Bandırmalılar Diyarbakır Türküsünü Coşkuyla Alkışladı

BUGÜN;TÜRKÜ ŞÖLENİNDEYDİM..

Bandırma Kent Konseyi'nin (hani benim, zaman zaman yerindelik taşıyan faaliyeti yok ! diye  eleştirdiğim konsey :)  ), Barış Manço Kültür Merkezindeki,  HALK MÜZİĞİ KOROSU'na ait konser biletliydi, " cüzi de olsa 10.00TL) "  gittim. Ön sırada, Basın mensuplarını ve  protokolden kimseyi göremeyince, BANDIRMA GERÇEK GAZETESİ yazarlarından biri olarak, basınız ya nasılsa... diyerek ön sıraya gittim...Ama bir görevli geldi uyardı ; Manyas Belediye Başkanı oturacakmış, benim oturmak istediğim yerde...Ben de, görevlinin ikazı ve önermesiyle BALKON a çıktım. Alt salon ve balkon hınça hınç doluydu. Protokolde, Kent Konseyinin Başkanı, sekreteri,  Kaymakam, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, kent konseyinin yürütmesindekiler, kent konseyinin delegasyonu gibiler olmasa da..! Konsere alaka ve Bandırmalıların ilgisi güzeldi !
Tam saymadım ama ;  saz ekibi ve koro (40) kişi civarındaydı.
Dinleyiciler için de öyle olduğunu sanıyorum, benim için bir türkü gecesi ve türkü ziyafeti oldu... Emeği geçenlere, koroya, saz ekibine ve solistlere...YARİM SENDEN AYRILALI  (Erzincan Türküsü ) diyerek, sazıyla ve sesiyle geceye renk katan görme özürlü Erdal DUMRUL’a, ve diğer solistlerimizin tümüne, bu geceyi bize sundukları için, teşekkür ediyorum. Profesyonelleri aratmadılar...
Türk’ün sesi Türküler şahaneydi, sahne olağanüstüydü, salon mükemmeldi...!
AMA ; GEL DE ELEŞTİRME !
Kültür Merkezinin kapısından girerken, görevlilerden biri takılmıştı bana ; 
- aman abi... kent konseyinin diye bu geceyi de karıştırmazsın değil mi ? :)
Yahu, niye karıştırayım ? Ben mikser miyim, uysalım dedim... Ben bu gece, kendime türkü ziyafeti çekmeye geldim...Ve şölende, öyle de yaptım. Yarın da 10 Ocak Gazeteciler günü mesela, önceki CHP li Belediye Başkanımız Sedat PEKEL böylesi günlerde beni de çağırırdı da, yarınki GAZETECİLER GÜNÜNE işbu CHP li aslan sosyal demokrat Dursun MİRZA tarafından, geçen sene olduğu gibi çağrılmayacağımı biliyorum mesela... Körler sağırlar birbirini ağırlasa da, ben bakarkör olup, yine uysallığımı devam ettirecem ! 
Konser de ; Kent Konseyinin delegasyonunda bir başkan olsam da, basın mensubu olsam da, ön sırada oturtulmadığım için, itiraz etmedim...yine gayet uysaldım... :)
Konser aralığında, kendisini Kent Konseyinin yürütme kurulu üyesi diye takdim eden, sayın GÖKHAN ORHAN sahneye çıkarak, şef M.Tolga ERDAL'a çiçek verdi. Ve dinleyicilere Konsey Başkanının ‘Şerafettin ENGÜDAR’  (ima ile de Belediye Başkanının) neden orda olmadıklarına, ŞEHİR DIŞINDALAR, KATILAMADILAR ! babında, özre mütedair izahat yaptı. Ama yaptığı izahat bir özür ise, özrü kabahatından büyük oldu ve sayın yürütme kurulu üyesi, maalesef ve bence... YALAN SÖYLEDİ !
Yalan deyince kızıyorlar, sert söylem diyorlar. Yalan-ı geri alıyorum. Yürütme Kurulunun izahatı, GERÇEĞİ YANSITMIYORDU ! diyeyim o zaman...Sanırım oturmuştur şimdi...
Çünkü, aynı saatlerde sayın Belediye Başkanımızın ( Dursun MİRZA) GRAND ASYA Otelinde, sayın Emine CANBAZ ile, NİŞANLANMA TÖRENİ vardı da, ondan kimse gelemedi...Ve Kent Konseyi Başkanı Şerafettin ENGÜDAR başta, normal olarak protokol ve ilgililerin hepsi, bence o törendeydi...
Ve o töreni, açıklama yapılan salondaki sadece ben değil, salondakilerin hepsi de biliyordu. Çünkü sosyal medyada, günlerdir bu tören yayınlanıyordu ve konser saatlerinde bile törenle ilgili paylaşımlar, devam ediyordu.  Ve iletişim çağındayız beyler !  Herkesin elinde artık akıllı telefon var ve sosyal medya artık, anlık takip ediliyor... Yani, yalana hacet yok !
Bu yüzden, sayın Bandırma Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Gökhan ORHAN'ın lütfen gelip yaptığı açıklama, keşke doğru olsaydı ve selamlarını iletseydi Başkanların, bence daha doğru ve yerinde olurdu. Oradaki dinleyicileri, (ben de dahil) saf yerine koymasına gerek yoktu...
Bir Kent Konseyinin, Başkanı sıfatını taşıyan birinin de, Belediye başkanının nişanına katılması normaldi ama buraya katılmaması ve yanlış bilgi göndermesi, bana göre ANORMALDİ...Yakışmadı ! İki etkinlik arasındaki mesafe 5 dakikaydı. Konsere gelir, iki dakika görünür, 3. dakika nişan törenine yine gidebilirdi. Kendi etkinliğine gösterdiği bu saygısızlık, benim için de ister istemez eleştirisi konusu oldu...Yakınlarda seçim olsaydı, biliyorum ki hepsi böylesi kalabalıklara asla itibarsızlık yapamazlardı. Dua etsinler, bugünlerde seçimler falan yok...Nasılsa balık hafızalıyız ve bunu da unuturuz !

