Tam Zamanı

 TAM ZAMANI

      İktidar yanlıları, bir saldırı hedefi buldular. Kendilerince altılı masadan çıkabilecek en güçlü adayı belirleyip hakkında atıp tutmalara başladılar. Çok da haksız sayılmazlar. Aslında; gerçekten beklenti,  Ekrem İmamoğlu'ndan yana hayli yüksek. Çünkü İmamoğlu; duruşu, siyasi başarısı, yaptığı işler ve iki seçim üst üste aldığı oylarla kendini kabul ettirdi, iktidar yanlılarının bile çoğu onu sevdi takdir etti.  Doğrusu; eğer gerçekten aday olursa,  o koltuğa yakışacak ve  büyük ihtimalle seçimi yine kazanacak. Önüne taşların konması, bir anda iktidarın hedefi  olması, hakkında  alel acele verilen karar  da bu düşüncenin yolunu açtı.  Ama muhalif iradeden  farklı bir karar çıkabilir.

( BU KARARIN AÇIKLANMASI NEDEN BU KADAR GECİKTİ ?) sorusunun cevabını böylece almış olduk diyebiliriz. Demek ki; aday kim olursa olsun işte böyle yıpratılmaya ve engellenmeye çalışılacak. İmamoğlu hayranları,  oylarını  aday kim olursa olsun, ona  verecekler ona vermek zorundalar. Altılı masada; kuvvetler ayrılığına ve hukuka dayalı, parlamenter rejimi  ve  esas alan önemli bir kararın altına imza çıktı.  Önemli olan işte bu karar! Cumhurbaşkanı adayı gösterilebilecek  değerli  pekçok insan var muhalefetin içinde.  Kılıçtaroğlu bu güne kadar kendisinden beklenen oyu alamadı,  potansiyeli beklenen seviyelere çıkmadı ama bu defa durum çok farklı.  O' nu  Cumhurbaşkanı olarak görmek istemeyenler  de;  arkasında duran altılı masaya güvenmek zorundalar. Aday kim olursa olsun, parlamenter rejim destekçileri,  hukuk ve  ve adalet diyenlerin yeri ve oyu belli.   Altılı masada ülkenin kaderini elinde tutan büyük partiler ve bu partilerin güçlü liderleri var. Bu liderler parti çıkarlarını bir yana bırakıp parlamenter rejimi ayakta tutma şavaşı verecekler. Onlar gibi düşünenler de cumhurbaşkanı kim olursa olsun bu düşünceye hizmet için oylarını muhalefetin seçtiği adaya verecekler.

       İktidarın icraatlarından memnun olanlar, ekonominin , siyasi çöküşün,  yıkıntıların, molozların altında ezilseler bile; belki bir çıkar, belki  inanç, belki güven uğruna kararlarının arkasında duracaklar. Onlara da herkes saygı duyacak.  Demokrasi bunu gerektirir.  Takke düşecek , kel görünecek eninde sonunda.  Sonuç ne olursa olsun, önemli olan seçimi çirkin bir çatışmaya döndürmemek, kaliteyi korumak,  meşru  yollardan yürümek. Farklı görüşlere saygı duyup; ülke çıkarları söz konusu olunca aynı potaya girmek.

      Şu anda, seçmeni en çok  ilgilendiren geçim sıkıntısı. Belki kesenin ağzı, seçmeni kazanmak için  olabildiğince açılacak. Eli biraz para gören, bir sonraki adımda; önüne çıkacak zamlar ve vergilerle  elindeki paranın sabun gibi eriyip yok olacağını  yine düşünemeyecek, yine boş vaatlere aldanacak, belki yine atı alan ÜSKÜDAR'ı  geçiverecek. Böyle ciddi kararlar arifesinde, özellikle siyasi çıkarları olanlarda, korku benzeri garip bir duygu gelişir.  Ön plana çıkmak için önemli adımlar atmaları gerekir. Rakipleri diskalifiye etmek, türlü oyun ve vaadlerle seçmenin aklını çelmek, korkutmak, yıldırmak, tehdit, şantaj, rüşvet; siyasetçinin ahlak yapısı ve olanakları ölçüsünde Allah ne verdiyse tüm veriler ortaya konur. Seçmen'in ise önündeki süreçte kullanabileceği tek bir oyu vardır . Oy deyip geçmemek gerekir. Demokrasi kurallarının işlediği ülkelerde( OY) egemenliği elde tutmak için gerekli ve önemlidir. Ülkenin geleceği bu oylar sayesinde dizayn edilecektir. Çocuklarımıza, torunlarımıza kaliteli yarınlar bırakabilmek için kullanacağımız tek şansımızdır. Bu nedenle( SANDIK) namustur, şereftir. Sandık, her türlü şaibeden uzak tutulmalı, can bahasına korunmalıdır. Oturduğumuz evlerde, kullandığımız adreslerde boş, mekanlarda, mezarlıklarda  sahte isimler sahte seçmen kayıtları varsa bunları ilgililere duyuralım. Şimdiden önlemler alıp adreslerimizde yabancı isimler olup olmadığını kontrol edip gerekeni yapalım.  Aydın insan oyunu kullanırken, sandığını korurken bu bilinçle hareket eder.

AKILLI OLMANIN TAM ZAMANI, VAR OLAN AKLIMIZI KULLANMANIN, YEDİĞİMİZ KAZIKLARI HATIRLAMANIN TAM ZAMANI! YAŞAM KALİTEMİZİ  GÖRMENİN ,GELİŞMİŞ ÜLKELERLE KIYASLAMANIN TAM ZAMANI! FARKLI GÖRÜŞLERE, SAYGIMIZI GÖSTERMENİN TAM ZAMANI! KİŞİSEL ÇIKARLARI BİR KENARA BIRAKIP, DEĞERLERE SAHİP ÇIKMANIN TAM ZAMANI. 2023 YILI AYDINLIĞIN  BAŞLANGICI OLSUN!

 28-12-2022/  ULVİYE KARA AKCOŞ