Festival Pelikan Resimleri Değildir! Pelikan Değildir!

FESTİVALE EVET... AMA YETMEZ !  FESTİVAL.. PELİKAN RESİMLERİ DEĞİLDİR ! PELİKAN DEĞİLDİR !

(KEV) Bandırma Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından başlatılan Bandırma Kuşcenneti Festivali nin 1.sine (1989), o tarihte sahibi olduğum NARİN KİTABEVİ ile, stand kurarak katılan ve o tarihlerden beri, komitelerde yer almasam da.. Yerel basında bir köşe yazarı olmam hasebiyle, FESTİVAL hakkında defalarca yazıp-çizmiş biriyim. Bu Festival, MANYAS KUŞCENNETİ diye bilinen , göl kıyısındaki köyün Bandırma'ya bağlı olmasından dolayı, KUŞ GÖLÜ'nün Uluslarları diploması ve korunması gerekliliği nerediyle çevre hassasiyeti ile başlatılmıştı. KUŞCENNETİ adıyla her ne yapıyorsak bileceğiz ki; bu yapılan ÇEVRECİLİKTİR..  

O tarihlerde... BüyükŞehir değildik. Festivalimizde, Uluslararası değildi... Halen de, olup-olmadığı tartışılır.
08/12 HAZİRAN. 2022, 31. Uluslararası (?) Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali kapsamında, Festival Komitesi Başkanı ve Bandırma Belediye Başkanı TOSUN, komitede yer alan Kuşcenneti Milli Park Şefi Kader GÜLEÇ in eksikliği ile... (komitede, vefa için bir KEV Temsilcisi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü ve bir yerel basın mensubunun, Bir Çevre Derneğinin bulundurulmaması da... eksiklikti.) dün, Bandırmanın sembolü eski iskele binasında, basın karşısındaydı. Öncelikle belitmeliyim ki ; Kader GÜLEÇ in önemli bir mazareti yoksa, bu toplantıya katılmaması saygısızlıktı... 
GAZETE-Cİ ! olduğum konusunda bir iddiam yok da, GAZETECİ GEÇİNENLER.?. Her ne kadar Bandırma Yerel Basınında bilinen gazetelerde ki yazılarımı, internet sitelerinden kaldırmışsalar da ben halen BANDIRMA GERÇEK, ERDEK DOĞUŞ, BALIKESİR BENGİSES, EGE GÜNDEM gibi gazetelerimizde ve pek çok internet haber sitelerinde  düşüncelerimi ifade ediyorum . Klasik maaşlı-kadrolu gazeteci değilim. ÇÜNKÜ KADROLULAR SAHİBİNİN SESİ OLMAYA MAHKÜMDUR. Ben özgürüm. Toplumu ilgilendiren her olaya da, kendi özgür bakış açımla yaklaşıp, sorgulayarak bir pencere açmaya çalışıyorum. Yani yalaka değilim, yandaş değilim. Gazeteci Tayyar TOPRAK ın deyimiyle, halktan yana yandaşlık yaparak gözlemliyorum, irdeliyorum ve düşüncelerimi...bedel alarak değil, gerekirse bedel ödeyerek, ifade etmeye çalışıyorum.  

Yani, bir fiyatım yok !   

GELELİM DÜNKÜ BASIN TOPLANTISINA...
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1236726610197933&id=10006452...
Komitenin tanıtım fikri, tanıtım için seçtiği yer ve mekan, canlı yayın, ikramlar v.s güzeldi. Balıkesir merkez basınına da davet gönderilmiş olmalı ki ; MERHABA Gazetesi, BİRLİK Gazetesi, EGE GÜNDEM Gazetesi gibi katılımlar da güzel ve yerinde idi.  Emekyoğun işiyle Komite sekreteri NÜVİT ERTEN'e, Komite Başkanı Tolga TOSUN’a ve komite üyesi Belediye bürokratlarına teşekkür ederim.

