Bandırma Belediyesi İle Ticaret Odası Arasında Ne İlişki Var?

BANDIRMA BELEDİYESİ ile TİCARET ODASI ARASINDA NE İLİŞKİ VAR ?

6 HAZİRAN Bandırma Belediye Meclis Gündeminin 4. Ve 5. Maddeleri... DEVİR(!) ortalığı karıştıracak. 
Mevzuubahsimiz : 600 Evler Mah. 2491 Ada, 2 Parsel, 5.955.66 M2... Belediye arazisi ? 
Ve ben de ;  Bandırma Ticaret Odasının 30-35 yıllık bir üyesiyim.
BELEDİYE ARAZİSİNİN PEŞKEŞİ NASIL OLUR ?

Olur... Döverken peşrevde çekeriz ! Severken peşkeş de çekeriz ! Arada ; Belediye nakite ihtiyaç duyar, bazı taşınmazlarını satıverir. ( Bugüne kadar satılanları, ayrı bir yazımda tam yazacağım.) Veya ; Belediye kadrolarındaki bazı kişiler ağırlık yaparlar ve Belediye arazisini önce kiralayarak, sonra devrederler. Veya, kiralamayla uğraşmazlar rayiç derler sembolik fiatlarla devir ile satıverirler.  Satılan veya kiralanan veya devir edilen yerlerin içyüzü araştırıldığında da, karşımıza bal gibi bir PEŞKEŞ çıkar..!  
PEŞKEŞ ne demektir ? Önce ona bakalım. Başkasının malını, bir başkasına bağışlamak veya verilmemesi gereken bir şeyi, uygunsuz amaçla ya da... yersiz olarak birine, birilerine vermek fiiline, Türkçe de PEŞKEŞ diyoruz ! 
Önce ; meclisler arasındaki ilişkiyi görmeye çalışalım. Bandırma Ticaret Odası, geçen kongresinde AKP'liler ile münavebeli, (2) şer yıllık yönetimde anlaştılar ve ilk (2) yıl için CHP liler Başkanlığı aldı ve Başkan CHP li Adem YILMAZ.

Adem YILMAZ aynı zamanda Bandırma Belediye Meclisinin CHP'li bir üyesi. Bandırma Belediye Meclisinde de, CHP ağırlığı var. Bu ilişkiyi çözmek isteyenler, Bandırma Belediye Meclis üyeleri ile, Bandırma Ticaret Odası yönetim ve meclis üyelerini karşılaştırsınlar, ilişkiyi görecekler. Ayrıca ;  Belediye Başkan ve Meclis üyelerinin görev süreleri 2024 Mart ayında dolacak. 5 EKİM 2022 de göreve gelen Ticaret Odasının görev süresi de, EKİM 2024 de sona erecek. ‘ACELEMİZ VAR BURAYI DEVİR EDECEĞİZ ! ‘  Diyen siyasileri ve yöneticileri, umarım anlıyorsunuzdur ! 
Ben anlamıyorum da, yangından mal kaçıramayacaksınız ! Belediye meclisindeki satıcılarla, Ticaret Odasındaki alıcılar, AYNI KİŞİLER ! Alıcısı da satıcısı da aynı olan olayda,  acelecilik, başınızı yakacak ! 
BANDIRMA ve BANDIRMALILARI İLGİLENDİREN SATIŞ !
6 HAZİRAN Meclis gündeminin 4. Maddesi ; “ 600 Evler Mahallesi, 2491 Ada, 2 No’lu Parselde İmar Planı değişikliği yapılması talebi hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yazısı...” Yani neymiş, 600 Evler Mahallemizde bulunan, şehir planında vasfı önce arsa, daha sonra Belediye Hizmet alanı olarak işlenmiş, 5.955.66 M2 arazinin, planlardaki vasfı ve niteliği değiştirilecek ve KAMU HİZMET ALANI olarak değiştirilecek ! Belediye Hizmet Alanı ile Kamu Hizmet Alanı nitelendirmesinde ne var diyebilirsiniz ? Öyle ya Belediye zaten KAMU değil mi ? Adını KAMU yapıp, Belediyenin kullanmasına bir şey diyemem ama tehlike yaratır mı yaratır. Kamu hizmet alanına merkezi hükümet bakanlıklarından birisi el koyabilir. O yüzden, Belediye Meclis üyelerinin öncelikle Bandırma halkına ait, Belediyesine ait bir yerin vasıf nitelendirmesinde bu oyuna gelmemesi gerekir ve niteliğinin değiştirilmesi teklifini, RED etmesi gerekir.

Belediye Meclisindeki çoğunluk, Bandırmalının malını, Belediyenin malını gözden çıkarmışsa meclisten işbu 4. Madde geçer ve orası KAMU HİZMET ALANI olur. Bandırmalılar ve siyasi partiler de bu ufacık kelime oyunu ile neyi kaybettiklerini anlamazlar, ruhları bile duymaz diye düşünülüyor ise de bendeniz Bandımalı Ramazan NARİN olarak ruhumu acıtan bu değişimi duydum ve hem kamuoyunu bilgilendirmek hem de meclis üyelerini uyarmak için bu yazımı yazıyorum. Eyyy Meclis üyeleri, Bandırmalının malını peşkeş çekmeyiniz ! Eyyy CHP-AKP-MHP-İYİ PARTİ ve BAHDIRMALILAR, sizlerde bu peşkeşe karşı çıkınız ! Oyun büyük ! KUMPAS KURULMUŞ KUMPAS ! 

