Haziran Meclis Toplantısı ve Peşkeş!

BANDIRMA HAZİRAN MECLİS TOPLANTISI ve TİC.ODASI ve PEŞKEŞ ! 
PEŞKEŞ (!)   ÇE KE ME Dİ LER !

Ama ;  hakaret, ama tehdit ettiler !
Neydi konumuz ?  600 Evler Mah. 2491 Ada, 2 Parsel, 5.955.66 M2… Belediye KUPON arazisi ? 

Halktan, basından gizlenen AVAM eskiz proje bu. TİCARET ODASI Hizmet binası ? Halktan gizlenen görkemli sinevizyon konusu, avam proje video bu ;   

https://www.youtube.com/watch?v=QsIn7HpGvqA

Meclis Gündemi (Meclis üyelerinin önemli bir kısmı gelmedi) 4 ve 5 e geçmeden önce, açılış konuşmasını CHP li Başkan T.TOSUN yaptı. MHP li meclis üyesi (Mv. Adayı olunca istifa etti.) Şehir Plancısı da olan sayın Harun ALGÜL’ün hazırladığı eskiz avam projenin sinevizyonunu sundular meclise ve Ticaret Odasına verilecek yer ile ilgili satıcı Belediye Başkanımız ; satarsak diyerek ne kadar doğru iş yaptıklarını falan anlattı, sonra da... CHP nin Meclis üyesi ama, Ticaret Odası eski Başkanı Mehmet KILKIŞLI ile, Belediye Başkanı Tolga TOSUN’un özel ürettikleri münavebeli sistem ile, ( Ticaret Odasının bu ve bu şekilde yönetimini şekil olarak M.KILKIŞLI dizayn etmiştir.) 1. Dönem denilerek Ticaret Odası Başkanı yapılan, alıcı (CHP Meclis üyeliğinden gelen) Adem YILMAZ konuşturuldu. Proje hakkında hiç hazırlanmamış ve doğru dürüst bilgi aktaramayan A.YILMAZ’a Sorusu olan var mı denilince Vatandaşın soru sorma hakkı var mı dedim, yok dediler. Sadece meclis üyeleri soru sorabilirmiş !  

Adem Yılmaz ın da, Tolga TOSUN un da görev süreleri bitiyor ve bitmeden önce ;  biri alıcı, biri de satıcı olarak... İzlediğim süreçten edindiğim intibaa ; PEŞKEŞ in dikalasını yaratma ve bitirme derdindeler...

https://www.youtube.com/watch?v=-WheV6LXJ_Q&t=1040s   Meclis Videosu da bu...
Belediye Başkanı Tolga TOSUN, bu konuda yazı yazanı ( beni) kast ederek (Bandırma da, benden başka bu satışa karşı çıkan ve aleyhte karşıt yazı kimse yazmadı.) ‘BİLİP BİLMEDEN KONUŞAN-YAZAN GAZETECİ...’ diye hakaretamiz şekilde, sinirli açıklamalar yaptı. Hatta bir AKP li meclis üyesi ( daha önce devamsızlıktan meclisten atılmış ve mahkeme kararıyla geri dönmüş...Ramazan YAŞAR) ‘BEN SOSYAL MEDYA KULLANMIYORUM DA... KİM O GAZETECİ AÇIKLAYIN ? ‘ falan diye, o da hakaretamiz ve tehdit kokan üslupla, Başkana cevap ve destek verdi... Oysa arkasında oturuyordum ve beni de gayet iyi biliyor. Arkandayım dedim mecburen ! 25 AY Meclis toplantılarına katılmayan ama kartvizitinde AKP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ yazan zat-ı muhterem !  

Bazı meclis üyeleri de, sanırım o karşıt yazı yazanı (beni) kastederek, bu satışın büyütülmesini KOMİK bulduklarına dair, Başkanın da büyütmeden gerekeni yapması ve yeri vermesi konusunda destekleyerek, konuşmalar yaptılar da, komik bulan meclis üyesi, keşke sesli gülebilseydi de duysaydık. Ben ordaydım arkadaş ! Karşı çıkmam, Bandırmalıların karşı çıkması, veya mecliste birilerinin karşı çıkması çok komikmiş ! Tabii siz ilahi güçlersiniz ve ne yaparsanız doğrudur öyle mi ? 
Başkan T.TOSUN ; Ticaret Odasını yüceltip yükseltmeye çalışırken, 3.000 üyesi olan Ticaret Odası dedi ki, koskoca başkan... bu hatayı yapmamalıydı. Çünkü, az önce konuşturduğu eski mesai arkadaşı Ticaret Odası Başkanı A.YILMAZ, 1981 ÜYESİ olduğundan bahsetmişti. Ben de, onlardan biriyim. Ticaret Odasının 1981 üyesi varsa Bandırmalının malına çöküyorsunuz, satıyor ve alıyorsunuz madem, Bandırmalıların 200.000 kişi olduğunu lütfen unutmayın ! 

