Çişim Varr !..Tolga Başkan..

ÇİŞ nereye yapılır ? Çişim geldiii, çişim varrr diye niçin bağırılır ?
 

Bandırma Belediyesinin BASIN TOPLANTISI vardı. Covit-19 Corona sürecinde Basın ile Belediye arasındaki ilişkiler azalmıştı ve Belediye Başkanımız Tolga TOSUN, eskisinden farklı tarzda Bandırma Basınını topladı, kokteyl ile ağırladı ve Belediyenin Facebook sitesinden de canlı yayınlayarak, bir ilke imza attı.

Belediyenin ilgilileri sordular bana...Bakalım bu akşam ne başlık atacaksın bu toplantı ile ilgili olarak ! Düşündüm, düşündüm ve bu basın toplantısının başlığı, ÇİŞİM VARRR olmalı dedim bende! 
Basın açıklaması değil...Bandırma Belediye Başkanlığının Basın Toplantısı idi.

BASIN Müdürlüğü, aracıyla gelip bizleri, toplantının yapıldığı NİKAH SALONUNA kadar götürdü, kapıda ateş ölçümlerimiz yapıldı, fiziksel mesafe gözetilerek hazırlanmış salonda ;  BOR dan yapılan BOREL antibakteriyel el dezenfektenleri, dosya-parşömen kağıt, kalemler, not defteri ajanda... yarım elma olarak masalarımızdaydı. Menü de, zengin bir kokteyl de vardı ve bunlar Basın mensuplarına, yeni dönem için hediyeydi...Yakıştı mı Bandırmaya! YAKIŞTI !

Toplantıda, CHP-İYİ Parti ilçe başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı daire müdürleri, CHP ve İYİ Partili Belediye Meclis üyeleri de vardı. Bandırma basınının ise, neredeyse tamamı ordaydı...
Sayın Tolga TOSUN, moderatör Necdet Mancılık ile açılışı yaparak, Belediyenin icraatları hakkında bilgiler verildi ve covit-19 döneminde Belediyenin neler yaptığı konusunda, yeterince bilgilendirmeler yapıldı. Belediyenin son işçi alımları konusunda sosyal medyada özellikle çıkan haberler konusunda, başkan bu işe alınanların Belediyenin kadrolusu olmadıklarını, 3 aylık geçici istihdam edildiklerini ve maaşlarının İŞKUR tarafından ödendiğini, maliyetsiz bir eylem olduğunu, tam olarak açıkladı da, o provake haberi yapanlar ve yayanlar, sanırım mahcup da oldular.
Pandemi dönemi ve yeni dönem konusunda yapılacaklar konuşulurken ben söz aldım ve ÇİŞİM VARRR, ÇİŞİM GELDİİİ diyerek konuya girdim. Çünkü sayın Başkanın seçilmeden önceki bir seçim çalışmasında da, bu konuyu gündeme getirmiştim. Şimdi Başkan oldu. Yine gündeme getirmek istedim. Çünkü Meclis üyelerimizden Nüvit Erten bir eski gazete 05/10/1959 Tarihli MİLLİYET GAZETESİ kupürü bulmuş ve ondan aldım başlıktaki resmi.
ÇİŞİM VARRR! Yazılarımdan ve HİÇ DE utanmadan FACE de sayfalar açmamdan sonra, Balıkesir Merkezde ve Susurluk ta, TUVALET konularında bir kaç olumlu adımlar atıldı da, Bandırma, kılını kıpırdatmadı arkadaş ! Sedat PEKEL, Dursun MİRZA dönemlerinde!...
BU SAHNEDE ÇİŞİNİZ GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜN, YETERLİ !
TUVALET i kelime olarak ; Abdesthane, İhtiyaç, Memişhane, Kademhane, Ayak yolu, Kenef, Hela, Yüznumara...modernleşmeye başlayınca da, Lavobo, Toilet, TUVALET diye isimlendirmeye başladık da...Selçuklu ve Osmanlı kadar hala olamadık ! Çünkü tarihte ilk tuvaletler Türk Kültüründe var, benim köydeki evimin içinde 1960 lı yıllarda tuvalet vardı mesela...  Bahçemizde de vardı. Türklerde tuvalet kültürü varken, Avrupalılar, kralları da dahil bir kağıda yapıp, bahçeye atıyorlardı...! Köy Odasının yanında da vardı. Ama şimdi ; vahşi kapitalizm var, hem çayı 2,5 liraya satıyorlar, hem de 2,5 liraya, işetiyorlar insanı...Veya Mülkübey Esnafı gibi, müşteri ne b.k yerse yesin, bizim tuvaletimiz var diye, para kazanıp geviş getiriyorlar...!
1959 yılında Milliyet Gazetesi yazarlarından Hasan PULUR ve o dönemin ünlüleri Bandırma ya gelmişler. Marmara sinemasında bir etkinlik olmuş ve çarşıyı ve sahili gezerken Bandırma da bir TUVALET olduğunu görmüşler ! 1957 seçimlerinde BANDIRMA ınn il olması Adnan MENDERES tarafından gündeme getirilmiş bir seçim rüşveti olarak, ve 1957 yılında ŞMG li gençler Bandırma Füze Klübünü kurup, Türkiye’nin ilk füzelerini yapmışlar ve uzaya gönderme denemelerini yapmışlar. İstanbul dan heyet de Haydar Çavuş Camii sinin kıblesindeki bitişiğindeki o tuvaleti görmüşler ve methiyeler düzmüşler. Çünkü TUVALET medeniyetin gerekliliği...
Aradan, 62 yıl geçmiş, o zamanki nüfusu, taş çatlasa 25-30.000. Ama Belediyeye ait umumi bir 2 katlı tuvaleti var ve o yıllara göre kadın-erkek olarak çok modern ve hijyen. Ve BANDIRMANIN TUVALETİ diye, ulusal gazetelere çıkmışlar.  Peki, bugün 200.000 nüfuslu halen ilçemizde Belediyenin işlettiği kaç tuvaletimiz var ? Basın toplantısında Başkan Tolga TOSUN un söylediğine göre sadece 2. Yanlış duymadınız, sadece 2. Diğerleri, çay bahçelerinin, işletmelerin, camiilerin paralı tuvaletleri...1959 Tuvaleti, hala yerinde ama ilkel! Yine Başkan TOSUN, sokağa çıkma günü gelen 65 yaş üstünün sokağa çıktıklarında tuvalet bulamamaktan şikayetlerini sık olarak ilettiklerini sayın başkan söyledi...

