Basiretli Olun ! ve YA TAHAMMÜL !

BASİRETLİ O L U N ! ve YA TAHAMMÜL !  

D E P R E M  le geri döndüm ! Öncelikle, 85 milyonu derinden yaralayan K.MARAS Depremi dolayısıyle hayatını kaybeden, yaralanan, mağdur olan bütün vatandaşlarımıza ve TÜRKİYE’ye geçmiş olsun... Bir ve beraberiz, YALNIZ DEĞİLSİNİZ !

Bir, sözde arkadaşım gözüküp sayfamda yer alan puştluk severin, puşti  şikayetiyle BİR AY cezalıydim ve paylaşım - yorum - beğen gibi eylemlerden uzak kaldım.  Bu 1 ay içinde neler olmadı ki...Yetmedi, tarihin en acı veren depremini de yaşadık. Ömür dediğimiz şeyin, ne kadar kısa, ve ne kadar birtakım tesadüflere bağlı olduğunu da...depremle, yeniden  anlamış olduk!

Literatüre K.MARAS DEPREMİ olarak girecek olsa da, deprem sayesinde, medya ve teknoloji ile, bu felakette nelerin yapılıp, nelerin yapılmadığını, eksik kalıp yapılmadığını da, acıları da, mucizeleri de izleyerek şahit olduk. 1999 Depreminde, o zamanki ANASOL-M Hükümetine en acımasız eleştirileri yöneltenlerin, bugün depremde yönetime ve idareye yapılan eleştirilere, tahammül edemediğine de şimdi şahit oluyoruz. Eksikleri dile getirenlerin, eleştirenlerin karşılaştığı yasa ; “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu” Ya tahammül ! 

Öyle ya ;  KIZILAY dediğimiz TC Devlet ve Türk Milletinin Kurumu Somali de, Idlip te, Afşin de, Nijerya da izliyorduk, Maraş Depreminde, neredeyse yok oldu...? Ne elemanlarini, ne gönüllülerini, ne çadırlarını, ne seyyar hastanelerini, ne seyyar mutfaklarını, ne seyyar tuvaletlerini, ve diğer hizmetlerini... sahada, en azından zamanında göremedik. Depoları boşmuş! ? Kara gün dostu diye bildiğimiz KIZILAY’ın Görev ve yetkileri, AFAD a devredilmişmiş !

KIZILAY, Amerika'daki TURGEV e bile, milyon dolarları bağışlayan bir kurumdu değil mi? Kasası boş, deposu boş, kadroları boş muş sanki!  Kızılay önder olup baş’ı çekemeyince, organizasyonu sağlamayınca... Madenciler, sivil kurtarma ekipleri, gönüllüler de, görüldüğü gibi tam organize edilemedi. Hepsi sınıfta kaldı. Aracı olmayan Bandırma 911 in müdahaleye gidişi de, oradaki imkansız ve ekipmansiz gayreti de, hepimize ders ve örnek oldu.

1999 Depreminde, basın-medya, internet ve iletişim sınıfta kalmıştı.  Sınıfta kalmıştı telsim-türkcell-telecom cep telefon operatörleri... Bu aksaklıklar giderilmiş sanıyorduk.  23 senedir yatmış olmalılar ki; yine daha kötü sınıfta kaldılar. Yetmedi... sosyal medya da yavaşlatma ve engelleme yasakları getirildi. 2023 te İLETİŞİM de de sınıfta kaldık.  1999 depreminin yaraları hala tam sarılamamış iken, 1999 depremzedeleri halen, bazı yerlerdeki çadır ve konteynerlerden çıkarılamamışken... 2023, çok büyük K.MARAŞ Depremini yaşadık ! 10 vilayeti, 23 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen bu depremin yaraları, gelecek 25 sene içinde sarılabilinir mi ?  

Deprem bölgemizde, 6.000 enkaz varlığından söz edilse de, orda yaşayanların feryatlarına göre enkazların sayısı, 20.000 e kadar çıkabilir de deniliyor.  Hava şartları ne kadar olumsuz olursa olsun, gönüllü arama-kurtarma ekiplerinin, ekipmanları ile, ordumuzun askerleri ile... bu enkazlarda önce sağ kalanları tahliye etmelerini bekliyorduk değil mi ? Beklediğimiz olmadı, çünkü hazırlıksızdık ! 

Enkaz sayısını 6.000 varsaysak bile, her enkazın başında arama kurtarma ekipmanları ve ekiplerini göremedik ! Çünkü, yeterli değildik. Yeterli değilmişiz !  Ordumuzun, devlet kurumlarımızın da, AFAD diye kurduğumuz kurumun da... görevlendirilmesi ve organizasyonunda ise, büyük problem yaşadığımız ortada. Organize olamadık !  Sıfırın altında ki bir havada, enkaz altında kalanlar da, enkaz üstünde olanlar da, adeta sıfırı tukettiler! 4. Güne geldik ve enkazlardan gelen sesler kesildi !

