Bandırma Milletvekilini İstiyor ! Fatma Sibel Karabacakoğlu

BANDIRMA,  MİLLETVEKİLİNİ  İSTİYOR !  Fatma Sibel Salı Karabacakoğlu... 

Bandırma ; bugün CHP den Milletvekili Aday adaylığını açıklayan Fatma Sibel Salı KARABACAKOĞLU’nun, görkemli bir etkinliğini yaşadı... Fatma Sibel öğretmen, çoşkulu bir kalabalığın doldurduğu salonda, basının ve siyasilerin de katılımıyla bir basın açıklaması yaptı. ( Basın açıklaması, altta olduğu gibidir.) Açıklamasında Balıkesir’den gelen Aday adayı eski il başkanı Serkan SARI, Aday adayı Selim Panç, Belediye meclis üyeleri, dikkat çekici isimlerdi... Adeta ; CHP Balıkesir listesinde Serkan SARI 1. Sıra, Fatma SİBEL SALI 2. Sıra gibiydiler...  

Böylece ;  

Bandırma CHP den, Balıkesir CHP milletvekili Aday adaylıklarını açıklayanların sayısı, 11’e ulaştı.  

1-Mehmet TÜM. 2-Oğulcan KOÇAK. 3-Selim PANÇ. 4-Fatma Sibel Salı KARABACAKOĞLU.5-Hazal SARAÇOĞLU. 6-Taylan ENGİN. 7- Aslıhan ALACA. 8- Nalan Pembe ÇANKAYA. 9- Derbo SAĞIR .10-Asuman KORZAY. 11- Özden CERTEL...

Bandırma dan, tüm partiler itibariyle aday adaylığı için resmi müracaat yapan kişi sayısı, bana ulaşan bilgilere göre 27... Tabii ki, önümüzdeki günlerde bu sayı artabilir. 

9 Milletvekili çıkaracak olan Balıkesirin, merkez hariç, 20 ilçesi daha var.  Önümüzdeki günlerde netleşecek Aday Adayları listesini görünce, şaşıracağımız şey SAYI ve ilgi olacak. Bu dönem, bütün partilerde, özellikle Millet İttifakı partilerinde, aday adaylığı noktasında rekor talep var. 

BANDIRMA nın BALIKESİR için ÖNEMİ ; 

Bandırma, Balıkesir e rağmen İL olmayı hak etmiş ve isteyen, 200 bine yaklaşan nüfusuyla, Balıkesir in en büyük ilçesi.  İl olma konumu itibariyle de, GM Güney Marmara nın siyasi ve nüfus ve sosyal ve ekonomik lideri. Erdek, Manyas, Gönen, Marmara, Susurluk ilçeleri üzerinde de etkili bir kent. Hele, kurulacak OSB dolayısıyle, önümüzdeki 10 yılda nüfusunun 500.000 i aşacağı aşikar olan bir kent. Yani siyaset için önemli bir stratejik nokta.  

Bandırma, siyasi geçmişinde Balıkesir e 3-2-1 milletvekili vermiş, geçmişte BAKANLIK yapan milletvekiline de, sahip bir kent. ( Bkz. Güven KARAHAN-Sağlık Bakanı) 

BALIKESİR’i Büyük Şehir yapan ama Balıkesir Büyük Şehir olduktan sonra da, üvey evlat durumuna ve itilip-kakılan durumuna düşürülmüş ve B.Ş den en az yatırım alan, hatta doğru dürüst hiç yatırım almayan bir kent. Yerel yönetimde Balıkesir’in AKP, Bandırma nın CHP olması bunu getirmişse de, önümüzdeki genel ve yerel seçimlerde, bu denklem bozulacak diye düşünüyorum.  

Bandırma’nın ekonomik varlığı, daha önce var olan Limanından, Havaalanından, Demiryolundan, Karayolundan yani 4 ulaşımın tümünden istifade etmesi etmesi yüzünden oluşmuş. Sanayisi ve ürettiği katmadeğer, hatta ödediği vergiler bakımından Balıkesir dahil, 19 diğer ilçeden daha üstün bir yapı ve konuma sahip. Siyasette de Balıkesir de ağırlığı olan, olması gereken bir kent. 9 milletvekilinden 3 ünün, Bandırma ve Güney Marmaradan olması kaçınılmaz bir gerçeklik.  Bunu yok sayan hiçbir siyasi parti, Bandırma ve Güney Marmara da aradığını asla bulamaz !  

