Bagfaş = Kemal Gencer : Bandırma

BAGFAŞ - Kemal GENCER : Bandırma
 
Bandırma KARIŞTI !...; Basında ve bazı STK larda meydanda gelen, suskunluk-uzaktan takip ve sessizlik... şaşırtıcı !  Bandırma’lıları, sessizlik ve yandaşlık olarak bölüp şaşırtan gelişmeleri, BAGFAŞ GERÇEKLERİNİ... Nogaytürk olarak açıklıyorum ! 
1975 Beridir, Bandırma-Erdek sınırımızda (SBK Sezgin Baran KORKMAZ gibi ayakkabı boyacılığından değil ama... bir devlet memur - mühendisin sosyal yardımlarla ve büyüklü küçüklü sermaye desteği ile tüm Bandırmalılara rica minnetle satılan sonra ucuza el değiştirilen kurucu hisseler üzerine yükseltilen  Kimyevi Gübre Sanayi grafiğinde  önce Türkiye, sonra Ortadoğu ve Balkanlar ve Kafkaslar üzerinde ilk 3 lere kadar yükselen , nedense göz yumulan kısmen Ruhsatsız Fabrika Tesis sanayisini ve siyasal ve sosyal  grift ilişkileri, 12 Eylülün kudretli generali Tahsin Şahinkaya’nın fabrika ortağı olmasını, BAGFAŞ Fabrika Camini, Recep Gencer Vakfına ait AKARYAKIT İSTASYONU BENZİNLİK İşletmesini, Baba Recep GENCER'in adına vakfedilen  ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİNİ, BAGASAN ı, EGE GÜBREYİ, BAGFAŞ ın altına dizilen Reza Zarrap ile olan akrabalıkları, NAB Holding i, SUSAM Sokak ı, BEŞİKTAŞ ı, ve Sanayinin sonuçlarını, artık Bandırma Kamuoyunun bilmesinin zamanı, galiba geldi ! 
MARMARA Denizini ve Bandırma-Erdek Körfezini tehlike altına sokan MÜSİLAJ gelişmelerinden sonra, ulusal basın ve medya ve sosyal medyada fail olarak Hürriyet Gazetesinin manşetiyle suçlu BAGFAŞ gösterildiği için  BAGFAŞ a dikkatler çekildi. Bandırma Körfezi ve Marmara Denizindeki bu felakette, tabii ki tek fail BAGFAŞ değildir ama bizler biliyoruz ki faildir !
GERÇEK Gazetemizde, “ CEVDET AYAN ” mahlası ile yazan bir arkadaşımız, benim son Bandırma ve Belediye ve Başkan Tolga TOSUN ile ilgili yazılarımla ilgili olarak, şuyuu vukuundan beter bir kanaat belirtmiş ya, benim BEKLENTİMİN ne olduğunu sorgulamış ? “ Sen ki her türlü haksızlığa karşı duran “ülkücü gominist”sin.”  Habercilik mi acaba demiş de, MÜLAKAT nedir anlayamamış ! Güzelleme yaptığımı ileri sürerek beni ZAN altında bırakmış da... Konumuz dağılmasın, seni de gerçek adınla yazmaya davet ediyorum önce...Eleştirenler ne bekler ? Güzelleyenler ne bekler, tartışırız arkadaş ! Yazıyorsun nasılsa madem, istersen BAGFAŞ a güzelleme, yapanları da yaz ! 
https://www.gercekbandirma.com/baskan-tolga-tosun-ramazan-narin-ve-bandi...
 
BAGFAŞ gündemine gelince, Bandırma/Balıkesir Yerel basınında bir ayrışma! saflaşma suskunlaşma oldu ?. BAGFAŞ aleyhine bırakın yazıları kitaplar yazan SON KURŞUN Gazetesi sahibi gazeteci-yazar Engin ARICAN.. Birdenbire  BAGFAŞ a sahip çıkan yazılar yazmaya başladı... Sahip çıkmaya başladığı tarih eskilere dayanır da, patron Kemal GENCER ile el sıkıştığı bu resim, hala hafızalarımızda...Ve, yine sevgi DEPREŞMİŞ!  Bagfaş sevgisi sayın arkadaşımızın ! Gerçi, günümüzde ortaya saçılan GAZETECİ maaşları, çanta dolarlar ve Sezgin Baran KORMAZ ve karaparacı suç örgütlerinin, siyasetçilerin  gazeteci ilişkileri karşısında, bunlar kanıksamamız gerekenler...     http://www.sonkursungazetesi.net/haber/gundem/aricanbagfas bizimdir..!/10691.html   
Engin ARICAN, eski yazdıklarını unutarak veya Bandırmalıların balık hafızalı olduklarını düşünerek sanırım...BAGFAŞ BİZİMDİR ! demiş ! Patrona yan çıkan, PETROL-İŞ Sendikasını kutlamış ! BAGFAŞ, 100 Milyon dolarlık bir iflasın öyküsüyle şöyle şöyle kuruldu...BAGFAŞ yüzünden SU ÇÜRÜDÜ diyen ben değildim ! Engin ARICAN ! BAGFAŞ; 100 Milyon dolarlık İFLASIN öyküsüyle kuruldu diyen sendin !

Ve BAGFAŞ  Patron-Sendika ve İşçi arasındaki bu ilişkiyi de kutsayan da şimdi sensin ! Bu ne perhiz bu ne ... Amenna ve Sadakna !  Şöyle yazmış; "Petrol İş Sendikası Başkanı İlyas Satırlı’yı ve yönetimini, sendika üyesi BAGFAŞ işçilerini kutluyor, hepsini tek tek tebrik ediyorum... “  Tarihi kayda GEÇTİ Arıcan! 

