Üsküp İhlamur Kokuyor . Bandırma..!!?

“Gerçek Öykü”

ÜSKÜP IHLAMUR KOKUYOR...!!
“Skopje Lipa Mirisa”

Akşamdan kararımı vermiştim sabah kahvaltımı Makedonya’nın Başkenti Üsküp ile içselleşen meşhur Vardar nehrinin kenarındaki hemşerim, köylüm Şefo’nın mısır tezgahının yanındaki mis gibi kokan ıhlamur ağacının altında  nehrin şırıltısı ve oksijeni ciğerlerimize çekerek güzel bir kahvaltı yapmak.
++++
Şefo bana adeta kır kahvaltısı hazırlamış, domates,biber,peynir, zeytin ve süzme bal yanında  Mısır ızgarasında kızartılan köy ekmeği ve çay kendimi çok şanslı hissettim.
Kahvaltımız biterken ilerdeki kalabalık benim dikkatimi çekti, meraklanıp olup bitenleri öğrenmek için o yere gittim.
++++
Yüreklerinde doğa sevgisi olan gençler,Üsküp Büyük Şehir Belediye yetkilileri ile tartışıyorlardı,yetkililer yol geçeceği için çok büyük bir Ihlamur ağacının kesilmesi gerektiğini gençlere kabul ettirtemiyorlardı,sonunda gençleri temsilen sarışın kız yetkililere Belediye Başkanı ve Turizm bakanının derhal buraya gelsin diye israr edince, Belediye Başkanı ve Turizm Bakanı birlikte olay yerine gelip,gençlere bu kesilen asırlık Ihlamur ağacı yerine 200 adet Ihlamur fidanını birlikte dikmek için mutabakata vardılar. Yetkililer gençlerin çevre duyarlılıkları  için onları kutladılar..
Bende bu ülkede doğup büyüdüğüm için gururlandım.
Tabi ki avantajım Makedonca bilip olayların gerçek içyüzünü görüp kulağımla duyup  öğrenmem..
++++
Makedonya’nın başkenti Üsküp Parfüm gibi Ihlamur kokarken!

Bizim gençlerimiz,halkımız yerel yöneticilerimizin duyarlılığı ile..
Bandırma affedersiniz hayvan BOK’U kokuyor( Gemilerle Bandırmaya gelen Anguslar ) Aradaki farkı anlamakta zorlanmıyorum..
Muharrem Şen
Gazete Gerçek Bandırma

05-06-2023/MUHARREM ŞEN