Makasa Geldiler!

MAKASA GELDİLER !

Makas almak, makas vermek, makasa gelmek... ! Tören ;  CHP- İYİ PARTİ gösterisiydi...

Bandırma Belediyesinin geleneksel hale getirdiği 5. Kitap Fuarı, Bandırma Cumhuriyet Meydanına kurulan standlar ile, 30 EYLÜL 2023 başladı.

Açılışa ; ev sahibi ve organizatör olarak CHP Bandırma Belediye Başkanı Tolga TOSUN ve CHP Belediye Meclis üyesi Merve POLAT, eski CHP Belediye Başkanı ve eski CHP Milletvekili Sedat PEKEL, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet ATAK, CHP Erdek Belediye Başkanı Burhan KARIŞIK... İYİ Parti İl Başkanı Hasan Fehmi YÖRÜK, İYİ Parti Milletvekili Turhan ÇÖMEZ, İYİ Parti İlçe Başkanı Necmi SERT ve yazar Erol MÜTERCİMLER... 9 Kişi makasçı olarak ön sıradaydılar. Erol Mütercimler, Seda TOSUN, H.Fehmi YÖRÜK, Mehmet ATAK zar zor yarım olarak öne geçebilmişlerdi.

CHP den Ahmet AKIN ın veya bir CHP Balıkesir Milletvekilinin olmayışına karşın, İYİ Parti nin tek vekili Turhan ÇÖMEZ’in, İl ve İlçe Başkanını alarak, Belediyede bir gram İYİ Parti ağırlığı olmamasına rağmen, sayın Meral AKŞENER’in artık ittifaklar yok, CHP ile ittifakımız hayatımızın hatasıydı demesine rağmen.... bu kadroyla  açılışta olması, calib-i dikkatti ! 

Ön sırada makasçı olamayan, makas verilmeyenler yani figüranlar ; eski milletvekili Sedat PEKEL’di, İYİ Parti İlçe Başkanı Necmi SERT’ti. Meclis üyesi Merve POLAT’tı.

Ön sıraya ben de girmeliyim, makasçı olmalıyım diyen, birileri daha vardı. Onlarda arka sıradan kafalarını uzatıp, kareye girerek varlıklarını gösterdiler ki ;  birisi eski CHP İlçe Başkanı ve her yerin muhtemel adayı Selim PANÇ, diğeri de CHP İlçe Başkanının omuzundan açılışa katılan, Bandırma DEVA Partisinin eski ilçe başkanı, milletvekili adayı Ümit Yaman BAL’dı...

Açılış töreni için, bu dizilişle bir KURDELE (kordela) kesme enstantenesi oldu ki, güne ve açılışa bu görüntüler damga vurdu. Ve ben de, Bandırma BELEDİYE BAŞKANINI, niye yeterince makas dağıtmadın, niye herkesin sığacağı bir ön sıra yaratmadın (hilal şeklinde bunu sağlayabilirdiniz.), niye mağrumiyetler yarattın v.d....  ‘KINAMAK’ durumunda kaldım.  

Öncelikle ; Standların giriş kısmında, yaklaşık 9-10 makaslı kişinin, yanyana durabileceği mesafeye kurdele gerilmişti, ve kurdele kesiminde boy gösterecek eteketli bazı kişiler, bu yüzden öne geçip, makaslanamadılar..! Makas almaya gelmişlerdi oysa, makas veren olmadı, böylece makasa geldiler. 

Oysa ; Belediyenin makasçısı ordaydı, tepsisinde belki yeteri kadar da makas vardı ama; bazılarına MAKAS verilmedi veya verilemedi. Makası kapanlar, BİZİM TİTİRLERİMİZ yeterli, biz açılışı yaparız diyerek acele ettiler ve kesimi başlattılar. Makasa gelenler de, elmecbur makasçı rolüne girerek, kurdeleye sarılarak, kurdeleyi nazikçe tutarak, poz vermek mecburiyetinde kaldılar. 

