Bandırma Belediye Meclis Toplantısı 2022'ye ...

YAZACAĞIM DEMİŞTİM YA...
BANDIRMA BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISI 2022 ye DAMGA VURDU !

__SATTIK MI... DEVİR Mİ ETTİK ? TEMİNAT MEKTUBU NE OLUYOR?

Bandırma Belediye Meclis Toplantısı gündeminin 5. maddesinde ; izleyicinin anlaması güç TEMİNAT MEKTUBU alınması yetkisinin, Tolga TOSUN a verilmesi vardı. Önceki yazımda MANŞET 2 olarak, bu gündemi yazmıştım. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=448451926892010&id=100051816...

İşbu TEMİNAT MEKTUBU konusu, ETİ MADEN e satılan 157 Dönüm yer ile ilgiliydi. 

Eylül ve Aralık ayı meclis toplantılarında da, bu konuda kararlar alınmıştı. Eylülde alınan karar, Aralık meclisinde tashih (Düzeltilmişti, yalnış yapmışız ın ikrarıydı...) edilmişti.

Teminat mektubu alınacaktı ETİ MADEN den, sonra olay...Eti Maden e TEMİNAT MEKTUBU VERİLECEK ! durumuna getirildi. 

Bandırma KAMU VE ÖZEL bankaları, Belediyemize bu teminatı ve mektubunu (krediyi) vermediler ( Belediyemizin kredibilitesi buna yetmedi !) ve olay, mektubun İLLER BANKASINDAN alınması konusunda kararlaştırıldı. İller Bankasının vereceği teminatın riski şu...;  İller Bankası Bandırma Belediyesinin nüfusa göre hakediş ve istihkaklarını, her zaman bloke edebilir ve Belediyeye her ay düzenli gelen paralar, gelmeyebilir ! 

Çünkü, 2022, 23 Aralıkta ETİ MADEN ile imzalanan protokole göre; Eti Maden o araziyi FERRO BOR Tesislerini kurmak için alacaktı. Belediyemiz 105 Milyonluk teminat mektubu verirse ancak, ETİ MADEN nakit ödemeyi (90) gün içinde, teminat mektubunu aldıktan sonra 10 gün içinde yapacaktı. Şimdi (90) gün doluyor. Alabilirsek...Mektubu vereceğiz, nakiti alacağız ! 

Protokolün diğer önemli maddesi, söz konusu arazinin imar değişikliklerinin, sanayiye uygun hale getirilmesi, araziden geçen yolların değiştirilmesi, TCDD ye ait yerin de, istimlak kamulaştırma v.s yapılıp, araziye dahil edilmesi gibi, Çevre Bakanlığı birimlerinden onayların alınması gibi pürüzler vardı. 1/100.000 Planlar çerçevesinde o yerin konumu belli mi ?  Balıkesir B.Ş in yapacağı 1/5.000 lik planlarda o yerin konumu ? 1/1000 lik Bandırma Belediyesinin yapacağı planlarda, o yerin konumu ? 

İşbu (3) yıl içinde, bütün bu planlamalar olur mu ? Ya olmazsa !!!

Belediyemiz, (3) yıl içinde şantiyesini ordan taşımayı ve o arazinin Eti Maden ce istenilen vasıflara uygun, planlarının tekrar yapılması konusunda, söz verdi. 

Peki bu sözü verirken, Çevre Bakanlığı ile, Balıkesir B.Ş Belediyesi ile ve kendi İmar bölümündeki teknik elemanları ile, bu talebi ETÜD etti mi ? Sanmıyorum maalesef !

Ama bu plan değişiklikleri, biliyoruz ki Balıkesir B.Ş Belediyesi AKP li Yücel YILMAZ ile birlikte yapılması gerekliliğidir. Yani Balıkesir'den sorun çıkarsa, (3) yılın sonunda bomba, elimizde patlar ! 

23 Marta kadar, işler yolunda giderse, Belediyemiz 105 milyonluk teminat mektubunu iller bankasından alabilir ve Eti Madene verebilirse... ancak, 10 gün icinde nakit ödeme alabileceğiz. Bu ödemeyi satış geliri değil, kredi sayın !

Gelecek paranın, nerede ve nasıl harcanacağı konusu da karışık tabii. Cin Çukuruna diyenler var, Malta Deresi projesine... diyenler var...v.d.

Ve ilgi protokol (3) yıllığına yapıldığına göre ; 3 yıl sonra (yapılacak yerel seçimlerden sonra...) şimdiki yönetimin ve başkanların değişmesi ihtimali var. 3 yıl sonra ; Başkanlar ve partiler değişebilir mi ? Değişebilir ! Balıkesir, CHP-İYİ PARTİ nin, Bandırma, AKP-MHP nin olabilir mi ? Olabilir !
 
Yani (3) yıl sonra, Belediyemiz ETİ MADEN in istediklerini yerine getirEmemiş olursa, teminat mektubu bozulur ve bir bakmışsınız... Belediyemiz 105 milyon ve faizleri ve taşınma v.s bugüne kadar yaptığı tüm masraflarını, karşılamak durumunda kalabilir. Yani, bir dahaki döneme kalan bu risk, pimi çekilmiş bir BOMBA hazırlığı gb... !

İşbu satış veya devir, 2942 S. Kanunun 30. maddesi gereği yapılan, bir işlemdir sadece. Bu yüzden acil olarak sayın Bandırma Belediyemiz, 23 ARALIK PROTOKOLÜNÜ, Eylül-Aralık 2021 Meclis Toplantılarında alınan ve değiştirilerek tashih edilen meclis kararları içeriklerini, Bandırma kamuoyuyla paylaşmak durumundadır. Şeffaf ve sosyal demokrat olmanın gerekliliği budur. 

O arazi satıldı mı ? Satılıyor mu ? Devir mi ediliyor, edildi mi ? Hem araziyi vereceksiniz, hem de üstüne teminat mektubu vereceksiniz ? Kusura bakmayın ; RİSK dizboyu değil, boğazımıza kadar !

Teminat mektubu alacakken, verecek duruma geldik. 

Bu grift ve gizli ajandaları olan satış veya devirden, Bandırmalı ne kazanacak ? Tolga Tosun ne kazanacak ? Yoksa, riski bir dahaki döneme postalayarak, alınacak parayla yapılacak seçim yatırımları için midir... bütün bu karanlık işlemler ? 

Hatırlıyoruz ki ; Dursun MİRZA 12 milyon nakitle Belediyeyi devir almıştı, Tolga Tosun da 22 milyon borç ile Başkanlığı devir almıştı. Gelecek döneme borç mu, nakit mi bırakılacak ? Yoksa 105 milyonluk risk mi bırakılacak ? Hesap ne ?

Bu şekilde gerçekleştirilen satış veya devire ilgili olan yer, Bandırma ve Bandırmalı'ların en değerli arazilerinden biridir ve burası kamunundur. Tasarrufları hakkında da, şeffaf olarak bilgilenmek, Bandırmalıların hakkıdır ! 08/01/2022 NOGAYTÜRK

Meclis Toplantısı: https://fb.watch/apv0fGPyqI/

07/01/2021 -  NOGAYTÜRK