Demek ki neymiş ? TUVALET bir ihtiyaçmış ! Hem de en kralından, en temizinden, en hijyeninden bir ihtiyaç !
İLK kenefimizin sadece adı değişmiş...HELA imiş, TUVALET olmuş !
Bandırma Cumhuriyet Meydanı veya sahile indiniz... O koskoca alanda, sadece o, 1959 yılındaki tuvalet var o da, işletmeciye verilmiş, modernize edilmemiş ve hijyen değil ! Temizlik imandan gelir demişiz, imana dayalı siyaset yapanlarımız sayesinde, 60 yılda 2 tane tuvalet yapmamışız ! Ve bu eksikliğimiz, ve bu ayıbımız... halen gündemde...
Bendeniz, 1994 yılında Bandırma da Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere girmiştim de,  26 sene önce ne vardıysa bu konuda, yine aynı sayıda o var...Gazeteciyim ya şimdi, yıllardın ÇİŞİM GELDİ diye, ÇİŞİM VAR diye face sayfaları bile kurdum ve zaman zaman da bu konuda yazılar yazdım. Ayıp da geliyor ne yalan ama yazmadan, seslendirmeden de rahat edemiyorum. Oysa prostat falan da değilim haaaa,,,,Ama, yaşlılarımızı, ama özürlülülerimizi, ama çocuklarımızı, ama kadınlarımızı düşünüyorum mesire yerlerimizde, gezinti alanlarımızda, sahil bandında, çamlıkta, sokağa çıktıklarında da, ben utanıyorum. 

