Bu Hesaptır...Sorulacak!

BU HESAPTIR... SORULACAK !

BAŞBUĞ ATATÜRK Diyor ki ;  “ Bu memleket tarihte Türk’tü. Bugün Türk’tür ve ebediyyen Türk olarak yaşayacaktır ! “   Balıkesir ÇAMLIK TEPESİ...  Atatürk Anıtı ve Heykeli. 12 Eylül de el konulan Belediye Başkanlığına oturtulan, Albay Orhan BAYRAKTAR veya Albay Süleyman AKSOY döneminde bu anıt yapılmış ve bu özdeyiş, oraya kazınmış ! 21. Eylül gecesi de, habersizce kaldırılıp depoya konulmuş !

Başbuğ ATATÜRK, Balıkesir ÇAMLIK Tepesinde kaldırılmadan önce !
Balıkesir biliyorsunuz, İstiklal Savaşımızdaki düzensiz ordumuz Kuvva-yi Milliyenin de, kurulduğu şehirdir. Alaca Mescid imiz halen ayaktadır. 18 Mayıs 1919 un gecesinde, orada toplanan 700 kişiden seçilen, 41 Balikesir’li yiğidin başlattığı, bir kuvva mücadelesi var. Ve bu mücadelenin asıl önderi Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün, İstiklal savaşından sonra Kuvva-yi Milliye şehri Balıkesir’e gelip, Zağnos Paşa Camiinde verdiği, (7 Şubat 1923) ünlü bir hutbemiz var... Mezun olmaktan şeref duyduğum Necati Eğtim Enstitümüz var..!

Bandırma GERÇEK Gazetesindeki ALACA MESCİD yazım ; http://www.gercekbandirma.com/tc-ye-iman-kabe-alaca-mescid-balikesir-1

6 ŞUBAT 1923 BAŞBUĞ  BALIKESİRDE...
KUVVA-Yİ MİLLİYE NEREDE ve KİMLER TARAFINDAN KURULDU ? 
Balıkesir Alaca Mescid’te kuruldu ; TC ne iman ediyorsak, kabemiz Alaca Mescidtir. 18 Mayıs 1919 un gecesi, Balıkesirli Leblebici Raşit efendi söz alıyor ve diyor ki :  “ Düşmanı geri döndürecek kuvvet, namlunun ucundadır." Bu sözler o gecenin ve istiklal savaşının işaret fişeği oluyor ve ; kimler vardır orada : KARESİ Mebusu Mehmet Vehbi bey, BALIKESİR Belediye Reisi Keçecizade Mehmet Emin bey, Yırcalızade Şükrü efendi, Hasan Basri Çantay hoca ve diğerleri vardı …Yani ; her türlü kararı almaya tam yetkili, 41 Balıkesirli... bayrak adam da ordaydı…

