ABD-Afganistan Anlaşması ve Afganların Avrupa'ya Göçü

ABD-AFGANISTAN ANLAŞMASI ÖNCESİ AFGANLARIN YUNANISTANA GÖÇÜ

11 Eylül 2001 yılı ister ABD isterse de tüm dünya için büyük bir yıkımdı.

Dalga-dalga liderlerin indirildiği, ABD`nin Afganıstan'a ve Orta Doğuya "barış ve demokrasi"!! getirdiği  yıllardı.

Bu yıllarda bir çok cinayetler de demokrasi ve barış isimlerı altında yapıldı. Dünya kendine gelemeyecek kadar karanlığa kayboldu. Peki, bu kadar uzun süre zaman geçmesinin ve tarafların binlerce askeri ve sivil kayıp vermelerini sonrası ABD-Taliban dün barışma anlaşması imzaladılar. 
Bu anlaşmaya göre, ABD, her şey normal giderse, 135 gün içerisinde asker 13 bin askeri 8600 askere indireceğini ve 14 ay içerisinde tam çekeceğini ilan etdi. Tabiki, böyle bir anlaşmanın varılması her iki taraf içinde olumlu olucak. Taliban diğer radikalçıları siyasete kaydırıcak ve ABD`de Başkanı Donal Trump hem yeniden başkan seçilmsini garantiliyicek hem de ABD büdcesinde rahatlamaya gidicek. Peki o bölgede maaş alan bir kaç ülkeden gelen askerler ne iş yapacak? Bu başka bir konunun sorusu.
Bu gelişme yaşanmadan 1 gün önce, Hain Suriye rejimi 34 Türk askerini şehid etdi. Bu gelişme sonucu açıklama yapan Türkiye Cumhuriyyeti Başkanı, sayın Receb Tayyip Erdoğan mülteciler için AB kapılarının açıldığını ilan etdi. İlanın ardından büyük bir göç kitlesi Yunanıstan Sınırına doğru haraket etdi. Her kesin merak etdiği Suriyeli`lerin bölgeden gideciği umulurken ve hatta bazı insanlıkdan nasibini alamayanların ahlaksızsa göçmenler hakkında videolar yayımlaması gibi olaylara rağmen Yunanıstana gidenlerin büyük çoğunluğu Afgan asıllı.
Göçde Afganların sayısının çok olması akıllarda bu düşünceyi yaratıyor. Türkiye-ABD ile anlaştımı? 
Eğer anlaşma sağlanmışsa, Türkiye hükümeti büyük bir kazanc sağlamışdır. Çünki, hem Birleşik Krallığın yaptığı gibi AB ülkeleri yerine ABD ile anlaşması ister Suriye ister Libya bölgesinde Türkiye için büyük destek olucaktır. Üstelik, ABD-Afganıstan anlaşmasını hem AB hemde NATO desteklemektedir. Türkiye Cumhuriyyeti Başkanı sayın Receb Tayyip Erdoğan`ın de belirtdiği 80.000 civarı Mültecinin Yunanistana geçmesi düşündüğümüz konuyu daha mantıklı hala sokmaktadır. Bu denli ABD anlaşması bile olsa, Türkiye`ye ABD`den başkanlık seçimlerine kadar büyük bir desteğin gelmesi mümkünsüz gözükse de, D.Trump seçim vaadi ve ya destek vererek III kez (Kuzey Kore ile, Afganıstanla görüşme) Türkiye lehine anlaşma yaparak kendi başkanlığını 3 kat garantiliye bilir.

02-03-2020/BANDIRMA