MHP'nin AKP'ne Evrilmesi ve Gelsin Yeni Açılım...!

MHP nin AKP ne EVRİLMESİ ve GELSİN YENİ AÇILIM..! 
Yaşadığımız yeni Kürt ve Alevi açılımını... analiz edelim mi ?
Cumhurbaşkanı ve AKP'nin R.Tayyip ERDOĞAN’ın,20 yıllık siyasi iktidarında başardığı en güzel şey, karşı ittifakları yıkmak, kendi ittifaklarını kurmak olmuştur...! Nasıl mı ?
AKP, MHP nin desteği ile 1999 da başlatılan hamlelerle 2002 seçimlerine hazır olabilmiştir ! Yani AKP+MHP ortaklığı stratejik olarak 1999 yılında başlatılmıştır!

Hatırlayarak, madde madde gidelim.
2002 Yılı, meclisteki hükümet eden bütün partilerin (ANAP-DSP-MHP ) meclis dışında kalmasıyla, % 34 oy oranıyla tek başına iktidar şansı elde eden AKP; iktidarını sürdürmek için, seçimden önce kullandığı İslamcı dinci tarikatları, o tarikatların içindeki Nurcu tarikat Fetullahçıları, dersane ve dergahlardan geçirilmiş kadroları iktidarına ortak ederek, 21 yıl sürecek iktidarının temellerini attı.
FETULLAH GÜLEN ittifakı, 17/25 Aralık 2013 tarihine kadar devam etti. Kaset skandallarından sonra "FETULLAH HOCA EFENDİ" ile ilgili operasyonlar başlatıldı.  15 Temmuz 2016 Hain Darbe kalkışmasından sonra da, Fetullahi hareket FETÖ oldu ve ittifak bitirildi.

Doğan boşluğun kapatılması için de, Türkiye de en iyi kadro yapılanması olan, yetişmiş elemanları bulunan MHP ile ilgili ittifak girişimleri başlatıldı ve ; CUMHUR İTTİFAKI AKP ve MHP arasında 20 Şubat 2018 tarihinde kuruldu. Bu ittifaka, daha sonra MHP den ayrılmış parça BBP eklemlendi ve Doğu PERİNÇEK de VATAN Partisi olarak ittifaka dahil edildi. Yani Cumhur İttifakı 4 parti ve İsmail Ağa Cemaati, Süleymancılar, Nakşibendiler ve Menzil Tarikatı ile tamamlandı.  4+4 bir İttifak gerçekleşti.
4X4 ün doğuşunda MHP rolünün 1999 da başladığını görmemiz gerek. AKP nin kuruluşu, 24 EKİM 1999. Fetullah GÜLEN’in Avukatı Münci İnci’nin evinde, ABD Konsolosu Morton Abramowitz VE...Nazlı ILICAK, Emin ŞİRİN, Nail KEÇELİ, Fehmi KORU, Yalçın DOĞAN, Bülent AKARCALI, Güler KÖMÜRCÜ, Avni ÖZGÜREL, Fehmi GÜLTEKİN, Tezcan YARAMANCI...var ! R.Tayyip ERDOĞAN’ın da katıldığı, 1999 da alınan karar ile, "R.TAYYİP ERDOĞAN BAŞBAKAN OLACAK" denilerek gerçekleşti. Bu evdeki toplantıya katılanlardan biri de, Amerikan İstanbul Konsolosu Katy Seets in kolunda toplantıya gelen, Tuğrul TÜRKEŞ’ti.  Mortonla Münci nin ilk sözleri ; TAYYİP Bey, TÜRKİYE ye BAŞBAKAN OLACAK !

