İletişim Konusunda Ders ? ALDIK !

İLETİŞİM KONUSUNDA DERS ? ALDIK !

 

AHMET ŞERİF İZGÖREN in patronu olduğu İZGÖREN AKADEMİ nin genç hocalarından GÖKHAN OKÇU nun, Bandırma 17 Eylül Konferans salonunda sunduğu, 'İLETİŞİM in 5 ANAHTARI' seminerini izledim bu akşam...Bandırma Ticaret Odası girişimci kadınlarının getirttiği ama kadından daha çok, erkeklerin izlediği bir etkinlikti.

Öncelikle, organizasyonu düzenleyen Kadın girişimcilerimizin bu sunumdan ne kadar GİRİŞİMCİLİK dersi çıkarttığını bilmiyorum da, ben KADIN/LARIMIZ ve GİRİŞİMCİLİK konusunda, birşey görmedim.

GÖKHAN Hocamız bana, ATATÜRKÇÜLÜK konusunda saçma sapan seminerler veren İLKNUR GÜNTÜRKÜN KALIPÇI yı hatırlattı sadece. Tarzları nedense aynıydı. (İLKNUR hakkındaki analizimdi. https://www.facebook.com/notes/ramazan-narin/ilknur-g%C3%BCnt%C3%BCrk%C3%BCn-kalip%C3%A7i_______-sen-kimsin-arkada%C5%9F-/1090453957652655/)

Gökhan Hocamızın bağlı olduğu akademi ; Türkiye'de zaman yönetimi, finans, liderlik, beden dili, işletme yönetimi ve yönetim modelleri, satış ve pazarlama, iletişim, şirket fonksiyonları, karar alma teknikleri, stres yönetimi, motivasyon, yaratıcı liderlik, benchmarking vb. konularda talepçilere eğitim ve danışmanlık hizmeti veren bir kurum. Amenna !

Ama Üniversitenin sunumda video çekilmesini yasaklamış olmasını, doğrusu yadırgadım. Burada ya Gökhan hoca verdiği seminerin taklit edilmesinden korktu, ya da üniversite yetersizliğinin görülüp eleştirilmekten korktu. İLETİŞİMDEN korktular bence !

 

Ama, izleyicilerin çoğunun üniversite öğrencileri olduğunu düşününce, hiç olmazsa onların ufkunu açacak, girişimci olmalarını sağlayacak bir sunum olmasını beklerdim. Ben, Ufuk açacak bir mesaj alamadım. Girişime mütedair bir iletişim de, olmadı.

Sunumda subliminal siyasi-sosyal mesajlar var mıydı ? Varsa bile o konuda da ustalık yoktu tabii ki. Ama Gökhan Okçu arkadaşımızı, ileriye dönük bu konuda iyi bir eğitimci veya iyibir danışman olacağından kuşkum yok. Kendi hatıratını örneksemesi güzeldi de, böylesi sosyal bir konuda (maddi bilim olmayan) biraz daha TÜRK toplum ve TÜRK kişiliğinden örneksemeler olmasını isterdim. Ecnebi bir filmin mesajları anlatıldı, ve sunum ecnebi filmin fragmanının gösterilmesiyle de bitti. İletişimde, TÜRK imzası olacak bilgi veri yokmuydu acaba ?

Salondaki izleyicileri sunuma katmak için bir çabadan ziyade, Gökhan hocanın istediği repliklerde seyirci kullanıldı. Soru cevap olmasa da, arada izleyicilerin katkıları alınsaydı sunum daha iyi olabilirdi.

 

Gökhan hocanın bir yerdeki anlatımında 45 dakikalık ders, sınıf konusu geçtiydi yaa, ben orada müdahale etmek istedim aslında. Öyle ya ; eğitimcinin bilmesi gereken bir şey var ki, insanların dikkatini verme süresi, dinleme izleme süresi, 45 dakikayı geçmemeliydi. 45 dakikalık ders saati süreleri buna en iyi delildi. Uzun sürecekse de, ara verilmesi gerekirdi.

 

TEK YERDE DEHŞETE DÜŞTÜM VE BİRAZDA UTANDIM !

 

Türkçe Öğretmeniyim ya....biraz da Edebiyat. Gökhan hoca bir izleyiciye (Orhan abi) hitap ederek, ondan en sevdiği bir cümleyi söylemesini istedi. CÜMLE yani...İzleyici, 'ÇALIŞMAK' demekle yetindi. ÇALIŞMAK bir fiil kelimesi oysa, mastarıyla bir fiil. Bir kelime...Hoca, cümle isteğini yineledi. Tekrar aldığı cevap yine ve sadece ÇALIŞMAK oldu !

En sevdiği cümleyi söyleyemedi veya kuramadı...!

Bu ne demekti biliyor musunuz ? Birçoğumuz böylesi emrivaki ortamlarda bir cümle, özne+tümleç+yüklem kurmaktan aciziz. Orhan abi dediği kişiyi tam göremedim ama, genç biri olarak duruyordu. İhtimaldir, üniversitenin öğrencilerinden biriydi. Orhan abi, utandırdın beni be kardeşim... Cümle kurmak bu kadar zor değil...Senin Türkçe öğretmenin olsaydım, yerin dibine girerdim vallahi !

 

NETİCEDE...Benim için güzel bir akşam oldu. Güzel bir deşarj oldu. Farklı bir etkinliğe, katılmanın mutluluğunu yaşadım. Ama daha iyi olabilirdi eyyy Bandırma Ticaret Odası, Eyyy girişimci kadınlarımız, eyyy 17 Eylül Üniversitesi, eyyy üniversitenin öğrencileri !

İLETİŞİM önemli bir konu ve bu konuda hepimizde eksiklikler var. Ama bu eksikleri görmekten lütfen kaçmayalım. SUNUMDAN SONRA SUNULAN (5) ANAHTARI HATIRLAYAN VEYA BİRİNİ BEN DE ALDIM DİYEN, BİRİ VAR MI ACABA ...?

25.10.2016 Ramazan Narin