Ama, açılışı yapan herbirinin, eteketi olan zat-ı muhteremler olduğunu, unutmayalım. Onlar, eteketlerini temsil ediyorlardı. Ama bazıları taşıdıkları eteketleri hak etmemişler ki, makasçı olmadıkları halde, poz verip kareye girerek kendi kariyerlerini ve eteketlerini HİÇ ettiler. Arkadaş, bunca yaşıma kadar böylesi 3- 5 törene iştirak etmişimdir ama asla asla figüran olmamışımdır. Makasım yoksa, açılışı yapan değilsem ne işim var ön sırada ? TOLGA TOSUN ile birlikte görünmek, bu kadar mı önemli sizin için ? 

Öncelikle, makassız poz verenlerin TEMSİLİYETLERİNE dair eteketleri sökülmeli..! Kareye girmek için - ki memleketin her yerinde rant için pek çok benzeri düzenlenen sıradan bir kitap fuarı- elini, kafasını sokanlar...sizlerinde temsiliyet gücünüz sorgulanmalı ve eski sıfatlarınızı artık kullanmamalısınız ! Sizden ücret te talep etmiyorum. Siz siz olun veya bu karelere girmek isteyenler, sizler de siz olun... elinize makas verilmiyorsa, ipin ucundan tutmuyorsanız sakın ola ki, böyle karelerde poz vermeyin... Bi düşünsenize ; nikah şahidi değilsiniz, defteri imzalamanız için size kalem uzatılmıyor, ama gelin-damat masasında oturuyorsunuz ! Yakışır mı ? Silahınız yok, cephede savaşan askerlerin yanında yatıp, silahınız varmış, ateşliyormuşsunuz gibi, poz veriyorsunuz ? Yakışmaz efendim !

Arkadan kafasını sokanlar, sizde yakışıksızsınız da, eski CHP İlçe Başkanı, mv, bld başkanlıklarının kadrolu adayı sayın Dr. Selim PANÇ...Oraya, açılışı yapmak üzere davetli miydiniz bilemem. Davetliydinizse, sizi davet edip size ön sırada yer açmayan, size makas atan, sizi makaslayan ve yok sayan, elinize makas vermeyen davet edene sitem edebilirsiniz, hatta küsebilirsiniz. Davetli değildiyseniz, niçin önünüzdeki bendi yıkıp ön sıraya atlamaya çalıştığınızı, niye kafa uzattığınızı... vallahi anlamış değilim.! 

Kaldi ki siz sayın PANÇ, son CHP Balıkesir İl Kongresinde, kaybeden ÖMÜR BOYUER listesine çalışıyordunuz, değil mi ? Delegeleri arayıp, iknaya çalışıyordunuz mesela. Oysa bu Kitap Fuarını ; mevcudu (Erden KÖYBAŞI) destekleyen Belediye Başkanı organize etmişti. Bence, gelip, boy göstermemeniz bile gerekirdi. Sizin de, siyasi bir danışmana ihtiyacınız var, bence düşünün !

Benim için tek şey neden aklıma geliyor. S.PANÇ önümüzdeki dönem, CHP den Bld Bşk Adayı ! Karelerde, olması gerek...!

EROL MÜTERCİMLER ; Kitap Fuarının önemli yazar misafirlerinden biri. Açılışta eline makas verilse de, makaszıların geniş işgali yüzünden tam ön sıraya girememesi üzüntü verici olmuş. Bandırmalılar adına ben özür diliyorum kendisinden. Erol Mütercimlerin 25 EKİM 1999 daki bir tarihi olayı naklettiği yazısını sık sık yazar ve gündeme taşırım. 