https://www.facebook.com/tayyar.toprak1/videos/2095111623916212 
AKP nin iktidar günlerinde ; meclis başkanın seçilmesinde geçersiz oy kullanarak İsmet YILMAZ’ın meclis başkanı seçilmesini sağlayan MHP, 2002 ERKEN SEÇİM Kararı aldıran MHP nin, AKP iktidarının kurucusu olduğunu gösterdi. Türban kararına verilen destek, 367 sayı kararı, eğitimde 4+4+4 kararının çıkarılması, Abdullah GÜL’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi, Suriye’ye giriş kararı gibi bütün kararlarda MHP, AKP nin ortağı ve itici gücü idi.
HATIRLAYALIM ; 2002: Bülent Ecevit’in başbakanı olduğu 57. hükümeti devirecek olan süreci, MHP lideri Devlet Bahçeli başlattı. Bahçeli, 7 Temmuz 2002’de “11. Kocayayla Türkmen Kurultayı”nda, 3 Kasım 2002 tarihinde erken seçim yapılmasını istedi. Yapılan o seçim, AKP’nin zaferiyle sonuçlandı. Bahçeli liderliğindeki MHP, baraj altında kaldı ve bile bile meclise gir(e)medi.
2007: AKP, “Anayasa Mahkemesi’nin 367 Kararı” ile krize girerken, Devlet Bahçeli ve MHP'nin desteğiyle kurtarıldı. Seçim kararıyla barajı aşıp Meclis’e giren Devlet Bahçeli, Abdullah Gül’ü Çankaya’ya çıkarma planına destek verdi. O dönemde Gül’ün seçilebilmesi için toplantı yeter sayısı olan 367’nin sağlanması gerekiyordu. Bahçeli Genel Kurul’daki oylamaya katılacaklarını açıklayınca AKP ve MHP’lilerin toplam sayısı 440’ı aştı ve Gül Köşk’e çıktı.

