Hüseyin Sarı.."Seçimlerde Görüşeceğiz..! ve Bagfaş!

HÜSEYİN SARI... ‘SEÇİMLERDE GÖRÜŞECEĞİZ..!’ ve BAGFAŞ !
22 Şubat ERDEK te, sayın Hüseyin SARI’nın ofisinde, Türkiye/Erdek gündemini....ERDEK DEPREMİNİ ve Erdek Siyasetini, bir söyleşi ile didikledik ve ortaya çıkan Röportajı, You Tube vasıtasıyla 4 e bölerek, sosyal medyada yayınladık. Binlerce kişinin izlediğini de, biliyorum.

Ramazan Narin sordu. Hüseyin SARI cevapladı... VIDEO 1-2-3-4   23-02-2023
VİDEO 1.BÖLÜM : Tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=36pBP_YV140&t=307s
VİDEO 2 BÖLÜM : Tıklayınız..https://www.youtube.com/watch?v=7cSyz4zQOhQ
VİDEO 3 BÖLÜM - Tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=XwYW9dYrjcs&t=26s
VİDEO 4. BÖLÜM -Tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=6-ajnHQ_IaI

Hüseyin SARI, mesleki olarak MİMAR ama ; ailesinden siyasi...Amcası Ali Haydar SARI’da, Erdek te Belediye Başkanlığı yapmış, adı şimdi bir parkta yaşatılıyor. Hüseyin SARI ile ciddi ve görev isteyen siyasete aslında 1994 te birlikte başlamışız. Ben 1994 te MHP den Bandırma Belediye Başkan Adaylığı seçimine girmişim, o da Erdek te Belediye Meclis Üyeliği seçimine girmiş. Ben kaybettim. O kazanmış ve siyasi hayatına Belediye Meclis üyesi görevi ile devam etmiş.1999 da da, ANAP tan Erdek Belediye Başkanı olmuş. 2004 te de AKP den tekrar Belediye Başkanı olmuş. Son, Erdek Belediye Başkanlığı... 2019 da CHP den.  

Hüseyin SARI kendisiyle ilgili olarak diyor ki ; Ben MİMARım ama, Erdek'liyim ve Erdek siyasetinde, kendi hemşehrilerimin hizmetinde oldum, yıllarca ve siyasetime engel olan hususlar ortadan kalktı ve önümüzdeki seçimlerden itibaren yine görev adamıyım ve röportajın ana teması... SEÇİMLERDE GÖRÜŞECEĞİZ ! 

Türkiye'nin gündemi, onbinlerce insanımızı kaybettiğimiz ve 11 vilayetimizi fiziksel olarak yıkan K.MARAŞ Depremi...Bildiğimiz kadarı ile ERDEK, depremzedeleri misafir etmek ve enkaz sahalarına yardım ulaştırmak konusunda Başkan Burhan KARIŞIK ve Erdek Kaymakamlığı ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

ERDEK OLASI DEPREMİ...

Hüseyin SARI, Deprem Bilimci Ahmet Ercan hoca ile kendi döneminde, Erdek in deprem riskleri konusunda çalışma yürüttüklerini ve mevcut fayların üretebileceği depremlerin 6,5 tan fazla olmayacağını, bu yüzden yıkıcı bir deprem beklemediklerini ifade etti. 4 DÖNEM Belediye içinde sorumluluk makamlarında bulunması, mimari projeler ve imar konusunda imzaladığı projelerin inşaa edilmiş olması yüzünden, yarın olabilecek olumsuzluklarda veya yıkıcı bir depremde, veya sel-seylap-heyelan gibi doğal afetlerden sonra 1 numaralı sorumlular içinde adının geçeceğini kendisine söyledim. O ısrarla ; şehrin 1969 yılındaki, Bayındırlık Bakanlığı Teknik Araştırma Genel Müdürlüğü planlarına bağlı kaldığını ama bu planların %90 ı alivyon olan, sıvılaşma sorunu olabilecek zeminlere denk geldiğini kabul etti. Yani, olası bir yıkımın asıl sorumlusu olarak Merkezi İdarenin 1969/89 Planlamalarını ve 1996 ya kadar bu planlara dokunulmadığına işaret etti. 3 dönemlik Belediye Başkanlığı dönemlerinde, 1969 şehir planlamasını, asla değiştirmediklerini, kat artışı vermediklerini söyledi. Sadece ; değişiklik diyorsak 2000 yıllarından sonra,  Kanavada 4 Kattan 5 Kata artış verilen imar planı değişikliği olmuş, o da ; Ankara  Teknik Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından yapılmıştır.

