Dayanışma

DAYANIŞMA

Yalnız yaşamaktan zevk alan , yalnızlığı tercih eden  kimseye bulaşmadan hayatini sürdürmeyi ilke edinmişleri saymazsak, insanoğlunun bir çoğu yalnız yaşayamayan varlıklar.

Küresl düzenin insanoğlunu getirdiği  sistemsel bireycilik ,dayanışmanın verdiği huzuru dostluğu ve sevgiyi unutturdu. Dayanışma geçmişten bugünümüze hayatta kalmamızın belki de en önemli koşulu . İlkel kabilelerden günümüze  insanoğlu hala dünyada varlığını sürdürebiliyorsa çok önceleri keşfettiği ama adını o sıralarda tanımlayamadığı dayanışma kültürü ile başarmıştır.
Günümüze geldiğimizde, bulunduğumuz konumlarda sosyal statümüzün bizlere sağladığı avantajları çevremize, yakınlarımıza faydalı olarak yansıttığımız söylenebilir mi?

Söylenemez!. 

Kendiniz rahat durumda iken bir başkasının ezilmesi, haksızlığa uğraması karşısında tanısak yada tanımasak bile ayağa kalkıyor dayanışma sağlayabiliyormuyuz?

Bu kültürü unuttuk mu yoksa bireysel yabancılaşma dayatmasıyla  bizi ilgilendirmediğini düşündüğümüz için mi ?
Halbuki mutluluk çemberinizi büyütmek çok zor değil. Çevremizdeki olumsuzluklara dayanışma kültürü ile omuz vermek, duyarli olup mutluluğu büyütmek bizlere de yansıyacaktır. Bireyciliğin yerini, bulunduğun konumlarda dayanışmaya bırakmaya vesile olacaktır.

Peki bizler dayanışmacı olmaya nerelerden başlayabiliriz?

Küçük de olsa yüreğimizi ısıtan büyük işler oluyor.

Şanslı olanların evlerine kapandığı bu virüslü günlerde sağlık emekçilerinin çalışmak zorunda olduğu hastanelerde maske yetersizliği ve yoğun maske talebi var.  Bandırma Kadın Hareketi'nin liderlerinden Muazzez Özpalta'nın önderliğinde  el emeğiyle maske üreterek destek verme gayretini görmek dayanışmadır. .Maddi olamadı manevi dayanışmacı olabiliriz. Kapılara, kalemlere hatta poşetlere bir çok nesneye dokunmaktan çekindiğimiz bugünlerde, temizlik çalışanlarının girdiği risk büyük. Salgın  virüse karşı savunmasızca işlerine devam ederek bu işin ne kadar önemli bir iş olduğunu fark ederek ve zamanı gelince unutmayarak bunca riske rağmen  aldığı maaşların daha iyi olması için  dayanışma sergileyebiliriz.
Market ihtiyaçlarını gidermeye çekine çekine girdigimiz marketlerde günlük ekmeği için zorunlu çalışan arkadaşların  özverili hizmetleri  karşısında, yaptıkları işin ne kadar saygın olduğunu onlara bir teşekkür ile moral vererek sağlayabiliriz.

Dayanişma güzeldir, ortak olan o güzel insanlara ve  olacaklara selam olsun.

25-03-2020/ozer.ergun83@gmail.com