Hatırladık değil mi ?
Hatırlayalım...; Devlet Bahçeli’nin katkısı 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimiyle sınırlı kalmadı. Aynı günlerde başlatılan Ergenekon davaları için “adil yargılamayı etkilemeyelim, sonucunu görelim...” diyen Bahçeli, AKP kapatma davası konusunda, tam tersi bir tutum sergiledi. Bahçeli, 18 Mart 2008’deki grup konuşmasında, “MHP, başka partilerin siyasetten men edilmesi için sandık dışındaki bir yöntemi asla benimsemeyen, rekabet ve yarışı demokrasinin kuralları içinde yapmayı kabullenmiş bir harekettir” ifadelerini kullandı. Bahçeli’nin formülü, Anayasa’nın 69. Maddesinin değiştirilip, işlenen suçtan partinin değil, kişilerin sorumlu tutulmasını öngörüyordu. (HDP nin kapatılma davasında da yine tam tersi tutum ile KAPATILMALI dedi.)
Hatırlayalım..;  TÜRBAN KARARINDA DA BAHÇELİ VAR. Tayyip Erdoğan 15 Ocak 2008'de İspanya'da yaptığı türban çıkışından sonra başlayan üniversitelerde türban serbestisi tartışmalarında da, Devlet Bahçeli AKP'ne koşulsuz destek vermişti. Tayyip Erdoğan konuşmasında “Velev ki bir siyasi simge olarak taktığını düşünün. Bir siyasi simge olarak takmayı suç kabul edebilir misiniz? Simgelere bir yasak getirebilir misiniz?” demişti ...ve hemen ardından üniversitelerde türban yasağının kaldırılması bir kampanya halini almıştı. Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından (1) ay kadar önce, Yusuf Ziya Özcan'ın da YÖK Başkanı olmasıyla pozisyonunu güçlendiren AKP, üniversite operasyonuna türbanı da katarak hız vermişti. Türban operasyonuna MHP'den anında destek geldi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır desteğin de ötesinde "Üniversite yetmez, türban devlet memurlarına da serbest kılınsın" şeklinde açıklamalar yaptı. Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından 12 gün sonra, Şandır 27 Ocak'ta yaptığı açıklamalarda, yalnızca üniversitelerle yetinmenin "sorunun çözümü" açısından yeterli olmadığını, kamuda hizmet alan-hizmet veren ayrımını da kaldırmak suretiyle türbanın tüm kamu kurumlarında serbest olması için, yasal düzenleme yapılması çağrısında bulunmuştu.
Bu şekilde oluşan... AKP-MHP'nin türban koalisyonu, "Kimse, kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" gerekçesi ile üniversitelere türban serbestisi getirmeyi öngören kanunu, 10 Şubat'ta 2008 meclisten geçirdi.
Hatırlayalım..; 2012...Türk Milli Eğitimini TC Kuruluş felsefesinden uzaklaştıran eğitimde 4+4+4'de de, destekledi. AKP, 4+4+4 düzenlemesiyle, imam hatiplerin ortaokul kısmını açıp, türbanı ilköğretime (hatta anaokulu ve sınıflarına) sokarken, yine Devlet Bahçeli'nin desteğini aldı. Erdoğan, bugün en önemli siyasi propaganda argümanı olarak kullandığı eğitim ve başörtüsü desteğini, Bahçeli’den aldı.
Hatırlayalım 2013: Bahçeli anayasa görüşmelerinde de AKP'ye destek verdi. O dönemde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni Anayasa'da uzlaşılan 48 maddenin TBMM'den geçilmesi önerisine MHP'den "Evet" yanıtı geldi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, yeni anayasa yapımında 48 maddelik uzlaşmayı önemli bulduklarını belirterek, "Bunun kanunlaştırılması için, MHP hazırdır" dedi.
Hatırlayalım 2014 : Meclis’te görüşülen Suriye-Irak tezkeresi de, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. 396 oy kullanılan tezkereye, 298 kabul, 98 ret çıktı. Ret oyları CHP ve HDP’den geldi. Tezkere hükümete yurtdışına asker gönderme ve Türkiye’de yabancı asker konuşlandırma izni veriyordu. CHP Milletvekili Faruk Loğoğlu, BM kararı olmaksızın Suriye’de kurulacak güvenli bölgelerin, komşu ülkelere saldırı anlamı taşıyacağını söyledi. “Herhangi bir müdahale, ülkeyi bataklığa sürükler” dedi. HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise hükümetin IŞİD’le mücadele amacı taşımadığını savundu ve “Tezkere Anayasa’ya aykırı.” diye konuştu. Ve; TESKERE de MHP nin desteği ile meclisten geçmiş oldu. 
2014 ten sonra da, MHP nin AKP desteği 2018 Cumhur İttifakı kuruluncaya kadar, pekçok zımni ve aleni desteklerle devam etti. Fakat, AKP karşıtlığı MHP tabanına algı olarak öyle güzel şırınga edildi ki, ....seni yargılatmazsam, senden cumhurbaşkanı olmaz ! gibi söylemlerle bu destekler hep örtüldü. Desteği gören benim gibiler de, MHP den ya ihraç edildi veya bir şekilde uzaklaştırıldı.
SADETE GEL... dediğinizi duyar gibiyim !