Başkan TOSUN ; muhalifler olmasın, ben burayı tek başıma da devir ile verebilirdim ama meclise getirdim diyor ya...Doğru ! Tek başına vermek için, arazinin bedeli tespit edilsin diye Belediyenin KIYMET TAKDİR KOMİSYONUNA burayı sormuş. Ama komisyondan imzalamayanlar çıkınca, meclis gündemine alınarak, meclise getirilmiş ! 
Başkan T.TOSUN bir de ikidebir, Ticaret Odasına direkt kamu diyemediği için, KAMU STATÜSÜNDE diye de... bir terim kullandı. Arkadaş, KAMU ne demek... kamu statüsünde ne demek ? Hastane ister Sağlık Bakanlığı bir kamudur, Okul ister Milli Eğitim Bakanlığı bir kamudur, onları anlarız da...Ticaret Odası ne zaman KAMU oldu ?  Sivil Toplum Kuruluşları (STK) lar, ne zamandan beri KAMU oldu ? Bir hukukçunuz yok mu sizin ? Avukatlara niçin maaş veriyorsunuz ? 

Meclisin gündemine getirilen bu talep, K.Maraş Depreminden sonra oturdukları yer binasının heyelan ve önlemli alanda, zamanında torpille yaptıkları binanın yıkılacağı korkusundan dolayı, sayın Ticaret Odası yer arayışına girmişmiş ve 23 MAYIS 2023 te de talep dilekçelerini sayın Belediyemize sunmuşlarmış. Heyelan ve toprak kayması olan oralar için İMAR DEĞİŞİKLİĞİ ve izinleri aldığınız zaman iyiydi değil mi ? Muhtemelen İmar Komisyonu Başkanı Şehir Plancısı Yalçın CÖMERT abiniz, imarlarınızı verivermişti ! Şimdi yıkılacak diye korkuyorsunuz !  13 gün sonra da, alelacele Haziran Meclisinin gündemine hemen alınmış ! 

Daha sonra, Ticaret Odasının talep dilekçesi de okundu, ama eksik...Niye meclise eksik bilgi verildi, bilemem. Benim bildiğim ; Ticaret Odası 5.965.66 m2 lik bu kupon arazi için, rayiç üzerinden m2 si 469 TL den, 2.704.204 TL teklif vermiş. Teklifi, niçin mecliste açıklamadınız ? Yani neymiş, müteahhit Başkan gayet iyi bilir ki, Malta dere yatağına inşaa ettiğiniz, yarın sel-seylap gidecek olan lüks daireleri bile kaça satıyorsunuz ? O parayla, Paşakentte yarım daire alamazsınız. 1 vasat daireyi, zor alırsınız ! 
Çok sayın Ticaret Odası yönetiminin, destek için MHP ni ziyaret ettiklerini ve tam destek aldıklarını biliyorum. İYİ Partiyi de ziyaret ettiler, ordan da karışık destek aldılar.  Hatta, mecliste grubu bulunan partileri ziyaret ettiler, hatta (Patronluklarına yakışsın diye) değerli FİNCAN Takımlarını getirip, kıymetli kol saatlerini getirip, yönetimlere hediye ettiler. Haklı ve yerinde bir yasal talebiniz varsa, bu hediyeli ziyaretler niye ?  Teklifinize gölge ve şaibe düşüren sizsiniz ! 
Partileri ziyaretlerinde bugün kullandıkları avam eskiz projeyi gösterdiler ve bilgi verdiler. Ama CHP ve AKP ne gittiklerini duymadım veya başka STK larada gittiklerini duymadım. Hediyelendirme güçlerini, belki oralarda da kullanmış olmalılar. 
Ticaret Odası üyelerinin hiç birinin (yönetim haricindekilerin) bu alım satımdan haberi yok mesela !  