Erdekt'e en tehlikeli yerler ise ; Çakıl ve Karşıyaka’dır.  Buralardaki yerler  8-10 katlı olup, Erdek merkezde böyle bir yapılanma yok. Bu bölgelerde kentsel dönüşüm yapılmalı.
Mevcut belediyenin, şehrin ve kamu-özel binalarının deprem risk analizlerinin, binaların perfomans raporlamalarının ayrıca yapılmadığını da söyledi. Belediyenin Acil Eylem Planı bulunup bulunmadığını bilmediğini ama kendisinin zamanında, deprem toplanma alanları ve deprem lojistik depolarının, deprem malzeme konteynerlerinin belirlendiğini söyledi. ERDEK Depreme hazır mı ? Hazır olduğunu da, söyleyemedi tabii.
ÇDP Planlamalarını da konuştuk. Güney Marmara'yı komple etkileyecek adı Ağır Metal, adı atık kimya, adı ana metal, adı en son OSB olan, 1 /100.000 şehir planlarında Erdek körfezine ve şehre etki edecek OSB planlarına karşı çıkan AKP'lilerin tamamı, ( Turhan ÇÖMEZ ve Hüseyin SARI gibi...)  AKP den tasfiye edildi.
Erdek Dereleri ve dere yataklarının planlara işli olup olmadığını da sordum. Derelerin yataklarına 10 mt-30 mt uzak yapılaşma kriterlerine uyduklarını ve bütün derelerin planlara işli olduğunu söyledi. Öyle ya... SU, ne şekilde olursa olsun DENİZE, KÖRFEZE akmak isteyecektir !

Erdek in muhtemel bir depreminde, kimyasal olarak etkileneceği yer BAGFAŞ’tır. Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş tesisleri, Erdek sınırları içindedir. Hüseyin SARI, 2014 B.Ş Yasasından sonra, ruhsatlandırma işlerinde Erdek Belediyesinin görevli olması yüzünden, BAGFAŞ ın yeni tesisleri için istenen ruhsatlandırmayı yapmamış, üstelik Fabrikanın geçmişteki Ruhsatsızlığı yüzünden de cezalar kesmiş. Davalaşmışlar. Hüseyin SARI’nın iddiası ; BAGFAŞ RUHSATSIZ ! Ruhsatsız bir fabrika, açılışlarına Cumhurbaşkanları, Başbakanlar gelmiş olsa da, fabrika borsada kote olan halka açık bir şirket olsa da... fabrika RUHSATSIZ ! BAGFAŞ şın yeni yapılan ek fabrikası da kaçak yapıdır. Fabrikanın bu şekilde yapılanmasının ve çalışmasının müsebebi ise ;  devlettir.
BAGFAŞ’ın Ruhsatsız Fabrika olmasının yanı sıra, fabrikaya ait asit ve amonyak tanklarının, bir depremde çökmesi veya patlaması, asit yağmuru... bütün canlıların imhasına sebep olabilir. Aynı tehlike, Eti Maden e ait Sülfirik Asit Fabrikası için de geçerli. Yani, asit yağmurunda kalınabilir. Bagfaş Alman teknolojisi, Sülfirik Asit... Rus Teknolojisi ile yapıldı. Bu yüzden, BAGFAŞ riskinde Alman teknolojisi yüzünden az riskli, Devlete ait Sülfirik Asit i daha tehlikeli sonuçlar verir diye düşünüyorum.  

