CHP Mavi Liste ..! Beyaz Listeyi de Yazacam!

CHP MAVİ LİSTE..!  BEYAZ LİSTEYİ DE YAZACAM !

Mavi Liste' nin çıkış hikayesi ; dışarıdan gördüğümüz kadarı ile, sayın Dursun MİRZA' nın kurduğu paralel  CHP ofis hareketinden doğmuştur.

Dursun MİRZA, her zamanki gibi  CHP Belediye Başkanlığına adaydır, adaylığını destekleyecek ilçe yönetimi için, mevcuda hayır diyerek sayın Cemal ADIGÜZEL’in elini havaya kaldırmış ve kendi paralel seçim ofisinde, onu ilçe başkanlığına aday göstermiştir değil mi ? Buraya kadar normal…

Ama ilk gariplik ; Mehmet ATAK-Tolga TOSUN un karesinde fotoğraf veren Aydın AKBAL idi… Alevi Derneğinin desteği, Güney Marmara Platformu'nun desteği diyerek, CHP Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı? Resim verdiği karede Tolga TOSUN Aday değil miydi ?

Metin OK ve Hüseyin BAHAR… Mavi  Liste nin Adayı Cemal ADIGÜZEL e destek verecekler/miş !

İşbu verdiğiniz resmi ve destek kararlarınızı beğenmedim beyler ! Keşke deklare etmeseydiniz…!

Niye beğenmediğimi, arz ve izah etmeye çalışayım…

İki isim de, daha önceden… CHP de geçmişi olan adamlar. İkisi de, Bandırma da CHP İlçe Başkanlığı görevini, ifa etmiş isimler.

Sayın Metin OK, İlçe Başkanlığı yaptı, Belediye Başkanlığına Aday adayı oldu, ADAY olamayınca, adayın ‘Tolga TOSUN’ listesine girip ( Adayın listesine girmesi, siyaseten yanlıştı), Belediye meclis üyesi, ardından da Belediye Başkan Yardımcısı oldu. Ama ; başkanıyla anlaşamadı ki, başkan tarafından görevinden de alındı…! Metin OK tan şimdi neyi beklersiniz ? Tamam Tolga TOSUN Beyaz Listeyi dizayn ediyor ama siz de Siyasetçi iseniz, sadece muhalif buraya gönül desteği verirdiniz ve size, Belediye Başkan Aday adaylığı açıklaması yakışırdı…

Bandırma CHP sinin, bu konularda kadrolu bir siyasetçisi var zaten. Her dönemde Başkanlıklara aday olur, sonra geri çekilir ve başkanın listesine girip, meclis üyesi olur, ordan da maaşlı Belediye Başkan yardımcılığı kadrosunu alır… Ozan ONUR isminin gidip gidebileceği en üst rütbe budur ve siyaseten artık o da eski oyunlarını da yapamayacak ve emekliye ayrılacaktır.
Sayın Hüseyin BAHAR da ; daha önce İlçe Başkanı oldu, partisindeki bir takım ayak oyunlarına yenildi ve enterne edildi ve Başkanlığını sürdüremedi. Şimdi neyi beklerdik ? Hüseyin BAHAR da bir renk bulup, İlçe Başkanlığına aday olsun ve şansını denesin ! İyi-kötü destekleyen bir ekibi vardı.  Ama o ne yaptı ? Kadrolu CHP Belediye Başkan Adayı DURSUN MİRZA nın, çıkardığı ilçe başkan adayına destek sözü vererek… kareye bu destekle dahil oldu.

Bu, verilen resmin ve deklarasyonun, belki tek mantıklı açıklaması olabilir… “Biz, bu ilçe başkanı yönetiminde, Belediye Başkan Adayıyız veya Milletvekili Adayıyız…” Bunu diyorsanız, bu yazdığımı unutun !

Diyemezsiniz çünkü ; bildiğim kadarı ile Cemal ADIGÜZEL i, Belediye Başkanı olmak isteyen Dursun MİRZA sahneye çıkarmıştır. Öyleyse, Metin OK… öyleyse Hüseyin BAHAR… Belediye Başkan adayları değildir ! Haaaa ikisi de, Dursun MİRZA nın yanında Belediye Başkan Yardımcılığı rolüne razı olmuşlar ve biz de ordan maaş alalım diyorsalar bilemem… amenna ! Takdiri,  seçmen milleti yapar !

SİYASET, askerlik gibidir beyler.  ER-AT olursunuz, ONBAŞI-ÇAVUŞ olur ve yürürsünüz, paçanızı çekenlerden kendinizi kurtarırsanız… GENERAL de olursunuz. Ama çavuşluk yapanların, ertesi gün ben onbaşılığa talibim, o da olmazsa eratınız olayım demesi… izahtan varestedir, siyasette bu kadar ucuz olunmamalıdır !

SİYASET de, daha önce İlçe Başkanı olmuşsanız, çok adaylı bir ilçe başkanlığı seçiminde, bir adayın etrafında, bu şekilde bir destek sözü verip… bu pozu veremezsiniz… Taraf olsanız bile, bunu deklare etmeden, ağır abi… ombusdman rolünüze devam edersiniz. Bunu yapsaydınız, beis yoktu !

Daha önce, saydığım görevleri ifa eden Metin OK-Hüseyin BAHAR… Sizler potansiyel olarak ya Belediye Başkan ADAYLARI, ya da milletvekili Adayları olacaktınız. Yakışırdı ! Geçmiş kariyerinizi zedeleyen bu destek açıklamanızdan dolayı, asıl içinizden geçeni açıklarsanız… ben de duyar öğrenirim. Bu resmi bana kabul ettirecek, bir açıklamanızı bekliyorum efendim…

Mesela ben, birçok başkanlık ve 1 tane ve 1 kere de olsa, Belediye Başkan Adayı olup, seçimlere girmiş biri olarak… bu saatten sonra olsaydı (Siyasete devam etseydim), eşit veya daha üst siyasetlere soyunurdum… ama asla bir parti Başkan adayının, bir belediye başkan adayının listesine girmezdim ve girmedim de…Türk Atasözüdür, attan inip, eşeğe binilmez efendim.

Dursun MİRZA ya soralım mesela..Sen de İlçe Başkanlığı yaptın, bir ilçe yönetim kuruluna tekrar girer miydin ?

Veya Belediye Başkanlığı yaptın, birinin Belediye Meclis listesine, meclis üyesi adayı olarak tekrar girer misin ?

Beyaz Listede de benzer durumlar var da, Bandırma Siyasetinin şanssızlığı bu. ( CHP li biri değilim, aslında bu dönemde CHP ile ilgili, seçimleriyle ilgili yazmak istemiyordum da…) Kaderi bu. 40 senedir siyasette olanlar, halen melim melim resim karelerine sokulup, halen siyasi mevki makam kapmaya çalışıyorlar yaa! Yahu denemişsiniz… Aday olmuşsunuz veya kaybetmişsiniz… Her dönemde illa sizler mi, yine aday olacaksınız ? Seçmen milleti size borçlu mu ? Size illa, mevkii makam mı verecek ? Çekilin arkadaş, arkanızdan gelenler, gençler oraları doldurur efendim.  

20/07/2023 :RAMAZANNARİN / NOGAYTÜRK