Özrü Kabahatından Büyük! Bandırma Limanı Angus Limanı Değildir!

ÖZRÜ KABAHATINDAN BÜYÜK ! BANDIRMA BELEDİYESİNİN ANGUS AÇIKLAMASI...

Bandırma ÇELEBİ LİMANI'nından, Bandırma halkını "zararlandıran" yükleme ve boşaltma olumsuzlukları ile ilgili, defalarca yazmış, KANAL AVRUPA TV nu vasıtasıyla konuyu ulusal medyaya taşımış biri olarak,
KANAL AVRUPA TV  BANDIRMA LİMAN-ANGUS MÜLAKATLARI TOLGA TOSUN-NOGAYTÜRK
Videosu; https://youtu.be/vx9GhpL39YY  

 *     https://fb.watch/lr3Z5kC7lx/
Eski ANGUS yazim; BANDIRMA GERÇEK GAZETESİ
https://gercekbandirma.com/bandirma-angus-kokuyor...

ERDEK DOĞUŞ GAZETESI: https://www.erdekdogus.com/ramazan-narin-bandirma.../...

Bugün CHP Bandırma Belediye Meclis Üyemiz, Encümen Üyesi - İnceleme ve Araştırma Komisyonu üyesi , Başkan olmadığında da... Belediye Başkan Vekilliğini yürüten, Meclis toplantılarında katip üyelik yapan sayın Av. Merve POLAT ses verdi. Sosyal medyasından açıklama yaptı.
Anladığım kadarı ile ; ANGUS konusunda rahatsız olup yazı yazanların doğru yazmadığını, kendilerine pay çıkarmak isteyenler olduğunu belirtmiş. Üstüme alındım, angus ve liman konusunda en çok yazıp-çizen benim diye düşünüyorum. Bu yazıları yazmamalıymışız ! CEHALET fışkırıyor bir yerlerden de, bakalım bakalım, bizden mi fışkırıyor ?
Öncelikle ; Belediyenin Basın- Yayın denilen bölümü var, Belediye adına sözcülük yapması gereken makamlar var, Başkan Yardımcıları var. Onlar suskun iken... sayın Av. M.POLAT’ın, açıklama yapmasına sevindiğimi belirteyim ve tepkiye sessiz kalmadığı için, teşekkür edeyim ve açıklamasını kamuoyuna cevapları ile duyurayım ki, borcum kalmasın ! .  Cevaplarım Merve hanımın şahsına ait değildir, o bir kurum adına açıklama yaptı, bende CHP ve CHP li BELEDİYEYE diyerek, açıklamalarımı yapacağım.

AÇIKLAMASI BU

  Merve Polat ; https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10160915762858808&id=6451288...
“ Bir süredir dikkatle ve sabırla sosyal medya üzerinden Bandırma Belediyesi ve Belediye Başkanımız Av.Tolga Tosun hakkında yapılan yorumları takip ediyorum. Yemin ederim işin aslını bilmesek angusları ithal edenin ve getirildikleri limanı işletenin Bandırma Belediyesi ve belediye başkanı olduğuna bizi de inandıracaksınız. 
Kendimi gündemimizi meşgul eden yüzen ahırla şehrimizin ortasına getirilen binlerce angus konusuna değinmek zorunda hissediyorum.
Kimseyi kişisel olarak muhatap almadığımı da ayrıca belirtmek isterim. Ama kendine pay çıkarmak isteyenlere de engel olamam elbette. 
Ne demiş atalarımız; "bilmemek değil, öğrenmemek ayıp" ama bir de bilip de kasıtlı ve kotuniyetli olarak kendisinin ya da başkasının değirmenine su taşımak maksadıyla yapılanlar var ya işte asıl memleketin başındaki en önemli mesele bu.
Bilmeyerek soran ve sorgulayan herkese saygı duyuyorum ve bana ulaşması halinde seve seve kendisiyle gorusebileceğimizi buradan duyuyorum. 
Ama bile bile kasıtlı olarak Bandırma Belediyesini ve Belediye Başkanımızı hedef gösterenlere sesleniyorum.
Ne yazıkki kişisel kaygılar uğruna, kendinizin ya da birilerinin değirmenine su taşımak adına yanlış soruları soruyorsunuz. Keşke kısır ve kişisel çıkar odaklı tartışmalar yaratmak yerine yerine büyük resme bakmayı başarıp ülkemiz yararına sorular sorabilseniz, bizler de sizi takdir etsek, destek olsak... 
Ben size örnek bazı sorular yazayım. 
Özellikle angus gemisi konusundaki "nerede bu belediye?" sorusunu değil de, 
"Benim memleketimde hayvancılık neden bitme noktasına geldi?" 