Depremin 4. günündeyiz ve halen bazı enkazlarda arama-kurtarma faaliyetleri eksikse, enkazda kalanların sayısı yüzbinlerle ifade edilebiliyorsa, sokakta kalanlarin araçlarında benzin-mazot yoksa, insanların büyük kesimi aç ve susuz ve ilaçsız ve barınaksız ise, enkazlar ve marketler yagmalaniyorsa, çadırlar eksik, ısınma-ilac -açlık sorunları halen cozulememisse... dünyadan, tum yurttan, Bandirma’dan giden yardim tirlari (20 Tır ı geçtiği görülüyor...), gereği gibi gercek ihtiyaç sahiplerine dagitilamamissa...bekletiliyorsalar ve dağıtımdaki aksaklıklar giderilemiyor ise ; sınıfta kalanlar vardır efendim. Hepimiz, depreme hazırlıksız yakalandık ve sınıfta kaldık !

DOLMUŞTA... 

Bugün, toplutasima dolmuşta bu konuları ve eksik kaldığımız için yüreğimin yandığını ifade ettim yanımdakine de, arkamda oturan biri (Maraşlıymıs) ; ‘siyaset yapma, devlet gerekeni yapti ve yapiyor...SEN ne yaptın?’  Demez mi ?

Dedim ;  BAK arkadaş, ben senin sehrindekılerın acısını hissettiğimi söylüyorum, sen adeta DEPREMDE GEREKENLERİN YAPILDIĞINA kani olarak, mutlu ve gururlu olduğunu söylüyorsun! Siyasetse, siyasetin babasını... sen yapıyorsun arkadaş !

Bir şey yapmamış ve yapamamış olmak ta suçmuş ! Oysa ben, 1999 Depreminde, o zamanki Bandırma Kaymakaminin ve Sivil Savunma Müdürlüğünün isteği ve organizasyonu ile;  Bobcat Kepçemi ve operatörünü, Pejo Midibüsümü, bir posta elemanimi (7-8 kisi) Gölcük e gönderdim. Gölcük Depreminde evini kaybetmis bir aileye de, o tarihte boş olan eşyalı dubleks evimi  v.d,  bilabedel verdim arkadaş. Benim gibi, imkanı olanlar ekip ve ekipmanları olanlar ellerindeki bütün imkanlarını depreme kanalize ettiler ve adeta seferberlik oldu.

Bu depremde, pek bir şey yapamadım da, bu şekilde bir organizasyona da... şahit olmadım.

Yıl 2023... Maras felaketinde, Bandırma Sivil Savunma Müdürlüğü ve Bandırma Kaymakamlığı ne tür yardim-dayanisma organizasyonları yaptılar,  yapıyorlar bilmiyorum. Hatta, 81 ilin ve ilçelerinin yöneticileri ve Sivil Savunma Müdürlükleri ne yaptı ? Bilmiyorum. 1999 Deprem sonrasında,  depremde kullanılabilecek bütün iş makineleri, vinc, grayder ve ekip ve ekipmanlarımızı devlet kayıtlarına vermiştik! Ticaret-Sanayi Odaları, Valilik ve Kaymakamliklar, Sivil Savunma Müdürlükleri... v.d... bunlari biraktik bu kayitları, bu envanterler 2023 te neredeler, ne yaptılar, ve yapamadıkları neler? Seferberlik şartları neden olusturulmadi, bilmiyorum. AFAD ın elinde, sivil kişi ve şirketlerde bulunan vinç-kepçe-grayder gibi kayıtlar ve envanter var mı ? Ticaret Odaları neler yaptılar acaba ?

Felaket bölgelerine giden araçların, çöken yollar veya tıkanan yollar nedeniyle ihtiyaç sahiplerine ulaşamayınca beklediklerini görünce , ister istemez Karayollari Müdürlüğü v.d yol trafik sorumluları nerde kaldilar diye, sormak durumunda kaldık mı? Kaldık. Oysa Karayolları bu durumlarda acil plan uygulayıp o bölgedeki yol tamiratlarına, anında girişmesi gerekmiyor muydu ? Türkiye’nin her tarafından gider giyim-gıda ve ihtiyaç tırlarının, deprem bölgesinde şehir girişlerinde kmlerce kuyruk olup beklemeleri, o malzemelerin ihtiyaç sahiplerine zamanında ulaşamaması içimizi acıtmadı mı ?

DEPREM ile ilgili endişem sadece, enkaz altındakilerin kurtarılamayarak hayatlarini kaybetmesi ve bilançonun artmasından başka birsey değildir.  Bizler vatandaşız... Felaketlerdeki ilgili kurumların siyasi kimlikleri, felaket bölgesindeki ve yardımcı olacak Belediyelerin de, hangi partilere ait olup olmadıkları... bizi ilgilendirmez. Milli Felaketlerde aradığımız tek şey, milli birlik ve beraberliktir.  AKIL dır, izan dır, basirettir... LÜTFEN A K I L L I   ve  LÜTFEN BASİRETLİ O L U N !

09/02/2023 RAMAZAN NARİN /NOGAYTÜRK