Erdek Kültür & Sanat Topluluğundan On Kasımda Atamızı Anma Etkinliği

ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞUNDAN ON KASIMDA ATAMIZI ANMA ETKİNLİĞİ!

Değerli okurlar, öncelikle Sevda ve Cenk ÇİTÖREN çiftini Güzel sanatlar adına, Erdek’e Erdek kadar güzel bir Mekan olan “OULARD SANAT KAFE” isimli bir mekanı kazandırdıkları için yürekten kutluyorum.

İşte bu güzel mekanda, Güzel sanatların çeşitli dallarına gönül vermiş Erdek’te yaşayan “ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞU” Mensupları ATATÜRKÜ vefatının 81. Yılında da anmak için Atamızı anlatan Şiirleri ve onun sevdiği şarkıları seslendiren duygu ve hüzün yüklü bir etkinlik düzenlemişler.

10 Kasım saat 19 sularında OULARD SANAT KAFEDE bir araya gelen topluluğa Mehmet ÖZPAMUKÇU’nun ön konuşmasıyla başlayan etkinlik, ATATÜRK’ü anlatan Şiirlerle devam etti.

Etkinliğin ilk şiirlerini şair Ersin ÇORBACI ve İsmigül ZENGİ okudular, Şair Gülbahar CANDAN, okuduğu Ben Cumhuriyet kadınıyım korkmuyorum bu Vatan hainlerinden isimli şiiriyle Milli hislerimizi doruğa çıkardı, devamında Nazmiye MUT, Atamızın vefatına “BÜTÜN DÜNYA KAN AĞLADI” dost değil düşman bile ağladı derken bu duygusal şiirle yüreklerimiz özlem ve hasretle bir kez daha sızladı.

Pepo ZARKO, Kocatepe kahramanı Kalpaklı adamı anlatan şiiri büyük bir özen ve coşkuyla seslendirdi, Mehmet ÖZPAMUKÇU’nun şiirinden sonra Em, Öğretmen Müzeyyen UÇAR, MUSTAFA KEMALİ ANLAMAK isimli şiirini okurken, adeta Atamızın, bizlerin gaflet uykusundan uyanmamızı istercesine, “BENİ ANLAMAK SÖZDE DEĞİL ÖZDEDİR” uyanın artık dediğini yineliyordu.

Feruhser İŞLER’in okuduğu şiirden sonra, Bestekar Zekiye KULDAŞ, kendi bestelerinden birini cep telefonundan sundu.

Şair Nurten ÖZTÜRK, Fazıl Hüsnü DAĞLARCA’nın Elifin Kağnısı, ya da MUSTAFA KEMALİN KAĞNISI diye de bilinen güzel ve duygu yüklü bir şiirini sundu ve devamında Bestekar Zekiye KULDAŞ, Atamızın sevdiği bir şarkıyı seslendirdikten sonra topluluk koro şeklinde hep birlikte ATATÜRK’ün sevdiği şarkılardan Kımızı gül’ü ve Vardar ovasını seslendirdiler.

Ayrıca Ayzer BÜYÜKER Hocanın enstrümanıyla okuduğu, Şair Gülbahar CANDAN’ın bir şiirinin bestelenmiş halini “Canlı yayın tekniği ile okudu ve topluluktan büyük beğeni aldı.

Daha çok Cumhuriyet Kadınlarından oluşan, Erdek “KÜLTÜR & SANAT” Topluluğuna mensup isimlerini bilemediğim birçok sanat severin katıldığı bu etkinlik, Atamıza yakışır biçimde saygı ve ciddiyetle akşamın geç saatlerine kadar devam etti.

Güzel sanatlara gönül veren, bu duyarlı insanların, Halk eğitim kurslarını takip etmeleri, kendi aralarında birlik ve beraberliklerini pekiştirmeleri ve topluma örnek olabilecek etkinliklerde devamlılık sağlamaları takdire şayan bir davranış ve meziyettir.

Bu cennet vatanı, bu özgürlük ve eşitliği bizlere sağlayan, “SANATSIZ KALAN BİR MİLLETİN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR” diyen GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve Silah arkadaşlarını her önemli günlerde ve Milli bayramlarda anmak için gayret gösteren bu sanatseverleri gönülden kutluyorum. Esen kalınız… Fikret ÇAĞIN…