Bandırma Bld..Satıyoruz..Satıyoruz..Sattık !

BANDIRMA BELEDİYESİ SATIYORUZ... SATIYORUZ... SATTIK ! 

Bandırma Belediyesi, merkezi hükümetten ve Büyükşehirden yeterli yatırım desteklerini alamadığı için, sadece iller bankasından gelen nüfusa göre ödenekten de ancak personel giderlerini karşılayabildiğinden, halka dönük projelerini gerçekleşetirebilmek için, elindeki para yapacak değerli yerleri, arazileri-mülkleri  satarak yol almaya çalışıyor...
“ Büyük konuşma, büyük lokma yut !” Demiş ya atalarımız, çok doğru. Satanları eleştirerek göreve talip olursun, görevi alınca da elin mecbur BABALAR GİBİ SATARSIN ! Ve bu satışları, geçmiş söylemlerine göre meşrulaştırmaya çalışırsın. Yani siyaset zor zanaat arkadaş ! 
Bandırma CHP li Belediye 3 yılını doldurdu, göze çarpacak seçim vaadlerini tam olarak yerine getiremedi. Eee seçimlerde yaklaşıyor ve geçmiş seçim vaadlerinin bir kısmını bari MALTA DERESİ, ÖĞRENCİ YURDU,  gerçekleştirebilmek için, 
 ADAM SATMAK, PARTİSİNİ SATMAK Vd... bugünlerde moda ! Ama moda olmaması gereken, bütün Bandırmalılara ait olan, arazi ve mülkleri satmamaktır. Nasıl mı ?

BUGÜNLERDEKİ BANDIRMA BELEDİYESİ SATIŞLARI :
1-    Mülkiyeti Bandırma Belediyesine ( Bandırma lılara) ait 600 Evler Mahallesi 1650 ada 2 no.lu, 1/1000 ölçekli Bandırma uygulama İmar Planında E: 1.50, H: 15.50 m, ticaret adası içerisinde kalan, 13 dönümlük arsa... 13 milyon 13 bin lira muhammen bedelle, ihaleyle satışa çıkarıldı.
Bandırma Belediyesinde gerçekleştirilen ihaleye (3) grup katıldı. İhale 19 milyon 700 bin lira bedelle, Hicri Ercili Grubunda kaldı ve Belediye kasasına 19 milyon 700 bin lira nakit girdi.
Şimdi bu satışa göre ; Bandırma belediyesi 13 dönüm arsasını 19,7 milyon TL ye satmış. Dönümü 1 milyon 500 bin gibi... Fiyat normal görünüyor değil mi ?
Hemen bir kıyas yapalım mı ? Bu satışın öncesinde, ETİ MADEN in ve Balıkesir den Bandırma ya gelen asfalt yolun bitişiğindeki 157 dönüm, halen Belediye Hizmet Alanı ve Şantiyesi olarak da kullanılan, asfalt boyundaki 30 dönümü ticari alan olarak işli, toplam 157 dönüm Belediye arazisi 105 milyona ETİ-MADEN e satılmıştı. Hicri Ercilli’ye satılan yerin, tam karşısında yani ! 157 dönüm... Gerçi, sattığımız halde üstüne teminat mektubu vermek ve arazinin vasfına (sanayi alanına çevrilmesi) mütedair plan değişikliklerini yapmak konusunda, sürüncemede kaldığımız için o para henüz Belediye kasasına girmedi de..! Ama o arazi, gerek Belediyenin ve gerekse Bandırmalıların lojistik nefes aldığı, çok değerli o araziydi. Meclis Kararı ile, şimdilik SATILDI olarak... kayıtlarımızda değil mi ?
Haaa, satışın gerçekleşmesi için ETİ-MADEN in ileri sürdüğü şartlar da Allahtan zorluk var, 105 milyonluk teminat mektubunu Kamu Bankalarından alamadık, İller Bankasından almaya çalışıyoruz ama ordan da alamazsak,  bu satış da düşecek. Satış düşerse, 157 dönüm yer Belediyemizde kalır.
Kıyasladık ve gördük ki ; yolun karşı tarafındaki 13 dönüm araziden elde ettiğimiz paraya göre, 157 dönümden gelecek para doğru orantılı değil. Yani, 157 dönüm arazi adeta bedava gibi ve ucuza gidiyor ! Hatta, oradaki şantiyelerin yıkılması ve taşınması ve yeniden imalatı ile alacağımız para yarı yarıya da düşecek ! Yani, göz göre göre... bir kamu zararı oluşması söz konusu. 
2-    Bandırma 600 Evler de ki, 400 m2 belediye arsası için de satış kararı alındı. Ordan da kasaya para girecek. Tamam .Şimdiye kadar kasaya giren paralar nerde peki ? Nerelere harcandı ? Yoksa  Aaa kuşa bak kuşa mı oldu! Bandırmalı bir  açıklama hak ediyor.

3-    Ayrıca, biliyorsunuz ki ;  Nisan meclisinde ; Şirinçavuş sınırları içinde olan, önceki dönemde satılmayan, Dursun MİRZA nın satışına karşı çıktığı  66 Dönümlük bir arazi için de, OSB Patronlarından ağır metal sanayicisi ÇOLAKOĞLU METALURJİ' ye  şimdi satış kararı alındı. OSB için FİRMALARIN ÖNÜNÜ AÇTIK diyen Belediye Başkanımız Tolga TOSUN un, böylece nerelerde ve nasıl ön açtığına dair bir husus da, ortalığa çıkmış oldu. 
 Neticede, üzülelim mi, sevinelim mi bilinmez, Bandırma Belediyesi Merkezi Hükümetten alamadıklarına karşılık, elindeki  mülk ve arazilerini satarak, seçim vaadlerini yerine getirmeye çalışacak. 3 senesi gitti. Bundan sonra hangi vaadlerini gerçekleştirebilir veya geçekleştiremez...onu da zaman gösterecek. İzleyip, göreceğiz.

21/04/2022  NOGAYTÜRK