Yeni Sevgi Yolu Caddesi .. İçki Ruhsatı.. Referandum!.

BANDIRMA... İÇKİ RUHSATI İLE YENİ SEVGİ YOLU CADDESİ... 

BU OLAY, REFERANDUMA KADAR GİDER ! 

Buralara ; İÇKİ RUHSATI VERİLMESİ sadece RANT değil,  bir sosyal değişimdir... 

Bandırma PAŞAKENT Mahallesi...Reno Servisi'nin arkasındaki asfalta paralel cadde...Paşabayırın, eski tarla sahiplerinin imparatorluğu göz kamaştırıyor!. Bazı siyasi partilerin içine sızıp, Belediye meclis üyesi de oldular. Yaptıkları evler, dükkanlar... milyonlar üzerinden çatır çatır satılıyor.

Gözümüz yok !  

Reno'nun yanından, ÇAMLIK bitişiği Paşakent Mah. 1046 Sokak a giriyorsunuz. İlk solunuzda gelişen bir cadde var. Şehit Hasan Süzener Caddesi. ( O mahal de, sürekli ŞEHİT isimli cadde ve sokaklarımız var. Şehit isimlerini koydunuz, bari kirletmeyin !) OTTOMAN, PARADOKS gibi marka firmalar, cafeler ve işletmeler... bu caddeye konuşlandı ve cadde, BEYOĞLU gibi gelişmeye ve hareketlenmeye başladı. Bu caddeye kesişen Şehit Hakan Palabıyık gibi sokak ve caddeler de, MONASERA CAFE gibi, ayni minvalde eğlence merkezi olarak gelişiyor. Bu gelişim, Ziraat Bahçesinin üstüne planlanan MALTA DERESİ Projesi ile kesişecek ve birleşecek doğal olarak.  Yani, PAŞAKENT' in ticari ve eğlence merkezi olmaya aday ! Adeta, Bandırma/Çanakkale Asfaltının paralelinde, bir Avrupa-i (?) bir semt yaratılıyor. Bu yaratımın arkasında ki vahşi kapitalizmin, para babalarının kazanma hırslarını görüyoruz da, bu sahada dükkan ve ev-arsa sahibi olanlar, öncelikle bu ranttan faydalanacaklar.! (Benim bu yazımın bile, oralardaki ev-dükkan-arsa fiyatlarını değiştireceğini biliyorum da, başka çarem yok, ağalar nasılsa kazanacak !)  

Ama, bu sahaya biçilen kaftanı ve gelecek değerlemesini bizimle, yani halkla paylaşmayan bir Belediye, Bir Belediye İmar, BİR Şehir Planlamacıları ve Mimarlarımız ve rantiyecilerin işgal edip kullandıkları, siyasi partilerimiz var. Yani bu gelişmeleri bu planlamaları, sadece kendi rantlarını yükseltmek için gizleyenler var. Gizleyenler, yüksek rantın paydaşları elbette. Bu kişilerin, eşraf olması... partilerin, belediyelerin meclislerinde olması, en akıllı tepki kırıcı yöntem. Öyle ya ; sen CHP lisin, CHP li üstelik zengin birinin, para kazanmasına mı karşı çıkacaksın ? Veya sen AKP lisin, AKP li birinin... para kazanmasına mı karşı çıkacaksın ? Hadi ordan....!  

 Şehit Hasan Süzener Caddesi... Uzun zamandır, Bandırma SEVGİ YOLU tarzında gelişiyordu sessiz sessiz...Ben de paralelinde sırtında oturuyorum da, orada alkollü mekan neden yok ? Nasıl oluyor da, buraya alkol ruhsatı verilmiyor diyordum...! 

Aldığım istihbari bilgilere göre, bu sokakların asıl sahibi tarla milyonerlerimiz, şimdi ev dükkan patronlarımız, Belediyenin ve Başkan Tolga TOSUN’un, ruhsat yetkilisi makamların... kapısını aşındırır olmuşlar. Bu gelişimin, ALKOL RUHSATI ile tamamlanmasını istiyorlarmış. İstekleri gerçekleşirse, şehir Plancılarımız o mevkiiyi Malta ile birlikte eğlence merkezi olarak planlara işleyebilirler. Yıkılan GENELEV bile, o sahada tekrar konuşlanabilir. 

Duyumum tabii...KASIM Ayı Belediye Meclis Toplantısında bu husus gündeme getirilecek ve meclisin onayı istenecekmiş...! Gündemi eline alan partilere, meclis üyelerine soracağız tabi ! Parmak kaldır-indir mi yapacaklar, gene ? 