Hatta, basına ve yerel gazetelere gittiklerini hiç duymadım. Bandırma basınına bilgi verip, kamuoyuna duyurun, destek verin diye basın mensuplarına bir brifing falan da vermediniz. 
Ama basından benim için ‘BİLİP BİLMEDEN KONUŞUP YAZIYOR !’ diye hakaret edebiliyorsunuz ? Bilmemiz mi gerekiyor du ? Veya ; neyi bilmemiz gerekiyordu beyler ? Madem, herkes biliyordu, neden Mecliste üyelere, proje sunumundan bihaber A.YILMAZ ı konuşturdunuz ?  Neden Başkan, uzun uzun Ticaret Odası, şahane gereklilik diye anlattı ve neden slayt sinevizyon gösterilerini izlettiniz ? Neden B.Ş Belediye Başkanı Yücel YILMAZ abinize, sen nasıl Ticaret Odasına yer verdin diye sordunuz ? Demek ki bilinmiyormuş ! Hatta bu konuyu detayları ile sadece birkaç kişi biliyor ve şeffaf değilsiniz ! Protokolünüzü de, eninde sonunda göreceğiz !  Karanlıkta ip atlıyorsunuz !
Halka zaten gitmediniz... Kara kutusunuz ! Şimdi, H.ALGÜL ün çizdiği projeyi, muhteşem ve görkem gibi gösterip, Belediyenin burayı verme sorumluluğu var gibi dayatma yapıp, büyük planlarınıza meşruiyet arıyorsunuz ! Ondan sonra basından Ramazan NARİN diye birisi çıkıp ta, Bandırma halkını bilgilendirince, etekleriniz tutuşuyor ve tehditlere ve hakaretlere başvuruyorsunuz !
Yakışmadı sayın Başkan sayın meclis üyeleri...hiç yakışmadı ! 
Sayın T. TOSUN ve CEHAPELİLER... Meclis gündemini hazırlarken niçin 4. Maddeyi vasıf değiştirme, 5. yi Devir etme olarak hazırladınız ? Ard arda maddelerle, 10 dakikada işi bitirecektiniz değil mi ?  Belediye kanunlarına ve yönetmeliklere aykırı bir usül sergilediniz ! Gündem, hukuken iptale muhtaç! Bu acelecilik niye ? Yangından mal mı kaçırıyorsunuz ? Kimlersiniz siz arkadaş ? 

Bandırmanın, sahipleri falan mısınız ? ETİ MADEN in yanındaki, 52 dönüm Belediye Hizmet alanı olarak işli kupon araziyi 105 milyoncuk a satmıştınız hani ? Teminat mektubu verip o minnacık parayı bile almayı beceremediniz, değil mi ! Çıkın açıklayın oradaki gelişmeleri, neler yaptınız açıklayın ! Sattınız mı 52 dönüm milyarlık Bandırma arazisini 105 milyona Eti-Madene ? Eti Maden, Ticaret Odasından daha KAMUSAL bir kurum. Başkan T. TOSUN madem, kamu kurumları arasındaki ilişkide tek başına yetkili, Bandırmanın mallarını istediğine verebiliyor, ver burayı da görelim sayın Başkan !  
Eyyy Belediye Başkanı ve Eyyy Ticaret Odası Başkanı ; Görev süresi dolmadan, BANDIRMA yı satıp savıp mı... gideceksiniz ?  Nereye beyler ?
MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR... Ben, meclisten o kupon arazinin, Belediye İmar Planında Belediye Hizmet Alanı olarak işli olduğunu biliyordum. Tabii ki Belediye, kendi hizmet alanını bu vasıfla veremez ! Ve önüne gelene de satamaz ! Ne yapacak, minareye kılıf uyduracak ve vasfını değiştirecek. Teklifi de yaptılar. Ama daha önce vasfını KAMU ALANI diye yapıp, kamu kuruluşu diye Tic. Odasına verecektiler ama, şimdi vasfını İDARİ TESİS ALANINA dönüştüreceklermiş ve Belediyenin CHP li Şehir Plancısı Yalçın CÖMERT in oluru ve önerisi ile, arazinin vasfı İDARİ TESİS ALANINA dönüştürülecekmiş ve bunun için o madde, Meclisten İmar Komisyonuna indirilerek, geçiştirildi. 
Oysa, Belediye ve meclislerinin görev tanımına göre; Haziran meclisinde sadece bunu yapıp, ilgi araziyi Belediye Hizmet Alanından çıkarıp, müteakip meclisinde de bunu onaylatıp, sonraki müteakip mecliste ancak ;  Ticaret Odasının bize devredin teklifi görüşülmeliydi. Süreleriniz bitiyor diye acele ettiniz ama acemilik te ettiniz, ayaklarınız birbirine dolandı, bilin de !
Şimdi Ticaret Odası, o değerli kol saati ve fincan hediyelerini, sevk edilen komisyonlardaki ( İmar Komisyonu, İnceleme Araştırma Komisyonu, Kıymet Takdir Komisyonu...) üyeler içinde hazırlasın ve takdim etsinler de, ( Bu hediye dağıtımınının hesabını da, onlar genel kurulda verecekler.) görelim. Komisyonlarda, illa ki bir iki vatansever ve vicdanlı Bandırmalı vardır ! 