"Elin memleketi hayvancılıkta kendine yettigi gibi bir de baska ülkelere ihracat yapabilirken biz nasıl canlı hayvan ithal eden bir ülke haline geldik?" 
"Tarım politikalarından sorumlu bakanlık neden adına yakışır bir hizmet politikası üreterek uretimi eskisi gibi yaygınlaştırmak yerine ithalat yapmayı politika ediniyor?
"ANGUS İthalatı yapan bakanlık neden ısrarla yıllardır Bandırma limanını teslimat noktası olarak tercih ediyor?" 
Bunların cevabı tek. Bu bir hükümet politikası, soruların muhatabı da asla belediyemiz değil. 
Sorularınızı ve varsa bu isin ve kokunun hesabını
Akp hükümetine soracaksınız! 
Akp'nin Balikesir milletvekillerine soracaksınız!
Tarım ve Orman Bakanına soracaksınız! 
Gümrük ve Ticaret Bakanına soracaksınız!
Özel işletme olan Çelebi Liman İşletmelerine soracaksınız! 
Karar, izin veya icra mercii olmayan Belediye Baskanımız Av.Tolga Tosun da tam da böyle yaptı ve tüm bu ilgili kuruluşlarla irtibata geçerek hepimizin şikayetlerini ilk ağızdan ileterek acil çözüm istedi. Ve bu konuda da sosyal medya hesaplarından yaptığı gorusmeler hakkinda hepimizi bilgilendirdi. 
O paylaşımlardan bile kendine malzeme çıkarmaya çalışanlara diyecek sözümüz yok. Ciddiyetten uzak oldukları için muhatabımız da değiller. Kendi bildigini okumak isteyenler aynen devam edebilirler. 
Biz doğru bildiğimiz yolda var gücümüzle memleketimize hizmet etme yolunda çalışmaya aynen devam edeceğiz. 
Saygılarımla.    ( Belediye CHP Meclis üyesi Merve POLAT) “
 
Bendeniz de ; bu açıklamanın altına şunları yazdım, şu cevapları aldım... https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10160915762858808&id=6451288...

R.NARİN - Sayın Merve Polat ...Merkezi idarenin, başka limanlardan kovulan bu ithalatı Bandırma Limanına aldığını herkes biliyor...Bandirma Limanının Belediye Limanı olmadigini da herkes biliyor da, bulunduğunuz meclisin ve savunmaya çalıştığınız Başkaninizin görev ve yetkilerini ilgili yasalardan tekrar okuyun!. Halk sağlığından sadece sağlık kuruluşları değil, Belediye 1. Derece sorumludur. Sizler bunu sağlamak için gereği olarak neler yaptınız ve yapıyorsunuz ? Bunu açıklayın bence. Haaa, eleştirenleri kendilerine pay çıkarmaya çalışan olarak göstermekten de vazgeçin. Hayatın Olağan gerçeklerine aykırı şeyler söylüyorsunuz!.
Merve POLAT- Ramazan Narin tam da Bandırmada hayatın olağan akışından bahsediyorum. Ama siz de tam da anlatmaya çalıştığım gibi iktidara muhalefet ederek asıl sorumlulardan hesap soracağınıza hala belediyeye hesap sorarak kastettiğim şeyi örnekliyorsunuz.
O nedenle yorumunuz ve paylaşımımı da alıntılayıp paylaştığınız için size teşekkür ederim
Ben doğru olanı anlatmaya devam ederim. Isteyen istediği sonuca varabilir.
R.NARİN- Merve Polat Meclis üyesi ve hukukçu size sorsam ; Bandırma Limanında sadece Angus olayı yok. Pek cok kimyasal dökme yük de, kuru yük de, orada ellecleniyor. Ve bu kimyasal tozlardan da Bandırma halkı zehirlenip. Bkz. Kanser tedavisi gorenlerin ve ölenlerin oranlarına... Şimdi bu olumsuzluklar için de mi, Belediye gorevsiz ? Yani vatandaşlar mi gidecek mahkemeye?  5393 SY da halkın sağlığını korumak için, Belediye yetkilendirilmemiş mi? Asıl sorumlulardan hesap sormak vatandaşın görevi ise;  tam da sizler, asıl sorumlusunuz efendim. Açıklamanızı paylaştım çünkü yetkilisiniz...
MERVE POLAT- Zaten işlerine öyle geldiği için konuyu belediyeye ve başkana mal ederek kendilerine prim yapmaya çalışıyorlar, O yüzden onlar kendi bildiklerini okumaya devam etsinler. Benim sözüm gerçekten bilmeden yorum  yapanlara.