4. Madde de ilgi arazinin vasfını değiştirseniz bile, bu değişikliğin B.Şehir e gönderilmesi ve orada onanması gerekir. B.Ş’i atlayarak, aynı gün, vasfını değiştirdiğiniz yeri niçin ve nasıl satıyorsunuz ? 
Gündemin 5. Maddesi ; “ Bandırma Ticaret Odası Başkanlığının, 600 Evler Mahallesi, 2491 Ada da, 2 No’lu Parselin Devir Talebi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğü yazısı...”  Neymiş ?
Bahs ettiğimiz arazinin Bandırma Ticaret Odası’na DEVİR edilmesi istenmiş. Tam detayı bilmiyorum lakin ; Ticaret Odası ilgi yer için 5.955.66 M2, Rayiç üzerinden ( 469.00 TL) teklif vermiş. Bu da, aşağı yukarı 2.793.204 TL tutuyor. İki milyon yediyüzdoksanüç TL ikiyüzdört KRŞ.

EYYY Bandırma Belediye Başkanı, Eyyy Meclis üyeleri...Eyyy Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, Takdir Komisyonu...Bu fiyattan ( bu fiyat, Paşakentte basit bir daire fiyatı bile değildir...) 6 dönümlük, bir kupon arazi, imarı satın alanların istediği gibi ayarlanacak, Bandırma dan çıkan anayola cepheli ve Sanayiinin 2. Girişinde...

Bu fiyatla BEDAVA değil, bağış sayılır, PEŞKEŞ sayılır ! Hiç bir şey bilmiyorsanız, ihaleye çıkarın orayı bakın görün 100 milyona mı gidecek, 500 milyona mı gidecek ! Bandırma halkının malını, bu şekilde peşkeş çekemezsiniz efendim !    P E Ş K E Ş  ÇEKMEYİN ! 
Yaaa ne olabilir... Önce tartışın ARKADAŞ !...Ticaret ODASI orayı istiyorsa, eski yerini takas ile Belediyeye versin mesela... Belediye olarak orda yurt mu yaparız, yaşlı hasta şevkat bakımevi mi yaparız, Belediye sosyal tesisi ve misafirhane mi yaparız ?  Ticari olarak mı kullanırız... karar verilir. Veya, sayın Ticaret Odası... adı üzerinde sizler Ticaret erbabısınız, para nasıl kazanılır bilirsiniz. Gelin Bandırma ya bir kapalı otopak yapın, yıkılan Çocuk Sarayının yerine veya bir YAŞLI BAKIM EVİ yapın... Hatta bu yaptıklarınızın yanına ÜCRETSİZ TUVALET... çişim varrr diye yıllardır bağırıp duruyorum, Bandırmalılara siz de bir kıyak yapın, yaptıklarınızın yanına işbu ücretsiz tuvaletleri de yapıverin. Para sizde, akıl sizde ! Ama, ben sizin onlarca yıldır üyenizim...ben şimdiye kadar Bandırmalılara ait bir sosyal girişime el attığınızı hiç görmedim. Sadece, siyaseti de kullanıp, para kazanmayı biliyorsunuz !    

Sayın BELEDİYE ve MECLİS ÜYELERİ ; Gündeminizin 4. Maddesi ile orayı KAMU HİZMET ALANI yapacaksınız ya...Ticaret Odaları, kamu kurumu değildir. Kamu Kurumu (niteliğinde) meslek kuruluşlarıdır. 5174 S. Kanunun 4. Maddesi sizi kurtarmaz. Bu kanunda da Ticaret Odaları ; Tüzel kişiliğe sahip, kamu kurumu (niteliğinde) meslek kuruluşlarıdır. Yani Ticaret Odaları KAMU KURUM VE KURULUŞUDUR diye bir yasa hiçbir yerde yok. Ne zamandan beri, meslek kuruluşları KAMU KURUMU adını aldı ? Kimi aldatacaksınız...Yaptığınız bu tasarruf tıpkı ETİ MADEN'in önündeki 52 dönümlük yeri ETİ MADENE yine peşkeş ile 105 milyona satmak için meclis kararları almanıza rağmen satamayınca başınıza gelmedi mi ? Orası için de bağırıp çağıran ve SATAMAZSINIZ diyen yazan çizen bendim. Ve n'oldu, İPTAL oldu bütün yaptıklarınız ? 6 Haziranda da, burayı Ticaret Odasına peşkeş çekerseniz, ilk şikayet ve itiraz edecek kişi, benim. 
4. madde RED edilmeli, 5. Madde bağıntısından dolayı o da RED edilmelidir. AKP-CHP-MHP-İYİ PARTİ...Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı...Lütfen bu çalışmanızı yok sayın ve gündemde maddeleri RED edin. Aksi halde, meclis kararlarının iptali davalarından başlayarak, hukuk nereye götürüyorsa, oraya kadar gidecek bilgi birikim ve yürek, bizde var.

Bandırma Halkı, malına da hakkına da... sahip çıkacaktır.

TTK 04/06/2023  NOGAYTÜRK