O YAZI ;

TAYYİP BEY BU ÜLKEYE BAŞBAKAN OLACAK ! (24 EKİM 1999)
Münci İnci nin evinde ABD Konsolosu Morton Abramowitz ve...Nazlı ILICAK, Emin ŞİRİN, Nail KEÇELİ, Fehmi KORU, Yalçın DOĞAN, Bülent AKARCALI, Güler KÖMÜRCÜ, Avni ÖZGÜREL, Fehmi GÜLTEKİN, Tezcan YARAMANCI... VAR !

Erol Mütercimler eve gidiyor...Arkasından, R.Tayyip ERDOĞAN Danışmanıyla, o da Münci İnci'nin evine giriyor...

Az sonra ABD Konsolosluğuna ait 2 resmi araç yanaşıyor...

Araçların birinden Y. Tuğrul TÜRKEŞ ve ABD Konsoloslarından KATE Sets, kolkola ! Onlar da eve giriyor...

Mortonla Münci nin ilk sözleri ; "TAYYİP Bey TÜRKİYE ye BAŞBAKAN OLACAK !"
SEÇİM SONUÇLARINI Nerden biliyorlardı AMERİKAN CİA'SI ?

SEÇSİS HİLELİ SEÇİM PROGRAMI PENTAGON YAZILIM ŞİRKETİ Son micro systems ARACILIĞIYLA SEÇİM KURULUNA SATILMAK ÜZEREYDİ.

Ve bu denilenler 3 KASIM 2002 seçimlerinde aynen gerçekleşiyor !

Şimdi bu Amerikalı ile, AKP nin kuruluşu ile, bugünün AKP Milletvekili ve muhtemel Başbakan Yardımcısı Y.Tuğrul TÜRKEŞ'in ilişkisini sayın Devlet BAHÇELİ bilmiyor muydu ? ( Tuğrul TÜRKEŞ AKP Kabinesine girdi ve AKP Milletvekili de oldu. Kardeşi Kutalmış TÜRKEŞ de AKP Milletvekili oldu.)  
7 Haziran seçimlerinden sonra videoları bize kadar ulaşan görüntülerde Y.Tuğrul TÜRKEŞ Aksaraya gidip C.Başkanı R.Tayyip ERDOĞAN ile görüştü ve sayın Bahçeli'de, görüşen kişiyi bulursam atacam dedi mi ? Dedi. 

Yani bu ne demekti ? Ben sarayla görüşen MHP liyi biliyorum demekti...O zaman 16 yıl önceki AKP kuruluşundaki Y.TUĞRUL TÜRKEŞ sizce Devlet Bey tarafından bilinmiyor muydu ?

Biliniyordu... ve AKP+MHP nin birlikteliğinin temeli de, böyle atılmıştı. Veya 2002 de AKP nin iktidar edilmesi için atılan adımların temeli buydu. DEVLET BAHÇELİ-R.TAYYİP ERDOĞAN...Beraber yürüdüler bu yollarda ve beraber ıslandılar yağan yağmurlarda...  Erol Bey’in bu hatıratı, tarihe not düşülecek bir siyasal olaydır ! Bugünün resmini gösteren, kayıtsız şartsız AKP destekçisi bir MHP nin, işbu MHP tavrının izahı, burda yatmaktadır. ABD Faktörü de tartışmasız!

Açılıştaki bir karenin, benim tarafımdan görüntüsü bu, yarattığı algı ve bulgular bu. Yazı uzamasın diye yazmadım CHP lilerin ‘hangi dağda kurt öldü ?’ ‘ Eniştem beni niye öptü ?’ misali, yerel yönetimdeki sürelerinin bitmesine 6 ay kala, başkan yardımcılığı bile vermedikleri, Belediyeye tek İYİ Partili sokmadıkları halde bu aşkın bu görüntünün neden verildiğini de merak etmiyor değilim. Bu İYİCHP Aşkını, boşansalar da ;  bi ara yazacam elmecbur !

01/10/2023 /RAMAZAN NARİN / NOGAYTÜRK