Bandırma Kırım Gecesi

BANDIRMA KIRIM GECESİ !

KIRIM GECESİ ismini de beğenmedim de..!

Bandırma nın, Edincik Kazasının  mahallesi olduğu 1783  yıllarından  itibaren, Pazartesi Pazarına ve POYRALI (Orhaniye) köyüne, Kırım  sürgününden gelen Nogay Tatarlarının yerleştirildiğini, o yüzden, Rum ve  Yunanlılardan alınan Pandermanın ilk yerlilerinin, Nogay Tatarları  olduğunu biliyoruz. Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1535  imzalanan Kapütülasyonlardan sonra,  Osmanlı döneminde Bandırma  Limanının 1926  (Başbuğ ATATÜRK ün Kabotaj Kanununu çıkarmasına) yılına  kadar Fransızlar ve Yunanlılar ve Rumlar tarafından işletildiğini  biliyoruz, o tarihlerde yerleştirilen Nogay Tatarlarının da, uzun yıllar  limanda işçi olarak kullanıldığını da biliyoruz. 
1800 lü  yıllarda, 1915 de, 1944 de... Rusların mezalimi altındaki Nogaylar ve Nogay  Tatarları, jenosite ve soykırıma tabi tutularak sürüldüler ve bir  kısmı da Kırımdan, Romanya üzerinden, Anadoluya geldiler. Susurluk’ta  Sultançayır köyü (benim köyüm), Bandırma da POYRALI Köyü gibi, Balıkesir  de Halkapınar köyüne kadar... bazı köylere yerleştirildiler.
Yani,  ANADOLU Türk yurduydu ve Osmanlı döneminde hiç te 2. sınıf olmadan,  göçmen olmadan, buralara yerleştiler ve hala 1. sınıf Türk vatandaşları  olarak yaşıyorlar...
Bandırma Kırım Türkleri Derneği ise ;  anladığım kadarı ile TÜRK ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşı olmaları  konusunda, kendilerini halen Suriye’den gelen göçmenler gibi hissediyor  olmalılar ki, TÜRK adını kullanmaktan, TÜRKÇÜLÜKTEN adeta çekiniyorlar  ve geldikleri KIRIM ı özlüyorlar !
Amenna ! Özleyin  kardeşim...Özleyin de, KIRIM daki Mustafa CEMİLOĞLU'nun özgürlük  hareketine sahip çıkın önce. KIRIM TÜRK’Ü diye değilsiniz artık,  TÜRKİYEDEKİ Oğuz soylu, Kıpçak boylu Nogay Tatarlarısınız. Anadolu da  sizin vatanınız. Her ne kadar, İstiklal Savaşı yıllarında, Başbuğ ATATÜRK  ün yanında yer alan kurtuluşçu Nogayları anmasanız da, Bandırma’nın  kurtuluşunda son kurşunu atanlar içinde varmısınız... onu söylemeseniz de.  sizler önce TÜRKSÜNÜZ ! 

Selamunaleykümlerle, kendinizi hala arapların ve islamiyetin temsilcisi gibi görmenize de gerek yok!. İslamiyetten önce de vardınız, şimdi müslüman Türk olarak, gene varsınız o kadar... Ama TÜRK olarak varsınız ve size yapılan zulümler, Arap’a inat, müslüman olduğunuz için değil, TÜRK olduğunuz için size yapılıyor !  
KONUŞMACILARINIZI dinledim de, KIRIM ın  tekrar Rusya tarafından işgal edilip, ilhak edildiğini söylediniz, tamam  da,  Mustafa Cemiloğlu'nun şimdi sürgünde kalıp, KIRIM a giremediğini  de söylediniz amenna !  İsmail GASPIRALI'dan aktarımlar yaptınız da, nedense  KAHROLSUN EMPERYALİST RUSYA ve ONUN İŞBİRLİKÇİLERİ diyemediniz ! Farkındasınız değil  mi >?

Bu etkinlik için Kırımdan gelen, ve Türkiye’deki RUS  KARŞITI olarak bildiğimiz Kırım Gelişim VAKFI tarafından organize edilen  ve Bandırma Kırım Türkleri Derneği eliyle gerçekleştirilen bu gece için  emeği geçenlere minettarım...O başka. Dilaver OSMAN ı dinledik, Nuriye  Cemil i dinledik, sunucunuz Ediye KULAMAN dahi, Kırım Gelişim Müzik  grubu ile birlikte... müthişti ve bize TÜRK EZGİLERİni taşıdınız ! Var olunuz ! 

Eğer, Türk MİLLİYETÇİSİ olmak zorunuza gidiyorsa, buyrun KIRIM  TÜRKLERİNİN ama ordaki Türklerin adı NOGAYLAR ve NOGAY  TATARLARIDIR...onların milliyetçisi olabilseniz keşke ! Biz sizi, TÜRK Milliyetçileri diye yine severiz !
TATARLIĞI  ön planda tutuyorsunuz, amenna ! Peki niçin NOGAY TATARI olduğunuzu  söylemiyorsunuz, niçin TATAR TÜRK üz demiyorsunuz ve KIRIM TÜRKÜYÜZ  diyorsunuz...? KIRIM Türk vatanı, Türk’ün anavatanı ise, siz burada ne arıyorsunuz ?
Ortaasyanın, Avrupanın, Afrikanın, hatta Amerika  kıtasının her yerinde TÜRK ATALARIMIZIN izi var. Yarın birileri de çıkıp,  PENSİLVANYA TÜRKÜYÜZ, HALEP TÜRKÜYÜZ falan mı desinler ? 
Türklük mevzuunu bu derece... emperyalistlerin eline oyuncak olarak,  vermeyiniz derim ben... Anadolu’nun sahibi Türklerdir, Kırımın  da...Karadenizin sahibi de Türklerdir, Hazarın da... Karadeniz  türküleriniz içinde, keşke ÇIRPINIRDIN KARADENİZ türküsünü de okusaydınız  da, ordaki çırpınışların, Kırımda ezilen, öldürülen Türklerin sesini, Bandırma’da  haykırsaydınız !
Herşeye rağmen ;  Bandırmada gerçekleştirilen bu  etkinliğin SESİNİ ; ' TÜRK SESİ ' olarak... gittim, duydum ve geldim. Tertip eden Başkan AKP Bandırma’da etkin kişi ama, AKP lilerde, CHP liler de, MHP liler de, İYİ Partililer de... yoktu bu gecede ? Eyy Siyaset, sallamıyorsanız Tatarları ve Nogayları, bir gün gelir Nogay Tatarları size de bir bilet keser ! TÜRK  SESİNİN daha gür çıktığı, NOGAYTÜRK gecelerini de görecektir  Bandırma... Kahrolsun TÜRK e uzanan eller ! YAŞASIN TÜRK BOYLARININ  KARDEŞLİĞİ !  14.04.2019 NOGAYTÜRK 

Geceden  ; https://youtu.be/w-hIJlk5EIM

RAMAZAN NARİN·14 NİSAN 2019 PAZAR