Güney Marmara'da Nasıl Bir Gelecek ?

____GÜNEY MARMARA DA NASIL BİR GELECEK ?____
Toplumsal olarak, çöküşün eşiğine gelmişiz diyordum, galiba çökmüşüz !
Erdek Dayanışma Platformu diye, Türkiye'de sosyalistlerin daha çok başvurduğu, logosu HDP Logosuna benzetilen STK modelinin, Bandırma'yı da 1. derecede ilgilendirdiğinden olacak, Bandırma'daki bu forumunu BANDIRMA GERÇEK Gazetesi olarak izledik.
FORUM Konusu ; 1/100000 ÇDP. Yani PLAN YAPILMIŞ PLAN diye teslim olduğumuz, ağır metal sanayiinin, petrokimya sanayiinin şehrimize ve bölgemize hoş gelişini...Bana göre ise ; BANDIRMA ve GÜNEY MARMARANIN İNTİHAR PLANI...
Foruma bana göre hiç izleyici gelmedi. Veya gelenler bir elin parmakları kadar yoktu ! Çünkü salondakiler zevat+basın mensupları ile forum ilgililerinden ibaretti.
Oysa konusu herkesi, hepimizi ilgilendiriyordu ve Güney Marmaradaki yaşamımızın 10 sene sonra nasıl olacağını gösteren bir resim sunuluyordu...
Bu resme göre ; adı ilgililer forumcular ve siyasiler tarafından gizlenerek, yumuşatılarak ANA METAL-PETROKİMYA gibi söyleniyorsa da, o kurulacak sanayii maalesef AĞIR METAL ve ATIK KİMYA SANAYİİ olacak...
Yani Avrupanın terk ettiği, kovduğu sanayiilerden biri için ayaktayız. Duyduğumuza göre, AKP B.Şehir Belediye Başkanı A.Edip UĞUR bu işin öncüsü olarak, kandıracakları insanları, kendileri lehine yalakalık yapacak solcuları, yazarları, bazı STK Temsilcilerini v.s Hollanda daki ROTTERDAM Kentindeki benzer bir bölgeye turistik gezi ile götürecekler. Yedirip içirecekler ve VAY BEEEEE HOLLANDA OLUYORUZ nidalarıyla bu ekip, bölgemize gelip ihanetini kusacak ama bize bu kusmuklar pasta gibi sunulacak !
Bu sanayii (yani 3. dünya ülkelerine kovalanan sanayii) kurulduğunda, fabrikalarda iş bulup para kazanacağını sanıyor ya bazı mankurtlar ve andavallar, onlara sadece şunu söylemek istiyorum şimdilik. Bu sanayi kurulmadan önce o körfezden, o denizden geçinen balıkçı nüfusu kadar bile insan çalışmayacak o fabrikalarda. Çünkü 21 yüzyılın otomat sisteminde mekanik sanayii artık robotlarla yapılıyor ve teknoloji çok ilerledi çok !
10 yıl sonra Bandırma nüfusunun 500.000 olacağını öngörenler, ölüme aday sayısındaki artışı bize cazibe merkezi yapacaklar da, gelecek göç nüfusundan sonra bugün yaşayan 150.000 kişinin zaten 100.000 bini ölerek piyasayı onlara bırakacaklar...
BANDIRMADAKİ FORUM !
Dediğim gibi bana göre hiç seyircisizdi ve kimsenin ilgisini çekmedi. Halkta ki duyarsızlığı, yağmura bağlayanların açıklamaları bence züğürt tesellisiydi. İlgisizliğin asıl nedenlerini önce siyasi sorgulamamız lazım.
Forumu düzenleyen platformun ilgilileri içinde, HDP nin (PKK nın siyasi uzantısı olduklarının düşünülmesi) dolayısıyle de, PKK lıların olduğunu düşünenler çoktu. Belki de, HDPKK lıların sahte çevrecilik yapmasını istemediler. (Ama ben ne olursa olsun ordaydım çünkü, işbu BANDIRMANIN İMHASI Planına duyarsız kalamazdım.) Veya forumu düzenleyenler, bununla ilgili tanıtım ve davet çalışmalarını doğru dürüst yapmamışlar ki, katılık hiç yok denecek kadar az oldu.
Ben de, forum bitince bir iki kişi söz alınca, söz almadan duramadım ve söz aldım. Dedim ki ;
Başta Bandırmadaki sözde yüzlerce STK neden burda değil ? Belediye Başkanımız Dursun MİRZA'nın yanında oturarak arz-ı endam eden BANDIRMA KENT KONSEYİ Başkanımız Şerafettin ENGÜDAR, bu plan hakkında herkesten çok bilgi sahibi olduğu halde neden tek başına, neden sessiz ?

GÜMÇED diye bir çevre derneğimiz vardı değil mi ? Onlar neden burda değil ? Solcu, sosyalist, komünist fark etmez...Kent Konseyi, GÜMÇED gibi STK ları elinize geçirdiniz de göreviniz PASİFLEŞTİRMEK MİYDİ ?

Böylesi bütün yaşayan toplumu ilgilendiren konularda solcular tepkisel örneklik sağlıyorsunuz da, neden yanınaza kimseyi sokmuyorsunuz ve yalnızsınız ?
Ve ; “YA KOMÜNİSTLER DE ÜLKÜCÜLEŞMELİ, YA DA ÜLKÜCÜLER KOMÜNİSTLEŞMELİ !" Diyerek sözlerimi bitirdim. Çökmüşüz maalesef...!
Bitirdim çünkü ;  bu duyarsızlığın sosyolojik olarak incelenmesi lazım ve bir sosyolog değilim. Öyle ya katillerine aşık olmuş bir insanlar topluluğu haline geldik ve tepkisiz, tepkimesiz, teslimiyetçi ve kaderci bir topluma dönüştük ?
Bandırma Kent Konseyi sayın başkanı Mimar Şerafettin ENGÜDAR, Cevaben ; sessiz kalışlarını REKLAM yapmayı sevmediklerini söyleyerek, benim ise reklam yaptığımı, hatta artizlik! yaptığımı söyleyerek, geçiştirmişse de, sayın başkana burdan cevap vereyim. BEN SİZİN DE, NEDEN SESSİZ KALDIĞINIZI ÇOK İYİ BİLİYORUM SAYIN BAŞKAN !
1/100.000 lik BANDIRMAYI İMHA, torunlarımızın ömrünü 45 yıla düşürecek bu zehir projesi hakkında, sözde karşı çıkıyor gibi görünenler de, dava hakkı olanlar da, bürokrasi ve siyaset te, iktidar dahil, muhalefet dahil... gereğini yapmadılar ve yapmıyorlar...BİLİN İSTEDİM !
GÜNEY MARMARANIN DA, YAŞANABİLİR BİR GELECEĞİ YOK, SAKIN YATIRIM YAPMAYIN ! Bilmeseniz de olur !

24.10.2015 NOGAYTÜRK