YARIN MARMARA BİRLİK- ERDEK ZEYTİN SATIŞ KOOPERATİF seçimleri var. Seçimlerde benim etki alanımı ölçmeye çalışanlar var ama ; ben müdahil değilim. Marmara Birlikte büyük yanlışlıklar olduğunu biliyorum. Marmara Birlik tepe kurumu...  6 kişilik çete tarafından yönetiliyor.  Erdek gibi Mahali kooperatiflerin insiyatifi yok. Mağazalarda  10 TL ye satılan bir ürünün  kooperatif çıkışı,  5 TL olarak fatura ediliyor. Aradaki 5 TL, kooperatiflerin tepe yönetimindeki çeteye gidiyor. Marmara Birlik tepe yönetiminde büyük sorun var. Erdek Zeytin Satış Kooperatif seçimlerinde, şimdilik siyasi yasaklı olduğumdan müdahil değilim.  Var olmayan bir ihaleden ve olmayan kamu zararı gerekçesi ile, fetö yargıçları ve dönemim MIT bölge sorumlusunun talebi ile yapılmış bir ihale düzenlenmesinden ve 2014 te Ak Partiden istifa etmemden dolayı, yine fetöcü olan bir takım insanların onaylatması sonucu mağdur oldum. Aklanacağımdan şüphem yok ! Mağduriyetimin bitmesine de, az kaldı....
Türkiyede adalet yok, benim durumum , Vefa Salman, Canan Kaftancıoğlu , Ekrem İmamoğlu gibi bir sürü aktivistin durumları hep aynı. Aynı suçtan yargılandığımız ve cezalar aldığımız encümen üyesi, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması sayesinde şu an Belediye Başkanı.  Böyle bir komedi yaşıyoruz. Adli sicil kaydımda bir sorun yok. 09 Eylül 2021 tarih itibariyle benim infaz sürem bitti. Ancak 12 aydan fazla süreli ceza aldığım için Başkanlığım düşmüş oldu.  Ve;  seçimlerde görüşeceğiz !
BEN SOLCUYUM..!
Siyasetin sağından girmiş olsam da ben solcuyum. Aslında bütün peygamberler de yaşadıkları çağın solcularıdır. Dönemlerinin egemenlerine biat etmemişlerdir. Kiralarda oturduğum doğrudur. Ailemden intikal eden malvarlığını siyaset hayatımda yediğim de doğrudur. Benim mal-mülk-para sevdam yok.  Kuranı,  Türkçe okuyup anlamak zorundayız. Ben Mimar da olsam, siyasetçiyim. Mensup olduğum halkıma ve yaşadığım şehire hizmet etmek istiyorum ve edeceğim.
Siyasete başlarken büyük konuştum !  Benim mesleğim mimarlık . ‘’Siyaset benim mesleğim olmayacak’’ dedim. Allah, o sözümü bana yedirtti. Siyaset mesleğim oldu. Ben dik adamımım. Son söyleyeceğimi ilk söyleyen bir yapım var. Erdekte herkes beni sevmez . Ama sevenlerim de elbette var. Siyasette ÖNSEÇİM ve parti içi demokrasiye inanırım. Yani, Erdek siyasetinde SARI, bir markadır.
Yani, Erdek Hüseyin SARI ile yaptığım söyleşi ve röportaj çok verimliydi, çok samimiydi ve Erdek in ve Gündemin fotoğrafını çektik. Bir arkadaşım söyleşiye ait videoların youtubedeki izlenme toplam sayısının 1000 i geçtiğini söylemesinden sonra inanıyorum ki bu izlenme sayımız binleri geçecek ve ERDEK SİYASETİ nde de, önemli gelişmeler yaşanacak.  

25/02/2023  - RAMAZAN NARİN :NOGAYTÜRK