Bandırma Devlet Hastanesi ..

BANDIRMA  DEVLET  HASTANESİ...
Veya ; Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi...

TOMOGRAFİ CİHAZI YOK ! AMBÜLANSLARI YOK !

AKP, Sağlıkta devrim yaptık diyor ya, eskiden cenazelerinizi bile senet imzalayarak alabiliyordunuz falan diyor ya...Peki bu devrimin sonunda neler olmuş, bakalım mı ?

Öncelikle ; Sağlık sistemine getirilen RANDEVU sistemi çöktü . Ama sistemin başında oturanların işgüzarlığı yüzünden, ama olur olmaz her şeye randevu isteyerek gereksiz olarak hastaneleri meşgul edenler yüzünden, artık doktordan veya kliniğinden randevu almak neredeyse imkansız ve randevu beklerken ölebilirsiniz !

BANDIRMA, biliyorsunuz Güney Marmara'nın merkezi üssü konumunda ve 48 milyon metrekareye kurulacak OSB ( Kanserojen Ağır-Katı Metal Sanayii) ile nüfusunun 500.000 e ulaşması beklenen bir merkez. Bu merkez hüviyeti için de, Bandırma ya Devlet Hastanesi yapılırken Bandırma'nın orta yerinde bulunan eskisi  beceriksizlik örnekli çok  kötü biçimde terk edilerek.. Üniversite de kurularak, Üniversitenin yanına, büyük gürültüler koparılarak Devlet Hastanesi yerine EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ tabelası konduruluverdi.. Bilmem kaç yataklı, bilmem kaç uzmanlı denilerek, sadece Bandırmalılara değil, Erdek-Manyas-Gönen-Marmara-Susurluk dahil, Güney Marmara'ya hizmet edecek denildi ve güya bunun antremanları yapılıyor hala... Yapılıyor da, inşaat kodu yanlış hesaplandığı için de, çukurda kalan hastanenin, bir sel-seylap tehlikesi içinde olduğu biliniyor ama bir şey de yapılamıyor.

Sağlık Sistemimiz 3 e 4 e parçalandığı için de, özel hastane sahiplerinin bakan yapıldığı, devlet hazinesinin özel hastanelerce hortumlandığı, şehir hastaneleri diyerek sağlıkta ölüm efsanelerinin yaratıldığı bir dönemdeyiz.  İşbu hastanenin, sadece Sağlık Bakanlığına mı bağlı olup olmadığı, İl-İlçe Sağlık Müdürlüklerinin hastanedeki yaptırım güçleri biz vatandaşlar tarafından maalesef bilinmiyor ! Doktorların bir kısmı YÖK e bağlı çalışıyor, performansları, döner sermaye gelirleri, maaşları YÖK tarafından ödeniyor. Bir kısım doktor ve hemşireler de Sağlık Bakanlığına bağlı çalışıyor. Hastanenin içindeki labaratuvarlarda bazı özel şirketlere bağlı çalıştığına göre, Bandırma Hastanesinin sahibinin kim olduğu belli değildir!

