Ermenistan "ne için" Ateşkesi Bozdu?

Ermenistan ne için ateşkesi bozdu?

Son 3-4 gündür ki, Azerbaycan ve Ermenistan sınırlarında çatışmaların seyri yeniden, 2016 yılındakı gibi kritik bir hal kazanmaktadır. Bu doğrultuda, gayri-resmi açıklamalara göre ermeni küvvetleri 30`u aşkın askeri kayıp yaşarken, Azerbaycan küvvetlerinin resmi-açıklamalara göre, 5 asker şehit olurken 5 asker yaralanmıştır. Peki bu denli bir ermeni saldırısının arkasındaki sırr nedir?

İlk olarak, bölgede, Azerbaycan`ın artan popülerliği ve bu paralelde bir çok enerji projelerine liderlik etmesi, Erivan hükümetini zor duruma düşürmektedir. Nitekim Türkiye ve Azerbaycan tarafından bloke olunan ülke, ticaretini sadece, İran ve Gürcüstan üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu doğrultuda Ermenistan`ın mevcut ekonomik bloke durumunu, Covid-19 pandemisi sonrası Ermenistan ekonomisinde oluşan gelir dengesizlikleri ve nihayetinde, Ermenistan baş bakanı N.Paşinyanın, Azerbaycan cumhurbaşkanı İ.Aliyev`e karşı düşen popülerliğini realist bakış üzerinden ele alacak olursak, Ermenistan`ın ciddi bir kıskançlık sendromu yaşadığını görebiliriz. Nitekim, bölgede son 3-4 gündür yaşanan çatışmalar belirtilen formülü tamamlayıcı niteliktedir.

Çatışmanın seyri nasıl olur?

Taraflar arasında güç dengesinin mevcutluğunu söylemek mümkün değildir. İster askeri, ister sosyo-ekonomik açıdan Ermenistan, Azerbaycana kıyasla yeterili kapasiteye sahip değildir. Bunun yanısıra, ermeni lobisine yükselen bağımlılığı Ermenistan`ı kukla bir devlet olmaktan kurtaramamaktadır. Bunun karşılığında Azerbaycan hem askeri hem de sosyo-ekonomik bir güç yakalamayı başarabilmişdir. Nihayetinde taraflar arasında mevcut olan dengesizlik, çatışmanın seyrini Azerbaycan`ın çıkarları doğrultusunda sürdürmektedir.

YADİGAR NAGİYEV- BANÜ IULUSLARARASI İLİŞKİLER /14-07-2020/BANDIRMA GERÇEK