Ama, orda canlı olarak belirttiğim gibi yaptıklarınız için YETMEZ AMA EVET diyerek, Bandırma kültür hayatındaki bu etkinliği, kendini gazeteci sanan ve hadlerini aşan, toplantıyı kendileri düzenlemiş gibi... düzen amirliği yapmaya kalkışarak insicam bozan, komitenin dikkatini çekmeye çalışan, eleştirisel görüşlerin beyanını engellemeye çalışan sözde demokratları... başkana şirin gözükmek için , geçin basın insanını bir vatandaşın görüşlerini sunmasını sabote ederek engelledikleri için, burası ÇEVRE TOPLANTISI değil diyerek, ÇEVRE ile KUŞCENNETİ arasındaki ilintiyi göremeyecek kadar cahil ve cehaletlerini ifşaa ettikleri için ve bana karşı olan kıskançlıklarını ve bu hadsizliklerini kınayarak... ( Benden sonra mikrofon ortadaydı, festival komitesine neleri sorabildiniz mesela ! )

Gazeteci geçinenlere tavsiyem, gazeteci görevi şakşaklayıcı değil, önce sorgulayan ve kamu adına düşünen kişidir arkadaş...

 Festival başlamadan sorgulamak istiyorum.
FESTİVAL TAKVİMİNDE (5) güne sığdırılan, yaklaşık (30) tane, 30 u geçebilecek etkinlik var. Etkinliklerin çoğu ; General BALCI Çamlığında!..,

Cumhuriyet Meydanında, Barış Manço Kültür Merkezinde ve sahil de gerçekleşecek de, 3 milyonluk bütçenin onda biriyle gerçekleştirilebilecek ÜCRETSİZ kendi kendini temizleyen MOB TUVALETLER ortada yok ? Belediye Başkanımız Tolga TOSUN Bandırmanın bu kanayan yarası TUVALET sorununu çözeceğine söz vermişti, hala bir çözüm adımı göremiyoruz ? Çişi gelenlerin, yaşlıların, çocukların, kadınların tırım tırım tuvalet arayacağı bir festival daha yaşayacağız yani... Ama; eğlence içeriği bakımından, dolu dolu bir festival olacak gibi gözüküyor.
Festivalin maliyetinin 3 milyon olabileceği, bu maliyetin de, isimleri açıklanmasa da, şehrimizdeki işadamları tarafından karşılanacağı ifade edildi. Üstten ve genel olarak bakınca festival, eğlence-şarkı-türkü-tiyatro-konserler ve eğlence ağırlıklı. Festivali, yerel  eğlence haftası olarak da görebiliriz... CHP li Belediyenin, bir siyasi showu olarak da görebilirsiniz yani.  Solcuların bildim bileli eğlence kültürleri yüksektir ve eğlenmesini iyi bilirler, bu konuda... yaygara koparmalarındaki desibelleri de, bir hayli yüksektir tabii. Kınamıyorum bu hallerini, iyi ki varlar aslında, sağ kültürün açığını kapatıyor da, bir de şu elitizm hastalıkları olmasa, ukelalıkları ve kendini beğenmiş ihtiraslarları olmasa, sanırım daha iyi olacak. Bir de CHP Belediyesi diyoruz da, benim bildiğim Belediye Millet İttifakının yani CHP+İYİ PARTİ nin Belediyesi. İYİ Partinin gizlendiği bir etkinliğe, öncelikle Bandırma İYİ Parti kültürel anlamda nispi müdahil olmalıydı..Ama sayın başkanın böyle bir derdi yok.
SORDUM... KUŞCENNETİ Köyünde, Kuşgölü kenarında KÜBRA BAĞLAN Konseri verilecekmiş !

