İyi Parti Balıkesir İl Kongresi

IYI PARTİ BALIKESİR İL KONGRESİ !

Aslında yazmayacaktım artık İYİ Partiyle ilgili birşey de, Balıkesir TV kanalımızdan izlediğim kongre seçimlere geçince, seçim sonucunu değerlendirmeyi ayrı tutup, KONGREYİ değerlendirmeyi, uygun gördüm !

KONGRE NASILDI ?
Kongre, İyi Partinin gövde gösterisi değil, MİLLET İTTİFAKININ, gövde gösterisine dönüşmüştü. Çünkü, İYİ Partinin Balıkesirden milletvekili yok. Var olan İsmail OK tu, o da partiden istifa etmişti. İsmail OK'un atadığı kadrodan eski il Başkanı Nedim TUNA da, yenileceğini anlayınca yarıştan çekilmişti. O boşluğu doldurmak için İYİ Parti Genel Merkezinden takviye isimler ( Ümit DİKBAYIR gb) gelmişti.

CHP li milletvekilleri ordaydı. Çünkü İYİ Partinin Balıkesir de sadece SUSURLUK İlçesinde Belediye Başkanı vardı ama, neredeyse bütün CHP li ilçe Belediye Başkanları ordaydı...! MİLLET İTTİFAKI adına umut vericiydi..

Gelelim gündeme...!

Faaliyet Raporu SIFIRDI ! Eski yönetimin YAPTIK-ETTİK dediği icraatlerin hepsi, zaten yapması gereken protokol gezileri ve katılımlardı. Eski yönetim bol bol şuraya gittik, buraya gittik dedi de...günümüz siyasetine ve İYİ Partiye hiç yakışmadı.

Yakışmadığını, muhalif biri değil de, yandış biri anladı sanırım da faaliyet raporu söz aldı ve söz almış olmak için söz aldığını söyleyip yerine oturdu !

Hesaplar da aslında söz alınacak ve sorulacak şekildeydi, Balıkesir İYİ Partinin maşallah 1,5 trilyona, yeni parayla 1,5 milyon geliri olmuş ama faaliyet raporu sıfır ? Nerden buldunuz veya nerelere harcanıdınız gibi bir soru sorulmadı. 1,5 milyondan kasa devrinin 2 bin liracık olması da calib-i dikkat bir husustu, İSMAİL OK Yönetimi giderken kasayı da tamtakır bırakıp gidiyordu yani !

Tüm konuşmacılarda, adaylarda sehven olduğunu sanmadığım şekilde AKPARTİ söylem ve tanımlaması yapıldı ki, İYİ Partinin misyonunda AKP (Adalet Kalkınma Partisi) karşıtlığı olmalıydı. AKEPE demek yerine AKPARTİ demeleri, hoş olmadı.

Konuşmacılardan hiçbiri, ne hesap sormak anlamında ne de savunmak anlamında İYİ Partiye vatandaşları niçin üye yapmadıklarını açıklamadılar. Bundan sonra da partiyi halka açacağız diyemediler ? Demek ki işgal kuvvetleri, İYİ Partinin kaybetmesini göze alabiliyorlar, Belediye Başkanlığını gene kaybetmeyi göze alabiliyorlar ama koltuklarını tehlikeye atmak istemiyorlar.

Böylesi ve bu kongrede ben asıl, Yerel Seçimlerde B.Ş Belediyesinin neden çok az bir oyla kaybedildiğinin irdelenmesini ve sorgulanmasını beklerdim. Ne iktidar, ne adaylar bunu sorgulamadı ve irdelemedi hatta hiç bir cümle bile sarf etmediler !

Yerel seçim yetmez, İYİ Partinin genel seçimlerde aldığı oy yüzdesinin sayın Meral AKŞENER'in Cumhurbaşkanlığı adaylığında neden korunmadığının ve yükseltilmediğinin de tartışılması, sorgulanması gerekirdi. Özeleştiri gerekirdi. Yeni bir yol haritası gerekirdi...hiçbiri yapılmadı !

Adayların da, delegenin ilgisini çekecek bir yol haritası yokmuş ki, klasik muhtar adayı gibi konuştular ve doğru dürüst bir vaad veya umut da veremediler !

Sadece Hakan GÖRE, partiye demokrasi getireceğiz gibi üstü kapalı bir cümle kullandı ki, sanırım İSMAİL OK atamalarıyla oluşturulan bu parti yapısı, kendisi de o dönem orada il yöneticisi olmasına rağmen kendisini rahatsız etmiş ki, DEMOKRASİ gelecek partiye dedi. ! UCU AÇIK VEYA UCU KAPALI BİR DEYİMDİ !

HAMASET!
Konuşmacıların çoğu HAMASET yaptı ve ülke gerçeklerine ve acil çözümlere gelemediler. UÇUYORUZ denilen ülkenin battığı söylenmedi mesela, veya bir ağır ekonomik krizin kapıda olduğu ülkenin İFLAS ettiği de gizlendi !

YA NE YAPILDI PEKALA !
BAYRAK şiirlerini okudu Belediye Başkanımız, Başkan adaylarımız ve ülkücü hasetle ülkücü vurgular yapıldı birkaç yerde !

SAYDIKLARIM İTİBARİYLE ; (BENİM İÇİN TABİİ) Balıkesir IYI PARTİ Kongresi, bekleneni vermedi, umut vermedi ! Kısırdı.Kongre salonuna gidenlerin, orda bol bol alkış yapıp slogan atanların, havalarını tavırlarınını falan izledim de, daha dün nerelerde kimlere alkış yapıyordunuz da, bugün ne değişti de bu salonda olmayı ukelaca bir büyüklük olarak giyiniyorsunuz ? Bence yeni partisiniz vakur olmayı ve sorumlu olmayı öğrenin önce de, biz de sizin dünkü salladığınız bayrakları gözünüze sokmayalım.

TTK 16/08/2020 NOGAYTÜRK