Bandırma İl Olacak Mı?

BANDIRMA İL OLACAK MI..?

Bence olacak ta..!  BANDIRMA/LILAR istiyorsa olacak ! 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ...100. yılında, çok şeye gebe ! 
BANDIRMA Şehrinin coğrafi konumu, gelişmelere açık yüzlerce yıl evvelinden PANDERMA zamanından beri BÜYÜK ŞEHİR olarak tasarlanmıştır. Bandırma Limanının kuruluşuna, Demiryolunun kuruluşuna, Hava Üssünün kuruluşuna ve karayolu/deniz yolu bağlantılarına baktığınız zaman bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Osmanlı döneminde EDİNCİK ilçe, Bandırma mahalle iken bile bölgemiz MARMARA açısından Stratejik ve önemli konumdayız. Jeopolitik uygunluk gibi süslü kelimelere başvurmadan söyleyelim ki, benim doğum tarihimde 1957, Cumhuriyet BANDIRMA yı neden il yapmıyoruz diye düşünmüş ve bunu da açıklamış...O günlerden beridir gelip-geçen bütün siyasetçiler ( MENDERES, DEMİREL, ÖZAL, İNÖNÜ v.d)  BANDIRMA yı İL yapacağız konusunda avutmuş ve aldatmışlar !  Çok iyi araştırılırsa, Türkiye’nin kurucusu M.Kemal ATATÜRK'ün Bandırma ya geldiği ve kurtuluşa ait son kurşunun Bandırma da atıldığı düşünülürse, Bandırma nın İL olması konumu zaten vardı, bugün de fazlasıyla var. 
Peki neden İL olamadık veya olamıyoruz ? 

Tek cevabı var bu sorunun... Bandırmalılar İL olmayı topyekûn ve ısrarla hiç istemediler, bugün de... böylesi bir ısrar ve istek yok !  
Bandırma, BALIKESİR Büyük Şehir yapılırken de bu isteksizliği yüzünden, BEN İL OLACAĞIM konusunu dile getiremedi ve Balıkesir Bandırmanın nüfus ve sosyo ekonomik gücünü kullanarak Büyük Şehir oldu. Bandırma da mahalleye dönüştü ! 
Cumhuriyet tarihinin Bandırma siyasi parti ilçe başkanlarına bakın. Hepsi, liderlerinin BANDIRMA İL ALDATMACASINDA, 80 Plaka tiyatrosunda piyon olmuşlar ama asla gereğini yapmamışlardır. Bu konuda hakkını yemeyelim, iktidar değilse de 1995/96 yıllarında CHP İlçe Başkanlığını yapan (şimdi AVŞA da işletmeci) Ömür ALTINEL vardı. <80 CHP 80> Plaka taktırdığı aracıyla, 80 Plakayı Bandırmaya vereceğim diyen Süleyman DEMİREL’e nazire yaparak,  birkaç ay Bandırma da gezmişti. 
Şimdi de <82 BANDIRMA 82> Plakalarını taktıran Bandırmalıların, şehir içinde gezdiğini düşünün ! Bunun, 1000 otomobil ile yapıldığını düşünün, etkili bir eylemsellik olur mu olur !  Plakaları bastırıp dağıtacak, bir örgüt lazım tabii! 
Benim bu konudaki eylemselliğim, 27 Mart 1994 Yerel seçimlerinde idi, 30 yıl oluyor... MHP nin Cumhuriyet tarihindeki yerel seçimlere ADAY olarak katılan ilk kişisiydim ve İL OLMAK için de halka teklifim, BİR YIL İÇİNDE GRUBUMLA Belediye meclisini istifalar ile boşaltmak ve Belediye Başkanlığından da istifa ederek, Bandırma yı özel, tek başına seçime götürmekti. Seçimi kaybettim, Cemal ÖZTAYLAN faktörü ile Turgut ERGİN DYP den Bandırma Belediye başkanı oldu.  
Turgut ERGİN e de yap bunu diye teklif ettim ama o kabul etmedi. Tek başına tekrarlanan BANDIRMA SEÇİMİ için, siyaset il yapma rüşvetini eli mecbur verecekti. İL olduktan sonra, Bandırma DYP li olabilirdi. O yıllarda bu yolu deneyenler siyasi rüşvet olarak ta olsa İL yapılmıştı çünkü.  
O dönemlerde ilçe iken il yapılan, Aksaray, Bayburt, Karaman, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce...idi.
6 Haziran 1995 gün ve 22305 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 550 Sayılı Kanun hükmündeki Kararname ile ; Çankırı dan Ovacık-Eskipazar, Zonguldak tan Safranbolu-Yenice-Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle KARABÜK 78.il yapılmıştı.

