Kalkandelenli Ali Vehpi..!!

KALKANDELENLİ ALİ VEHPİ..!!

Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten doğduğum büyüdüğüm şehir olan Kalkandelen’e Cuma namazını kılmak için Kent merkezindeki Dolmuş  taksiye bindim.dolmuşta müşteri olarak sadece ben vardım,taksici makedonca dolmasını beklememiz lazım deyince,”bekleriz kardeşim" dedim.
*
Uzun bekleyiş sonrası,dolmuş bir eksik yolcu ile doldu. Müşterilerin içindeki durmadan hatta nefes almadan konuşan, şen şakrak ufak boylu adam dikkatimi çekti. Konuşan adam tüm yolculara dönerek  Arnavutça “ gelmeyen 1 yolcunun parasını aramızda toplarsak,dolmuş Kalkandelen’e hareket edecek,” deyince hep birlikte "olur" dedik.
*
İsmini dolmuşta öğrendiğim Ali Vehpi İsmail bana dönerek Türkçe "nerelisin" deyince şaşırdım kaldım. “beni nerden tanıyorsun?”deyiverdim.." Fecebok’tan sıkı takipçinim hemşerim."  deyince...Vay be !! ,burada bile takipten kurtulamıyorum hemşerim" dedim ..
"Ben Makedonya'nın Kalkandelen şehrinde doğdum,Türkiye de Bandırma'da yaşıyorum" deyince, açtı bayramlık ağzını.. Sustur susturabilirsen.  

Hülasa.. Ali Vehbi İsmail kardeşimiz fanatik bir Recep Tayyip Erdoğan hayranı çıktı. Hatta “onun uğrunda ölmeye hazırım”dedi.!
*
Dolmuş Kalkandelen'e geldiğinde, israrla karşı çıkmama rağmen şöfore kendinin ve benim yol parasını verdi.
Doğduğum büyüdüğüm şehir olan Kalkandelen (Tetevo) da Ali Vehpi İsmail kardeşimin misafiri olarak çay  kahve sohbeti ile Cuma namazımı Osmanlı eseri ( Şareno,( Makedonca karışık boyalı çinili cami anlamına geliyor)Paşa camiinde namazımızı eda ettik. Tekrar Üsküp’e dönmek üzere güzel ve hoş bir gün geçirdim.
*
Sağol Ali Vehbi İsmail Kardeşim, Teşekkürler.
Muharrem Şen -  Bandırma/Türkiye.

20-09-2019/BANDIRMA GERÇEK