KUVVA-Yİ MİLLİYE... BURADA KURULDU !  ALACA MESCİD / BALIKESİR
HEYKEL ve ANIT NE DEMEK ?
Tarihsel bir özelliği olan, büyük ve önemli bir olayı, ulusça  sevilen, sayılan, tarihe geçmiş bir kimseyi, gelecek kuşaklara tarih  boyunca anımsatmak için yapılan ya da dikilen, göze çarpacak büyüklükte,  simge niteliğinde yapı, yontu, gömüt, sütun ya da benzeri bir yapıtlara ANIT diyoruz, adına anıt dikilen kişiyi göstermek için de yanına heykelini dikiyoruz.  Yani anıtlar ve heykeller mabed değil, tapınak değil, arapların tabiri put da değil..! Tarihsel kişiliğe ve olaya, saygıdan ibaret bir eser...İslam a bunu putperestlik diye pompalayan müslüman arkadaşlara da sorayım. Allah aşkına lillah aşkına. Dünyanın hangi islam ülkesinde resim ve heykel ve anıt yok ? Tarih, hangi din de red edilmiş ?
Türkiye de, iki sarhoştan başlayan ve taş adamla devam ettirilen bir ATATÜRK düşmanlığı, alttan alttan öyle yayıldı ki, şimdilik LENİN’in SADDAM’ın heykelleri gibi bu anıtları traktörlerle, kepçelerle, balyoz v.s ile yıkmıyoruz da, bir bahane bulup anıta bakım yapacak ya da yerini değiştirecek gibi yapıp, o anıtı ve heykeli yok ediyoruz ! Türkiye de pekçok yerde bunu yapan idarecileri gördük. Sayılarının az olması, bunun ileride SADDAM cinnetine dönüşmeyeceğini göstermez ! Bu cinnet için, sırada bekleyen çok kişi tanıyorum çünkü !  
BALIKESİR deki işaret de, bir kripto düşmanlığın işaretidir. Çamlıkta bulunan bu güzel ve anlamlı anıttan heykelin, 21 Eylül 2018 gecesi gizliden sökülüp, heykelin depoya alınmasındaki gaye nedir ? Biliyoruz ki bu tür yerler oranın halkına aittir. Yani orası ne valiliğin malı, ne anıtlar kurulunun sermayesi, ne de Belediyenin malıdır. Halka hiç bir açıklama yapılmadan, hiç kusuru bulunmayan anıtın ortadan kaldırılması ne demektir ? 
ÇAMLIKTAKİ bu anıt ve Başbuğ ATATÜRK’e ait heykel niçin kaldırılmıştır ?
Ben nedenini açıklayayım...Bu anıt olayı vukuu bulmadan önce, Balıkesirdeki arkadaşım Ahmet YAYLA bu anıtı ve oğlunu sosyal medyada paylaşmıştı da, ben de kendisinden zaman geçince bu fotoğrafı özel istedim çünkü anıtın yazısı irdelenmeye değer bir Atatürk vecizesi idi. Ben bu vecizeyi açıklayan bir makale yazmayı düşünürken bu olay başımıza geldi ve Heykel depoya kaldırıldı. Kim tarafından ? AKP li Büyükşehir Belediyesi tarafından veya AKP li 6 Eylül Belediyesinin işçileri tarafından ! 
BALIKESİR in, ayıbının belgesidir bu fotoğraf ! Depoda ATATÜRK !
Kaldırılma nedeni sadece ATATÜRK Anıt ve heykeli olması değildi elbet...Kaldırılmasının nedeni, heykele ve anıta anlam katan ;  “ Bu memleket tarihte Türk’tü. Bugün Türk’tür ve ebediyyen Türk olarak yaşayacaktır ! “ sözleriydi.  Muhtemelen bu sözlerin hergün birileri tarafından okunmasından rahatsız olan, aslında Türk olmayıp sabetayist veya devşirme veya kimliğini bilmeyen siyasetçilerin, idarecilerin yakınmalarıydı. Öyle ya, belki de onlara göre, AKP li bir Belediye şehrinde bu sözler sergilenmemeliydi.