FARKINDALIK ! Diyoruz ya... Bandırmalılar da bu yazdıklarımı biliyorlar ve temsiliyet açısından mutlaka ama mutlaka 9 kişilik listeden 3 kişinin Bandırmalı olması için gayret sarfediyorlar. Ben, gerek Oğulcan KOCAK ın, gerekse Fatma Sibel Salı KARABACAKOĞLU’nun görkemli ve muhteşem ortaya çıkışlarından bunu anlıyorum. Yani ; CHP Genel Merkezi ve Balıkesir CHP İl Teşkilatı bu gerçeği görmezden gelmemeli.  Bandırmayı yok sayan siyasi parti, kendisini de yok saymalıdır !  

Bandırmada bir gazeteci olarak, kişisel taraflarda veya partilerde tarafgir olmak istemiyorum. Neticede partisiz bir hürgeneralim ! Partiler beni etkilemiyor. Bugün adaylık açıklamasına davet edildiğim için gittim ve adayı iyi hazırlanmış-donanımlı ve CHP ne ve Balıkesir’e yakışacak bir aday olarak gördüm. YETERLİLİK diye bir şey aranıyorsa, Fatma Sibel Salı KARABACAKOĞLU siyasi geçmişiyle, hizmete dair heyecanıyla yeterliydi yani. Bandırma yı da, bizi de en iyi temsil hüviyeti vardı. CHP nin, bu kişiliği değerlendirmesi gerekir.  

Fatma Sibel Salı, benim Susurluk ta Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptığım yılda (1977) doğmuş bir kızımız, babası da ( Nazım Salı),  CHP siyasetinde 50 yıldır aralıksız çalışan, çalışkan bir arkadaşımız. Fatma, Siyaset için genç bir yaşta... Benim, siyaseten ona yaptığım uyarıları dikkate aldığı için, görüş alanımda. Aday 9 kişilik Listeye, seçilebilir sırada girmesini ümid ediyorum da, giremese de, artık aktif siyasette Fatma Öğretmenimizi, hep göreceğiz. CHP nin kadın ve genç kontenjanı varsa... neden olmasın !  BANDIRMA MİLLETVEKİLİNİ İSTİYOR !  9/04/2023, YSK’na keslim edilecek listeleri bekliyoruz. 

25/03/2023   /RAMAZAN NARİN/NOGAYTÜRK 

***

FATMA SİBEL KARABACAKOĞLU BASIN AÇIKLAMASI ;  

Basın Açıklamama gösterdiğiniz ilgiden ve katılımdan dolayı şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim. 

Nefret söylemi, din istismarı, etnik istismara dayanan hak ve özgürlüklere düşman, ötekileştirme üzerine kurulu  

      Bir seçim kampanyasının içindeyiz. 

 Ne mutlu ki; bugün güçlü tarihsel kimliği ile uzun süredir memleketin tüm hücrelerine nefes olmuş, farklı toplum kesimlerini ilmek ilmek dokuyarak bir araya getirme başarısını göstermiş Türkiye’nin en köklü siyasi idaresi olan CHP’nin, onun Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçtaroğlu’nun öncülüğü ile başlayan bu tarihsel yürüyüşün bir parçası olarak sizlere seslenmek benim için çok büyük onur ve gurur. 

 Bugün benim için çok anlamlı ve heyecanlı bir gün. 

 Bugün CHP partisine, kendimi en fazla ait hissettiğim bir gün 

Bugün bir cumhuriyet kadınının neler yapabileceğini anlatabileceğim bir gün. 

Bugün beni var eden anneme ve babama olan borcumu bir nebze olsun ödeyebileceğim bir gün. 

Bugün doğup büyüdüğüm bu coğrafyanın büyüklüğü ve büyüsünü tüm Türkiyeye duyurmaya hazır olduğum bir gün. 

   6 Mayıs 1977 tarihinde Susurluk’ta işçi bir babanın ve ev hanımı bir annenin ilk evladı olarak dünyaya geldim. 

 

 • İlk, orta ve lise öğrenimimi Bandırma’da görüp, 

  Yükseköğrenimimi Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamladım. Ardından Sosyoloji lisans programını bitirerek Sosyolog unvanı aldım. Şu an öğrenimime İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi olarak devam etmekteyim. 
   23 yıllık mesleki yaşamım boyunca; 

 • “Eğitim Metodolojisi” 
  “Yeni Öğretim Yaklaşımları” 
  “Eğitim Yönetimi” ve 
  “Okul Müdürlüğü” gibi alanlarda uzmanlaşma ve çalışma imkânları buldum. 
  2007 yılında basılmış olan “ Coğrafya ÖSS Soru Bankası” kitabının yazarıyım. 
  2008 yılından itibaren Bandırma Kavram Anadolu Lisesi Kurucusu ve Okul Müdürlüğü görevini devam ettirmekteyim. 