5. Maddeye gelindi ; burada Ticaret odasının teklif dilekçesi okundu ama eksik okundu. Devir fiyatının belirlenmesi için bu madde önce Kıymet Takdir Komisyonuna indirildi, daha sonra da Ticaret Odası ile yapılacak devir protokolü için madde İNCELEME ARAŞTIRMA KOMİSYONUNA indirildi. Belediyenin, Ticaret Odası ile yapılacak protokolü için seçim yapılmadı. İzleyip göreceğiz, protokülü kim yapacak, protokolde Bandırmanın kazancı mı var ? 
Yani dün HAYIR diyeceğiz diyen İYİ Partililer de EVET dedi, CHP lilerde EVET dedi, MHP liler de... AKP liler sözde gurubu serbest bırakmıştı, onlar da EVET dediler. 10 a yakın meclis üyesi vardı HAYIR diyeceğiz diyenler, onlar da cesaret gösteremediler ve böylece meclisin tümü EVET dedi. Farkında değiller, komisyonlarda şekillendirilen raporlara da, yarın EVET demek mecburiyetinde kalacaklar !
Bana kızıp hakaret ve tehdit edeceklerine, aslında teşekkür etmeleri lazım. Bandırmalılar adına PEŞKEŞE Karşı çıktım ama, ortada rant paylaşımı, ortada hatır gönül ve siyasi ikbal olunca, hepsi birden EVET çi oluverdi. Bu meclis te mahkemelik olacak ama gölgeleri olup takip edeceğim, komisyonlardan geldikten sonraki meclislerde alınan kararlar da, muhtemelen mahkemelik olacak ! 

