Eğitimde Kız - Erkek Meselesi

EĞİTİMDE KIZ-ERKEK !

ÖNCE UYANIK MISINIZ ? YÜZÜNÜZE SU SERPİN ARKADAŞLAR ! 

Emekli öğretmen olduğum için, yazmak istedim !

Millî Eğitim sistemimizin gözettiği ve gözeteceği esas ; Atatürk'ün eğitim hakkındaki, şu görüşlerine dayanır. : " Millî eğitim programımızın temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz.” 

Milli Eğitimde daha önce; tarikatlarla yakınlığı bilinen müsteşar, Milli Eğitim Bakanı yapılınca, kendisinden beklenen icraatlarına başladı ve ‘KIZLAR NİYE OKUMUYOR/OKUTULMUYOR?’ sorusuna cevap olarak, karma eğitimden vaz geçileceğinin işareti olarak, KIZLARA özel okullaşmanın olması gerektiğini söyledi. Gizli ajandaları ortaya çıktı !  Örnek te, Japonyadan verildi. Orda, KADIN ÜNİVERSİTESİ varmış ! 

KARMA EĞİTİM, öncelikle Cumhuriyetin temelidir. Kurucu Atatürk ün mirasıdır. Cehaletin yok edilmesi esasına dayanır. 1739 Sayılı Milli Eğitim Kanunu ve Anayasa ve pek çok ilgili kanunlar, eğitimin KARMA yapılacağını öngörmektedir de... Lakin bu husus mesleki ve teknik eğitim konusunda delinmiş ve ERKEK SANAT, KIZ SANAT ENSTİTÜLERİ, KIZ MESLEK LİSELERİ derken, normal müfredat KIZ LİSELERİ ve ERKEK LİSELERİ’ne kadar ulaştırılmıştır. Hatırlarım ; İstanbul Kız Lisesi, Kandilli Kız Lisesi, Bursa Erkek Lisesi-İstanbul Erkek Lisesi gibi... Hatta bu okullar, sınavla girilen özellikli ve tercih edilen okullar olmuştur. Bandırma Kız Meslek Lisemiz, halen eğitim öğretimde değil mi ? 

Cumhuriyetin ilk yıllarında, karma eğitim modeli ve okutulmayan kız çocuklarının okutulması, dünyada kadına en önce seçme-seçilme hakkının verilmesi büyük heyecan uyandırmış, modern ve çağdaş eğitimin temelleri atılmış ve Başbuğ ATATÜRK ün 15 yıl süren Cumhurbaşkanlığı döneminde, çağdaş uygarlığın yolları açılmış ve adeta ;  çağlar üzerinden atlanılmıştır.

1938... Başbuğ ATA yı kaybettikten sonra oluşan tüm yönetimler ise ; ATATÜRK ün kurduğu ve kurmak istediği düzeni bozmak için, hatta Cumhuriyetten intikam almak için, hiç boş durmamışlar ve bu intikam... günümüze kadar taşınmıştır.

Zamanın da, geçmiş zaman olur ki diye geriye baktığımızda ;  KIZ LİSELERİNİN, KIZ İMAM HATİP LİSELERİNİN, KIZ MESLEK LİSELERİNİN hatta KIZ TEKNİK OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİ gibi adı KIZ ile başlayan eğitim kurumlarının açılmasına... Karşılık olarak ta; ERKEK LİSELERİNİN, ERKEK SANAT ENSTİTÜLERİNİN, ERKEK TEKNİK ÖĞRETMEN Yüksek okullarının açılmasına  göz yumduk mu ? Yumduk!  Şimdi,  nasıl ve niçin karşı çıkacağız KIZ okullaşmasına ? 

M. E. Bakanı YUSUF TEKİN, AJANDASINI ÇIKARDI ve ; “ Eğitimin karma olmasını zorunlu kılan bir düzenleme yok. Şimdi demokrasinin gereği olarak Milli Eğitim Bakanlığı, halk ne istiyorsa ona göre düzenlemelerini yapıyor. Halk siyasal iktidara egemen olduğu gibi, burada da halkın değerleri belirleyici olmaya başladı. KIZ ÇOCUKLARI İÇİN AYRI OKUL AÇILABİLECEĞİNİ deyiverdi ! ” 

Hem de, muhalefetin ağzından düşürmediği ÖZGÜRLÜK felsefesine dayanarak dedi bunları ve kızlara da özgürlük vermemiz lazım ki, erkeklerle birlikte okumaya mecbur kalmasınlar !!!

Muhalefette ve karşı siyasette de ;  uyan da balığa gidelim misali, yeni uyanmışlar gibi, bir tepki dalgası oluştu. VAYYY KIZ OKULLARI MI AÇILACAK ? VAYYY KARMA EĞİTİM Mİ BİTİRİLECEK ? 

Eğitimde, öğretmenlere ait Sendikalarda da... yandaş olmanın getirdiği rehavetle, tabii ki TIK YOK ?