   SİYASİ GÖREVLER 

*Cumhuriyet Halk Partisi Üyesi 

*Bandırma İl ve İlçe KongreDelegesi  

* Sandık Kurulu Üyesi 

*Öbek Örgütlenme Sorumlusu 

*Seçim Bina Sorumlusu, 

*İl ve İlçe Kongre Delegesi, 

*Kadın Kolları İl delegesi, 

2014 yerel seçimlerinde meclis üyesi olarak seçildim, meclis divan katipliği, inceleme araştırma komisyon üyeliği, Belediyemizin eğitim destek evi koordinatörlüğü görevlerim olurken,2018’de milletvekilliği aday adaylığı başvurum oldu 

2019 yerel seçimlerinde tekrar meclis üyesi olarak seçildim. Chp grup sözcüsü,1.Başkan vekili, eğitim kültür sanat komisyon üyeliği, kadın ve çocuk komisyon üyeliği, tarife komisyon üyesi, deprem ve doğal afet komisyon üyeliği, encümen üyeliği, festival komitesi üyeliğigörevlerimin yanında,Bandırma Belediyesi Zübeyde Hanım gündüz bakım evi ve kreşi,Türkan Saylan gündüz bakımevi ve kreşi, Bandırma Belediyesi eğitim destek evi sorumlusu gibi görevlerimi de onurla yaptım. 

  ETKİN  OLDUĞUM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI 

  * Kız Çocukları Umudumuz Derneği (KIZÇODER) KurucuÜyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı 

 * Kadın DayanışmaDerneği Kurucu Üyesi 

 *Anne Baba Çocuk Eğitimcileri Derneği (ABÇED)Balıkesir Temsilcisi ve Yerel 

Yönetim Birimi Sorumlusu 

 *Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Üyesi           

 *Atatürkçü Düşünce DerneğiÜyesi 

 *İyi ki Varsın Derneği DenetimKurulu Üyesi 

 YEREL 

 * Bandırma Spor KulübüDerneği Üyesi 

*Bandırma Dağcılıkve Arama KurtarmaDer. 

Bandırma Gençlerbirliği Masterler Spor Kulübü Derneği Üyesi 

 • Bandırma Tenis Spor Kulübü DerneğiÜyesi 
 • Bandırma TicaretOdası Üyesi 
 • Bandırma Demokrasi Platformu Bileşeni 
 • Bandırma Emekçi Kadın Platformu Üyesi 
  Evliyim ,Deniz-İnan adında iki çocuğum var. 
  Bugün burada: Ülkemin giderek güçsüzleşmesine 
 • Yargı sisteminin çökmesine 

Her geçen gün eğitimin geriye gitmesine 

Sahip olduklarımızın keyfiyetle satılmasına, 

Sağlık sistemimizin çökmesine, 

Üniversitelerin dağılmasına, 

Kadınlarımızın çektiklerine, 

Ekonomik istikrarsızlığa 

Dur diyebilmek için yıllardır ayrılmaz bir parçası olmaktan gurur duyduğum partim Cumhuriyet Halk Partisinden Genel Seçim 2023 28. Dönem milletvekili aday adayıyım. 

Ülkemizin ve insanlarımızın her  zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu adalet ve özgürlük şiarının, yıllardır emek verdiğim Cumhuriyet Halk Partisi’yle birlikte hayata geçeceğine, “tek adam diktatörlüğünün” ancak halkların geniş birlikteliğiyle son bulacağına kalben inanan birisiyim. 

   Yaşadıklarımızı unutmayacağız 

  Sivas’ı, Ankara garı katliamını  

 Çorlu tren kazasında ölenleri 

Soma’da ölen 301 maden işçisini,  gözaltında  kaybedilenleri, faili meçhulleri, Musa Anteri, Tahir Elçiyi, Uğur Mumcu’yu Gaffar Okan, Sinan Ateş. 