Bandırma Belediye Başkanı CHP Tolga TOSUN da, önceki Dursun MİRZA, önceki Sedat PEKEL gibi, böyle bir ( İSTİFA ve MECLİSİ BOŞALTMAK...) eylemselliğe girmedi. Bu saatten sonra girmesi de gerekmiyor ! 
Buradan ister istemez çıkan sonuç şu ; BANDIRMA SİYASETÇİLERİ, STK LARI SAMİMİ OLARAK İL OLMAYI HİÇ İSTEMEDİLER ! Bir bebek bile, annesini emebilmek için 40 takla atıyor, bağırıyor,çığırıyor, ağlıyor... Siz ne yaptınız ne yapıyorsunuz ? Ağlamayan çocuğa meme vermezler ! Atam sözüdür öyle değil mi ? 
5/Kasım/2003 te, ilk defa bu istek kabarmış ve TBMM ne Bandırma'nın il olmasıyla ilgili, İlçeleri Susurluk, Manyas, Gönen, Erdek, Marmara ve +Sarıköy, Edincik kanun teklifi verilmiş. Bu teklif, kayıtlarda HÜKÜMSÜZ ve kadük kaldı. Çünkü, takip eden siyasetçi olmadı.  DYP-AKP Milletvekilliklerini yapan Bandırmalı Cemal ÖZTAYLAN da her seçimde, BANDIRMA yı İL YAPACAĞIZ propagandasını yapıyordu ama kanun teklifini verdi mi, vermedi mi ben bilmiyorum. Sa mi mi yet ! 
İMDİİİİİİİ !
AKP Cumhur İttifakı ve iktidarının ortağı, MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ, Cumhuriyetin 100. Yılına 100 il, 1000 ilçe yakışır dedi, ortalık ayağa kalktı. 100-81=19 ilçenin İL yapılması söz konusu oldu ve Bandırma da Belediye Başkanı yanına iki oda başkanını alarak, Ticaret Odası salonunda katılımı dar 40-50 kişilik bir İL OLMA KONULU Toplantısı yapıverdi. Daha önce de yapılmıştı. Ama tutanaklar tutulmadığı, sözler hiç tutulmadığı için SUYA YAZI YAZAN Toplantılar yapılmış oldu. Kim sorarsa BANDIRMA İL OLMAYI İSTİYOR ? Birkaç öneri ile de ben de o toplantıya katıldım. https://www.youtube.com/watch?v=rcnFKZ5VPAM 
Dediklerim kısaca ; il olma isteğinizde samimi iseniz, il olmaya hazır olduğunuzu gösteren, başta vilayet binası ve resmi kurum binaları için hazır mısınız ? Trafik ve otopark ve 1/1000 lik planlar yapılmadığı için yerleşim sorunlarımız zirvede. Ama diğer kriterleri yerine getiren bir lojistik konumumuz, hava-deniz-demir-kara yolumuz var mı var ! Üniversitesi olan nadir ilçelerden biriyiz üstelik ! Yeterli nüfusumuz var mı var ! Eksikler giderile bilinir diyerek, İL OLMAYA HAZIR BİR KENT iz diyelim, demesine de...İL OLMAYI İSTİYOR MUYUZ ?

İl olmamızı, en başta Balıkesir B.Ş ve milletvekilleri ister mi istemez ? Önümüze geçmeye çalışan EDREMİT ister mi istemez ! Ankara merkezi hükümet CHP li BANDIRMA yı il yapmak ister mi ? Bence onlar da istemez. En önemlisi, Bandırma halkı, bağlanacak ilçelerin halkları ister mi ? Susurluk ta, Manyas ta, Gönen de, Erdek te, Marmara da bunun altyapısı ve fizibilitesi yapıldı mı ? İlçe sakinlerinin desteğine başvuruldu mu ?  Örneğin, Bursa dan KARACABEY ve M.KEMALPAŞA, Çanakkale'den BİGA halkları ister mi ? Hepsini geçtik, Bandırma sakinleri ister mi ? Bandırmalılara İL olmanın avantajları, dezavantajları anlatıldı mı, bununla ilgili halk toplantıları yapıldı mı ? Veya İL OLMAYA kalkıştınızsa halen neden halkı arkanıza almayı düşünmüyorsunuz ? 

Lafa geldi mi, Bandırmalıların arazisine çöküp süper binalar yapmayı tasarlayan Ticaret Odası, Bandırmanın ekmeğini yiyen BANSİAD-MÜSİAD-ROTARY-LİONS gibi kurumların işadamları, kesenin ağzını açmışlar mı ? Üniversitenin raporları hazır mı ? Belediye nin çalışmaları tamam mı ? Belediye meclisinin ve üyelerinin bir çalışması var mı ? Hatta haberleri var mı ? Siyasi partiler STK lar nerde ?  Ankara ya çadır kurdunuz mu ? Lobileriniz nerde ? Haaa, hala düşünüyorsanız, Ankara sizi hiç düşünmüyor bilin de ! İl olma konusunda samimi iseniz, birkaç ayda tamamlanması mümkün eksiklerinizi tamamlayın ve halkı arkanıza alacak eylemselliğe geçiş yapın ve Ankara'yı ve iktidarı titretin de, bizde arkanızdan gelelim.

20/06/2023 -RAMAZAN NARİN /NOGAYTÜRK