*
AKP nin 21 yıllık İKTİDARININ MİMARLARI sadece ve elbette Devlet BAHÇELİ, Mustafa DESTİCİ, Doğu PERİNÇEK, Tuğrul TÜRKEŞ, Amerikan Büyükelçisi falan değildi elbette. Bir kripto destek te, Deniz BAYKAL’ın yerine getirilen CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’ndan geliyordu. Bandırma Belediye Meclisi ve Ticaret Odasındaki CHP+AKP işbirliğini görerek Ankara ya kadar gidiyoruz ve ; seçim satti maline giren Türkiyedeki Ana Muhalefet Liderinin, iktidarın kucağına ttığı BOMBA yı görüyoruz. Aynen Devlet BAHÇELİ nin, ‘SENİ YARGILATMAZSAM..............’ diye çıkıştığı gibi, BAŞÖRTÜSÜ konusu gene iktidarın kucağına atılıveriyor ve K.KILIÇDAROĞLU, şimdiye kadar yapılanlar yetmez ama EVET için bir kanun çıkarılmalı deyiveriyor değil mi ? İktidarın arayıp ta bulamadığı TOP şimdi yine iktidarda ve yanına LGBTİ leri de katarak, buyrun Anayasayı değiştirelim diyor. Başörtüsünün yanına konulan LGBTİ etkili bir silah. Karşı çıkanlara, siz LGBTİ misiniz denilecek çünkü !  2023 SEÇİM sandıklarının yanına konulması düşünülen Referandum sandığı, iktidarın % 70 almasını sağlayacak güçte !
Ve ; Anayasa değişikliği için ilk kapısı çalınan HDP oluveriyor değil mi ? AKP heyetinin torba yasadaki ALEVİ Acılımı yetmez, Başörtüsü yetmez...en iyisi yeni bir KÜRT-PKK açılımı gerek. Bunun için de, sözde kapatılma davası demoklesin kılıcı gibi enselerinde duran HDP nin heyeti ile, AKP nin heyeti , Anayasa değişikliği için aynı masaya oturuveriyorlar değil mi ? 
Muhalifler de bir sevinç, bir sevinç... görmeyin gitsin. Devlet Bahçeli ve MHP buna karşı çıkar ve Cumhur İttifakı dağılır sanıyorlar. ( Devlet Bahçeli’yi hiç tanımamışlar, hiç !)
Devlet Bahçeli, "AK Parti heyetinin anayasa değişikliğini görüşmek amacıyla Meclis'te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret etmesi de son derece doğal ve doğru bir adımdır. Biz kiminle görüşüldüğüne değil, makul ve demokratik çözümün nasıl olacağına bakıyoruz" "AK Parti heyetinin Meclis'te grubu bulanan partilerle görüşmesi, son derece doğru ve doğaldır" deyince de, şimdi herkeste hüsran, herkeste burukluk ! 
BUYRUN Çözüm Süreci... buyrun çözüm !  Hem de DEMOKRATİK ÇÖZÜM ! Nasıl oluyormuş demokratik (?) çözüm ?  PKK nın meclisteki siyasi ayağı HDP ile, aynı masaya oturmak ile..!

*
Şimdi, sözde muhalif kesim... büyük bir tepki ve eylemselliğe girecek sanıyorsunuz değil mi ? Hatta, madem öyle diyerek... bir CHP heyetinin de, ertesi günü HDP ne gidip, seçim işbirliğini masaya koyacağını falan düşündünüz ? Yapmaz ve yapamazlar çünkü ; herşey 1999 da planan gibi gidiyor. Ana muhalefet Amerika’da, İngilterede geziyor...Yetmiyor, Millet İttifakının içinde çatlak olduğu ( BTP nin dahil olması gb) , ayrılacaklar olduğu ( Deva Partisi gb) haberleri yayılıyor ve Millet İttifakı bozulursa bileceğiz ki, başta da söylediğim gibi... AKP nin başarısını, bir kez daha kabul edeceğiz. 
İTTİFAKLAR KURULMUŞ İTTİFAKLAR ! Rahmetli Ozan Arif’i, minnetle anıyorum şimdi. PLAN YAPILMIŞ PLAN ! diye haykırmıştı da, duyamadık o yıllar...

2023 Türkiye Cumhuriyetinin 2. Yüzyılının başlangıcı olduğu halde, bunu bize YENİ TÜRKİYE YÜZYILI diye yutturanların, yutturduğu hapın ne olduğunu da, halen anlayamadık ! Devre arası ve parantez kapatmak  Mucize arayanlar ve bekleyenler, önümüzdeki seçimlerde iktidar değişimi olacağını hayal edenler... bu planları görünüz ve boşuna kürek çekmeyiniz. ! Analar ağlamasın...beka beka söylemlerine hazır olun !  

09/11/2022 /RAMAZAN NARİN/ NOGAYTÜRK