İnsan Kaynaklı Orman Yangınları!

İNSAN KAYNAKLI ORMAN YANGINLARI!

Değerli okurlar, birkaç gündür Ülkemizin birçok yerinde peş peşe çıkan orman yangınları nedeniyle ülkemizin ve tüm yurttaşlarımızın ciğerlerinin yandığı, böylesi görülmemiş bir felaketin ardından bazı ilgililerin saçma sapan açıklamaları canımızı daha da acıtıyor.

Neymiş efendim, orman yangınları genelde insan kaynaklı meydana geliyormuş.

Yaa öylemi sayın yetkililer.

Peki kim bu yangınlara neden olan İnsanlar?.

İşaret etmeye çalıştığınız pkk hainleri olabilir, tarlasındaki anızı yakan çiftçi olabilir, piknik ateşi yakan piknikçiler olabilir, nitekim Muğla’da 8-10 yaşlarında iki çocuk kitap yakmaya çalışırken alevlere hakim olamamışlar, çaresiz korkup kaçmışlar.

Ya da orman içinden geçen yüksek gerilim hattındaki rüzgarın etkisiyle kopan elektrik tellerinden olabilir.

Geçmiş yılların orman yangınlarından hiç ders alınmamışçasına hep uzaklarda suçlu aranıyor.

Ama Orman teşkilatından asla ve kata yangına neden olacak bir ihmal söz konusu olamaz(!) mı acaba.

Örneğin, yeterli sayıda olmasa da ormanlı dağların zirvelerine kurulup yeterli cihazlarla donatılan yangın gözetleme kulelerinde 7/24 görev başında olması gereken personelleri kim denetliyor, ya da denetleniyor mu?.

(Orman bekçileriniz nerede ve ne iş yaparlar?)

Bir kentin yakınında bulunan bakımlı bir piknik alanına kameraları getirterek ormanları denetliyoruz ."Show" yapmak! Kaldı ki; daha ülkemizin çok yerindeki yangınlar tamamen söndürülmüş değilken, 2 atlı orman bekçisi (siz orman muhafaza memuru diyebilirsiniz) 8-10 eğitilmiş köpeklerle ve 10-15 kadarda ellerinde tüfeklerle ve de çok sayıda piyade orman bekçisiyle resmi geçit yapar gibi, gibisi fazla, hepsi bir arada ormanları denetliyorlarmış(!).

Bravo(!) ne mutlu bizlere, bundan sonra orman yangını diye bir felakete tanık olmayacağız(!).

Türk Hava Kurumu'nun uçakları eski teknolojiymiş, hem son iki yıldır depoda çürümeye terk edilmiş, tamire gereksinimleri varmış, motorlarının içine kuşlar yuva yapmışmış.

Özetle, THK nun bu antika uçakları çalışamaz halde olunca pilotlarının da görevlerine son verilmiş, hem o uçaklar 4900 litre su alabiliyormuş, ama Bakanlık 5000 litre ve daha fazla su alan uçaklar istiyormuş vs.

Çok güzel istemekle oluyorsa eğer, iste istediğin kadar, bakarsın olur.

Sayın Bakan ilk göreve geldiği günlerde de bu tür beyanlarda bulunmuştu, o günlerde de ülkemizin birçok yerinde orman yangınları vardı.

Geçmişten zerre kadar ders almayan ilgililer, bugün uzun uzun laf kalabalığı yaparak insanların akıllarıyla alay edercesine zaman öldürüyorlar.

Ortalık cehenneme dönmüş, üç dört Bakan, kameralar karşısında bir araya gelmiş, etraflarında o bölgelerin orman bölge müdürleri, orman işletme müdür ve şefleri el mahkum eşlik ediyorlar, sen ben bizim oğlanlar da canları pahasına yangını söndürmeye çalışıyor.

Eldeki uçakları eski diye beğenmeyenler, yıllardan beri envanterlerine bir uçak dahi katıp kazandıramayanlar orman yangınlarının çoğunun İnsan kaynaklı(!) olduğunu söylerken çok haklılar değil mi?.

Pek yakıda yangın helikopteri ihalesi açılacakmış, acaba kapıyı kilitlemekte biraz geç kalmadık mı? Yanacak pek fazla ormanımız kalmadı da….

Esen kalınız….

31-07-2021-BANDIRMA