Yani ; o cadde ve etrafının bir LAS VEGAS, bir BEYOĞLU, bir BAR-PAVYON sokağı, genişletilmiş SEVGİ YOLU olması, birileri tarafından isteniyor ve husus sessiz sedasız meclisten geçirilip, yürürlüğe konulmak isteniyor. Öyle ya, arkasından MALTA DERESİ Projesi de geliyor nasılsa... Bandırma Belediyesinin MALTA DERESI Projesinin  durdurulması için, Bandırma Kaymakamlığı'na gönderilen yazıya rağmen, projenin halen yürütülmesini, anlamak mümkün değil!

Belediye ve imar birimimiz, şimdilik bu patronların kazanması uğruna halkın parası ile oralara altyapı, yol v.s ve imarda kat kazanımlarını veriyorlar da....Daha önce yazdım dı...MALTA DERESİ Projesi bile riskli. Oralarda bizim mahallemizde YAĞMUR SUYU ATIK MENFEZLERİMİZ yok ! GİDERLERİMİZ yok, denize bağlantılı tahliye sistemimiz yok ve eninde sonunda sel-seylap tehlikesi altındaki bir bölgeden bahs ediyoruz.  

Bakın... oranın, BAR-PAVYON Sokağı olmasının getireceği ahlaki çöküntü ve yaşam zaafı, öncelikle orada oturan vatandaşlarımızı ilgilendiriyor tabii. Bu vatandaşlarımızın fikrinin alınması lazım. Arkadaş burası SARHOŞ MAHAL olacak, sallantıdan, yüksek volümlü müzikten, kokudan etkilenmez misiniz diye... sorulmalı mesela ? Veya, sayın partiler ve  Belediye öncelikle olumlu veya olumsuz kamuoyu oluşturmalı. Böylesi, vahşi kapitalist projelerin parmak kaldır-parmak indir ile, bir kaç selam ve muhabbetle gerçekleşmemesi lazım. BEN, ( meclise gelirse) bu gelişmenin karşısında duracağım mesela ! 

Belediye Meclisinin 03/11/2022 PERŞEMBE Günü Saat : 18.00 de yapacağı Olağan  Toplantısına ait gündemi (şimdilik iki maddesi yazılmış) https://www.bandirma.bel.tr/haber/baskan-ile-roportaj/kasim-ayi-meclis-g... dan takip ediyoruz. Son gün, mecliste üyesi olan AKP-CHP-MHP-İYİ PARTİ ve üyelerini de arayacağım tek tek. Bakalım, partilerinde gurup kararımı almışlar parmak kaldırmak için, yoksa serbest mi bırakılmışlar ? Perşembe akşamı da Meclis salonunda yerimi alacağım el mecbur !  

PLAN YAPILMIŞ PLAN ! 

48 MİLYON m2 ye kurulacak, atık kimya, ağır metal Organize Sanayii Bölgesi bize kuruluyor...Ehhh, Çevre Bakanlığı yapılaşma için olumsuz görüş vermiş ise de, Bandırma Belediyemiz PARAMIZ VAR diyerek, MALTA DERESİ Projesi ile bir eğlence merkezi oluşturuyor, oluşan yerlerin çevresindeki tarla ve arsaları ve şimdi de hangi meclislerde, hangi partilerde konuşlandıklarını biliyoruz mesela. Bandırma Ticaret Odasında 2 yıl CHP li birisi, 2 yıl da AKP li birisinin görevi paylaşarak BAŞKANLIKLAR yapmasının nedenini, seçimi bu hale getirmelerinin nedenini... şimdi daha iyi anlamışsınızdır umarım.  

Ortalama insan ömrünü 40 yaşına kadar düşürecek kanserojen OSB ye ta 2013 ten beri, MALTA DERESİ'ne ise başından beri, tek başıma karşı çıktım. Kamuoyu oluşturamadım. Özür dilerim... Lakin, böylesi konularda kamuoyunun oluşturulması ve tepkinin oluşması için önce paranız, sonra da sosyal statünüz ve arkanızda partiler-dernekler-odalar v.d olacak. Basın olacak, gazeteciler olacak... Ben yalnız Kurt’um. Şimdi de, OSB nin, ERDEK in, Çanakkale nin yolu üzeri, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi kampüsünün karşısı ve çok yakınında, Malta Deresi eğlence merkezini tamamlayacak, Paşakent  Şehit Hasan Süzener Caddesi... nin  ALKOL mahalli almasına, sarhoş piyasası olmasına, BAR-PAVYON Caddesi olmasına, nacizane karşı çıkıyorum da, karınca misali diyorum ki ; hedefime varamasam da, bari yolunda ölürüm !

Bandırmalılar ve Paşakent sakinlerine saygılarımla... Sosyal değişim istemiyoruz... Tanrı bizi vahşi kapitalizmden korusun!

28/10/2022 NOGAYTÜRK