Arkadaş, talip olunan arazinizin vasfı ve istenilen imarı sağlanmadan, siz niye bukadar acele ediyorsunuz ? İnceleme Araştırma Komisyonu falan, protokol falan... Satacağınız, şey yok ortada ? Önce arazinizi odanın istediği vasfa ve niteliğe kavuşturun, sonra satış devir işlemleri için protokol oluşturun. Bugüne kadar yapılanlar Belediye Kanununlarına aykırıdır ve bugünkü bu kararlar yarın Balıkesir İdare Mahkemesine, İPTAL için gidecektir. Avukat CHP meclis üyenizin desteklediği bu yol hukuki değildir. Hukuku bildiğinizi sanıp, algı yaratıyorsunuz. Belediyenin maaş verdiği avukatları var. Getirseydiniz meclise onları ve bu SATIŞ işinde en hızlı hangi yolu uygulayşalım konusunda konuştursaydınız ! Bandırma halkının malını böylesi aceleci iş ve işlemlerle, birilerine peşkeş çekemezsiniz arkadaş ! KAMU ZARARINA YOL AÇIYORSUNUZ !  
Başkan T.Tosun’un, ben bu konuyu B.Ş Belediye Başkanı Yücel YILMAZ a sordum. Onlar AVLU da Balıkesir Ticaret odasına, kendi yaptıkları binayı verdiler, benim başkan olarak tek başıma verme yetkimde var ama ben meclisten geçiriyorum gibi açıklamalar, algı mühendisliğinden başka birşey değildir. Hukuki hiç değildir. CHP li Başkan Dursun MİRZA döneminde de, BORA ÖZİŞ e Spor Salonu yapıp verdiniz. Belediyenin araçları kepçeleri çalıştı orada ve orasının Bandırma Halkına yararlı olacağını iddia ettiniz ! Gidin bakın şimdi, orada nereler kimlere peşkeş çekilip başkalarına kiralanmış ve kimler ne paralar kazanıyor ? Bandırmalılar oraya gidip ne hizmet alıyorlar ? Bu konularda hukuki açıklamaları olan yazımı da yazacam. Bandırmalıları hukuk bilmez, usül bilmez, bilip bilmeden konuşanlar diye nitelendiremezsiniz beyler ! 
Satışınızı, KAMUNUN/KAMUYA SATIŞI veya DEVRİ diye nitelendiremezsiniz. Ticaret Odası yasada; kamu kurumu diye değil, kamu niteliğinde çalışacak, meslek kuruluşu (STK) olarak tarif edilmiştir. Milleti aldatmayın. Odalar kamu kurumu ise, onlar kendileri istedikleri yeri zorunlu kamulaştırma ile zaten alırlar. Niye size dilekçe versinler ? Ticaret ODASI, Kamu Kurumu değildir, milleti aldatmayın ! Odaların böyle hakları varsa, yarın Lokantacılar Odası, Otelciler odası v.d hepsi sıraya geçer. Ne yapacaksınız, Bandırmayı parsel parsel, onlara mı hibe mi edecekseniz ? 
Gelelim o muhteşem görkemli sinevizyon/slayt gösterisi ile gösterdiğiniz görüntülere. Tam bir gözbaycılık ! Ne diyordu başkanlar konuşurken bugün...Orası Ticaret Odası Hizmet Binası olacak, yani Ticaret odasının komplike bir hizmet binası değil mi ? 
1.    Ticaret Odasının (Hediye dağıtacak parası var da, yöneticilerini yurtdışında gezdirecek üyelerden aldıkları aidat paraları var da...)  o projeyi yapacak parası yok ! Varsa söyleyin... Yap-İşlet ile birilerine peşkeş edecekler ve orada özelin ticarethaneleri oluşacak önce bunu görelim.
2.    Bakın o projeye ( ben de var, bir gün Cumhuriyet Meydanında halka ben gösterecem.) Oraya banka şubesi, PTT, Bankamatikler, Noter falan da gelecek. Ehhh elit tabaka oraya düğün salonu da yapar, söz verdiğiniz işletmecisi de hazır ! Restaurant-Kafeterya da yapar...yapar oğlu yapar... Avam projede bile, oraya düşünülenin sadece hizmet binası olmadığını biz görmüyor muyuz ? Peki bunların kirası kime ? Ticaret Odası ticaret yapmazdı hani ? Başkan Adem YILMAZ çık açıkla... Bandırma Ticaret Odasının kaç tane kiralık yeri var ve elde ettiğiniz gelir ne kadar ? Kazandığınız paraları ne yapıyorsunuz ? Yurtdışı geziler, fincan takımları ve kol saatleri dağıtmakla o paralar bitmez değil mi ? 
3.    Ticaret Odasının hizmet binasına ihtiyacı yok da, oraya hizmet binası yapacağız algısını niye veriyorsunuz ? 6 dönüm üzerinde kurulu bir hizmet binası, hangi şehrimizde var ? İTO ve ATO ya özendiyseniz, Bandırma da o binaları size yapacak kaç işadamınız var ? BAGFAŞ ın sahibi Kemal Gencer mi,  3-5 milyon verip finanse edecek sizi ? 
Bandırmalıyım, Bandırmalılık yaptım ve 200.000 Bandırmalının malına çökülmesin diye, kamuoyunu aydınlatmaya çalıştım. Mükafat beklemiyordum ama sağolsunlar, Başkanlardan ve Meclis üyelerinden ve partilerden tepki aldım, hakarete ve tehdite maruz kaldım. Şikayetçi değilim. Sonuna kadar, nereye giderse... oraya kadar gideceğim. Bandırmalılar malına sahip çıkar-çıkmaz bilemem de, ben naçizane vatandaşlık görevimi, gazeteci-yazar olmamın sorumluluğunu, yerine getireceğim. Kahve içmem, fincana, bileğimde saatim var, KOL SAATİNE de ihtiyacım yok ! Birileri kazansın diye de, kimseyi alkışlayamam. Kimse kusura bakmasın.

TTK. 07/06/2023  NOGAYTÜRK