7 şubat 1923 Zağnospaşa Camii avlumuz...
Rahatsız olanların, niçin rahatsız olduklarını anlıyorum ne yalan. Düşünsenize, 15 mayısta yunan izmire çıkmış, 16-17 mayıs Balıkesir e yaklaşmış ve hatta kısmen girmiş. 18 Mayıs gecesi Balıkesir in 41 yiğidi Alacamescidde istiklal mücadelesinin kararını alıp sabahında mücadeleye başlamış iseler de, takdir edersiniz ki o yiğitlere katılmayan Yunanlılara hoş geldiniz diyerek evlerini açan insanlarımız da, ne yalan vardı. Benim babam 1912 doğumluydu, 7 yaşında Sultançayırdaki evimizin porta kapılarına yunan askerlerinin devriye atarken rahat gezinmeleri için gaz fenerleri gaz lambalarını portalara astıklarını söylerdi...Bunu silah zoruyla yaptıklarını da tabii... Şimdi bu misafirperver evlerden, aylar sonra yükselen viyak seslerinin, bugüne getirdiği torunları da, tohumları da, bizim hemşehrimizdi ne yalan, onları dövmedik valla, onlara sövmedik hatta....Ama biz de fazla hüsniniyet gösterip, onları başımıza getirdik, idarecilerimiz yaptık ki, Balıkesirliler bu bakımdan da kendini sorgulamalı derim ! 
En basitinden, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlarımız diye bir site var, girin görürsünüz.    http://www.balikesir.bel.tr/kurumsal/baskanlarimiz 
BALIKESİR B.ŞEHRİNİN ihaneti demeyeceğim çünkü ; ne zamandan beridir bu  BAŞKANLAR, internet ortamında sergileniyor, bilmiyorum. Veya Belediye binasında da durum aynı mı, onu da bilmiyorum !  Balıkesir Belediye Başkanlarının sergisine, 1922 yılından başlanmış, ilk başkanımız  1922-25 Hayrettin KARAN görülüyor. Amma velakin ; Balıkesir Karesideki Alaca Mescid de, Kuvva-yi Milliyenin kurulduğu 18  Mayıs 1919 da ki, BALIKESİR Belediye Başkanı ;  Keçecizade Mehmet Emin bey, bu tabloda  neden yok ? Onun da öncesi vardır da...en azından Kuvva-yi Milliye  kurduran ve kuran ve ilk katılan, Belediye Reisi olarak katılan Mehmet Emin Bey den, niçin başlanmamış ? O’nun RESMİ ve HATIRATI neden yok ? Balıkesir’in ilk Belediye kuruluşu, Osmanlı döneminde 1864 yılında başlamış ve ilk reis GİRİTLİOĞLU ALİ BEY’dir beyler...ALİ bey nerdedir ? Kendi kafanıza göre mi, başkanlık pörtföyü hazırlayacaksınız yoksa ?  
Belediyeci birisi, eski Belediye başkanı İsmail OK da dahil, Balıkesirli birileri bu  soruyu cevaplandırabilir ! Kuvva niçin gizlendi arkadaş ? Keçecizade Mehmet Emin bey Belediyemizin neresinde var ? Alaca Mescid bile  yıllarca (1995’e kadar) gizlendi de... Alaca Mescidi medyanın gündemine, Nevzat IŞIKTAŞ arkadaşımla ben, tekrar ve ısrarla sokmak durumunda kaldık. Haaa faydası oldu mu ? Alaca Mescid ile ilgili yazılarımız okundu ve oraya ait fotoğraflarımız görüldü de...Birkaç siyasimiz, Alaca MESCİD e giderek, bir iki toplantı yaptı ne yalan !  ALACA MESCİD’in 18 Mayısını öğreneceğiz…ALACA MESCİD’in 41 kahramanını öğreneceğiz beyler ! 18 Mayıs gecesi orada toplanan yaklaşık 700 Balıkesir’liyi de öğrenemesek de, rahmetle ve minnetle anacağız beyler !
19 Mayıs ı anlamak istiyorsak, 18 Mayısı... bileceğiz beyler..!
Bu eyleme karşı, demokratik hakkını kullanıp eylem yapmayan, bunu mahkemelere taşımayan Balıkesirliler, ordaki siyasi partiler ve STK lar...büyük vebal altındasınız. Birkaç cılız kınama beyanları ile, bu dehşetli olay giderilemez ! Yarın utanacanağınız bu uykudan lütfen uyanın ve ATATÜRK’e sahip çıkın !
BU HESAPTIR... SORULACAK BEYLER ! Derken, Ozan Arif’i anmadan, hatırlamadan olmaz. Ozanımız hasta...Ona da Tanrıdan şifa diliyorum burdan.
( Hainlerin yaptığı yanlarına kalır mı ?/ ihanetin affı olmaz sizi millet salar mı?/  Vatan vatan şehitler toprağı seni toprak alır mı ?/  Boynuna urgan dolayın boynuna urgan dolayın sağlam olsun ipekten../  Bu hesaptır sorulacak,  Apo (.........) denen köpekten !)  
Balıkesir’ deki, Çamlık Tepesinden kaldırılan bu heykelimiz eğer oraya konulmazsa... hatta orası peyzaj bakım yapılarak, güzelleştirilerek konulmazsa... biliniz ki ; APO dan hesap sormaya yemin etmiş Türk ler, Ötükenler...Tanrı dağından gelip Karesi olanlar, Atasının heykeline tecavüz edeni de... asla af etmeyecektir ! 
Balıkesir’li olarak, beni utandıran bu görüntüden ve eylemden sorumlu olanları, men ediyor ve onların hepsini, özür dilemeye veya ; mantıklı bir açıklama yapmaya davet ediyorum. Kuvva-yi Milliyeyi, yeniden kurdurmayın bu millete ! Açıklamanızda, o anıtın mimari ve peyzajı üzerinde projeler yaptırdık, yeni proje ile o anıt, eskisinden daha görkemli olacak diyecekseniz... amenna ! Demeyecekseniz...vallahi hiç kusura bakmayın arkadaş,  bu işin ah ı vah ı olmaz, bu hesap sizlerden sorulacaktır beyler ! 

Çanakkaleye gidip dönmeyen Balıkesir Necati Eğitim nesli olarak, soruyorum... Zağnos Paşa Camiinde ATATÜRK’ün hutbesini dinleyenin, Alaca Mescid de Kuvva olmuş neslin torunu olarak soruyorum... Kim kaldırdı ? Niçin kaldırdı ? Rahatsız olan kim ?  Yerine koyun ATAM’ı... ÖTÜKEN soracaktır, ÖTÜKEN BİRLİĞİ koyacaktır yoksa...ama yine bu hesap, hesaptır, Balıkesirlilerce sorulacak, sorulacaktır beyler !   “ Bu memleket tarihte Türk’tü. (var mı itirazı olan) Bugün Türk’tür ( var mı itirazı olann) ve ebediyyen Türk olarak yaşayacaktır ! (peki buna var mı itiraz)  “    

TTK. RAMAZAN NARİN·24 EYLÜL 2018 PAZARTESİ- 25.09.2018   NOGAYTÜRK