Yahu, LİMAN AVM açıldı da şehrimizde millet, tuvaleti gördü. Bandırma’nın ilk alışveriş merkezi Mülkü Bey İşhanıydı yaaaa, yıllarca orayı da yazmıştım...yahu esnaf tuvalete bekçi koymaktan usanmışmış da, sizin b.kunuzu mu temizleyelim diyerek, kendilerine anahtar yaptırıp, müşterilerin tuvalet ihtiyacında, 0 1959 tuvaletine gönderiyorlar hala müşterileri ! Ama kendilerinin anahtarı var ya, arlanmadan gidip kendi ihtiyaçlarını, görüyorlar tabii ! 
Ama bizim kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız, özürlülerimiz çarşıya çıktıklarına bin pişman oluyorlar, çişleri geldiğinde... 
DÜNYA TUVALET GÜNÜ... ( bile var da, kaçımız biliyoruz ?)
Tarihi. 19 Kasım...….19/11/2001'de Dünya Tuvalet Örgütü (WTO), Singapurlu bir hayırsever olan, Jack Sim tarafından kuruldu. Daha sonra da, 19 Kasım ı, Dünya Tuvalet Günü ilan etti.
Dünya Tuvalet Günü (WTD), Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilen, 2013 yılında ilan edilen bir gündür UN-Water . Bugün hala, dünyadaki en az 5 milyar nüfus, güvenli şekilde yönetilen bir temizlik olmadan yaşamaktadır. Adına yaşamak denilirse....O yüzden de bu nüfusun ortalama ömrü 40-45 tir.kolera, diyare, tifo, dizanteri, sistozomiyas, şimdi de covit veya corona türleri ve salgın hastalıklarının ana nedeni TEMİZLİK tir, Asıl ana nedeni ise TUVALET eksikliği ve tuvalet kültürüdür....5393 S. Belediye Kanunu da, Hıfzısıhha Kanunu da bu görevi Belediyelere vermiştir. Ama nedense Belediyeler bu görevi yapmaktan, milletin çişini, b.kunu temizlemekten kendilerini imtina ederler...
Belediyelerin yapmadığı bu yasal zorunluluk yüzünden, ne oluyor biliyor musunuz ? Bandırma sahili ve çok yer... SİDİK-BOK kokuyor arkadaş....Çamlık ta öyle, Ziraat Bahçesi de, Livatya da öyle...İl olmaya çalışan Bandırma’ya, 21. yy da bu yakışmıyor işte ! 

Bandırmamız bu konuda örnek olmalı, gerekirse mobil - mob tuvaletler ile, vatandaşlarımızın bütün gezinti alanları donatılmalı, pazar yerleri, seyir merkezleri v.s ihtiyaç görülen her yerde, hijyenik ve ücretsiz tuvaletler kurulmalı...Tuvaletin görüntüsünden utanılmamalı. Utanıyorsak, niçin evlerimizin içinde bir tane değil, 2-3 tane tuvaletler yaptık o zaman ? 
Evet, dünkü Basın Toplantısında CORONA PANDEMİSİ nden de etkilenmiş olmalıyım ki, Belediyemize ve Başkanımıza bu konuyu açtım ve tekrar rica ettim.  ÇİŞ deyince iğrenenler var biliyorum da, insansan iğrenmeyeceksin arkadaş ! Orda, kulis safahatında da bu konuyu anlattım ilgililere...Belediye Başkan Yardımcımız mesela...Yanıma geldi ve çok haklı olduğumu ama Başkan TALİMAT versin, yarın bu işe başlayacağını söyledi. Sevindim, ne yalan. Başkanımız da, bu konuyu detaylandırmak için, bana randevu verdi...Sanırım, Dünya TUVALET gününe kadar, Bandırma bu sorunu kökten hallederek, örnek kent olacak !
Haaa, bu projemin Belediyemiz tarafından gerçekleştirilmesi halinde, yıllardır bunu gündeme getirdiğim için bana mal edileceğini söylediler de, ben maliyet istemiyorum ama bir TUVALETE adımı verseniz bile, Ramazan NARİN, ÇİŞİM VARRR ! dedi diye yazsanız bile vallahi gocunmayacağım...Param olsaydı bir okul yaptırır oraya adımın verilmesini isterdim de, param yok FİKRİM GELDİ ! diyorum madem, sonuçlarına razıyım. Takibinizdeyim sayın Bandırma BELEDİYE BAŞKANI VE TÜM YÖNETİMİ !  

 31/05/2020- BANDIRMA  NOGAYTÜRK