Bir de tam tabirle atıp tuttukları yalan söylemlerle belediye kanadından birini bu platformlardan tartışma içine çekemiyor, kimse onları muhatap alıp cevap vermiyor diye kendilerini baya baya haklı sanıyorlar, kendi söylediklerine en çok kendileri inanmaya başlıyorlar ya... inanın en çok buna gülüyorum.

Ama kimse merak etmesin. Biz buradayız. Herşeyi ve herkesin ne söylediğini ve ne yaptığını takip ediyoruz. Yeri ve zamanı geldiğinde de konuşmasını biliriz.
KATILAN BİRİ : işin kolayıdır çamur atmak, halbuki çamur atarken elde kalan çamur lekesi daha çoktur.. Demem o ki eleştiri haktır! Ama önce kim hangi görevi yapıyor, onu bilseler doğru yere saldırı olsa çözüm gerçekleşir..
Niyet üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olunca yanlış yerlerde aranan çözümler, maalesef ki devam eder..
Bilgi şart, objektif olmak ne kadar zor olsa da.. Şahsiyet için o da şart..

İMDİİİİİİİİİİİİİİİİİİ  !   EYYYYYY  BANDIRMA CHP BELEDİYESİ ve MECLİSİ !
ÖZRÜ KABAHATINDAN BÜYÜK AÇIKLAMALAR YAPIYORSUNUZ !

Bandırma ÇELEBİ Limanından, oradaki iş ve işlemlerden tek başına elbette ki sorumlu değilsiniz. Bunu bilebilecek zeka alt yapımız var. Eleştirenleri ve Bandırma Belediyesini sorumlu tutanları, CAHİL yerine koymanız, hayatın olağan akışına aykırı ve hakaretamiz açıklamanız, hukuken yerinde değil. Limandaki denetimsizliktir ve tedbirlerin alınmayışıdır halkın şikayet ettiği... Denetim kurumlarının başında da, 5393 S.Y ile Bandırma Belediyesi gelir. Yasadaki gereklilikleri yerine getirip getirmediğinizi ( örneğin Liman işletmesine ceza yazıp yazmadığınızı ve tedbir almaya zorlayıp zorlamadığınızı bilmiyoruz ?), çevreyi, havayı, denizi, suyu kirletenlere ve halkın sağlığını, canlı hayatını tehdit eden unsurlara karşı yasal girişimleri yapıp-yapmadığınızı, biz bilmiyoruz ! Mümkünse, liman işletmenleri ile oturup kahve içtiğiniz resimleri göstermek yerine, yasal görevlerinizi yapıp-yapmadığınızı, bize gösteriniz !   
CEHAPELİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ  Av. TOLGA TOSUN’un sosyal medyadan yaptığı açıklama da bu ;