*

Benim eğitim hayatım ; işbu kız-erkek ayırımını veya karma eğitim olayını, en iyi anlatan bir süreçtir.

Sultançayır İLKOKULU karma okudum... Öğretmenim Ayten TÜRKER, bir Cumhuriyet öğretmeniydi ve bizi mükemmel yetiştirdi. Ortaokulu, Susurluk Ortaokulunda karma okudum. Öğretmenlerim Mustafa BEREKET de, Mehmet ÇETİN de, Ahmet GÜVEN de, Naci SUBAŞI da v.d, hepsi çağdaştı ve eğitimin cehaleti ortadan kaldıran olmasını adeta bize ispatlarcasına bizi yetiştirdiler. Başarılı bir öğrenciydim ama, ekonomik durumum bir an önce iş hayatına atılmamı gerektiren durumdaydı ve ben de M.Kemalpaşa Erkek Sanat Enstitüsüne gittim. Gittiğim yıl, okulumun adı önce ERKEK kaldırılarak SANAT ENSTİTÜSÜ, sonra da karma ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ oldu. EML ne gelen kız öğrencilerimiz de oldu. AKP İktidar döneminde HEMŞİRELİK okuluna giden erkek öğrencileri duydum da, Kız Liselerine giden erkek öğrenciler oldu mu, bilmiyorum ?  

Üniversite yüksek tahsilini de istedim. Sanat Okulu çıkışlıların, mühendislikler haricinde gidebileceği okul, ANKARA ERKEK TEKNİK ÖĞRETMEN OKULU idi... Ben, Balıkesir de yeni açılan Makine Mühendisliğine kayıt yaptırdım. Ama okul, solcu devrimci öğrencilerin elindeydi. Bir kaç hafta, okula zor girip çıkabildim ve burayı bıraktım. Ankara Beşevler'de bulunan, ERKEK TEKNİK ÖĞRETMEN e kayıt yaptırdım. SİTE öğrenci yurdunda kalıyordum. Okul, ülkücülerle devrimcilerin hakimiyet kavgası içindeydi, ilk ülkücü şehitler... burada verilmişti. Biz de genelde, cenazelerdeydik... Okuldan ziyade, eylemlerde bulunmak zorunda olduğumdan, burada da okuyamadım ve Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü Türkçe/Akşam bölümüne geldim. Burda da, bir dönem Ecevit gelince okuldan sürüldüm, İstanbul FİKİRTEPE EĞİTİM ENSTİTÜSÜ ne gittim. Edirnekapı Öğrenci yurdunda kalıyordum. Neredeyse her gün, ülkücü şehit cenazelerindeydim derken, af gibi birşeyler oldu, Balıkesir e geri döndüm. 1980 de 12 EYLÜL Darbesi oldu, Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam paşaydı, okulumuzun müdürü de, Osman Nuri SOLAKOĞLU isimli bir binbaşı komutanımız idi. İlerleyen yıllarda Osman komutan, Bandırma hava üssünde paşa olarak çalıştı... 1982 ye kadar atanamamış isem de, 1980 de, Necati Eğitim Enstitüsünden mezun olabilmiştim. 

Bunları niye anlattım... Arkadaş, Atatürk öldüğü günden beri, bizi Osmanlıya geri götürmek adına, emperyalistlerin isteği doğrultusunda, bütün sistemlerimizle, Cumhuriyet ayarları ile oynandı. Karma Eğitim kanununu, Anayasaları bile değiştirseler de, bugüne kadar kaldıramadılar. Ama ne yaptılar ? KIZ-ERKEK diye okullar açtılar ve bu okullara bizi alıştırdılar. Yarın da, yenilerini açacaklar !

Şimdi sayın Milli Eğitim Bakanı diyor ki, KIZ OKULLARI AÇABİLİRİZ ! Açabilirler tabi. Açmalarını engelleyecek bir yasal düzenleme dahi yok. Yani yarın KIZ ANA OKULLARI, KIZ İLKOKULLARI, KIZ ORTAOKULLARI, KIZ LİSELERİ, Japonyadan örnek verdiklerine göre de;  KADIN ÜNİVERSİTELERİ falan açılabilir mi ? Bence açılabilir ve zaten KIZ adını taşıyan okullarımız var. CEHALET halen kaldırılamamış ise, kıyamet koparmaya da hacet yok, 1938 den beridir bu sistemi bozanlar yarın son hamlelerini yaparak, adı kız olan okulları, yurtları, trenleri, otobüsleri gibi herşeyi icat edebilirler efendim. İsmet İNÖNÜ den, R.TAYYİP ERDOĞAN’a kadar gelen süreci irdelemeyenler, bu konuda halkın moralini, halkın sinirini bozacak beyanlarda bulunmasınlar. HAREMLİK-SELAMLIK yaşama, bence herkes hazır olsun !

14/07/2023 / RAMAZAN NARİN / NOGAYTÜRK