Bandırma Son Kurşun Anıtı

BANDIRMA SON KURŞUN ANITI


BANDIRMA, yıllardan beri kendisinin sosyal kültürel ve tarihi önemini ortaya çıkaracak projelere imza atamamış bir kent!

1972 yılında, dönemin Bandırma Belediye Başkanı Hasan SUR döneminde, Prof. Dr. Gündüz ÖZDEŞ in projelendirdiği bir projeyi, Bandırma AYYILDIZTEPE ANIT YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ adı altındaki bir dernek ile, birlikte yürütmüşler ve şimdiki son kurşun anıtının bulunduğu 8 çatılı tüfek oraya monte edilmiş, yıl 1974....
Hasan SUR, 3 dönem Belediye Başkanlığı yapmıştı da, arkasından gelen Belediye Başkanları bu anıt projesine dokunmamışlar nedense ve o tarihte yapılan projenin görselini, bugün izlemek durumunda kaldık.
BANDIRMA da, Son Kurşun diye kurulan platform, PLATFORM ÜYELERİ; Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bandırma Şube Başkanı Ecevit Karakoyun, ADD Şube Başkanı Serdar Polat, Kent Konseyi Başkanı Dr.Murat Ergöz, Belediye Meclis üyesi ve BAÇED Başkanı Harun Algül ile kentimiz basını adına gazeteci Ekrem Alkay....Bandırma da yayınlanan, benim de bir süre yazarlığını yaptığım SON KURŞUN GAZETESİ adına Engin ARICAN da, bu platformun biyerlerinde tabii...Bandırma'nın ana gündeminin 1/100.000 Plan ölçeğinde ATIK KİMYA AĞIR METAL OSB si olması gerekirken, sanırım birileri, GÜNDEMİ değiştirelim istemişler.
Platformda bulunan Şehir Plancısı Harun ALGÜL, aynı zamanda MHP Belediye Meclis Üyesi...Belediye Başkan Yardımcısı OZAN ONUR da, toplantıda... Platformun KATKI sponsorları da var. Belediye Başkanı Tolga TOSUN, Başkan Yardımcısı Metin OK, Ziraat Odası Başkanı Süleyman DÖNMEZ, Proje Mimarı Gündüz ÖZDEŞ'in oğlu Kemal ÖZDEŞ ve Gazeteci Engin ARICAN....
Toplantı;  Belediyenin yeni toplantı odasında yapılıyor. Toplantı  bir basın açıklaması veya basın toplantısı şeklinde lanse edilmiş. Basın açıklaması olsa, Belediye veya Platform, imzalı ve yazılı bir metini basına verirdi, vermediğine göre "Basın Açıklaması" değil.
Basından ben de dahil, birkaç gazeteci arkadaşım; Ali Osman ATA, Engin ARICAN, Ekrem ALKAY söz alıp fikir beyan ettiler de, doğru dürüst soru olmadı, çünkü soruyu cevaplandıracak bir yetki-li, zeminde yoktu.
Engin ARICAN, 17 Eylül tarihinin son kurşun tarihi olmadığını, Erdek in 18 Eylülünün de bu projeye dahil edilmesini söyledi de, ben de Erdek ile Bandırma nın ortaklaşa hiç bir pojede olmadığını olamayacağını, söyledim elmecbur. Yok ki geçmişte bunun örneği ! 
Ve iş oraya kalırsa BANDIRMA VAPURU nun da bir efsane olduğunu ve bizimle ilgili bulunmadığını, o zaman o siyasi nedenlerle gündeme getirilen vapur söylemlerinden de, vaz geçmemiz gerektiğini söyledim. Gerçi o vapur da artık "eteket" isteyenlerin söylencesi olmaktan, maketten öteye hiç gitmedi de...
Güney Marmara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Osman ATA, kurtuluş günlerindeki müfrezelerden bazı isimleri sayınca, Başkan Yardımcısı Ozan ONUR...Onları katarsak, onlar Çerkes ETEM in adamları bu iş olmaz dedi de...Ben de, Çerkes ETEM hain değildir ve Bandırma Kurtuluşu'nun en önemli isimlerindendir, neden korkuyorsunuz ? Neden sahip çıkamıyorsunuz diye karşı çıktım. Tamam başımızda resmi tarih kılıcı var da kimse dokunamıyor böyle gidiyor. Yani toplantı, gereksiz tartışma ve konuşmalarla sürdürüldü.
Ve bu toplantının niçin yapıldığını da, sonucunu da ; kimse açıklayamadı. 
Toplantı, reklam arayanların, etiket arayanların beyhude çabası, TOPU belediyenin üstüne atarak nemalanma  gibi geldi bana.
Ben, toplantının anlam kazanması için, sayın Belediye Başkanının, bir "ÇALIŞMA KOMİTESİ" tertip edip, onların ilk görevlerini yapması istenebilir dedim. Öyle ya, projeye destek verecek bir özel sektör,  tüzel kişiliği olmayan kime, ne yardımı verebilecek veya Devlet kurumu, kime muhatap olacak ?
Ama bu komisyon kurulmadan, toplantı sonlandırıldı?

 Ben, bu şekilde sonlanan bu toplantıdan ne çıktı diye düşündüm. Ortada bir yumurta var, civciv çıkacak, kuş çıkacak diyebilirim ancak...Eğer yumurta için, sıcak yuva kurululursa o da...Kurulmazsa, 1972 den beri nasıl atıl kalmışsa bu proje, gene tozlu raflarda yerini alacak demektir.
Sayın Belediye Başkan ve Yardımcısı ve Meclis üyesi arkadaşlar...Çalışma komitesi kurun çalışma komitesi ve gelecek meclis toplantısının ilk gündem maddesi olarak bu konuyu görüşün. 
Öyle ya...Nasılsa Belediyenin fon Kasasında, biraz paramız da varmış . İyi güzel.  Belediyenin ünlü, anlı şanlı maaşlı, bi'ton mimarları da var, görevlendirin onları, onlarda bu anıt projesini, güncelleyiversinler.
Neticede, SON KURŞUN yakar top gibiydi, herkes birbirinin üzerine attı da..  TOP şimdi nerede vallahi bende anlamadım  bilmiyorum. Gelecek Belediye Meclisi gündeminde buna ait bir madde olmazsa, topu belediyeye attık diyenler de yanılacaklar, çünkü topu Bandırma Körfezinde, denizin dibinde bi yerlerde DALGIÇLARLA, DALÇIKLARLA aramamız gerekebilecek !

Sözde Solcu arkadaşlara dedim orda... Seviyorsunuz böyle "tabela"lı işleri...Ama ciddi bir şey de, hepiniz arazisiniz !

  RAMAZAN NARİN/BANDIRMA/ 11/12/2020