[1/7 00:36] +90 539 270 00 41: Değerli Hemşehrilerim;
Şehrimize kötü kokuların yayılması hususunda derin rahatsızlık beslediğimiz, şehrin hava kalitesini olumsuz yönde etkileyen canlı hayvan nakliyesi için gece saatleri içerisinde 26.000 canlı hayvanın bulunduğu yeni bir gemi daha limanımıza giriş yapacak.
Girişimlerimizle bürokratik işlemleri liman dışında yapılacak ve en geç 4 gün içerisinde tahliye işlemleri tamamlanacaktır. Şehrimizin bu süreçte kötü kokudan etkilenmemesi için konunun titizlikle takipçisi olmaya devam edecek, işlemlerin daha da kısa sürede tamamlanması için tüm görüşmeleri ve girişimleri sürdüreceğiz.
[1/7 00:38] +90 539 270 00 41: Değerli Basın Mensuplarımız; Öncelikle iyi geceler dileriz. Bayramınızı da en içten duygu ve temennilerimizle kutluyoruz.
Şehrimize an itibariyle giriş yapan ithal canlı hayvan yüklü gemi için gerekli açıklamamızı tarafınıza iletmiş bulunuyoruz.
Bilgilerinize sunar, bir kez daha iyi geceler dileriz.
BU mudur, BANDIRMA BELEDİYESİ ve BAŞKANI OLMAK ? 
Ben önceden gemi tahmil tahliye müteahhitliği yapmış biriyim. Bir gemi, boşaltılmak için iskeleye alındığı saatten itibaren, süre başlar. Süresinde boşaltılmayan gemi için DEMORAJ cezası uygulanır ki, bu fazladan geçirilen her saat içindir ve limana ödediği parayı geçecek cezalar uygulanır. Eğer erken boşaltır ve giderse de, DİSPEÇ diye bir prim alınır. Yani maliyeti düşer. Şimdi sizler bizi, DENİZCİLİKTEN anlamayan adam yerine koymaya... hakkınız yok, önce lütfen bunu biliniz ! 
EYYYY Belediye... Başkanı ve savunucusu meclis üyeleri !
Siz göreve geldiğiniz günden beri BANDIRMA LİMANI var tabii ki. 5 yıla yaklaşan bu dönemde, halk sağlığını korumak adına, canlı hayatını korumak adına, havanın-suyun-denizin-toprağın kirletilmemesi adına, şimdiye kadar 5393 SY gerevi görevinize binaen neler yaptınız ? Hiç ceza uyguladınız mı ? Tedbir aldırmak için bir yazışma yaptınız mı ? Resmi işlemler neler yaptınız mesela ? Kimyasal toz ve zehir tozları için... Dava açmakları bırakın, ilgili kurum ve birimlerle ilgili bir yazışmanız bari var mı ? Yoksa, limana ortak Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem YILMAZ... o da sizin CHP li Belediye Meclis üyenizdi ve ÇELEBİ yetkilileri ile kahve içtiğiniz resimleri, bir iş yapmak olarak mı sokuyorsunuz gözümüze ?
Çevre kirliliğinden ölen, hastalanan, rahatsız olan Bandırma sakinlerini AKP ve ANKARA Hükümetine yönlendireceğinize, siz CEHAPELİ değil misiniz, siz niye AKP nin üzerine gitmiyorsunuz ? Bu sorunun cevabı da bizde var, bir çok yerde ve konuda... Ortaksınız çünkü!...
Kendinizi akıllı ve elit ve üstün güç imtiyazları olan gibi görmeyin bence...Bandırmalılar da henüz akıllarını yitirmediler ve kendilerini zehirleyenleri de biliyorlar. Bakmayın siz aldırış etmediklerine, yarın sandıklar koyulunca, bu açıklamalarda yaptığınız hakaretlere, pişman olacaksınız pişman ! Belediyenin zabıtası da var, sağlık birimi de var, kendinizi görevsiz saymayınız ! Tüm Bandırmalı hemşehrilerimi, eğer çevre kirliliğinden, eğer havanın suyun toprağın kirletilmesinden, eğer canlı hayatının yok ediliyor olmasından rahatsız iseniz, öncelikle BELEDİYEYE gidiniz ve erken ölmenizin, kanser olmanızın hesabını, önce seçtiğiniz siyasilere sorunuz!

BANDIRMA LİMANI ANGUS LİMANI/TEDBİRSİZ KİMYASAL YÜK LİMANI DEĞİLDİR !

03/07/2023 NOGAYTÜRK