Füze Kulübü Anıtı

SAYIN YÜCEL YILMAZ... BANDIRMA FÜZE (ROKET) KULÜBÜ ANITINI SEN DİK..

Sayın Yılmaz'a seslenmemin nedeni Bandırma Sahil Bandının kullanım hakkı Sayın Yücel Yılmaz'ın. Yani Büyükşehrin.

Bandırma'lılar 50 yıldır  düşünmemiş, düşünememiş, görmezden gelmiş , Bandırma STK'ları eçilmişleri atanmışları duyarsız kalmış hadi Kaymakamlar  ilgisiz kalmış olabilir ! Ama Sayın Yılmaz ; duyarlı olabilir. !
Bandırma ŞMG Lisesi öğrencilerinin, 1957 yılında kurdukları bu kulüp ve  idealist  4-5 gencin özveriyle başlattığı çalışmalarla, Bandıma LİVATYA dan gökyüzüne fırlatılan füzeler...Türkiye Cumhuriyet tarihinin, ilk ciddi çalışmalarından biri ve özgün olanıdır..
Uzay çağı başlamışken Bandırma  adını unutulmaz yapacak bu çalışmaların hikayesi, Ramazan NARİN’in 2018 yılında gerçekleştirdiği MİLLİ YAZILIM panelinde de gündem yapılmış ve ŞMG Lisesinin o yiğit gençlerinden Av. Artuğ SAYINER (o tarihte sağdı), bu çalışmalarını, bu panelde, Bandırmalılara bir daha hatırlatmıştı.  (Av. Artuğ Sayıner... Bandırma Füze Kulübünün kurucu 7 üyesinden biri... 2018 de hayattaydı ve milli yazılım panelimizde konuşmuştu...2018 de bu programa katılan, sunucu Ahmet KAYA, Milli Yazılımın babası Panelist Gazi GÜDER, Füze Kulübünün son üyesi Av. Artuğ SAYINER...maalesef artık aramızda yok...!

Ramazan NARİN https://www.youtube.com/watch?v=v8sHwp3FohU
Bandırma'lı bu gençler şimdi hayatta olmasalar da, okudukları lise hala ayakta... Bandırma'nın LİVATYA sı halen yerinde ve olayı gelecek nesillere aktaracak film yönetmeni ve ekibi  tarihi dokusu tamamen yok edilmiş  Bandırma'da elimizde kalan Belediye Nikah Salonu çevresinde kısmi film çekimleri yaptı....Uzay-Roket-Füze çalışmaları ise, halen unutulmaz olarak aklımızda ! Sadece, arkasından gidemeyenler olarak bizler, vicdan azabı çekiyoruz ve unuttuklarımız sahip çıkmamız gerekenleri görmezden gelip  yapmadıklarımız için de geleceğin çocuklarından özür diliyoruz !
 
 ŞİMDİ ; Yapımcı Mustafa Uslu, yönetmen Ömer Faruk Sorak, Bandırma Füze Kulübü filminin çekimlerini yapıyor ve Mart ayında vizyona girecek. Kısıtlı imkânlarla gökyüzüne füze göndermeyi başaran gençlerin öyküsü olarak bu film ile, Bandırma’nın kahraman gençleri tarihe geçecek. Filmin Başrollerini Alina Boz, Deniz Can Aktaş, Erkan Kolçak Köstendil, Atay Yıldız, Aslı Bekiroğlu, Görkem Sevindik, Öykü Gürman, Tolga Canbeyli, Altan Erkekli ve Alican Yücesoy, Bandırma çekimlerinde gazeteci arkadaşımız Mustafa YAMANER başta, gönüllü pekçok Bandırmalılar rol alması da güzel oldu..   Bandırma Belediyesi'nin , ‘BANDIRMA ROKET KULÜBÜ’ diye, oyun oynayan çocuklar gibi absürd bir kapak resmiyle, güzel bir kitap yayınladı.  ( O lise talebeleri oyun oynayan çocuklar değildi...)
Benim asıl beklentim ; bu gelişmelerden sonra Bandırma sahiline mi ( Sahili B.Ş Belediyesi aldı.) Cumhuriyet Meydanına mı olur... aslında en iyisi, LİVATYA nın füze atılan gerçek yerine bir FÜZE ile, kulübün attığı füzeleri ve üyelerinin adının yazıldığı bir ANIT dikilmesidir.
Bandırma’nın yıllarca süren bu ihmalinin, görkemli bir anıt ile taçlandırılmasıdır. Dikilecek anıtın belki bir minyatürü de ŞMG Lisesinin bahçesine dikilmesi lazım gelir. 
Anıtı oluşturacak O füzeyi yapabilecek atölyeler  Bandırma da mevcut. Sponsorların katkı yapması için davet  çok zor bir çaba olmasa gerek.
Olmayan, girişimdir ! 
Girişimi yapacak olan da, önder olacak olan da...bana göre bizzat Yücel YILMAZ’dır. Sayın Yücel YILMAZ  ,Bandırma Belediye Başkanı Sayın Tolga TOSUN, Sayın Kaymakam  Engin AKSAKAL...Bu gururu Bandırma'nın geleceğine taşıyalım .  Yücel YILMAZ, talebemdin...şimdi Başkansın! Bugüne kadar senden bişey istemedim ama şimdi istiyorum ve yapacağına da kuşku duymuyorum... Bandırma'ya FÜZE ANITINI, kahramanlarıyla birlikte LİVATYA'ya dik..!

 23/12/2021   - NOGAYTÜRK