VE ; GEL DE... ŞU TESPİTİ DE YAPMA !

Ben, Urfa Ceylanpınar Lisesinde EDEBİYAT Öğretmeni olarak çalışmıştım da, o yöredeki seslerin hep YANIK YANIK seda vermelerine, o yıllarda da şaşırmıştım. Kürt, Arap, Zaza v.d...Oralarda, öğrencilerimin türkü seslendirmelerini de hep takdirle ve ilgiyle izlemiştim. Hatta İSOT çok yedikleri için sesleri böylesine yanık çıkıyor derdim !  Urfalı İbrahim TATLISES'in PKK ya yardım ettiği söylentilerine rağmen, batıda da  TATLISES in çok prim yaptığını, hepimiz hatırlıyoruz değil mi ? O’na, ne paralar kazandırdık !
Bu konserde de, dikkatimi şu çekti ; Koro ve solist bir Diyarbakır Türküsünü seslendiriyordu yanık sesle ve kürtçe ağızla... ve salon neredeyse yıkılıyordu çoşkudan. Gecenin en beğenilen türküsü, DİYARBAKIR TÜRKÜSÜ oldu belki de...
Oysa salonda kürt vardıysa da, bence çok azınlıktı... Yani çoşku gösterenler, alkıştan kırılanlar, aslında bizim Türklerdi ! Bizim Bandırmalılardı !
Orda hemen şu aklıma geldi ; Diyarbakır’da olsaydı bu etkinlik. Ve orada bir BALIKESİR Türküsü çalınsaydı... Acaba Diyarbakırlılar bizim burda gösterdiğimiz çoşkuyu ve alkışı, BALIKESİR TÜRKÜSÜNE gösterirler miydi ?
Ve oysa ; birkaç aydır DİYARBAKIR bir kalkışmanın adresi ve oradan her gün bu tarafa, asker-polis cenazelerimiz geliyor değil mi ?
Ve olayı bir de, bu yönden düşünün ! Balıkesir’den Diyarbakır’a, velev ki  kürt cenazelerinin gittiği bir dönemde bu türkü etkinliği Diyarbakır’da yapılıyor ve Diyarbakır’lılar AYVA ÇİÇEK AÇMIŞ YAZ MI GELECEK Balıkesir türküsünde... çoşkuya boğuluyorlar ! Sizce olur mu öyle şey ? Veya bir BALIKESİRLİ sanatçıyı, zengin ederler mi orada yaşayanlar ?
Diyarbakırlı ve Bandırma’lılar arasındaki fark bu ! BATI ile DOĞU arasındaki fark da bu !  FARKINDALIK TA bu maalesef !
TÜRKÜLER TÜRKÜ SÖYLER TÜRKÜLER....VE TÜRKÜ BENİM, VE BEN TÜRKÜYÜM BEYLER... VE TÜRKÜ SİZSİNİZ ! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

Yeni Türkü şölenlerinde, buluşmak üzere...

 09.01.2016   NOGAYTÜRK