Hepimiz gezideydik Gezi direnişinde yitirdiğimiz canları Berkini, Ali İsmail Korkmaz ve çocuklarını arayan Anneleri, Ensar vakfında tecavüze uğrayan çocukları, Kadın cinayetlerini. Ankara Çubukta Genel Başkanımızı linç etmek isteyenleri ve göz yumanları Asla unutmucaz. 

Slogan 

(GÜN GELECEK,DEVRAN DÖNECEK AKP HALKA HESAP VERECEK) 

Kızılay’ın çadır sattığını unutmadık 

İnsanlar günlerce enkazın altında yardım bekledi 

Ve Bandırma; 

Samsuna giden özgürlük gemisine adını veren istiklal savaşımızın son kurşunun atıldığı Bandırmamızdan bir yolculuğa başlıyoruz. 

Yıllar önce Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bekir Sami Beylerin ve tüm Kuvva-i Milliyeciler özgürlük yürüyüşüne  başladıkları  gibi; şimdi de bizler yani tüm Cumhuriyet Halk Partililer olduğumuz yerden kalktık ve 20 yıldır süren iktidarı, mevcut düzeni değiştirmek için bir başka özgürlük yürüyüşüne başlıyoruz. 

Yürüyüşe başlıyoruz çünkü; özgür bir Türkiye’ye kavuşmak istiyoruz… Ağaçlar, insanlar, hayvanlar, dereler bile özgür değil. 

Başlıyoruz çünkü; adil bir Türkiye’ye kavuşmak istiyoruz… Tek ses, tek renk olsun istiyorlar ya itaat et ya makamı terk et anlayışındalar. Liyakatin yerini itaat aldı. 

Başlıyoruz çünkü; sömürüsüz bir Türkiye’ye kavuşmak istiyoruz… 

Başlıyoruz çünkü; laik, güçlü ve demokratik bir Türkiye’ye kavuşmak istiyoruz.. 

Çünkü; Cumhuriyetimize, geleceğimize sahip çıkmanın en büyük vatan borcu olduğunun bilincindeyiz… 

Milletvekilliği için aday oldum çünkü; 

20 yılda 10 kez eğitim politikası değişti ve hiçbir öğrenci başladığı müfredatla mezun olamadı; 

 • Sınav sistemi değişikliği 
 • Nitelikli niteliksiz okul 
 • Gelecek nesiller açısından korkunç bir durum var çünkü itaat etmenin yükselmek için tek değer kabul edildiği bir toplumda, gençlere iyi eğitim almanın, kişilik sahibi olmanın, özgür ve bağımsız düşünmenin, çalışkanlığın önemini kim nasıl anlatacak. Bazı şeyler olmasa da olur ama eğitim olmazsa olmaz. 
 • Eğitimi değiştirin, dünya değişir. 

Son 20 yılda çocuk gelinler, tacizler, tecavüzler, kadın cinayetleri hiç olmadığı kadar arttı; (14 kat) 45 çocuğumuz  ağzım dilimde varmıyor söylemeye, “bir kereden bir şey olmaz” dediklerini unutmadık. Kadınlarımızın toplumsal ve kültürel baskıya, şiddete, çalışma hakkından yoksun bırakıldığı, kız çocuklarımızın eğitim almaması için ellerinden geleni yaptılar. 

Bağımsız olması, herkesin güvenmesi gereken yargı sistemimiz çöktü, adalete olan güvenimiz, inancımız yok oldu. 

Her zaman doğruyu, yaşananları anlatması gereken basınımız susturuldu, susmayanlar ise türlü türlü iftiralarla hapishanelere gönderildi. 

Sahip olduklarımız tek tek satıldı; Yerli olacak dedikleri sermaye tamamen dışarıya bağımlı hale geldi. 

Etnik, kimlik, inanç üzerinden  politika yaptılar.Dış  politikada ülkemiz giderek itibarsızlaştı. 

Son 20 yıldır süregelen tek adam odaklı iktidarın canım Türkiye’me yaptıkları ortada. 1919’da başlayan özgürlük ve Cumhuriyet yürüyüşünden farkı yok bugünkü yürüşümüzün.  

Cahit Külebi’nin mısralarında söylediği gibi; 

Dedin ki: Bu millet, bu büyük millet 

Yüzyıllar boyu geri kalmış 

Bu yurt, bu güzel yurt, bizim yurdumuz 

Her yanından yaralar almış 

Dedin ki: Bir güzel savaşmalı 

Kurmak için yeniden 

Bilgiyle, inançla, coşkunla 

“Öğün, çalış, güven” 

20 yıllık yarayı sarmak için; Cumhuriyetimizle öğüneceğim geriye giden eğitim sistemimizi yeniden çağdaş eğitim düzeyine getirmek için çalışacağım. 

