Ruhsatsız Fabrika Olur Mu?

RUHSATSIZ FABRİKA OLUR MU (2)?

BAGFAŞ Patronu Y.Kemal GENÇER’ın ve Avukatının, Mahkemelerde en sık sarf ettiği sözlerden birisi ; BAGFAŞ BORSAYA KOTE uluslararası alanda, Balkanların en büyük kimyevi gübre fabrikasıdır. Doğru da ; Ruhsatsız bir fabrika, nasıl oluyor da EPDK tarafından, denetlenmeden halka arz ediliyor? BAGFAŞ hisseleri ile para kazanan, borsa spekülatörleri ve katılımcıları var.

Alman Bankasının kredi verirken sorduğu RUHSAT, nasıl oluyor da Türkiye içindeki üretim ve pazarlamada, maliyede, mahkemelerde v.d... hiç kimsenin gündemine gelmiyor veya gelmemiş ve sorulmamış ? Yani ; Ruhsatsız silahla yapılan atışlarda, bütün hedefler tek tek yok edilmiş ! Bagfaş ın, bir kapitülasyonla aldığı üstün güç imtiyazı mı var ?https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2012/10/10/bagfasin-yatirimina-almanyad...

BAGFAŞ ; 2012 Yılında ; Alman Tyssen Krupp...”TyhssenKrupp Industrial Solutions AG “ firması ile yaptığı yapım anlaşmasından sonra, en az 175 milyon euroya mal olacak Türkiye'nin ilk granül stabilize (AN) Amonyum Nitrat ( Teröristlerin kullandığı en kuvvetli patlayıcı) ve granül (CAN) Kalsiyum Amonyum Nitrat tesisini kurmak amacıyla, AKA Ausfuhrkredit-Gesellschaft GmbH-Frankfurt ve Commerzbank A.G. ile 135 milyon 300 bin euro'luk, yıllık yüzde 3.02 sabit faiz üç yıl ödemesiz, 13 yılda geri ödemeli bir kredi anlaşmasına (Teminat Mektubu-Kefil-Garanti falan vermeden ?) imza atmıştı. Yani ; Alman Firması ile anlaşıyorsunuz, işin bedelini, Alman Bankasından kredilendiriyorsunuz. (yerli ve milli ekonomi!)

Alman Bankası ; kredileri, işin yapım süresindeki iş bitim derecelerine göre kendi müteahhit şirketine virman ile ödüyor olabilir de, BAGFAŞ ta burada yeni bir fabrika kazanıyor olabilir de... Alman Bankası Kredi Dosyasını tamamlamak için BAGFAŞ tan Fabrikasına ait eski yeni ruhsatlarını istiyor ve film burda karışıyor.

http://www.bandirmayasam.com.tr/HD8672_temel-erdogan-dan-muhur-sari-dan....

Çünkü ; Fabrikanın eski ruhsatı da yok veya sorunlu, yeni tesislerin de ruhsatı yok ve mücavir alan Belediyesi ERDEK olduğu için, Ruhsatlandırma müracaatı Erdek Belediyesine yapılıyor. Erdek Belediyesi de, yeni tesislere ruhsat verebilmek için 1975 ten gelen tesislerin de ruhsatsızlığına karşı, mecburen işlem yapıyor ve yasalardaki cezaları, 4.211.255,18 TL kesiyor. Bunlar, bilinmeyenler değil. Basına yansımış bu cezalar... 

Fabrika inşaatının ruhsatsız, dolayısıyle “kaçak” olduğunun öğrenilmesinden sonra, Erdek Belediyesi gereken mühürlemeleri yaptı. Ancak BAGFAŞ o tarihlerde bu mühürlemeyi yok sayarak, Almanlarla birlikte, yeni tesislerinin inşaatına devam etti. Bu devam edişe karşı da; Erdek Belediyesi BAGFAŞ’a 2 milyon 105 bin 627 TL daha idari PARA ceza kesti. Ve bu ceza, Bagfaş tan tahsil edildi.

Arazi sizin olabilir, araziniz üzerindeki işletme faaliyetleriniz için ANKARA dan gerekli izinleri almış da olabilirsiniz. Ama, yerel yönetimin haberi olmadan, şimdi B.Ş de olduk, Büyük şehrin haberi olmadan kaçak olarak, kendi planlarınız veçhile yapılaşamazsınız ! Balıkesir İl Özel İdaresi, İl Encümeninin Kararında, bağlı olduğunuz Belediyenin Meclis Kararlarında, ve mahkemeler safahatında oluşan Bilirkişi Raporlarında yapıların kanunsuz ve kaçak yapı olduğu, ruhsatsız olduğu gayet açık ! Ve, Erdek Belediyesi de geç kalmış görevini yapmış, bu da gayet açık ! Kaçak yapılar mühürlenmiş ve cezalar da kesilmiş ! Bu da gayet açık ve bir vakıa !

Yani BAGFAŞ, Ruhsatsız olarak, bugüne kadar üretim ve ticari faaliyetini gerçekleştirmiş. Ne zamana kadar ? Alman Bankasının RUHSATLARINI GÖREYİM demesine kadar ! Akabinde, sunduğum durumlar hasıl olmuş ya, sayın BAGFAŞ, cezaların iptali için Balıkesir İdare Mahkemesine başvurmuş ve cezaları iptal ettirmiş ! Ettirmiş de, ruhsatlı olduğu için değil, 2012 yılında AKP Hükümetinin çıkardığı bir torba kanunda, sanayiye ait kaçak yapılaşmalarla ilgili bir AF getirilmiş ? Geçtiğimiz günlerde çıkarılan imar aflarından faydalanıp, yapı belgesi alıp almadıklarını bilmiyoruz ! Neticede sanayicilerin imtiyazı var!

