmesi için, devamsız üyelerin düşürülmesine dair önergesini vermeli ve bu GÜNDEM maddesi Mart meclisi gündemine alınmalıdır. Seçmen milleti, Mart Meclisinde sizi izleyecektir ! 

23/02/2022/RAMAZAN NARİN /  NOGAYTÜRK