İyi İnsan Kimdir Sorunsalı

İyi insan kimdir Sorunsalı

 İçinde ortak yaşadığımız dünyayı çoğulluk nedeniyle farklı bakış açıları, perspektiflerden algılayabilir ve yorumlayabiliriz.

 Kendimiz gibi olmayanı, farklı düşüneni, insanlar arasındaki "doğruların degişkenligini" unutup iyi, kötü gibi sıfatlarla, bizlere göre olumlu veya olumsuz gelen tanımlar ile acımasızca ya da hak etmediği ölçüde övgü ile değerlendiriyor olmamızın çeşitli adil olmayan nedenleri vardır.

 Burada aslında sorulması gereken soru şudur:

Birilerini kime göre, nasıl bir kritere göre, iyi biri veya kötü biri olduğuna karar veriyor olduğumuzdur!

 Aslında herkesin, belki de farklı cümleler ve değer yargılarıyla tanımlayacağı çeşitli anlatımlar ile kendimize göre iyi insanı farklı farklı tanımlayabiliriz.

Örneğin; halk dilinde basitçe söylendiği gibi " x kişisi kimseye dokunmaz, zarar vermez dolayısıyla çok iyi biri " cümlesi içeriği dolu bir iyi insan tanımı olabilir mi? Bu övgüyü hiçbir şey yapmadan almış olması, adil birşey midir?

Bu tanımlamadan yol aldığımızı farz edelim, olumsuz olaylar ve yaşamın içindeki türlü adaletsizlikler de tabiri caizse risk almadan "kılını kıpırdatmayarak" yaşadığımız toplumun bireyleri olarak iyi insanın iceriğini değersizleştirerek  "ezdiren, göz yuman, korkak, pasif insan" modeliyle, iyi insan tanımını birbirine bağlamış aslında yine bizler olmuyor muyuz?

Çoğunluk olarak böyle düşünerek ve bu düşünceyle yönlendirilerek sesini çıkarmayan, çıkarmaması gereken, eğer itiraz ederse sorunlu uyumsuz insan gözükebileceğini çocuklarımıza söyleyerek hayatlarının en başında onlara bütün kalelerimizin içine, bizden izinsiz girecek olanlara "hayır" demememiz gerekir düşüncesini açıkça yine bizler söylemiş oluyoruz!

Bu fevkalade yanlış davranış şekliyle özgüveni olmayan, yanlış yönlendirilmeye müsait nesiller yarattığımızı bilmemiz gerekir diye düşünüyorum.

 ''Madem bu kadar çok detaylandırıyorsun, o zaman iyi insan senin bakış açınla nasıl olur sorusuna da bir cevap ver'' dediginizi duyar gibi oluyorum.

Bence; iyi insan olmak için susmaktan ziyade, haksızlıklara karşı istikrarlı şekilde duruş sahibi olabilmek gerekir, ekmeği için direnen işçilerin hissettiklerini kalbiyle hisseden insan iyi insandır. Sömürünün şiddetin eşitsizliğin adaletsizliğin olmadığı bir dünya için mücadele eden insan da iyi insandır. Memleketinin doğasını tahrip edenlere karşı duranların yanında olan insan da keza yine "iyi" insandır. 

Açıkça söylemek gerekirse ben de isterdim yalnızca çiçek, böcek, papatya dolu paylaşımlar ve sıfır risk ile herkesin hoşuna gidecek cümleler kurmayı ama ülkemi çok seviyorum ve daha iyisini istiyorum.

Ülkemin içinde  adaletsizliklere, hayatın zor koşullarına, insanların ezilmesine, yaşamın her anında olan bencil cephelere karşı sorumluluk içine girmeyi doğru buluyorum ben.

Benim doğrum, "iyi insan kimdir" resmim nacizane bu. Ve biliyorum ki; böyle düşünen duyarlı, toplumcu kişilerin cesurca yaptıklarından hoşlanmayan kişilerin "hodbin" davranışları bizleri doğru bildiğimiz yoldan alamayacaktır.

Güzel bir Bertolt Brecht şiiri ile yazımı devrimci selamlar ile sonlandırıyorum.. sevgiyle.

madem iyisin
anladık iyisin,
ama neye yarıyor iyiliğin.

seni kimse satın alamaz,
eve düşen yıldırım da
satın alınmaz
anladık dediğin dedik,
ama dediğin ne?
doğrusun, söylersin düşündüğünü,
ama düşündüğün ne?
yüreklisin,
kime karşı?
akıllısın,
yararı kime?
gözetmezsin kendi çıkarını,
peki gözettiğin kimin ki?
dostluğuna diyecek yok ya,
dostların kimler?

şimdi bizi iyi dinle:
düşmanımızsın sen bizim
dikeceğiz seni bir duvarın dibine
ama madem bir sürü iyi yönün var
dikeceğiz seni iyi bir duvarın dibine
iyi tüfeklerden çıkan
iyi kurşunlarla vuracağız seni
sonra da gömeceğiz
iyi bir kürekle
iyi bir toprağa.

ÖZER ERGÜN/ozer.ergun83@gmail.com

10-04-2020