Cezalarla ilgili İPTAL Davaları olduğundan Erdek Belediyesi, eski alandaki yapılar için de Ruhsat verememiş ve Ruhsatlandırma Balıkesir B.Ş Belediyesine geçtiğinde de, B.Ş de o ruhsatları henüz verememiş ! Çevre Bakanlığı da verememiş ! Son çıkarılan yasadaki AF ve cezalarını alıp verilen YAPI KAYIT BELGESİ Bagfaş ı tutmuş mudur ? Bilemem ! Bildiğim, benimde çalıştığım dönemde, fabrikanın kaçak yapı ve ruhsatsız olduğu...! Ama üzülüyorum tabii. O fabrikanın Türkiye mahkemelerinde, İstanbul-Bandırma-Erdek Mahkemelerinde binlerce davası oldu, avukatının bile 500 e yakın dairesi oldu, ama sistem hep yürüdü !

Bagfaş, Alman Müteahhit Firma Tyssen Krupp’un TAHKİM e gitmesi neticesinde, ödemediği miktar ve teslim almaması yüzünden Tahkim Kararıyla Tyssen Krupp a 23 milyon Euro ödemeye de ayrıca mahkum oldu ve şimdi Tahkimin Türkiye Mahkemelerindeki onayı bekleniyor. https://www.borsagundem.com/haber/bagfastan-23-milyon-euroluk-itiraz/135...

Bu gelişmeler karşısında, Balkanların en büyük gübre ve asit sanayii BAGFAŞ, 2016 Yılına ait Bilançosunda ; 47'nci Olağan Genel Kurulu'nda, şirketin 37 milyon 585 bin 667 lira zarar ettiği açıklayıverdi...

TEKNİK BİLİRKİŞİ RAPORUNUN SONUÇ KISMI DİYOR Kİ ; “ Kısmi yapılaşmada esas kabul edilen tarih olan 11 Temmuz 1992 tarihinden, biri önce diğeri ise sonra olmak üzere 2 adet imar planları bulunan alandaki 87,91,92,93,94,97,144,146 ve 947 parsellerin tevhidi sonucu oluşan 996 nolu parselin, kısmi yapılaşma şartlarını taşımadığı, bu nedenle 29.06.2017 gün ve 772 sayılı Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Kararı ile onaylanan kısmi yapılaşma kararının şehircilik ilkelerine, kamu yararına, kıyı kanunu ve ilgili yönetmeliklere uygun ve uygulanabilir olmadığı, görüş ve kanaatine varılmıştır.” Denilmiştir ki ; Bakalım Balıkesir B.Ş Meclisi bu olmayan ruhsatları verebilecek mi ? Takip edeceğiz ! 

1. Yazımda yazmıştım ya, Bandırma da gazetecilik ve yayıncılık yapan Engin ARICAN arkadaşımız, SU ÇÜRÜDÜ diye BAGFAŞ ın üstüne yürürken.. Patronuyla el sıkıştıktan sonra, tam bir BAGFAŞ SAVUNUCUSU olmuş ve Bagfaş a kesilen RUHSATSIZLIK cezalarının Mahkemelerde iptal edildiğine ve BAGFAŞ kazandı, ERDEK Belediyesi kaybetti meailinde biton haberler yapıp, yazılar da yazmış. Allah var, bu yazı dizime başlarken, Engin in o yazıları yüzünden günlerce belge aradım ve yazmaya tereddüt ettim. Öyle ya, mağdur bir BAGFAŞ ı anlatıyordu Engin ARICAN !

 http://www.sonkursungazetesi.net/m/haber/kazanan--bagfas-oldu!.html?fbcl...

Ben BAGFAŞ ın değil, BAGFAŞ ile ticari ilişkisi olanların hep mağdur edildiğini bildiğimden, Engin’in mağdur algısı yaratmasına itibar etmedim. Şimdi de Engin arkadaşımız çıkıp, bu fabrika herşeyiyle yasal ve mükemmel, suyu çürüttü ama ben onların ruhsatsız olduğuna ihtimal vermiyorum diye, savunuya geçer mi bilmem ! Bagfaş’ın Çevreyi kirletmediğini de, yazmasını bekliyorum Engin’den... SU yu çürütmediğini falan... Eğer onuda yaparsa arkadaşımız, bugüne kadar ki çevresel zararlara ve ŞLAM dağlarına gideceğim, şimdiye kadar verilen cezalara, GÜMÇED'e, BAÇEV'e falan ulaşacağım !

Ruhsatsız Fabrika olur mu ? Olurmuş efendim...Ruhsatsız işletmenin AÇILIŞINI, KURDELASINI Başbakanlar, Cumhurbaşkanları kesip yaparlar mı ? Yaparlarmış efendim ! Ama ruhsatsız, bir merdivenaltı çay ocağı bile açamazsınız ! 

22/10/2020 NOGAYTÜRK

1. yazım; https://www.facebook.com/notes/ramazan-narin/ruhsatsiz-fabrika-olur-mu-1...