Elimizden alınan özgürlükleri geri almak için halkımızın en doğru kararı vereceğine güveneceğim… 

Bugüne kadar harcadığım emeğimi, siyaset yapma biçimimi, temsil yeteneğimi, eğitimimi, özetle liyakitimi sizlerin takdirine sunuyor; inancım, umudum ve cesaretim olduğu için bu yola çıkıyorum. Sizlerden bana destek olmanızı istiyorum. 

‘Sizler adına’ ya da ‘size rağmen’ değil, bizzat içinizden biri olarak var olmak amacındayım. Ben, yurttaşlarımın sesiyim. Siz varsanız, ben varım ve sizden söz vermenizi istiyorum. 

Ya hep beraber, ya hiç birimiz! 

Bu yola birlikte çıkacağız, birlikte yüreyeceğiz ve yolun sonunu birlikte göreceğiz. 

Biliyorum ki “Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar; çünkü güneşi kadınlar doğurur.” 

Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altından çıktığım bu onurlu yürüyüşte güzel yurdum Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olması için, çalışacağıma söz veriyorum. Bu aydınlık yürüyüşte sizleri de yanımda görmek istiyorum. 

Bu sefer iş ciddi yoldaşlar sandığa giderken son kez özgür bir birey olma hakkımız için oy kullanacağız. 

Bu sefer insan gibi yaşayabilmek için oy kullanacağız. Bu sefer sadece bir tek adamın iki dudağının arasında bakmamak için oy kullanacağız… 

Bu sefer manda ve himayeyi kabul etmeyen yüreklerin anısına oy kullanacağız… Yıllarca bizi sömürenlerden kurtulmak için oy kullanacağız… 

Bu sefer fikri hür vicdanı hür cumhuriyet için oy kullanacağız… 

İşte tam bu yüzden diyorum ki; Cumhuriyeti kurmuş olan partimizi iktidara taşıyalım. 1923’te Cumhuriyetimizi kurduk ve şimdi de 2023’de bu iktidardan ve tek adam sisteminden oligarşiden koruyacağız Cumhuriyetimizi… 

Bir kadın, bir anne, bir eğitimci ve iş insanı olarak bu ülkenin gençlere, aydınlık yüzlere ihtiyacı olduğunu söylemek istiyorum. Ben genç bir siyaset kadınıyım. Tarlada izimde var, söyleyecek sözüm de var. Yürünecek de çok yolum var. 

Bu yolda; 

 • Haklıdan ve adaletten yana olacağıma, 
 • Temiz ve eşit siyasetten ayrılmayacağıma 
 • Kadınlarımızın, gençlerimizin ve tüm dezavantajlı sosyal gruplarımızın yanında olacağıma, 
 • Ne olacağımı ya da olduğumu değil, nerden geldiğimi hatırdan çıkarmayacağıma, 
 • Tüm yurttaşlarımızın rahatlıkla ulaşabileceği bir milletvekili olacağıma, 
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şahsımı, ailemi ve hemşerilerimizi onurumla temsil edeceğime, 
 • Sizi üzecek, utandıracak bir şey yapmayacağıma 

Sizlerin huzurunda söz veriyorum. Bize emanet edileni korumak için, yarınlarımız uğruna direnmek için desteğinizi istiyorum; şairin de dediği gibi; 

“Saraylar saltanatlar çöker, kan susar bir gün zulüm biter 

Menekşeler de açılır üstümüzde, leylaklarda güler 

Bugünlerden geriye, bir yarına gidenler kalır 

Bir de yarınlar için direnenler.” 

Cumhuriyetimizin geleceği için mücadele etmekten bir adım geri durmayacağız, bizler milyonlarız çünkü haklıyız. 

Bu heyecanlı günde beni ve çalışma arkadaşlarımı yalnız bırakmadığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür eder. Seçimlerinin ülkemize ve kentimize hayırlı olmasını dilerim. 

Saygı, selam ve sevgilerimle…

 28. Dönem CHP Milletvekili Aday Adayı / Fatma Sibel Salı  KARABACAKOĞLU 

25-03-2023/RAMAZAN NARİN