Mesela, bu görkemli hastanemizin 1 tanecik TOMOGRAFİ cihazı var ve o da bozuk. Tamir parası da yok, yenisini alacak para da yok veya devletin o kademeleri bu konuya el uzatmıyor. TOMOGRAFİSİZ, bölgeyi bırakın devlet hastanesi olur mu ? Bandırma Hastanesine gelenler o yüzden, 112 ambülanslarıyla Gönen-Balıkesir ve Karacabey e taşınarak tomografi çektirip öyle geliyorda.  (Bandırma 112 de 6 adet ambülans var, 500.000 nüfusa koşturuyor !) Gönen in TOMOGRAFİ cihazı da bozulmuş ! Yani acil müdahale gereken hallerde bile, tomografi için götürülüp getirilecek hastalar yollarda pekala ölebilir.  Hastanenin içindeki MR Birimi özel doktoru farklı, Tomografinin özel doktoru farklı ilin veya hastanenin kadrosunda, özel işletmelerle ortak çalışılıyor. 
Peki, siyasetçilerimiz ne yapıyor ? Sadece seyrediyor. Arada başhekim ziyaretleri ile, kahve içerek sağlık sorunları ile ilgilendikleri ve çözdükleri intibaını veriyorlar ama sanal olarak tabii. Bandırma nın TOMOGRAFİ CİHAZI sorunu hakkında, şimdiye kadar basında çıkan haberleri derlesek kitap olur da, bizim bozulan cihaza takacak bir parçamız bile yok !
Öncelikle, Bandırmalıların bilmesi gereken ve istemeleri gereken hastane bir DEVLET HASTANESİ olmalıdır. Adı değiştirilerek kaçırılan hizmetleri görmemiz gerekir. Sağlıkta 1. Basamak Sağlık Ocaklarıdır ama, sağlıkta devrim yaptık diyenler çaktırmadan habire sağlık ocaklarını kapatarak veya işlevlerini azaltarak, 1. Basamağı ortadan kaldırmaktadırlar. 2. Basamak Devlet Hastaneleridir mesela. Bandırma da bu basamakta ortadan kaldırılmıştır. Şimdi Bandırma da bize sunulan 3. Basamaktır. Yani Üniversitelerin eğitim-araştırma hastaneleri...Bandırma 3. Basamak sağlık hizmetinde, Devlet Hastanesi gibi BEDAVA olacak diyemeyecektir, Başhekimin izin vermediği hekim de poliklinik yapamayacaktır ki, bizi bekleyen  budur. Bugün randevularla ulaşamadığımız hekimlere yarın daha zor ulaşacağımızı görmeliyiz mesela. Devrimle, devrimcilerin getirdiği Sağlık Sistemindeki karmaşıklığı çözebildiniz, pardon anlayabildiniz umarım. Şehir Hastanelerinin patronları, karınlarını kaşıyarak hasta nesil yaratılmasını, hastadan nemalanmanın keyfini sürüyorlar şimdilik.
Geçtiğimiz günlerde Bandırma Hastanemize gitmiştim de, bir ambülansın çekicide götürülüşünü gördüm de, neler oluyor dediğimde, Hastanenin 2 tane ambülansı vardı ( Mercedes-Ford) , bu yatak sarmış pert oldu tamir ettiremiyoruz.  Diğeri de, Muslubaşlara götürülüyor, orda belki tamir olacak. Peki şu anda başka ambülansınız var mı ? YOK ! 112 Ambülansları artık daha yoğun. 
Bandırmalılar olarak, halimizin pür meali bu...Devrim yapılan SAĞLIK SİSTEMİMİZ çökmüş ve çırpınıyor. Ne mi yapılacak veya ne mi yapmak lazım ?

*
Önce tabii ki ; DEVLET BAŞA, KUZGUN LEŞE ! Sağlık Bakanlığı uyuma ve Bandırma ya bak !
AKP İlçe Başkanı, kollarını sıva ve merciilerle temas kur ve Balıkesir milletvekillerini yönlendir !
Belediye Başkanı, sen de bi tarafından tut ve gerekenleri yap ve gerekirse kampanya başlat !
Sayın Kaymakamımız da, Başhekimimizi yanına al ve Vali Beye çıkın ve yapabileceklerinizi yapın!
Sağlık Bürokrasisi, siz de raporlarınızı hazırlayın ve her yere iletin arkadaş !
Diğer partiler ve STK lar, sizde burada yaşıyor ve halkı düşünüyorsanız, baskı guruplarınızı oluşturun!
Başta OSB Patronları ve Sadettin ÇAY ve Bandırmanın tüm sanayici ve işadamları ;  GELECEKTE ÖLDÜRECEĞİNİZ İNSANLARI düşünerek, sağlıkta en iyi savunmanın kurulması için, yatırımcıklarınızdan, karlarınızdan biraz arttırın ve Tomografiler mi alacaksınız ? Ambülanslar mı alacaksınız ? Biraz pamuk eller cebe yapın ! 
Yapmıyor musunuz ? Artık, bozuk ve olmayan ambülanslarda mı, sedyelerde mi bilemem ama... erken-zamansız ölmeye, benim gibi hazır olun arkadaş !  

09/08/2022 -RAMAZAN NARİN - NOGAYTÜRK