Takdir i, Bandırmalılara !
Bandırma basınında, BAGFAŞ ı tebrik (?) ederek yazan GERÇEK GAZETESİ ile Mehmet LEVENTOĞLU’nun...Neden bu şekilde rol kaptığı ve neden buraya konuşlandığını anlamaya çalışarak, okudum LEVENTOĞLU’nu...İronilerini görmesem  neredeyse, sende mi BRÜTÜS ! diyecektim. https://www.gercekbandirma.com/marmaranin-salyasi-bandirma-bagfas-ve-petrol
*BAGFAŞ Denize atık DEŞARJI VİDEO (1) ;  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=111749044465387&id=100068908...
*BAGFAŞ Denize atık DEŞARJI VİDEO (2) ;   https://www.facebook.com/100068908764591/videos/111747497798875 
*BAGFAŞ Denize atık DEŞARJI VİDEO (3) ;   
https://www.youtube.com/watch?v=UjOUfRDT-4I  
BAGFAŞ, 50 yıldır bölgemizin güçlü sanayii tesisi. Sanayiye kurusıkı karşıtlık ta yapmıyoruz. Ama, yaratacağı istihdam ve katma değer burada yaşayanlardan intikam almayacak arkadaş ! Leventoğlu nun yazısını, Kemal Gencer’in açıklamalarıyla birlikte okudum. Ortada ciddi ve vahim iddialar var ! Patron diyor ki, işçiler bile fabrikaya ortak ? Ben masumum ve bu kesilen cezalar, bu bu ceza-i yaptırımlar, çiftçiyi gübresiz bırakabilir...! Ziraat Odalarından da destek istiyor ve Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami SÖZAT da bu çağrıya icabet ediyor ve BAGFAŞ'A YAPTIRIM yapılmasın diyor...
Yaşadığımız ÇEVRE felaketinde; Çevre Bakanlığı Balıkesir Valiliğinin aldığı kararı da, iyi okuyalım !  Balıkesir Valiliği sitesinde yayınlandı. Amonyum Nitrat Üretimleri ve bu üretimlerin toprağa, suya, denize ve havaya saldığı kimyasalları son bulduracak şekilde ; 12 Haziran’da işletmenin tüm faaliyetlerinin, 50 günlük sürenin sonunda durdurulacağı hususu... BAGFAŞ’a tebliğ edilmiştir. 

LEVENTOĞLU’nu da şaşırtan... BAGFAŞ ta hala yetki alamamış , almayı hedefleyen  PETROL-İŞ Sendikasının, BAGFAŞ ı kapattırmayız şeklinde yaptıkları eylem ! Beni de o eylem şaşırttı ne yalan!. 
PETROL-İŞ Sendikası "TÜRK-İŞ"’e bağlı, genel merkezi ve geçmişi itibariyle DEVRİMCİ SENDİKA!
 
Devrimci diyoruz da, sanırım artık ( kendi deyimleriyle) SARI SENDİKA...!

1998/99 yıllarını hatırladım da...PETROL-İŞ Bagfaş'ta GREV yapıyordu...Ben, grevden önce fabrikada onların yapmadığı pis ve zor zor işleri yapan " taşeron"müteahhit konumundaydım. GREV'e rağmen, ithalat ile milyonlarca ton gübre ve sirkülasyonu, torbalanması, depolanması, satışı ve nakliyesi devam ediyordu.!  Halbuki güya grev vardı. .Bende ( TAŞERON) çalışan işçi sayısı, sendikanın işçi sayısından fazlaydı....
Hatırlıyormusunuz sendikalı arkadaşlar ? Ben arabamla fabrikaya gidiyordum, sizlerde yürüyüş yaparak Bandırma'ya doğru geliyordunuz ve karşılaştık. Durdurdunuz beni ve aracımı sallayarak, yıkmaya çalıştınız veya denize düşürmeye çalıştınız ! Nezdinizde beni ve şirketimi, GREV KIRICI ilan ettiniz, haksız olarak ! Çünkü o zaman da amacınız şovdu. O günleri unutmadım... !
PETROL-İŞ....Soruyorum şimdi... O Amonyum tanklarını temizlediniz mi hiç ? Nasıl temizlendiğini nereye gittiğini sorguladınız mı? Peki, sizin veya sizin yapmadığınız sorgulamadığınız işlerde o fabrikada şimdiye kadar kaç işçi öldü ? Kaç işçi sakat kaldı ? Benim ölen işçime , fabrikada ölenlere şimdiye kadar ne yaptınız ? Hangisinin çoluk-çocuğuna ve ailesine ve hukuki mücadelelerine garibanlara ne kadar sahip çıktınız ? 
Sahip çıktığınız patron, İŞÇİMİZİ bile fabrikaya ortak ettik dedi de.!.. Sahi açıklasanız da öğrensek, sendikanız mı ortak... yoksa işçilerinizden kimler, nasıl,BAGFAŞ 'a ORTAK ? Küçük birikimlerle yükselir diye umutla alınan, az buçuk hisselenenler mi ortak?
BANDIRMA tarihine, sendikacılık tarihine kara bir leke gibi geçecek BAGFAŞ eyleminiz ve yarınlarda çocuklarınıza bıraktığınız bu mirasla utanacaksınız diye düşünüyorum. Hatta, DİSK ve bağlı olduğunuz konfederasyon ve üye olduğunuz yapılardan, Bandırma PETROL-İŞ Sendikasının çıkarılacağını da düşünüyorum. BAGFAŞ'a bağlı minik bir sarı sendika olun !
Ben de, ÜLKÜCÜ KOMÜNİST Ramazan NARİN olmaya devam edeyim ! Marmara Çevre ve İmar Derneği (MARÇEV) ile, aranızda kalmayı sürdüreyim.

23/06/2021 NOGAYTÜRK