Orada olan kuşları ses olarak rahatsız edeceğini düşündüğümden, bu etkinliği eleştirdim. Ama geçmiş yıllarda KUŞ CENNETİNİ, PELİKANLARI görmeden sadece Bandırma da gerçekleşen etkinlikler yüzünden, neden orada ve yerinde bir etkinlik yok diyordum. Şimdi bir etkinlik köye kaydırılmış da, bence yanlış bir etkinlik. Onun yerine, Belediye araçları 5 gün boyunca KUŞ CENNETİ MİLLİ PARKI na diyerek, orayı ve kuşları görmek isteyenleri Belediye vasıtalarıyla oraya götürüp-getirseler daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Öyle ya, PELİKAN Resimleri ile, hayatında pelikan görmemiş kişilerle festival yapıyoruz...Oysa Pelikanlar orada! 30 yıldır bu talebimi yazarım ama hiçbir komite (onlardan akıllı olmadığım için olacak) bunu nedense dikkate almadı. Canları sağolsun ! 
SORDUM...KUŞGÖLÜ nde sular azalıyor, göl çekiliyor ve 30 yıl önceki kuş cinsleri ile kuş sayıları bugün aynı değil. Koruma altındaki bu doğa hazinemizi, ne kadar hor kullandığımızın resmi de, bu maalesef. 
SORDUM...KUŞGÖLÜNÜ, Körfezdeki altın madencilerinin, Güney Marmaradaki sanayicilerin sınai ve evsel ve kimyasal atıklarıyla kirletiyoruz. Bandırma nın Atık Sahası B.Ş. tarafından işletiliyor ama, Bandırma nın çevresinin dolaşın, her taraf atık ve sınai ve kimyasal çöp dolu.  BAGFAŞ ın, taaa oraya kadar uzanan borularından gölden veya yer altından sular çekiliyor bilenler bilmeyenlere söylüyormu? Ne hakla diye!.. Yoksa BAGFAŞ SOĞUTMA atıkları göle mi pompalanıyor ? Bilen var mı ? 
SORDUM... Kuşgölü Festivali diyoruz da, Kuşgölü göç yolları üzerine kurduğumuz RES Rüzgar Enerji Santrallerinin, devasa pervanelerin işbu kuşların göç yoluna engel olup olmadığı hakkında bir bir çalışma ve bir itiraz var mı ? tAMAM res TEMİZ ENERJİ AMA YERLİ YERİNDE OLURSA.

Sözde ÇEVRE Derneklerimiz var, Bandırma, Güney Marmara, Kuşgölü üzerinde olumsuz etkileri olacak ANA METAL OSB hakkında bir çalışma yürütülüyor mu ? Ama biliyorum ki, OSB Başkanı Sadettin ÇAY ile, adı Çevre Derneği olan GÜMÇED Başkanı yemekler yiyip, pozlar veriyor, mütevelli heyette bulunan Belediye Başkanımız da ona keza Sadettin ÇAY ile görevi gereği oturup-kalkıyor da, işbu OSB nin Çevreyi ve konumuz Kuşgölünü koruyacak önlemleri nelerdir ya da varmıdır bilmiyoruz ? Benden sonra tufan düzeni.  Kurulacak sanayiinin su ihtiyacı ve atık sahası Kuş Gölü mü olacak !! Mesela ? 
Festivalde İKLİM KRİZİ ile ilgili bir panel konulmuş da.. Kuşgölünü ve Çevreyi korumakla ilgili ! Mi yoksa laf olsun torba dolsun mu? ( Hatta, PELİKANLARLA ilgili) neden bir panel düzenlenmemiş ? Yani (30) etkinliğe karşı değilim de, ÇEVRE hassasiyetinin olmadığı, eksikliğe karşıyım arkadaş. Önümüzde zaman var. Sayın Komite eğer Covid den sonra  adı anılacak bir festival olsun diye samimiyse  programı genişletebilir. Ki en büyük eksiklik  adında uluslararası olup, içeriğinde uluslararası hiçbirşey bulunmayan bu festivalin komitesi, şapkalarını önlerine koyup tekrar toplanmalı ve programı adına yakışır hale getirmelidir diyorum.  Onca kardeş kentimiz var değil mi? Şenliğimizi de paylaşmalıyız. Kısaca sayın Başkan ve Sayın Komiteyi Yalakaları değil, irdeleyen sorgulayan seslere kulak vermeli diyorum... Ben diyorum. Sakalım yok, dinlenmeyeceğini bilsem de, yine diyorum efendim.

BANDIRMA BÜYÜKTÜR !

 17/05/2022  /RAMAZAN ANRİN/NOGAYTÜRK